Osteochondrosis e shpinë


  • Etiologji dhe Patogjeneza
  • Simptomet e osteokondroza
  • Komplikimet e osteokondroza
  • Diagnoza e osteokondroza
  • Trajtimi i osteokondroza

Osteochondrosis e shpinë - një sëmundje kronike në të cilën ka ndryshime degjenerative dhe rruaza janë disqe intervertebral mes tyre. Në varësi të lezioneve shpinë të shquar: osteochondrosis e qafës së mitrës, kraharorit dhe të ulët mbrapa osteokondroza mesit dhimbje.

Etiologji dhe Patogjeneza

Në një kohë apo një tjetër osteochondrosis zhvillon të gjitha njerëzit e moshës është një procesit të plakjes. Disqet herët a vonë intervertebral shfaqen ndryshime atrophic, por lëndimet, sëmundjet dhe shpinë ndryshme mbingarkesë të kontribuojnë në një dukuri më të hershëm të osteoarthritis. Osteochondrosis më e zakonshme osteoporozën e shpinë qafës së mitrës dhe mesit.


Zhvilluar nga rreth 10 teoritë e osteoarthritis: vaskulare, hormonal, mekanike, gjenetik, infektive-alergjik dhe të tjerët. Por asnjëri prej tyre të japë një shpjegim të plotë të ndryshimeve që ndodhin në shpinë, në vend ata janë komplementare me njëra-tjetrën.

Besohet se faktor kryesor në shfaqjen e osteoarthritis është konstante reloading segment motorike vertebral, i përbërë nga dy vertebrave fqinje me në mes disk intervertebral. Kjo mund te trupezuar me mbeshtjelljen ndodh me një modele të lëvizjes - sjellje, ulen individual stil dhe shëtitje. Shkelja e sjellje, i ulur në pozicion të gabuar, duke ecur mbi shkaku i pabarabartë shpinë stres shtesë në disqe, ligaments dhe muskujt e shpinë. Proces mund të pengohet nga tiparet strukturore të shtyllës kurrizore dhe dështimit ushqyese faktorëve të saj nasledstvennymy shkak të indeve. Anomalitë më të zakonshme në strukturën gjetur në qafës së mitrës (Kimerly anomali, cen craniovertebral, Arnold-Chiari anomali) dhe të çojë në çrregullime të enëve të gjakut dhe shenjat e para të sëmundjes degjenerative disk të shpinë qafës së mitrës.

Shfaqja e mesit sëmundje degjenerative disk shpesh të shoqëruara me mbingarkesë të saj kur lakimi dhe heqjen e objekteve të rënda. Një disk i shëndetshëm intervertebral mund të përballojë ngarkesa të rënda nëpër hidrofile që gjendet në qendër të pulposus bërthamë. Kernel përmban shumë ujë dhe lëngje është pak të njohur të ngjeshur. Healthy këputje intervertebral disk mund të ndodhë gjatë forca compression e 500 kg, ndërsa e ndryshuar si rezultat i disk osteoarthritis është thyer në fuqi compression e 200 kg. Load 200 kg përjetuar mesit shpinë të njeriut që peshonte 70 kg, ai mban 15 ngarkesën paund në pozitë bust përpara në 200. një presion të tillë të lartë për shkak të madhësisë së vogël të pulposus bërthamë. Me rritjen e prirje për 700 ngarkesës në disqe intervertebral do të jetë 489 kg. Pra, shpesh shenjat e para klinike të osteoarthritis e shpinë mesit të lindin gjatë ose pas heqjen e peshave, të kryejnë punët e shtëpisë, tëharrje kopsht, etj

Kur osteochondrosis Bërthamë pulposus humb vetitë e tij hidrofilik. Kjo është për shkak të abuzimit të saj metabolizmit ose mungesa e marrjes së substancave të nevojshme. Si një disk rezultat intervertebral është e sheshtë dhe më pak elastike, ring fijor asaj sipas çara Radial load shfaqet. Ulja distanca në mes të sosednimy rruaza dhe ata janë të zhvendosur në lidhje me njëri-tjetrin, kështu ka një ndryshim në aspekt (duhootrostchatyh) nyje lidhëse rruaza. Shkatërrimi i indeve lidhës rrjet fijor disk, ligaments dhe kapsula aspekt joints shkakton një reagim të sistemit imunitar dhe zhvillimin e inflamacionit pa mikrobe me ënjtje nyjeve aspekt dhe indet përreth. Pas zhvendosja e organeve kurrizor është shtrirë kapsula aspekt nyjeve dhe disk intervertebral nuk ndryshohet aq vendosmërisht fixes trupat ngjitur vertebrale. Formuar segment të paqëndrueshme kurrizore. Për shkak të paqëndrueshmërisë së shtyllës kurrizore mund të kufizojë zhvillimin e sindromës kurrizore radicular nervore. Kur osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës është shpesh në ana e kokës, osteochondrosis mesit - gjatë bust. Formacioni i mundshëm i një bllok funksional segment vertebral-motorike. Ajo është shkaktuar nga një ulje kompensuese në muskuj kurrizor.

Hernie diskale është formuar kur disk është zhvendosur përsëri në pushim prapa ligaments gjatësisë dhe zgjatje e disk në kanalin kurrizor. Nëse kanali kurrizore në pulposus bërthamë është disk extruded herniation është quajtur kështu shpërtheu. Ashpërsia dhe kohëzgjatja e dhimbje të lidhur me diskale kjo shumë më tepër se kur shqyer. Hernie diskale mund të shkaktojë sindromën radicular ose compression të palcës kurrizore.

Kur osteochondrosis është rritje e jashtëzakonshme e kockave formimit osteophytes - outgrowths kockëmadh mbi organet dhe proceset e rruaza. Osteophytes mund të shkaktojnë edhe ngjeshja e palcës kurrizore apo shkaku i sindromi radicular.

Simptomet e osteokondroza

Simptomë kryesor i osteoarthritis është shpinë dhimbje. Dhimbja mund të jetë i ashpër me intensitet të lartë, ajo rrit me lëvizje të vogël në segmentin e prekur dhe prandaj shkakton pacientin për të marrë pozicionin e Detyruar. Pra osteochondrosis e pacientit të qafës së mitrës shpinë mban kokën e tij në pozicionin më pak të dhimbshme dhe nuk mund të kthehen, osteochondrosis të rritet dhimbje torakal edhe me një frymëmarrje të thellë, dhe mesit osteochondrosis pacient i vështirë ulet poshtë, të ngrihet dhe të ecin. Kjo dhimbje është tipike për ngjeshje e rrënjës nervore kurrizore.

Përafërsisht 80% e rasteve dhimbje e shurdhër natyra i përhershëm dhe i intensitetit të moderuar. Ajo është shkaktuar nga tensioni i tepërt muskujve kompensues holding e prekur segment vertebral-motor ndryshime inflamatore apo të rëndësishme që shtrihen nga disk intervertebral. Pacientët me sindrom dhimbje të tilla pozita mungon detyruar, por është kufizimi i lëvizjes dhe aktivitetit fizik. Pacientët me osteokondroza të shpinë qafës së mitrës shmangur kthehet mprehta dhe tilts kokën e tij, me mesit osteokondroza - ngadalë ulen dhe ngrihen, për të shmangur bust.

Të gjitha simptomat e osteoarthritis, të cilat shfaqen vetëm në shtyllën kurrizore, i referohen sindromi vertebrobasilar. Të gjitha ndryshimet janë të lokalizuara jashtë shpinë, duke formuar sindromi ekstravertebralnyh. Kjo mund të jetë një dhimbje në rrjedhën e compression nervore periferike në rrënjën e prodhimit të palcës kurrizore. Për shembull, Lyumboyshyalhyya - dhimbje përgjatë nervore sciatic në osteokondroza e shpinë mesit. Kur osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës është çrregullime vaskulare në tru vertebrobazylyarna pellgu shkaktuar compression të arteries vertebral.

Komplikimet e osteokondroza

Komplikimet që lidhen me sëmundje degjenerative disk hernie diskale. Këto përfshijnë compression të palcës kurrizore, e cila është karakterizuar nga mpirje, dobësi e grupeve të caktuara të muskujve të gjymtyrëve (në varësi të nivelit të compression), e cila çon në parezë, atrofi të muskujve, ndryshime në reflekset pjezë, shkeljet e urinimit dhe jashtëqitjes. Hernie diskale mund të shkaktojë compression të arterieve të furnizimit të palcës kurrizore, me formimin e zonave ishemike (infarkt i palcës kurrizore) deri në vdekjen e qelizave nervore. Kjo është pamja e dukshme e deficitit neurologjike (çrregullim lëvizje, humbja e ndjeshmërisë, çrregullime trofike), niveli i duhur dhe prevalenca e ishemi.

Diagnoza e osteokondroza

Diagnoza e osteokondroza mban neurolog ose vertebrologist. Fillimisht prodhimin shpinë radiografi në 2 parashikimet. Nëse është e nevojshme, mund të bëjë një regjistrim të veçantë të segmentit vertebral dhe kapjen projeksione shtesë. Për diagnozën e hernie intervertebral, vlerësimin e palcës kurrizore dhe të identifikojnë ndërlikimet e osteoarthritis duke përdorur magnetike - Imazhe rezonancë (MRI e shpinë). MRI luan një rol të rëndësishëm në diagnozën diferenciale të osteoarthritis sëmundjeve të mirë të shtyllës kurrizore, spondylitis me tuberkuloz, osteomielit, tumor, spondylitis ankylosing, reumatizmi, lezione infektive. Ndonjëherë rastet e komplikuara të osteoarthritis e shpinë qafës së mitrës duhet të përjashtojë syringomyelia. Në disa raste, paaftësia e MRI myelography tregon.

Studimi i Sighting disk prekur intervertebral mundshëm me CD. Studimet Electrophysiological (potencialet që zgjuan, elektroneyrohrafiya, electromyography) është përdorur për të përcaktuar shtrirjen dhe lokalizimin e rrugët nervore, monitorimin e procesit të shërimit gjatë terapisë.

Trajtimi i osteokondroza

Në periudhën akute treguar i qetë në segmentin e prekur vertebral-motorike. Për këtë qëllim, osteochondrosis i fiksimit të qafës së mitrës shpinë përdoret nëpërmjet një llogore jakë, osteokondroza mesit - regjim shtrati. Fixing nevojshme dhe osteochondrosis i qafës së mitrës segment vertebral paqëndrueshmërisë.

Në terapi të drogës osteoarthritis e përdorur droga nonsteroidal anti-inflamator (NSAIDs), DIKLOFENAK, nimesulid (NISE) lornoksykam (Ksefokam), Meloxicam (Movalis) ketoralak (Ketorol). Me sindrom intensive dhimbje tregon analgesics, të tilla si katadolon qendra aktrimit analgjezik. Për të lehtësuar tensionin e muskujve duke përdorur relaxants muskujve - Mydocalm (Tolperisone) Sirdalud (tizanidine). Në disa raste është e nevojshme drogë anticonvulsive - carbamazepine (finlepsin), gabapentin (Tebantyn) ilaqet kundër depresionit mjedis janë të preferuar frenuesit serotonin reuptake (Stymuloton, paxil).

Në rast të pacientit radicular sindromi tregon trajtimin e pacientit. Ndoshta administrata lokale e glukokortikoideve, terapi antiedematous, përdorimi i tërheqje.

Në trajtimin e osteoarthritis përdorur gjerësisht fizioterapi, reflexology, masazh, fizioterapi. Aplikimi i teknikave të terapisë manuale kërkojnë respektimin rigoroz të ekzekutimit të tij dhe kujdes të veçantë në trajtimin e sëmundjeve degjenerative disk të shpinë qafës së mitrës.

Kirurgji kurrizore janë treguar për herë të parë në shumë compression të palcës kurrizore. Kjo është për të hequr një hernie diskale dhe decompression kurrizore kanalit. Kryerja microdiscectomy, birë valorizimi disk, rindërtimi disk lazer, zëvendësimi i prekur stabilizimit disk implant të segmenteve kurrizore.