Osteochondropathy


 • Osteohondropatiy Klasifikimi
 • Gjatë osteohondropatiy
 • Sindromi Legg-pjell-Perthes
 • Sëmundje Osthud-Schlatter
 • Köhler sëmundje-II
 • Köhler sëmundje-I
 • Sëmundjeve Sherman Mau
 • Sëmundje pjell
 • I pjesshëm sipërfaqet e kyçeve osteochondropathy

Pacientët Osteochondropathy zhvillim fëmijët dhe adoleshentët janë më shumë të ngjarë të ndikojë në kockat e gjymtyrëve të ulët, të karakterizuara nga kursi beninje kronike dhe rezultatit relativisht të favorshme. Të dhënat e evidentuara në osteohondropatiy prevalencës në literaturën mjekësore atje.

Osteohondropatiy Klasifikimi

Në traumatologji osteohondropatiy ndarë në katër grupe:


 • Metaphysis dhe epiphysis osteochondropathy kockat e gjata. Ky grup është osteohondropatiy osteochondropathy fund sternocleidomastoid i klavikul, të falangave të gishtat, hip, metaphysis proximal fyell e këmbës, kryeson II dhe III kockat metatarsal.
 • Osteochondropathy kockave të shkurtër si rrjetë. Ky grup përfshin osteohondropatiy osteochondropathy vertebral kockave trupi dore semilunar, scaphoid këmbë dhe kockave sesamopodibni unë plyusnefalanhovoho përbashkët.
 • Osteochondropathy apofyzov. Ky grup përfshin osteohondropatiy osteochondropathy kockave pubike, disqe rruaza apofizarnyh, calcaneus zhardhok dhe fyell e këmbës tuberosity.
 • Pykë-formë (i pjesshëm) osteochondropathy prekin sipërfaqen kyçeve e bërryl, gju dhe nyjeve të tjera.

Gjatë osteohondropatiy

Osteochondropathy parë fazë. Nekroza e kockave. Vazhdon për disa muaj. Pacientët të shqetësuar në lidhje me dhimbje të dobët apo të moderuar në zonën e prekur, i shoqëruar nga mosfunksionim të gjymtyrëve. Prekje është e dhimbshme. Nyjet limfatike rajonale janë zakonisht nuk zgjeruar. Ndryshimet radiografike gjatë kësaj periudhe nuk mund të jetë në dispozicion.

Osteochondropathy dytë fazë. "Frakturë Compression". Zgjat 2-3 në 6 muaj ose më shumë. Bone "sags" i dëmtuar pykë kockave trarëve në njëri-tjetrin. Në renthenohramahvyyavlyayetsya errësuar homogjene nga pjesët e prekura të eshtrave dhe zhdukjen e modelit të saj strukturore. Çdo dëmtim të gjëndrës pineale zvogëlon lartësinë e saj, ajo rezulton zgjerim hapësirë ​​të përbashkët.

Osteochondropathy Faza e tretë. Fragmentim. Zgjat nga 6 muaj deri në 2-3 vjet. Në këtë fazë, resorption e zonave necrotic kockave, zëvendësimin e indeve granulimi dhe osteoclasts. Ajo është e shoqëruar nga një rënie në lartësi kockave. Në renthenohramahvyyavlyayetsya reduktuar lartësinë e kockave, fragmentimi kockave prekur departamente me rastësisht alternuara zonat e errëta dhe të lehta.

Osteochondropathy Faza e katërt. Restaurimi. Zgjat nga disa muaj deri në 1,5 vjet. Ka formë rinovimi dhe, pak më vonë - dhe struktura e kockave.

Cikli i plotë osteochondropathy merr 2-4 vjet. Pa trajtim, kockave shëruar nga më shumë ose më pak të rënda deformimit të përhershëm të çon në zhvillimin e mëtejshëm të deformimeve Arthrosis.

Sindromi Legg-pjell-Perthes

Emri i plotë - Legg-pjell sëmundje-Pertesa. Hip Osteochondropathy. Kreu kockave goditës hip. Shumica e djemve në zhvillim të moshës 4-9 vjet. Dukuri osteochondropathy mund të paraprijë zonë hip (optional) trauma.

Sëmundja fillon me çalim të butë, e cila më vonë u bashkua me dhimbje në dëmtim, shpesh japin në gju të përbashkët. Gradualisht simptomat osteochondropathy janë përkeqësuar në lëvizjet e përbashkëta janë të kufizuara. Në provim zbuloi butë të rënda femurit atrofi të muskujve dhe fyell e këmbës, kufizuar rotacionin brendshëm dhe rrëmbimin hip. Shansi i dhimbjes në tendosje në një hell të madhe. Shkurtimin e përcaktuar shpesh të prekur gjymtyrë 1-2 cm për shkak të subluxation hips lart.

Osteochondropathy zgjat 4-4,5 vjet dhe ka përfunduar restaurimin e strukturës së kokës femurit. Nuk trajtohet, bëhet kreu formë kërpudha. Sepse forma e kokës nuk përputhet me formën e depresionit, përfundimisht zhvillon deformimeve Arthrosis.

Me qëllim të kryerjes ultratinguj diagnostike dhe MRI e hip përbashkët.

Për të siguruar kthimin formën e kokës, duhet të jetë plotësisht shkarkoj përbashkët të prekur. Trajtim Osteochondropathy është kryer në përputhje me pjesën tjetër krevat spital për 2-3 vjet. Ndoshta imponimi i tërheqje skeletik. Pacienti është bërë obligim fizio-vitaminë-dhe klimatike.

Rëndësia e madhe e punësimit të përhershëm ushtrime terapeutike që mund të mbani varg e levizjes në të përbashkët. Në qoftë se ju shkelin formën e kirurgjisë femurit kokë bone-kryer plastike.

Sëmundje Osthud-Schlatter

Tuberosity Osteochondropathy e këmbës. Sëmundja zhvillohet në moshën 12-15 vjet, djemtë janë më shumë gjasa për të zhvilluar. Gradualisht atje është ënjtje në vendin e lëndimit. Pacientët ankohen për dhimbje, më keq kur qëndruar në gjunjë e tij dhe në këmbë deri në shkallët. Funksioni i përbashkët nuk është prishur apo të shqetësuar pak.

Trajtimi osteochondropathy konservator, i kryer mbi një bazë pacient i jashtëm. Pacienti është bërë obligim Kufiri ngarkesa në gjymtyrë (në dhimbje të forta të imponojë autobus suva për 6-8 javë), fizioterapi (electrophoresis i fosforit dhe kalciumit, banjot parafine), terapi vitaminë.

Osteochondropathy vazhdon të favorshme Përfundon shërim për 1-1,5 vjet.

Köhler sëmundje-II

Osteochondropathy kryeson II ose III kockat metatarsal. Vajzat më mbresëlënëse në rritje të moshës 10-15 vjet. Ajo fillon ngadalë. Në lezionet ndodhë dhimbje të përsëritura zhvillon dobësimin e tyre që është zhdukja e dhimbjes. Në provim zbuloi ënjtje të vogël, ndonjëherë - skuqje e lëkurës në këmbë prapa. Në zhvillimin e mëtejshëm shkurtimin II ose III gishtin, i shoqëruar nga një kufizim të mprehtë të lëvizjeve. Prekje dhe ngarkesës aksiale ashpër dhimbshme.

Krahasuar me formën osteochondropathy mëparshëm kjo nuk është një kërcënim i rëndësishëm në mosfunksionimin e mëtejshëm të gjymtyrëve dhe aftësinë e kufizuar. Duke treguar trajtim ambulator me një të shtënë maksimale të dashurisë së prekur këmbë. Pacientët imponojë Sapozhok veçantë suva, përshkruajnë vitaminat dhe fizioterapi.

Köhler sëmundje-I

Këmbë Osteochondropathy scaphoid. Zhvillon forma më pak e mëparshme. Më shpesh ndikon djem të moshës 3-7 vjet. Së pari, për asnjë arsye të dukshme, dhimbje në këmbë, zhvillon klaudikimit. Pastaj pasme reddens lëkurës këmbë dhe shtohet.

Trajtim Ostehondropatii pacient i jashtëm. Kufiri i duruar ngarkesa në gjymtyrë, me dhimbje të forta të imponojë suva special Sapozhok, përshkruajnë fizioterapinë. Pas shërohet rekomandoj veshur këpucë me insoles.

Zhardhok calcaneus Osteochondropathy. Zhvilluar rralla, zakonisht prek fëmijët e moshës 7-14 vjet. I shoqëruar nga dhimbje dhe ënjtje.

Trajtimi osteochondropathy pacient i jashtëm përfshin kufirin e ngarkesës, elektroforezë me kalcium dhe trajtimet termike.

Sëmundjeve Sherman Mau

Osteochondropathy apofyzov rruaza. Një patologji e zakonshme. Nuk është një i ri, shpesh tek djemtë. Medium shoqëruar kyphosis dhe shpinë nyzhnohrudnoho (raundi mbrapa). Dhimbja mund të jetë i dobët ose nuk ekzistojnë. Ndonjëherë e vetmja arsye për të hyrë në pedikyrist është një defekt kozmetike.

Diagnoza e këtij tipi osteochondropathy duke përdorur X-ray dhe CT scan e shpinë. Përveç studimit të palcës kurrizore dhe ligaments kurrizore kolona mbajë MRI e shpinë.

Osteochondropathy prek disa rruaza dhe deformim të rëndë të shoqëruar me jetën e tyre të mbetur. Për të ruajtur formën normale të pacientit rruaza duhet të sigurojë paqen. Pjesa më e madhe e ditës, pacienti duhet të qëndrojë në shtrat në pozicionin e shtrirë në shpinë (me sindrom dhimbje immobilization është kryer duke përdorur një shtretër pasmë suva). Pacientët përshkruar masazh muskujt e barkut dhe gjimnastikë mbrapa. Me kohë, trajtim prognozë e duhur është i favorshëm.

Sëmundje pjell

Trupi Osteochondropathy vertebral. Zhvilluar në moshën 4-7 vjeç. Child për asnjë arsye të dukshme fillon të ankohen për dhimbje dhe lodhje në shpinë. Në provim zbuloi butësi lokale dhe proceset vystoyanie nervore rruaza prekur. X-rrezet përcaktohet domethënës (deri në? Nga normale) duke reduktuar lartësinë e rruazë. Zakonisht prek një në rruazë kraharorit.

Trajtimi i osteochondropathy kryhet vetëm në një spital. Tregon pushimi, fizioterapi, fizioterapinë. Struktura dhe forma e rruaza mbulohen brenda 2-3 vjetësh.

I pjesshëm sipërfaqet e kyçeve osteochondropathy

Zakonisht zhvillohet në mes të moshës 10 dhe 25 vjet, janë më të zakonshme në meshkuj. Rreth 85% osteohondropatiy i pjesshëm zhvillon në gju të përbashkët.

Në mënyrë tipike, zona e nekrozë shfaqet në sipërfaqen konveks kyçeve. Më pas Zona e dëmtuar mund të jenë të ndara nga sipërfaqja e kyçeve dhe të bëhet "miu i përbashkët" (lirisht shtrirë brenda trupit). Diagnoza është bërë nga ultrazërit apo MRI e gju të përbashkët.

Në fazat e hershme të zhvillimit osteochondropathy kryer trajtimin konservativ: pjesën tjetër, terapi fizike, imobilizimi, etj Në formimin e "minjve të përbashkët" dhe bllokadave të shpeshta të përbashkët treguar heqjen kirurgjikale të trupit brenda lirë.