Ostiofollikulit


  • Shkaqet ostyofollykulyt
  • Simptomat ostyofollykulyt
  • Diagnoza ostyofollykulyt
  • Trajtimi ostyofollykulyt

Ostiofollikulit referohet pyoderma - sëmundjet inflamatore të lëkurës. Ajo është gjetur në çdo grup moshe. Por shumica e tyre përballen fëmijët në praktikën e tyre dermatologji. Fëmijët ostyofollykulyt atje janë zakonisht të ekspozuar zonat e lëkurës në zonat abrasions, kruarje, gërvishtjet dhe kafshon nga insektet. Burrat shpesh ndikon në lëkurën e mjekër dhe mustaqe, me follicles individuale inflamacion sipërfaqësore si ostyofollykulyt është vetëm fillimi i një procesi të përbashkët - sikos.

Shkaqet ostyofollykulyt

Faktorët etiologjikë e ostyofollykulyt është Staphylococcus aureus apo të bardhë. Së bashku me anëtarët e tjerë të saprofit microflora Stafilokok janë të pranishëm në lëkurën e një personi të shëndetshëm, pa shkaktuar ndonjë ndryshim inflamatore. Ata hyjnë goja e gjëndra dhjamor dhe follicles dhe mbarështimit të energjisë elektrike mund të jetë për shkak të zvogëluar imunitetin, e cila ndodh pas hipotermi, infeksionit mëparshëm (tuberkulozit, hepatitit, meningjitit, leh e rëndë), kundër SARS shpeshta apo të gjatë që rrjedhin sëmundjeve somatike (bronkit, pneumoni , miokardit, pyelonephritis, dështimi i veshkave, etj.) Uljen funksionin pengesë e lëkurës në diabet mund të shkaktojnë edhe impetigo streptokoksike.


Ostyofollykulyt Zhvillim promovon djersitje, mungesën e higjienës, duke rritur pH e lëkurës, duke e bërë mbinxehje rritur sekretimin e gjëndra dhjamor, trauma të lëkurës (fërkim, rruajtje, matseratsyey). Ostiofollikulit mund ngrit kur procesi i aktivitetit profesional në lëkurën e njeriut rregullisht ndikojnë substanca të ndryshme të dëmshme: benzinë, bitum, vaj lubrifikues, vajguri etj N.

Simptomat ostyofollykulyt

Ostiofollikulit fillon me skuqje në dalje gypit të dhjamor gjëndër e flokëve gjëndër. Në këtë pikë, ka disa dhimbje që rritet me presion. Atëherë formuar i rrethuar nga inflamatore kurorë puçërr - formimin kon-formë të deri 5 mm dhe me një tip verdhë ku pleh organik. Në qendër është një e flokëve puçërr me qelb.

Puçërr me qelb formuar në ostiofollikulit nuk u rrit në diametër. Ajo shpejt (3-5 ditë) thahet, formuar një kore të ngjyrës kafe që zhduket, nganjëherë duke lënë pas hyperpigmentation të vogël të përkohshme. Pa trajtim adekuat të inflamacionit, ostiofollikulit emocionuese vetëm në pjesën e sipërme të gjëndër mund të përhapet në të thellë të tij, duke çuar në zhvillimin e folliculitis të thellë, pasi që lëkura janë plagët e vogla.

Kur skuqjen ostiofollikulit janë të shumëfishta në natyrë. Të pustules mund të gjendet veçmas ose në grupe, formimin lezione individuale të lëkurës. Megjithatë, edhe vendoseshin atje, ata kurrë nuk shkrihen së bashku. Tipike të lëkurës ostyofollykulyt lokalizimi është më i prirur për veprime të jashtme dhe ndotja: fytyrën, qafën, krahët deri në bërryla, këmbët dhe hips.

Në një formë klinike të veçantë ostyofollykulyt izoluar impetigo streptokoksike Bokharta në të cilën ka një rritje në madhësinë e një blisters bizele dhe pustules në qendër të çdo flokëve është vellus. Ky lloj i lokalizuar ostyofollykulyt lëkurë e prapme të dorës dhe është shpesh një komplikacion i zgjebe.

Në burra, dhe nganjëherë gratë, shkatërrimi i follicles flokët në mustaqe zonën e rritjes dhe mjekër të quhet sikos. Më pak është folikule inflamacion sqetull dhe vetullat. Sëmundja fillon si ostyofollykulyt por është natyra e përsëritur e tranzicionit në folliculitis dhe shkrirja e pjesëve të veçanta të lezioneve në një vatrave të vetëm inflamatore.

Diagnoza ostyofollykulyt

Kur pustules të lëkurës, të cilat janë karakter shumëfish më mirë për të apeluar në një dermatolog. Një ekzaminim i thjeshtë i lezioneve dhe elementeve shqyrtim në rritje (dermatoscopy) në shumicën e rasteve të jenë të mjaftueshme për të siguruar që mjeku ka diagnostikuar ostyofollykulyt. Formë konike e pustules, jo infiltrimi rreth tyre dhe prania e qelb në elementet e lartë tregojnë inflamacion sipërfaqësore dhe natyrën e saj Staph.

Historia dhe të përcaktojë pH e lëkurës për të ndihmuar në identifikimin e shkakut të ostyofollykulyt. Për poshtërim i emëruar përmbajtjes bakposev pustules, për të shmangur procesin e kryer përgjithësuese kultura të gjakut për sterilitetin. Ostiofollikulit duhet të dallohet nga folliculitis thellë, impetigo streptokokut, miliaria, psevdofurunkuleze.

Trajtimi ostyofollykulyt

Kryerja terapi lokale antibiotik ostyofollykulyt duke përdorur antiseptics, zgjidhje kalcium Permanganat, e shkëlqyer e gjelbër, fukortsyn, ointments blu dhe antibacterial metilen, tetracycline, heliomitsinovaya, kolimitsinovoy, erytromitsynovu. Një efekt i mirë antibacterial ka lokale terapi UV-dozë dhe terapi lazer suberitemnyh. Kur elementet individuale mund ostyofollykulyt pustules seksioni dhe të qartë ata nga plehrat.

Rekurrente karakter ostyofollykulyt mund të jetë një tregues i përgjithshëm i terapisë antibiotike bazuar në rezultatet e studimit bakteriologjike. Në këto raste, trajtimi është kryer, për qëllim përmirësimin e imunitetit: ultravjollcë (UFOK) dhe lazer (VLOK) rrezatim të gjakut, autohaemotherapy, terapi rrezatim ultravjollcë.

Parandalimi i ostyofollykulyt rikthim apo pajtueshmërisë është e kujdesit të lëkurës higjienike, parandalimi i lëndimeve të shpeshta, veshin pajisjet mbrojtëse kur punojnë me substanca të rrezikshme, korrigjim në kohë ulur funksionin mbrojtës të sistemit imunitar.