Otit


  • Anatomia e veshit
  • Otitis externa
  • Otitis media
  • Otitis Brendshëm (labyrinthitis)

Otit - inflamacion akut ose kronik në pjesë të ndryshme të veshit (e jashtme, e mesme, e brendshme). Manifestohet me dhimbje në vesh (pulsating, qitje, dhemb), temperaturë të lartë, të dëgjimit, zhurmës në veshët, Muco-purulent shkarkimin nga kanalin e veshit. Rrezikojnë zhvillimin e komplikimeve të humbjes kronike e dëgjimit, humbje të dëgjimit të pakthyeshme, parezë fytyrës nervore, meningjiti, inflamacion i kockave përkohshme, abscesi i trurit.

Anatomia e veshit

Veshi i njeriut përbëhet nga tri divizione (e jashtme, të mesme dhe të veshit të brendshëm). I jashtëm formë veshit veshit dhe kanalit të veshit, i cili përfundon daulle e veshit. Veshi i jashtëm i kap valët e zërit dhe i drejton ato në veshin e mesëm.


Veshit të mesëm zgavër tympanic është formuar, e cila është një vrimë në mes kockave të përkohshme dhe membranën tympanic. Funksioni i veshit të mesëm - i shëndoshë. Në zgavrën tympanic tri tuba të shëndosha (çekan, Anvil dhe përshëndetjeje). Hammer bashkangjitur daulle e veshit. Membrane ndryshon nën ndikimin e valëve të saj të shëndoshë. Vibrimet transmetohen nga daulle e veshit deri në kudhër nga kudhër - strementsya për dhe nga përshëndetjeje - veshin e brendshëm.

Veshi i brendshëm është formuar nga një sistem kompleks i kanaleve (kërmilli) të thellë në kockë përkohshme. Brenda e kërmill është e mbushur me lëng dhe të veshur me qelizat e flokëve të veçanta që konvertohet vibracionet mekanike në impulse nervore fluide. Të pulses transmetohen në auditory nervore në pjesët përkatëse të trurit.

Struktura dhe funksioni i pjesëve të veshit janë mjaft të ndryshme. Sëmundjet inflamatore në të tre departamenteve të ndodhë edhe në mënyra të ndryshme, kështu që ka tre lloje të otitis: të jashtëm, të mesëm dhe të brendshme.

Otitis externa

Otitis externa mund të kufizohet ose të përhapur, në disa raste të shtrihet në daulle e veshit, është më shumë i zakonshëm në pacientët e moshuar. Nuk është një rezultat i lëndimit mekanik ose kimik.

Pacienti me externa otitis ankua për dhimbje të ngrirë në vesh, e cila jep qafë, dhëmbët dhe sytë, më keq kur flet dhe përtypet. Objektivisht, ajo rezulton kanalit të kuqe vesh, dhe nganjëherë - veshin. Dëgjimi thyer vetëm në hapjen e abscesit dhe qelb mbushje kanalin e veshit.

Trajtimi i otitis externa është injektuar në kanalin e veshit dhe alkool turundas zgjidhje larje dezintsifiruyuschimi. Abscese ditur. Pacienti është bërë obligim fizioterapi (UHF, solux), me kronike antibiotikë mbajë inflamacion.

Otitis media

Një nga sëmundjet më të zakonshme të traktin e sipërm respirator. Çdo otolaringolog katërt pacient - një pacient me akute ose kronike otitis media. Mund njerëz të merrni të sëmurë e çdo moshe, por otitis media është shumë më i zakonshëm tek fëmijët nën 5 vjeç.

Otitis media mund të shkaktohet nga patogjene të ndryshme: bakteret, viruset, kërpudhave dhe shoqatave të ndryshme microbial. Agjenti më i zakonshëm i infektuar me otitis media janë viruset e gripit dhe SARS, Streptococcus pneumoniae dhe Haemophilus influenzae. Ka pasur një rritje në rastet e mediave fungale otitis.

Normalisht, presioni në zgavrën e veshit të mesëm është atmosferik. Vendose në presion dhe tympanic ventilim zgavër duke përdorur tub Eustachian që lidh zgavrën tympanic e fyt.

Disa shtete (rrit formimin e mukusit në nasopharynx, "shmyhannya" hundë, rënie presioni gjatë tatëpjetën në një thellësi prej zhytësit, etj), të çojë në faktin se pėrshkueshmėrisė i tub Eustachian është thyer. Ndryshim në presionin në zgavrën tympanic shkakton qelizat e mukozën e zgavrën e veshit të mesëm kanë filluar të prodhojnë lëngun inflamatore. Të rritur sasinë e lëngjeve shkakton dhimbje dhe humbjen e dëgjimit.

Infeksioni hyn në tubarnoy mesme veshit (nëpërmjet tub Eustachian) transmetaalno (përmes daulle e veshit në lëndimin e saj traumatike) rrugë hematogjene (me gjak në fruth i keq, fruthit, gripit apo ethe) ose reaksionar (nga kafkës zgavër apo mastoid procesin e kockave të përkohshme) .

Mikrobet shumohen shpejt në lëngun inflamator pastaj bëhet media purulent otitis. Presioni në zgavrën e veshit të mesëm rritet ndjeshëm, ruptures daulle e veshit, dhe qelb fillon të dal në kanalin e veshit.

Otitis media rrallë zhvillohet si një sëmundje të veçantë. Në shumicën e rasteve, një komplikim i sëmundjeve të traktit respirator çrregullime të tjera të sipërme inflamator. Ka faktorë të përgjithshme dhe lokale që rrisin rrezikun e otitis media.

  • Faktorët e rrezikut lokale për otitis media

Sëmundjet inflamatore dhe alergjike të hundës dhe ënjtje nasopharynx duke shkaktuar të mukozës, duke çuar në përkeqësim të qenët i qartë tubat Eustachian. Mikrobet që vijnë nga xhepat e inflamacionit të veshit të mesëm, të rrisë rrezikun e mediave qelbëzues otitis. Grupi i faktorëve lokalë të rrezikut të përfshijë kushtet dhe pas operacionit në zgavrën nasopharynx dhe hundës, të shoqëruar me përkeqësim të qenët i qartë tubat Eustachian.

Otitis shpesh ndodh në fëmijët, për shkak të veçantive të strukturës anatomike të veshit të mesëm të fëmijës. Evstahyeva tub i ngushtë në fëmijët se sa tek të rriturit, sepse ajo rrit gjasat e Shkeljet e të qenët i qartë. Fëmijët shpesh zgjeruar adenoids, squeezing tub Eustachian. Fëmijët shpesh vuajnë nga SARS dhe ftohjet e tjera, shpesh duke qarë ndërsa në mënyrë aktive shmyhayut hundë.

  • Faktorë të përbashkët të rrezikut për otitis

Mundësia e rritjes otitis në imunitetit lindura dhe të fituara.

  • Media akute otitis

Për mediat akute otitis karakterizohet nga hipertermia të rëndë të shoqëruar nga qitjes një dhimbje në vesh. Fëmijët të cilët nuk janë ende në gjendje të flas, qajë me dhimbje në rritje dhe të qetë poshtë kur ajo stihanii.

Pas 1-3 ditë pas fillimit të sëmundjes është formuar në këputje daulle e veshit fillon gjenetikisht. Pacienti duke përmirësuar kështu. Temperatura e trupi është normale, earaches reduktuar ose zhduken. Më vonë në këputje e shërojnë daulle e veshit dhe nuk shkakton humbjen e dëgjimit.

Në një zhvillim të pafavorshëm të plehut organik të sëmundjes nuk mund të përhapet dhe brenda, përhapjen në zgavrën kraniale dhe duke çuar në zhvillimin e absces i trurit apo meningjit. Që nga shfaqja e sëmundjes është i mbushur me komplikime të rrezikshme në shenjë e parë e mediave akute otitis duhet të kontaktoni mjekun tuaj.

  • Media kronike otitis

Në mënyrë tipike, rezultat i akute mediave qelbëzues otitis. Ka dy forma të mediave kronike otitis, të cilat ndryshojnë si në ashpërsi dhe kursin klinik.

Në 55% të rasteve të mediave kronike otitis ndodh në formë mezotimpanita në të cilën inflamacion i mukozën që mbulon fushën e tubit auditory, pjesët më të ulta dhe të mesme të zgavrën tympanic. Daulle e veshit është vrima shpuar në pjesën e poshtme. Pjesa e membranës është zgjatur.

Kur pacientët mezotimpanite ankuar për humbjen e dëgjimit, të vazhdueshme ose me ndërprerje qelb rrjedhje nga veshi, rrallë - marramendje dhe tringëllimë në veshët. Dhimbje shfaqet ne media akute otitis, në disa raste të shoqëruar nga hipertermia. Mezotympanit rrjedhin shkaqet mjaft të mirë dhe relativisht të rralla të komplikimeve të rënda. Shkalla e humbjes së dëgjimit është e përcaktuar funksion ossicular e ruajtjes dhe veprimtarinë e procesit inflamator.

Medias kronike otitis ndodhura në formën e purulent epitimpanita kryesisht ndikon hapësirë ​​nadbarabannoe. Vrima shpuar në krye të daulle e veshit, si një zgavër të drenazhimit natyror është shpesh i pamjaftueshëm. Përcaktoni peshën e strukturës anatomike dhe veçoritë e fushës, i cili është i mbushur me dredha-dredha xhepat e ngushta.

Në inflamacion shpesh tërhequr përkohshme, dhe qelb është i urryer. Pacientët ankohen për një ndjenjë e presionit në vesh, dhimbje korrente në rajonin e përkohshme, ndonjëherë - marramendje. Kjo formë e mediave kronike otitis është e shoqëruar zakonisht me një rënie të mprehtë në seancë.

Të dy format e mediave kronike otitis mund të vazhdojë me një mbizotërim të proceseve të caktuara patologjike.

Kronike media kataral otitis mund të zhvillohet eustachitis kronike, shërohet nga fruth i keq ose media akute otitis. Ndonjëherë ka alergji. Në mungesë të qelbëzim ndodh mjaft e favorshme.

Kronike media qelbëzuese otitis është zakonisht rezultat i një procesi të gjatë akute dhe zhvillohet në imunitet të ulët. Me kullimit mirë zgavrën gjenetikisht tympanic e veshit të shoqëruar nganjëherë me simptoma të tjera. Simptomat klinike veshur çon në faktin se pacientët rrallë kërkojnë ndihmë. Procesi purulent ka tendencë për të përhapur gradualisht, mund të ndikojë ossicles, periosteum, strukturën e eshtrave dhe labirint përreth.

Mediat akute dhe kronike qelbëzuese otitis mund të jetë i komplikuar nga zhvillimi i mediave kronike ngjitës otitis. Kur ngjitës zgavër otitis tympanic në formë mbështjelljes aktive, duke çuar në humbjen e dëgjimit. Otitis ngjitëse malosimptomno shpesh ndodh, dhe pacientët nuk duket i lidhur në djersitje akute të rënda, dridhura dhe hipertermia me sëmundje të veshit. Kur otitis ngjitës mund të zhvillojnë komplikime.

Mediat akute otitis mund të jetë i komplikuar nga mastoidit (inflamacion i procesit mastoid e kockave të përkohshme), absces i trurit, labirintity (pezmatimi i veshit të brendshëm), meningjiti, sinuseve trurit trombozë dhe sepsë.

Në futjen epitympaniti shpesh holestetoma - formimin e tumorit, që përbëhet nga produkteve të zbërthimit të epidermë. Holestetomy shkatërrojnë kockën e përkohshme të formuar kokrrizimin dhe polyps.

Media kronike otitis mund të shkaktojë dëme në zgavrën tympanic është nervore fytyrës. Pezmatim nervi i nervore fytyrës është i shoqëruar shlazhennostyu folds nasolabial, ptosis dhe lagophthalmos cep të gojës (syrin në anën e prekur nuk është i mbyllur).

Media kronike otitis (epitympaniti purulent) si otitis akut mund të zhvillojnë labyrinthitis, meningjit ose Meningoencefaliti, absces i trurit, sinus trombozë dhe absces epidural.

Diagnoza e mediave akute otitis bazuar në historinë klinike, rezultatet otoskop dhe simptomat karakteristike (dehje përgjithësi, earaches, gjenetikisht). Për të përcaktuar ndjeshmërinë e microflora kryer shkarkimin bakposev nga veshi.

Media kronik otitis për vlerësimin e strukturave të kockave, përveç studimeve të mësipërme kryhen radiografi përkohshme kockave. Në kronike trazim otitis otoskop duket daulle e veshit të mprehtë dhe të angazhohen. Handle çekiç duket më e shkurtër. Lokalizimi i shpuar vrima përcaktohet nga forma e otitis media.

  • Trajtimi i mediave akute otitis

Pacientët me mediat akute otitis rekomanduar pjesën tjetër krevat, shpenzojnë terapi me antibiotikë kur administrohet hipertermia antipiretik. Topically aplikuar fizioterapinë (UHF, solux) dhe ngrohja fasha. Për të reduktuar dhimbje në vesh të varrosur të ngrohtë alkool 96% (vetëm deri në shfaqjen e qelb). Nëse zgavër tympanic nuk është drenazhuar në mënyrë të pavarur për tre ditët e para, shfaqet autopsinë e daulle e veshit. Ku dhëmbëza pas daulle e veshit mbajtur humbjen e dëgjimit, të emërojë defekt, UHF dhe masazh ajrit.

  • Terapia e mediave kronike otitis

Detyra kryesore - për të siguruar kullimit adekuat të zgavrën tympanic. Për ta bërë këtë, zgavër veshit të mesëm është hequr polyps dhe ashpërim. Zgavër është i larë, ajo është administruar enzimat proteolitike. Pacienti është bërë obligim antibiotikët dhe sulfonamides transmetimit imunitet korrigjim sanifying burimin e infeksionit në traktin e sipërm respirator. Nëse dyshoni se një otit alergjik duke përdorur antihistamines. Vendin electrophoresis përdorur, terapi mikrovalë.

Në mungesë të efektit të bëjë antrodrenazh (duke formuar një vrimë në procesin mastoid e kockave të përkohshme dhe kullimit të mëvonshëm). Në cholesteatoma, në përhapjen e kockave dhe strukturës së brendshme tregon heqjen kirurgjikale të burimit të inflamacionit. Nëse është e mundur, strukturat përçueshëm mbetet, nëse jo - të bëjë tympanoplasty. Kur magazinimit daulle unazë mund të rivendosur daulle e veshit (mirinhoplastika).

Masat parandaluese përfshijnë normalizimin e statusit të imunitetit dhe parandalimin e SARS-it dhe sëmundjeve të tjera infektive të traktit të sipërm respirator. Pacientët me otitis kronike duhet të mbrojtur kanalin e veshit nga hipotermi dhe splashing ujit.

Otitis Brendshëm (labyrinthitis)

Ajo ka një natyrë bakteriale apo virale. Zakonisht një komplikacion i otitis media apo meningjitit.

Një simptomë tipike e otitis brendshëm - sulm i papritur i rëndë i marramendje zhvillon 1-2 javë pas infeksionit. Sulmi mund të shoqërohet me nauze ose të vjella. Disa pacientë me otitis brendshëm ankohen për tringëllimë në veshët ose humbjes së dëgjimit.

Otitis brendshëm duhet të dallohet nga çrregullime të trurit që mund të shkaktojë marramendje. Për të përjashtuar tumoret dhe goditje e kryera MRI dhe CT e trurit. Kryerja elektronistahmohrafiyu dhe të veçanta studime për të vlerësuar reagimin auditory brainstem. Për të zbuluar dëgjimit çrregullime audiometry kryer.

Trajtimi i otitis brendshëm kryesisht simptomatike. Për të eliminuar të përzier dhe të vjella drogë përshkruara antiemetic (fenehran, tserukal), antihistamines (diazolin, suprastin, diphenhydramine). Përdorur në vend arna skopolaminovye. Për të reduktuar inflamacion duke përdorur steroid (metilprednizolone), për lehtësimin e ankthit - sedatives (lorazepam, diazepam). Kur një otitis brendshme bakteriale treguar antibiotik. Simptomat zakonisht zhduket brenda një ose disa javësh.

Me dështimin e trajtimit konservativ të otitis kryhet operacioni të brendshëm: labirintotomiyu, pjesë të piramidës së kockave përkohshme, etj