Otoantrit


  • Shkaqet otoantrita
  • Simptomat otoantrita
  • Komplikimet otoantrita
  • Diagnoza otoantrita
  • Trajtimi otoantrita

Shfaqja otoantrita për shkak të përhapjes së inflamacionit me otitis media me zgavrën tympanic në antrum - shpellë mastoid, hyrja në të cilën është e vendosur në murin e pasme të zgavrën tympanic. Otoantrit ndodh në dhjetor dhe fëmijërinë e hershme. Pediatrik Otolaryngology otoantrit referohet ndërlikimet e akute mediave qelbëzues otitis. Megjithatë, disa autorë sugjerojnë se fëmijët e vegjël otitis qelbëzuese shoqërohet pothuajse gjithmonë me inflamacion të antrum. Kjo është për shkak të procesit të sistemit të mastoid papjekuri vozduhonosnoy. Diagnoza është themeluar otoantrita fëmijët para dy vjet të jetës. Në moshë të vjetër sëmundja trajtohet si një inflamacion i procesit mastoid - mastoidit.

Shkaqet otoantrita

Faktorët etiologjikë e otoantrita është gjithashtu microflora patogjen, që ishte shkaku i mediave akute otitis. Më e zakonshme është Streptococcus pneumoniae, Streptococcus heamoliticus, Haemophilus influenzae. Faktorët lokalë të përshtatshme për zhvillimin e otoantrita është moshës lidhur features: rritur furnizimin me gjak të kockave, hyrje e gjerë në antrum, zhvillimi i shpejtë i mukozale edemë në inflamacion, papjekuri ciliar epiteli i tubit auditory, duke çuar në vonesa exudate inflamatore në zgavrën tympanic.


Përhapja e infeksionit në zgavrën e antrum mund të kontribuojnë në zhvillimit osteoantrita dobësuar gjendjen e fëmijës, si rezultat i kequshqyerjes, rakit, diatez; i shpeshtë SARS, bronkit, pneumoni; sëmundjet gastrointestinale (gastroenterit akut) mori trauma e lindjes, prematuritetit, të ushqyerit artificial; transferuar nënën gjatë çrregullimeve të shtatzënisë (toksemisë të shtatzënisë, gripit, fruthit, rubeolës, etj). Shfaqja otoantrita mund të shoqërohet me pronat e larta virulente e patogjene që shkaktojnë sëmundje edhe në krahasim me gjendjen normale të mbrojtjes të fëmijës. Përveç kësaj, otoantrit mund të rezultojë trajtimin joadekuat të otitis media (terapi irracionale antibiotik, paracentesis vonë i membranës tympanic).

Simptomat otoantrita

Varësisht nga ashpërsia e manifestimeve klinike të dallojë 2 format otoantrita. Otoantrit me foto të ndritshme klinike është klasifikuar si i qartë. Sigurisht Candid i sëmundjes pa simptoma të rënda atribuohet formë latente otoantrita.

Otoantrit eksplicite zakonisht ndodh në 10-14-ditor të mediave akute otitis. Në fakt, fillimi i tij në periudhën e rimëkëmbjes pas pësimit të otitis media është karakterizuar nga një përkeqësim të mprehtë të fëmijës. Në periudhën fillestare otoantrita shënuar në mënyrë eksplicite ethe, simptomat e dehje, prish gjumin dhe oreksin. Fëmija i shqetësuar dhe qaj shumë. Me otoantrite eksplicite në mënyrë të konsiderueshme rrit numrin e shkarkimit purulent nga veshit. Një simptomë tipike e "tank" - shfaqjen e shpejtë të qelb në kanalin e veshit, pas largimit të tij. Për eksplicite otoantrita zakonisht skuqje dhe infiltrimit të rajonit lëkurës BTE, një rritje lokal të temperaturës në krahasim me indet përreth. Për shkak të ënjtje të indeve të zbutur pas-fish. Në disa raste të shënuara otoantrita nga veshi ënjtje dhe luhatje.

Otoantrit i fshehur zakonisht zhvillohet në fëmijët me comorbidities të rënda dhe në korrelacion me ashpërsinë e tyre nga afër. Disa autorë gjithashtu besoj se otoantrit latent mund të jetë rezultat i "maskimin" efektit të terapisë me antibiotikë të kryer në trajtimin e otitis media. Për lezioneve fshehur otoantrita tipike dypalëshe. Kjo simptome lokale pothuajse mungon ose shprehur dobët. Rajoni BTE është pa dhimbje, me asnjë ndryshim të dukshëm. Vërejtur gjenetikisht. Foto klinike dominohet otoantrita çrregullime fshehur sistemike (bronkopneumonare, ndihmon tretjen e ushqimit, kardiovaskulare, neurologjike) që ndodhin kundër sfondit të dehjes dhe hipertermia lartë shoqëruar nga dehidrimi.

Varësisht nga natyra e shkeljeve latent otoantrit mund të tregojnë stol të shpejtë, të vjella, diarre, parezë zorrëve, ngjyra cyanotic ose lëkurë të zbehtë. Sistem kardio-vaskulare mund takikardi, tonet mbytur zemrës, kufijtë e zgjerimit të zemrës, ndryshimet EKG. Nga SNQ në otoantrite mund të ketë hypersensitivity latent, dobësi, i pavarur nga të vjella konsum të ushqimit, shenja pozitive meningeal, anisocoria, tremor gjymtyrë, konvulsione, konfuzion. Patologjia e sistemit të frymëmarrjes duket kollë e thatë dhe wheezing obilnymy në mushkëri.

Komplikimet otoantrita

Otoantrita rrjedhës gjata në rezistencën e saj në terapi konservative të vazhdueshme mund të çojë në akumulimin e qelb në zgavrën dhe antrum nëpërmjet depërtimit të saj ka zbuluar daulle-mastoid çarë e fëmijës. Kështu inflamacion purulent shkon në shtresën cortical e kockave të përkohshme, duke rezultuar në një absces subperiosteal - shkatërrimin lokale purulent e kockave, është një otoantrita serioz komplikacion.

Diagnoza otoantrita

Nëse otoantrita diagnoza e qartë nuk është e vështirë. Ajo është e bazuar në historinë e të dhënave ankesat (të mëparshme të mediave akute otitis), disponueshmërinë e simptomave lokale karakteristike dhe rezultatet e studimeve të tjera. Diagnoza e otoantrita latent, megjithatë, mjaft e vështirë dhe kërkon otolaringolog përbashkët të pjesëmarrjes dhe pediatrin.

Otoskopicheskoy tablo qartë otoantrita karakterizuar nga vrimë së membranës tympanic, e cila është e dukshme nepermjet granulimi indeve-like mukusit. Ka smoothness kënd zadneverhney mur në mes të kanalit të veshit dhe membrana tympanic. Otoskop në pacientët me otoantritom latent tregon daulle e veshit trazim dhe skuqje të lehtë në departamentin zadneverhney. Në kënd zadneverhney të kanalit të veshit në mikrootoskopiy ndonjëherë vërejtur rul inflamatore.

X-ray hetim për të dyshuar otoantrit shpenzojnë transorbitalno të kujtoj edhe procesin e duhur mastoid dhe mundësinë e krahasimit. Për otoantrita karakterizuar nga shpella e ajrit të reduktuar dhe të ndryshojë rrugën e saj në radiografi. Normal nuk është gjithmonë e lehtë antrum tregon mungesën otoantrita sepse ajo mund të jetë një rezultat i shkatërrimit të qelizave shpella.

Nëse dyshoni se një vendpushim fshehur otoantrit për paracentesis diagnostike - çaj daulle e veshit. Diagnostike e rëndësishme është mungesa e "kriza" në kohën e birë, duke treguar se daulle e veshit infiltrirovannosty. Formuar gjenetikisht me vrima në formë latente otoantrita mund të fillojnë brenda disa orësh apo edhe ditësh pas një birë. Kur marrjen e një lëng kryerjen e ekzaminimeve saj bakteriologjike.

Në disa raste otoantrita qëllime diagnostike mund të bëhet antropunktsiya - gjilpërë nëpërmjet kockave në zgavrën e shpellës. Gjenetikisht nga gjilpërës gjatë këtij testi konfirmon diagnozën. Megjithatë, mungesa e plehut organik nuk është gjithmonë e mohon diagnozë otoantrita, pasi ajo mund të jetë për shkak të qëndrueshmëri tepër të trashë që nuk mund të kalojë përmes gjilpërës. Holding antropunktsiya goditi rrezikshëm gjilpërën e në mesin e fushës, kafkës fossa dhe sigmoid sinus.

Trajtimi otoantrita

Baza e terapisë është një otoantrita efektive antibiotik dhe krijimin e një rrjedhje të mirë të shkarkimit purulent nga veshit. Kërkohet përdorimi i antibiotikëve në përputhje me rezultatet që përcaktojnë ndjeshmërinë ndaj tyre zbulohet gjatë bakposeva microflora. Në trajtimin otoantrita caktuar dozën maksimale të lejueshme të drogës antibacterial dhe terapi e përdorur shpesh kombinim: + sulfonamides antibiotik.

Përmirësimi rrjedhjen e qelb në pacientët me otoantritom dukshme bërë duke zgjeruar vrimë e membranës tympanic dhe largimin e mukozës, të vendosura në lumen të vrimë. Pacientët me otoantritom fshehur për largimin e plehut organik i prodhuar paracentesis me zgjerim i mëtejshëm i formuar vrima. Paralele të zbatojë masat që synojnë përmirësimin e kullimit e qelb në tub auditory. Trajtim lokal otoantrita të mbahet gjatë antropunktsiya gënjeshtra në zgavrën Flushing dhe futjen antrum për zgjidhjen e saj antibiotik.

Mungesa e përmirësimit në sfondin e otoantrita konservatore terapi për 7-10 ditë, formimi subperiosteal abscesi është një tregues për trajtim kirurgjik. Një antrotomiya - Hapja dhe kullues antrum dhe absces zbulimi.