Pancreatitis akute


 • Etiologji dhe Patogjeneza e pancreatitis akute
 • Klasifikimi i pancreatitis akute
 • Simptomet e pancreatitis akute
 • Diagnoza e pancreatitis akute
 • Trajtimi i pancreatitis akute
 • Komplikimet e pancreatitis akute
 • Parandalimi dhe prognozë të pancreatitis akute

Pancreatitis - një sëmundje karakterizohet nga inflamacion në zhvillimin e indeve pankreatik. Natyra e kursit pancreatitis ndarë në akute dhe kronike.

Pancreatitis akute është kurs i tretë mjedisore sëmundje akute të barkut që kërkon trajtim kirurgjik në spital. Vendi i parë dhe i dytë është i zënë nga apendiksit akute dhe cholecystitis.

Sipas statistikave botërore, viti i akute pancreatitis sëmurë 200-800 persona në një milion. Kjo sëmundje është më e zakonshme në meshkuj.


Mosha e pacientëve ndryshon gjerësisht dhe varet nga shkaku i pancreatitis. Pancreatitis akute në sfondin e abuzimit të alkoolit ndodh në një moshë mesatare prej rreth 39 vjetësh, dhe me pancreatitis lidhur me gurëve të tëmthit, mosha mesatare e pacientëve - 69 vjet.

Etiologji dhe Patogjeneza e pancreatitis akute

Faktorët që kontribuojnë në shfaqjen e pancreatitis akute:

 • Abuzimi Alkooli, zakone të këqija të hahet (yndyrore, ushqime pikante);
 • cholelithiasis;
 • infeksion virus (shytave, virusi Coxsackie) ose infeksioni bakterial (Mycoplasma, Campylobacter)
 • trauma e pankreasit;
 • Kirurgji në lezioneve tjera te pankreasit dhe traktit biliar;
 • marrjes estrogjene, kortikosteroidet, diuretikë tiazidë, azatioprine, ilaçe të tjera me efekte të rëndësishme patologjike në pankreas;
 • Anomalitë kongjenitale të kancerit, predispozicion gjenetik, fibrozë cistike;
 • sëmundjet inflamatore të organeve të tretjes (kolecistit, hepatitis, gastro).

Në inflamacion akut i pankreasit Sipas teorisë faktorin më të zakonshme të madh në favor të dëmtimit qelizor enzimeve aktivizuar para kohe. Në kushte normale, enzimat tretjes prodhuar nga pankreasi, në një formë inaktive dhe aktivizohen tashmë ne traktin e tretjes. Nën ndikimin e faktorëve të jashtëm dhe të brendshëm mekanizëm patologjik është ndërprerë prodhimin, enzimat janë aktivizuar në pankreas dhe të fillojnë për të tretet indet e saj. Rezultati është inflamacion, ënjtje zhvillon indeve, enët e gjakut janë të prekur parenchyma gjëndër.

Proces patologjik në pancreatitis akute mund të përhapet në indet e afërt, indeve retroperitoneale, qese kuti, peritoneum, omentum, mesentery dhe zorrë lidh duodenum pjekje.

Pancreatitis akute të rënda kontribuon në një rritje të mprehtë të substancave të ndryshme biologjikisht aktive në gjak, duke çuar në shkelje të rënda të jetës së përbashkët, inflamacion të mesëm dhe çrregullimeve degjeneruese e indeve dhe organeve - mushkërive, mëlçisë, veshkave, zemrës.

Klasifikimi i pancreatitis akute

Pancreatitis akute është klasifikuar nga ashpërsia:

 1. pancreatitis i lehtë ndodh me plagë minimale e organeve dhe sistemeve, e shprehur kryesisht terapi intersticiale kancerit edemë lehtë dhe ka një prognozë të favorshme për shërim të shpejtë;
 2. pancreatitis rënda akute karakterizohet nga trazirat e rënda në zhvillimin e organeve dhe indeve, ose komplikime lokale (nekroza e indeve, infeksionit, cysts, abscese).

Pancreatitis akute të rënda mund të shoqërohet me:

 • akumulim akute e lëngut brenda gjëndër apo hapësirë ​​okolopankreaticheskom që nuk mund të jetë ashpërim ose muret fibroze;
 • nekrozë pankreatik me infeksion të mundshëm të indeve (ka otmyrayuschymy i kufizuar ose i shpërndarë zonë parenkimale dhe infeksion perypankreatycheskoy aderimit ind rrit rrezikun e vdekjes);
 • kist akute false (akumulimi i lëngut pankreatik e rrethuar me mure fibroze ose granulimit, që ndodh pas një sulmi të pancreatitis akute, e formuar për 4 javë ose më shumë);
 • abscesi pankreatik (akumulim i qelb në pankreas apo indet përreth).

Simptomet e pancreatitis akute

Simptomat tipike e pancreatitis akute.

 • Sindromi dhimbje.

Dhimbja mund të jetë e lokalizuar epigastrike, kitara e majtë e sipërme, është karakteri Tinea rrezatoj nën teh shpatullën e majtë. Dhimbja është e përhershme e shprehur në rritje të shtrirë në shpinë pozitën. Dhimbje Rritja ndodh pas ngrënies - sidomos yndyror, aromë, skuqur, alkool.

 • Të përzier, të vjella. Të vjella mund të jetë i papërmbajtshëm përmban biliare, nuk do të sjellë lehtësim.
 • Fever.
 • Sclera moderuar verdhëz. Ndonjëherë - lëkurë të butë verdhëz.

Përveç kësaj, pancreatitis akute mund të shoqërohet me simptoma pesimist (bloating, fryrje, urth), çdo manifestim (spote cyanotic në trup, gjakderdhje në kërthizë).

Diagnoza e pancreatitis akute

Diagnoza e pancreatitis gastroenterologist kryhet në bazë të ankesave, ekzaminimin fizik, zbulimin e simptomave karakteristike. Kur matjen e presionit të gjakut dhe shkalla e zemrës shpesh tregohet hipotension dhe takikardia. Për të konfirmuar diagnozën shërbejnë si teste laboratorike të gjakut dhe urinës, MSCT dhe ultrazërit të barkut, MRI e pankreasit.

Në një analizë të gjakut në përgjithësi është duke treguar shenja të inflamacionit (ESR nxitim, u rrit në gjak e bardhë qelizë numërimin), një analizë biokimike duke treguar rritjen e aktivitetit të enzimeve pankreatik (amylase, lipase), hiperglicemi dhe hypocalcemia mundshme. Gjithashtu prodhojnë enzima të përcaktuar përqendrimin në urinë. Nuk mund të jetë bilirubinemia dhe rritur enzimat e mëlçisë.

Në diagnozën e pancreatitis akute janë biokimike dhe urina amylase përcaktuar.

Studimet vizuale e pankreasit dhe organet përreth (ultratingull, CT, MRI) mund të zbulojë rritje jonormale parenchyma në volumin e trupit të zbulojë abscese, cysts, prania e gurëve në kanalet biliare.

Diagnoza diferenciale e pancreatitis akute është kryer:

 • apendiksit akute dhe cholecystitis akute;
 • Vrimë e organeve uritur (shpuar ulcerat stomak dhe zorrët);
 • pengimi zorrëve akute;
 • gastrointestinale akute gjakderdhje (ulcerat stomakut dhe 12p, gjakderdhje nga varices esophageal, gjakderdhje gastrointestinale.);
 • Sindroma ishemike akute të barkut.

Trajtimi i pancreatitis akute

Në pancreatitis akute, shtrimin në spital është treguar. Të gjithë pacientët e përshkruar pjesën tjetër krevat. Qëllimet kryesore të terapisë është për lehtësimin e dhimbjeve, të zvogëlojë barrën mbi pankreasit, të stimulojë mekanizmat e vetë-shëruese.

Veprimet terapeutike:

 • Bllokada novokaina dhe antispasmodics për lehtësimin sindromi dhimbje;
 • akull uri mbi kancerin e zonës projektimi (krijimi i hipotermi lokale për të zvogëluar aktivitetin e saj funksionale), stërvitje të ushqyerit parenteral, përmbajtja e stomakut aspiriruyut, përshkruajnë antacids dhe frenuesit proton pompë;
 • enzimë dezaktivatory pankreatik (proteolizisin ACE)
 • Korrigjim i nevojshëm i Homeostaza (uji-electrolyte, acid-bazë, bilancit proteina) përmes infuzionit të kripur dhe proteinave zgjidhjeve;
 • terapi detoxification;
 • antibiotikët (droga të gjerë, spektri në doza të mëdha) si parandalimin e komplikacioneve infektive.

Trajtimi kirurgjik është treguar në rast të:

 • gurë në kanalet biliare;
 • akumulimin e lëngjeve në gjëndër ose rreth tij;
 • Fushat e nekrozë pankreatik, cysts, abscese.

Nga operacionet e kryera në pancreatitis akute me formimin e cysts ose abscese përfshijnë: cysts kullimit Endoscopic, marsupializatsiya tsistohastrostomiya etj formimit Fushat e nekrozë, në varësi të madhësisë së tyre, të mbajë necrectomy ose heqje e pankreasit. Prania e gurëve është një tregues për operacionet në pankreas Strait.

Para se operacioni mund të ketë sukses në rast dyshimi në diagnostikimin dhe Miss kirurgjikale probabilitetit një tjetër sëmundje që kërkon kirurgji.

Do të thotë masa postoperative intensive për të parandaluar komplikimet septike dhe terapi rehabilitimi.

Trajtimi i pancreatitis butë zakonisht nuk është e vështirë, dhe trend pozitiv vërejtur për javën e kaluar. Për trajtimin e formave të ashpra të pancreatitis kërkon në mënyrë të konsiderueshme më shumë kohë.

Komplikimet e pancreatitis akute

Rreziku i pancreatitis akute është probabiliteti i lartë i komplikacione të rënda. Kur përflakur infeksion gjëndër e indeve nga bakteret që jetojnë në zorrë e vogël, zonave të mundshme të nekroza dhe kancerit shfaqjes së abscese. Ky kusht nuk është trajtuar menjëherë (deri në kirurgji), mund të përfundojë në vdekje.

Në pancreatitis të rëndë mund të zhvillojë shok dhe si rezultat, dështim të shumëfishtë të organeve.

Pas zhvillimit të pancreatitis akute në indet e kancerit mund të fillojnë të formojnë pseudocista (grumbullimi lëngjeve në parenchyma) që shkatërrojnë strukturën dhe biliare kancerin kanal. Me shkatërrimin e pseudocistat dhe të përfundojë përmbajtja ascites saj ndodh.

Parandalimi dhe prognozë të pancreatitis akute

Parandalimi primar i pancreatitis është ushqim i qëndrueshëm i shëndetshëm, të përjashtojë alkoolit, erëza, ushqim yndyror të bollshme, nuk ka pirja e duhanit. Pancreatitis akute mund të ndodhë jo vetëm në njerëz që abuzojnë rregullisht alkool, por si rezultat i një dozë të vetme të alkoolit-përmbajnë pijet gjatë rostiçeri yndyrë, të skuqura dhe pikante në sasi të mëdha.

Prognoza e pancreatitis akute varet nga forma e saj, përshtatshmërinë e terapisë dhe praninë e komplikimeve.

Formë e butë e pancreatitis zakonisht jep një prognozë të favorshme, ndërsa necrotic dhe hemorragjike pancreatitis probabilitet të lartë të vdekjes.

Trajtim joadekuat dhe rekomandime jo-mjekësore në dietë dhe trajtim mund të çojë në përsëritje të sëmundjes dhe zhvillimin e pancreatitis kronike.