Panophthalmitis


  • Arsyet panoftalmyta
  • Simptomat panoftalmyta
  • Diagnoza panoftalmyta
  • Trajtimi panoftalmyta
  • Parashikim dhe parandalimi panoftalmyta

Panophthalmitis është ekstrem dhe inflamacion më i rëndë i syrit, ku një proces qelbëzuese të përfshirë të gjithë membranën e syrit dhe përreth indeve të buta (qepallë, yndyrë, muskujve). Serioziteti i problemit është se Panophthalmitis shpesh të çojë në vdekje dhe atrofi të mëvonshëm të syrit. Mekanizmat mbrojtëse janë të përqendruara në sy adnexa (qepallat, gjëndrat lacrimal) për shkak të infektimit brenda syrit është i shoqëruar me riprodhimin e shpejtë dhe të papenguar të mikroorganizmave. Në së bashku me purulent inflamacion Panophthalmitis dhe shkrirja e ekspozuar ndaj të gjitha segmentet e syrit.

Arsyet panoftalmyta

Panophthalmitis mund të shkaktohet nga penetrim ekzogjen ose endogjen e infeksionit brenda syrit. Kështu patogjene zakonisht veprojnë streptokokeve, Stafilokoket, Pneumokokut, Pseudomonas dhe Escherichia coli, Mycobacterium tuberculosis.


Në oftalmologjisë panoftalmyta shpesh çojnë në thekshëm lëndim sy (aksident, trupat e huaja, djeg). Në këtë rast, infeksion purulent penetron thellë në kokërdhok përmes kanalit plagë. Gjithashtu Panophthalmitis mund të jetë për shkak të keratitit bakteriale, ulcerat kornesë probodenyem qelbëzuese, uveitis rënda, konjuktivit neonatale, trachoma, absces qepallë, orbitën celuliti, endoftalmita.

Strukturat endogjene e infeksionit të syrit është më pak e zakonshme dhe mund të shoqërohet me metastatic hyn infeksion bakterial të lezioneve të largëta purulent. Shfaqja panoftalmyta ndoshta për shkak të pneumonia, tuberkulozi, vlon, postoperative ose pas lindjes sepsë, meningjit, ethe, sinusit.

Simptomat panoftalmyta

Në thekshëm plagët e syrit Panophthalmitis zhvilluar me shpejtësi, brenda 2-3 ditësh. Lezionet purulent e strukturave të syrit është i shoqëruar me dhimbje të forta në kokërdhok, marramendës, fotofobi, blepharospasm refleks, rënie të shpejtë dhe të konsiderueshme në vizion. Ndryshimet objektive karakterizohen nga skuqje e papritur, ënjtje i konjuktiva dhe qepallat, e cila mund të çojë në hemoze - shekujt shkeljeve sy mukozës. Kornea bëhet me re dhe i fryrë; iris i shkrirë; në dhomën e përparme të syrit qelb akumulon; purulent exudate është gjetur edhe në trup tejdukshëm. Kur Panophthalmitis një reduktim të shpejtë dhe të konsiderueshme të deri në dritë apo verbëri.

Me tej qelb progresion panoftalmyta depërton nën konjuktiva, ynfyltryruet indeve peribulbarnyy shpërndarë në tenonovo kapsulë, rritje edemë të indeve dhe inflamacion kryesor për exophthalmos zhvillimit. Mobiliteti i syrit është i ashpër i kufizuar. Ajo mund vrimë scleral oozing qelb jashtë. Më vonë, pas 6-8 javësh, sy zvogëlohet dhe atrophies.

Në anaerobe Procesi purulent Panophthalmitis zhvillohet me shpejtësi: nga dhomën e përparme duket shkarkimin kafe me ngjyrë e flluska me gaz, verbëri ndodh në ditën e lëndimit të syrit.

Përveç ndryshimeve lokale Panophthalmitis shoqëruar nga simptoma të përgjithshme, simptomat e dehjes, dhimbje koke, gjendje të ethshme me të dridhura, të vjella. Procesi purulent mund të vazhdojë me zhvillimin e meninges meningjitit, formimin abscesi i trurit.

Diagnoza panoftalmyta

Për diagnozën e një rëndësie të madhe panfotalmita një histori të thekshëm sytë shtënë dhe lezione infektive në trup.

Panoftalmyta dëshmi (ndryshimet në konjuktiva, iris, akumulimi i purulent exudate në dhomën e përparme dhe trupin tejdukshëm) janë okulist gjatë strukturave të inspektimit të syrit (Transillumination, biomicroscopy). Nëse është e mundur, shqyrtimi fundus përdorur ophthalmoscopy përcaktuar venat e retinë. Scans ultratinguj mund të zbulojë shkatërrimit qelizë strukturat e thella të syrit.

Për të përcaktuar florën microbial që shkaktohen zhvillimit të panoftalmyta, paracentesis kornesë është kryer për exudate purulent dhe mbjellja e saj bakteriologjike.

Diagnoza diferenciale është bërë me endoftalmita panoftalmyta i cili nuk shkon në mënyrë të shpejtë.

Trajtimi panoftalmyta

Panophthalmitis kërkon trajtim të hershëm dhe intensiv. Baza e terapisë pathogenetic është qëllimi panoftalmyta i dozave masive të antibiotikëve (benzylpenicillin, Streptomicina, monomitsin, gentamicin dhe të tjerët). Antibiotikët administruar intramuskulare, intravenoze, si retrobulbar, injeksione subconjunctival. Në disa raste drejtuar në vitrektomii intravitrealnoho dhe administrimin e agjentëve antimicrobial. Futje pikë-pikë në vijim dhe dush me zgjidhje tripsin. Për të eliminuar efektet e dehje mbajtur infuzion intravenoz të zgjidhje kripur.

Trajtim konservativ panoftalmyta jo gjithmonë i suksesshëm, kështu që shpesh kanë dështuar të evistseratsii ose enucleation e syrit, e ndjekur hlazoprotezirovaniem.

Parashikim dhe parandalimi panoftalmyta

Kur për të filluar trajtim menjëherë panoftalmyta në disa raste mund të shpëtojë kokërdhok dhe vizionin e mbetur. Shpesh rezultati është vdekja panoftalmyta sytë e atrofi e tij të mëvonshëm. Moti për funksionin dhe jetën vizuale në Panophthalmitis gjithmonë shumë serioze.

Roli kryesor në parandalimin panoftalmyta takon të parandaluar dëmtime të syrit, rehabilitimi vatra infektive në trup, trajtimin e strukturave inflamacion të syve dhe adnexa saj. Në rast të lëndimeve të syrit duhet të kryejë trajtim parandalues ​​lokale dhe të përgjithshme antibiotikut në orët e para pas lëndimit.