Papillitis


  • Arsyet papillita
  • Simptomat papillita
  • Diagnoza papillita
  • Papillita diferencial diagnoza
  • Trajtimi papillita

Papillitis - inflamacion dhe hypertrophy e papillae anal (papilomat) sinus (dhomë e nëndheshme) anus. Siklet manifestuar, dhimbje, ndjesi trup i huaj në anus, ndjenjë e zorrë jo të plotë zbrazjes pas një lëvizje zorrë. Humbja e papilla hypertrophied anal mund të shkaktojë atyre ankth dhe edemë ngjarje të kriptita. Lëndimi papilomat shkakton atyre që të rrjedh gjak. Pain vrull refleks kryesor për të, dhe dobësimi i muskul unazor rrjedhjes zorrës së trashë të mukusit, esencave dhe rajonit anogenital infeksionit.

Anal papillae - një rritje prej formë trekëndëshi, ka disa njerëz në ampulla ulët zorrës së trashë në skajet e lira të valvulave deje, që kufizohen vendndodhjen zonë crypts morhanievyh dhe kolona.

Madhësia anal papillae më pak se 1 cm në diametër, i zbehtë rozë si nodules pa dhimbje i dukshëm. Forma e papillae trekëndësh anal dallohen me një bazë të gjerë dhe një sferike ngushtë këmbë.


Papillitis - inflamacion i këtyre subjekteve. Ajo lind në rastet kur një hypertrophy e papillae anal, dhe humbjen e tyre është një infeksion bakterial.

Shpesh infeksioni kalon papillae në crypts morhanievyh prekura ose kur Proktiti.

Papillitis karakterizohet me edemë të papilla, hyperemia i mukozës, ajo mbulon rritjen e madhësisë dhe butësi në prekje. Nëse ka një dëmtim traumatik papilla zgjeruar stol i dendur i rregullt ose organe të huaja, top i saj mund të formohet erozionin dhe ulçerë.

Arsyet papillita

Faktorët kryesorë që kontribuojnë në inflamacion të papillae anal, trauma ose dëmtimi kimike në sipërfaqen e papillae (kapsllëk, diarre, abuzimit enemas), stanjacioni i gjakut në organet pelvike (mungesa e ushtrimit, mënyrë jetese i ulur dhe aktiviteteve, hemorroide), sëmundjeve infektive dhe inflamatore të rektumit dhe anal kanal (dhomë e nëndheshme, Proktiti).

Në disa raste, papillae hypertrophied anal kështu, duke arritur në 3-4 inç në diametër. Arsimi i tillë (veçanërisht në qoftë se ata nuk janë të bashkangjitur në mur me një bisht të hollë) mund të bien jashtë rektum. Papillae Hypertrophied janë veçanërisht të prirur për inflamacion të rregullt.

Simptomat papillita

Papillitis shfaqet dhimbje të përhershme ose të vazhdueshme në anus, rëndë nga lëvizjet e shpeshta dhe të zgjatura të zorrëve, diarre. Papillae Hypertrophied mbi një inç në diametër mund të përcaktohet ndjesi të trupit të huaj në anus. Kur papilla traumatik lëndimit mund të shkaktojë gjak nga anusi.

Dhimbje të zgjatur mund të shkaktojë vrull tonik të muskul unazor anale dhe inflamacion intensive me edemë të shënuar dhe për të rritur papilla çon në muskul unazor dhe rrjedhjet e përmbajtjes zorrëve nga anusit të ulët. Rezultati është tretje të lëkurës dhe zona perianale kruarje anal.

Diagnoza papillita

Metodat e rëndësishme në shqyrtim diagnoza papillita është e anusit, anal kërkime manuale kanal, anoscopy dhe sigmoidoscopy.

Në ekzaminim, pacienti kërkohet të tendosje, ndonjëherë në këtë pikë papillae i përflakur të shfaqet jashtë. Me manual papillae anal hulumtim janë të vendosur për të prekur, inflamacion janë dhimbje, e mbyllur. Anoscopy dhe sigmoidoscopy të lejojë që të shqyrtojë me hollësi rreshtim të kanalit anal dhe rektumit për të zbuluar praninë e papillae anal të inflamacionit, të përcaktuar intensitetin e saj, ndodhin erozionin dhe ulcerat.

Papillita diferencial diagnoza

Manifestimet klinike papillita nonspecific dhe mund të tregojnë sëmundje të tjera të rektumit, veçanërisht për polyps. Dallojnë papillae anal e polyps të rektumit dhe lokalizimin anal kanalit (polyps janë gjithmonë mbi vijë anorectal, dhe papillae mbi të) dhe karakteristikat morfologjike. Ngjyrë polip është e ndryshme nga mukozën e murin e zorrëve, ekzaminim histologjik duhet strukturë adenomatous dhe i mbuluar me një shtresë të vetme të epitelit kolone, ndërsa papillae anal janë paler se përreth arsimit Mukoza fibrave kolagjenit përmbajnë ind dhjamor dhe i mbuluar multilayered Epiteli squamous.

Ndonjëherë është e nevojshme të dallojnë papillae anal e gungave roje në skajet e çarjes anal ose hemorroide hemorroide kronike.

Hemorroide brendshme janë ngjyrë intensive të kuqe, cilësi butë (nëse thrombosed).

Trajtimi papillita

Nëse papillae anal nuk janë duke dhënë shqetësim janë të vogla dhe nuk bien jashtë kanalit anal, ata nuk kanë nevojë për trajtim dhe nuk janë konsideruar një kusht patologjike.

Nëse papillae anal lit, atëherë ju duhet të kontaktoni proctologist tuaj. Së pari mbajë terapi konservative anti-inflamator dhe antibiotik, kryesisht fonde aplikim lokal. Me dështimin e trajtimit konservativ, përsëritje të inflamacionit, hypertrophy i rëndë i papillae anal prodhuar heqjen e saj. Në disa raste është e cryosurgery mundur.

Largimi kirurgjik i anal papillae prodhuar në një spital nën anestezi lokale, periudha postoperative - zakonisht të shkurtër dhe shkon pa probleme.