Papilomat


  • Mekanizmi i infeksioni me virusin human papiloma
  • Manifestimet klinike papyllo
  • Diagnoza papyllo
  • Trajtimi papyllo

Papilomat - një sëmundje e habitshme qelizat epiteliale dhe lëkurën. Arsyeja është papyllo virusi lyth njeriut, e cila i takon familjes Papoviridae, grup papillomavirus. Në mesin e viruseve HPV prodhojnë rrezik të lartë dhe të ulët onkogjenik. Tumorigenicity papyllo shpjegohet me aftësinë e virusit për të integruar ADN e saj në gjenomin e qelizave të njeriut.

Mekanizmi i infeksioni me virusin human papiloma

Pasi në trup, fillimisht HPV prek qelizat basal e epitelit. Microtrauma, scrapes, të çara dhe dëmtime të tjera në lëkurë immerses virusi lyth në trup. Për një kohë të gjatë virus mund të shumohen fillimisht nuk manifestohet klinikisht (zgarë kronike). Nëse shumohet virusi në shtresat sipërfaqësore të lëkurës, me kalimin e kohës, madje edhe në transportuesit papillomavirus kronike vërejtur qelizat hyperplasia.


Që nga virusi lyth njeriut është e paqëndrueshme në mjedis, infeksioni ndodh me kontakt të drejtpërdrejtë. Marrëdhëniet përzier seksuale të çojë në infeksion; pirja e duhanit, shtatzanisë, Endometrioza, vitaminë mangësi, mangësi imune janë faktorë të favorshme për ndërveprimin e infektimit me virus ndodhur. Rreziku i infektimit rritet me kontakt të shpeshtë me lëkurën zhveshur të njeriut, të tilla si masazhet.

Manifestimet klinike papyllo

Papilloma është një tumor i lëkurës ose mukozës dhe jashtë duket si rritje papilare, e cila shërben indet përreth. Papilomat lokalizuara të lëkurës, mukozës, në ijë dhe organet gjenitale, në disa raste gjenden papillomavirus në legen i veshkave dhe uretër në mukozën.

Si lyth përbëhet nga ind lidhës të mbuluar nga lëkura dhe përmban enët e gjakut, atëherë ajo mund të jetë gjakderdhje traumatike. Neoplasms rritje deri jashtë në formën e papillae shpërndara në drejtime të ndryshme dhe ngjan një lulelakrën.

Ngjyra e lëkurës nuk mund të ndryshohet, por në shumicën e rasteve duhet të Papilloma ngjyrë nga e bardhë në ngjyrë kafe të pista. Lokalizimi i preferuar - lëkura e duarve dhe të armëve. Në pacientët me i mungesës së imunitetit papillomatosis merr natyrën e përbashkët. Ndryshimet kryesore në lëkurë fillojnë të shfaqen pas 1-6 muaj pas infektimit. Përqendrimi i virusit në zonat e prekura është një maksimum prej gjashtë muaj pas infeksionit, kjo periudhë është më ngjitëse.

Varësisht nga lloji i virusit, manifestimet klinike papyllo ndryshore. Po, duken vulgare lyth si një kon të ngurta me një diametër prej 1 mm me një orohovevayuschyy përafërt sipërfaqe. Papillomavirus vulgare kanë tendencë të shkrihen, kështu që shpesh ndikojnë në zona të mëdha. Lokalizuara të thjeshtë (vulgare) Papilloma kudo, por shumica e tyre ndikon në lëkurën e gishtave dhe e prapme të dorës. Në fëmijët, papillomamy veçanërisht të rinj të prekur gjurin, për shkak të karakteristikave fiziologjike, si fëmijë zvarritje lakuriq. Zakonisht papillomavirus vulgare janë grupe të vogla, por ekzistenca juaj i vazhdueshëm i një element të vetëm në pak vite. Sëmundjet e mungesës së imunitetit dhe përhapja e procesit të përbashkët, rrallë vulgare malihnizuyutsya lyth.

Agjentët e shputës papyllo HPV është 1,2,4. Disa muaj pas infeksionit të thembra e lëkurës ka një gungave të vogla me shkëlqim që i ka të gjitha karakteristikat e zakonshme papillomavirus e dhe i rrethuar nga një rim i dalë. Në disa raste, ka rreth një lyth fëmijë tumoreve madhësi më të vogla që i ngjajnë flluska. Pastaj diagnostikuar papillomatosis mozaik.

Papilomat në thembra shpesh të dhimbshme, veçanërisht kur ecin. Përafërsisht 30% e rasteve ata samorazreshayutsya, shpesh samovyzdorovlenie shihet në fëmijët e vegjël. Ata janë gabuar shpesh për drithërat që shfaqen në mes gishtat tuaj me ngjeshje afatgjatë. Megjithatë, ndryshe nga misri papyllo të ketë një sipërfaqe të qetë dhe për të mbajtur foton e lëkurës.

Agjentet papyllo banesë HPV është 3,10. Këto ngjyra lyth i pandryshuar dhe duken si të qetë hulok banesë nganjëherë mund të jetë e thirrur formë më të harmonishëm të verdhë ose pak rozë. Ka edhe lyth shumëkëndësh shputës. Tumoret të shkaktojë dhimbje, kruarje, flushed zonën e prekur.

Mustaqe lyth diagnostikuar gjysmë kthyer mbi moshën 50 vjet në tumoret e lëkurës, ata janë quajtur akrohordamy. Ato janë të vendosura në lëkurë rreth syve, në ijë, sqetull dhe qafën. Së pari, ka gunga të vogla të verdhë, e cila më pas rrit transformuar gradualisht në arsimin e dendur zgjatur fleksibël deri në 5-6mm. Nëse akrohordy të vendosura në vende ku trauma e mundur, ata të bëhet i përflakur dhe i fryrë. Mustaqe lyth jo të prirur për zhdukjen spontan. Pacientët diagnostikuar me papillomamy si fije shpesh të vërejtura polyps zorrës së trashë.

HPV 13, epiteliale 32 shkaku hyperplasia lokal, e karakterizuar nga pamja e mukozës së gojës dhe në rim kuqe cik tumoreve të vogla papilare, të cilat janë pak tmerrshëm mbi lëkurë dhe kanë tendencë të bashkohen.

Një nga rrallë papyllo Lewandowski është lyth-Lutzow (leze epidermodisplazii). Ill kryesisht fëmijët dhe adoleshentët. Ndonjëherë leze epidermodisplazii shkon në familje. Klinikisht duket si e shumëfishtë Papilloma kuqe-kafe ndotur në duart dhe këmbët. Nëse lyth të vendosura në fushat e lëkurës që janë më të ekspozuar ndaj rrezatimit ultravjollcë, në 30% të rasteve ata malihnizuyutsya dhe degjenerojë në tumore malinje nga mbirjes në indet fqinje.

HPV që janë agjentë dëshirore e lythat gjenitale mund të jetë i ulët, i mesëm dhe i lartë rreziku i kancerit të degjenerimit, kështu që diagnoza e lythat gjenitale është gjithmonë e nevojshme provë PCR. Periudha e inkubacionit e disa javë për disa muaj. Që në disa raste ndryshimet janë minimale, këto lyth të shkojnë pa u vënë re. Rruga kryesore e transmetimit - seksual. Në rrezik janë njerëzit me mangësi imune dhe shpesh ndryshojnë partnerë seksualë. Jashtë duken si rritje trëndafili zbehtë ose gri pigment në këmbë gjenitale. Në shumicën e rasteve ka dhimbje, djegie, kruarje, acarim dhe fërkime kur prekur të brendshme, shpesh të plagosur dhe gjakderdhje. Lokalizuara në prag të vaginës, buzët Labia, lythat gjenitale rrallë gjenden në vaginë dhe në qafën e mitrës. Në burra, hapja uretrës është prekur. Lezionet Zona varet nga sjelljet seksuale aq sa individët, që ushtrojnë marrëdhënie anale, lythat gjenitale ndodhin në zonën e perineum dhe perianal. Në disa raste, lythat gjenitale janë diagnostikuar në gojë dhe në korrik të kuqe rim, i cili është sërish për shkak të veçantitë e seksualitetit.

Papilomat laryngeal mitur rrallë regjistrohem HPV tyre është 6,11; vuajnë kryesisht fëmijë nën pesë. Infeksioni ndodh gjatë lindjes, kur nënat janë lyth në vaginë dhe fëmija gjatë kalimit nëpër kanalin e lindjes, duke e bërë frymën e parakohshme. Sëmundja karakterizohet papillomchatymy rritje mbi litarët vokale, duke çuar në vështirësi në qarkullimin e ajrit dhe për shkeljet e gjuhës.

Diagnoza papyllo

Diagnoza është bërë dermatolog papyllo ose sëmundje veneriane. Për shkak të numrit të madh të llojeve të virusit ajo është e ndryshme. Diagnozë të saktë bazuar në inspektim vizual mund vetëm rasti klasik i lythat gjenitale, por ajo nuk jep informacion të saktë për të virusit dhe Type tumorigenicity saj. Prandaj, kur dyshohet natyrën papillomatoznyh e tumoreve, të përdorë PCR diagnozën e ADN virale.

Diagnoza PCR jo vetëm që mund të konfirmojnë praninë e virusit lyth njeriut në trup dhe për të përcaktuar llojin e vet, por edhe të diagnostikuar sa virus është në trup në kohën e analizës. Ajo ka vlerë diagnostike, si duke e ditur përqindjen e virusit dhe tipi i saj mund të përcaktohet koha shembullor e infeksionit dhe për të identifikuar personat e kontaktit për qëllime të inspektimit dhe emërimin terapi parandaluese.

Diagnoza PCR vetëm jep informacion në lidhje me nëse lyth kronike apo nëse ato janë rezultat i uljes çastit në imunitet. Me këto të dhëna, ju mund të caktojë terapi përkatëse.

Nëse trajtimi i vetëm është për të hequr papyllo, paralel me biopsi kirurgji për Citologjia. Ekzaminim histologjik i papyllo indeve jep rezultate më të sakta sepse studim është një qelizë, kështu që saktësia e vendndodhjen e tyre dhe veçoritë strukturore shtresat e indeve. Ai jep rezultate të besueshme në ndryshimet në shkallën e probabilitetit e keqdashje, si dhe papilomat aktuale dhe të gjata të patrajtuara shpesh të çojnë në kancer se sa HPV identifikuar në kohë me një onkoryzyku të lartë shkallë.

Në mënyrë tipike, diagnoza PCR është karakteri skrinihovyy dhe nëse analiza konfirmon praninë e virusit, pastaj të kryer hulumtime shtesë.

Trajtimi papyllo

Skema trajtim papyllo në çdo rast është individuale. Nëse diagnoza e HPV zbuluar, por nuk ka manifestime klinike, të përshkruajnë trajtim parandalues ​​me citostatikëve. Ajo është shumë efektive dhe mund të "gjumë" virus për disa vjet. Pacientët të cilët janë bartës të HPV rekomandohet periodikisht ekzaminimin PCR dhe përdorimin barernymy kontraceptive të mos rrezikojnë infeksion virus lyth njeriut e partnerit të tij.

Yzoprynozyn - një medikament për trajtimin e papyllo e agjentëve antivirale që frenon replikimin viral. Ai është një nga më të preferuar, pasi ka veti immunomodulatory. Indikacionet Yzoprynozyn janë diagnostikuar me kombinimin virusi lyth i infeksioneve të tjera të tilla si infeksion cytomegalovirus, viruset shytave dhe leh. Prania e virusit herpes, hepatit kronik viral dhe imunitetit gjithashtu kërkon përfshirjes Yzoprynozyn regjim. Si terapi të gjatë papyllo, Yzoprynozyn duhet të merren vetëm nën mbikëqyrje mjekësore, si e nevojshme për të monitoruar performancën laboratorike. Përdorimi i imunomodulatoreve dhe kurse vitamina treguar për të gjithë pacientët me HPV.

Nëse ka shenja të HPV mbi të lëkurës dhe mucous membranave, në varësi të vendndodhjes dhe simptomat drejtuar në cryodestruction papyllo, electrocautery ose heqjen lazer e lythat. Aplikimi i një tjetër metodë moderne të trajtimit kirurgjik - heqja papyllo radio. Nëse lyth ka shenja të keqdashje, pastaj të kalojnë një prerje bisturi e zonës së prekur me entuziazëm inde të shëndetshme.

Vini re se fshirjes nuk papyllo çojnë në shërim të plotë, si sot droga janë efekt të dëmshëm në HPV, nr. Prandaj, pacientët me papillomamy diagnostikuar më parë duhet periodikisht kalon provimin dhe kryerjen e kurseve terapi antivirale.

Që HPV transmetohet kryesisht nëpërmjet kontaktit seksual, vetëm parandalimi është metodë papyllo pengesë e kontracepcionit. Kur planifikoni shtatzënia duhet diagnoza dhe, nëse është e nevojshme, trajtimi i virusit për të zvogëluar mundësinë e infektimit të fëmijës gjatë lindjes dhe në vitet e para të jetës.