Kist Paraovarialni


  • Karakteristikat cysts paraovarialni
  • Simptomat cysts paraovarialni
  • Cysts Diagnoza paraovarialni
  • Trajtimi i cysts paraovarialni
  • Komplikimet cysts paraovarialni
  • Prognoza për paraovarialni kockave

Kist Paraovarialni intralihamentarno e vendosur në hapësirën kufizohet nga Broad lë lidhjet mitrës mes vezore dhe tuba fallopiane. Kjo dhomë formacion vetme zgavër që ndodh gjatë shkelje embryogenesis e arsimit me tuba rudimentare - appendage okoloyaichnikovoho (paraovariya). Paraovarialni kist zakonisht shfaqet gjatë pubertetit, mes moshës 20 dhe 40, të paktën - në pubertet. Në gjinekologji cysts paraovarialni ndodhin në 8-16% të të gjitha strukturave të tjera të identifikuara të mbrojtjes vezore.

Karakteristikat cysts paraovarialni

Kist Paraovarialni është ovale hladkostinnyh edukimi ose rrumbullakuar, tuhoelasticheskoy konsistencë, apo anën e mitrës. Muret janë cysts hollë paraovarialni (1 - 2. mm) dhe i tejdukshëm, brenda rreshtim mbartin rresht të sheshtë, kub dhe cilindrike epitelit. Parovarialnoy kist hyn në një karakter homogjen, të lëngshme të qartë holluar me ujë me shumë proteina dhe përmbajtje të ulët të mucin.


Së bashku cysts pol sipërme paraovarialni tub mitrës është zgjeruar; në sipërfaqe pasmë-inferiore të vezores është. Furnizimit të anijeve zgavër Arsimimi është valëzim, tuba fallopiane dhe anijet cysts vet mur. Cysts Leg paraovarialni formuar gjethen e ligament të gjerë, ndonjëherë - vet një bandë e tubit vezore dhe fallopiane.

Kist Paraovarialni joaktiv rritet ngadalë dhe mund të ketë vazhduar madhësi të vogël. Rritje është për shkak të akumulimit të përmbajtjes kist dhe shtrihen muret e saj. Madhësia mesatare e cysts simptomatike paraovarialni - 8,10 cm; Në raste të rralla, vlera e kist mund të arrijnë kreun e porsalindur. Cysts Paraovarialni Never malihnizuyutsya.

Rritje dhe rritjes cysts paraovarialni mund të kontribuojnë në inflamacion të vezore dhe mitrës (oofority, adnexitises), çrregullime endokrine (duke përfshirë. H., hypothyroidism), zhvillimin e hershëm seksual, aborti përsëritur kirurgjikale, IST, kontracepsioni pakontrolluar hormonal, diellit (për rrezitje në diell ose dielli), hipertermia lokale (ngrohje dush ulje, ngrohje). Tendenca për të rritur cist paraovarialni ndodh gjatë shtatzënisë.

Simptomat cysts paraovarialni

Cysts Paraovarialni madhësia e vogël (0,5-2,5 cm në diametër) nuk kanë simptoma klinike.

Simptomat zakonisht shfaqen kur madhësia paraovarialni kist është më shumë se 5 cm. Me cysts në rritje të ndodhin periodikisht ose arching dhemb dhimbje në anën e kryqe dhe jo e lidhur me menstruacioneve dhe ovulacionit, e cila rritet në aktivitet dhe ushtrim dhe qethur shkurt në mënyrë spontane.

Compression e fshikëzës ose zorrë është çrregullim dizuricheskie, kapsllëk ose thirrje të shpeshta për të pastroj; mund të ketë dispaureniya dhe për të rritur në stomak. Në disa raste, cysts sfond paraovarialni të zhvilluar parregullsi menstruale dhe shterpësinë.

Në mishërime cysts paraovarialni komplikuara (këmbët rrotullim të thyer kapsula) zhvilluar simptomat e abdomenit akut.

Cysts Diagnoza paraovarialni

Cysts paraovarialni Zbulimi shpesh ndodh gjatë ultrazërit rutinë apo të konsultoheni me një gjinekolog, ndonjëherë - kur kryerjen laparoscopy diagnostike për shterpësi.

Gjatë anën bimanual legenit apo studimin e njëanshme pa dhimbje formimin mitrës tumorit dukshëm, e cila ka konturet qetë, qëndrueshmëri elastike, lëvizshmëri të reduktuar.

Gjatë ultrazërit transvaginal përkufizohet raund ose arsimor ovoydnoy hollë-mur përmbajtjen anehohennymi uniforme, të paktën - me një pezullim të hollë brenda. Kriteri Ehoskopicheskie kist paraovarialni është vizualizimi i paprekur vezore.

Kist Paraovarialni dallojnë nga një shtatzëni ektopike, kist ovarian, tumoret ovarian i vërtetë.

Trajtimi i cysts paraovarialni

Ndryshe nga strukturat funksionale ovarian mbajtjes (cysts corpus luteum-it, cysts folikulare) cysts paraovarialni nuk zhduket vetë.

Kist asimptomatike paraovarialni madhësia e vogël mund të lihet nën vëzhgim dinamik. Megjithatë, për shkak të faktit se cysts paraovarialni janë diagnostikuar në pacientët e moshës riprodhuese, shpesh të komplikuara dhe jo gjithmonë të saktë dallojnë në qëndrim taktikat e tyre të preferueshme kirurgjikale - enucleation e kist. Gjithashtu planifikuar heqjen e cysts nevojë paraovarialni para se të planifikoni shtatzëninë ose IVF.

Hiq cysts paraovarialni mbahen zakonisht gjatë laparoscopy operative, të paktën - laparotomy. Në kist pakomplikuar paraovarialni gjatë operimit dissected fletëpalosje mëparshëm ligaments gjera mitrës, dhe kockat e vyluschivaetsya intralihamentarno hapësirë. Tub vezore dhe fallopian gjatë enucleation e dyqan kist paraovarialni. Pas largimit të kist nëpërmjet pronave të paraovarialni përgënjeshtrim tub mitrës shtrembëruar është reduktuar dhe merr formën e vjetër.

Në raste të veçanta, Sighting mundur të birë me aspiratën e kist paraovarialni përmbajtjes lëngshëm dhe futjen çastit në frymën e saj, duke promovuar Eliminimin e të zgavrën.

Komplikimet cysts paraovarialni

Me aktivitetit të fuqishme fizike, ndryshime të papritura në sjellje, diellit të tepërt ose efektet hipertermia lokale kist paraovarialni mund të jetë i komplikuar nga këmbët rrotullim qelbëzim përmbajtjes këputje e kapsulës.

Kur cysts këmbë rrotullim është goditjen e ligamentet e mitrës, nervore dhe trungjet e enëve të gjakut, shpesh - tuba fallopiane. Në këtë rast, kist zhvillon nekrozë paraovarialni, i cili është shoqëruar nga një përkeqësim të mprehtë të shëndetit, dhimbje rreth bark, nuk hiqet analgesics; tension mur abdominal i mëparshëm, vonojë gazit, takikardia, rënie të tensionit të gjakut, lëkurë të zbehtë, ngjitet me djersë e ftohtë.

Qelbëzim kist paraovarialni është shkaktuar nga microflora hematogjene lymphogenous ose që hyjnë patogjene. Ky ndërlikim manifestohet me ethe t ° për 38-39 ° C, dehje, ëmbëlsi të rënda difuze të barkut, të vjella.

Kur cysts këputje fenomen i përgjithshëm shoku paraovarialni vërejtur, dhimbje të mprehtë, shenjat e gjakderdhje të brendshme.

Të gjitha komplikime cysts paraovarialni kërkojnë kirurgji emergjente në nivele të diktuara nga situata klinike.

Prognoza për paraovarialni kockave

Konceptim mbi sfond kist paraovarialni është e mundshme, megjithatë, me rritjen e mitrës dhe të prodhimit të saj përtej rreziqeve legenit këmbët tilting cysts të. Kujdesi para lindjes në pacientët me kist paraovarialni kërkon monitorim të vazhdueshëm të gjendjes dinamike të arsimit.

Pasi u vunë re kirurgji paraovarialni përsëritje kist, si ind rudimentnye të elementeve të cilat formuan arsimin, ajo është hequr. Gjinekologji Modern rekomandon planifikimit shtatzëni jo më herët se 3-4 ciklit menstrual pas operacionit.