Paraproctitis


 • Klasifikimi i paraproctitis akute
 • Faktorët e rrezikut paraproctitis
 • Simptomet e paraproctitis akute
 • Simptomet e paraproctitis kronike
 • Diagnoza e paraproctitis akute
 • Diagnoza diferenciale e paraproctitis akute
 • Diagnoza e paraproctitis kronike
 • Diagnoza diferenciale e paraproctitis kronike
 • Komplikimet e paraproctitis akute
 • Komplikimet e paraproctitis kronike
 • Trajtimi paraproctitis
 • Moti në paraproctitis

Paraproctitis - një sëmundje karakterizohet nga inflamacion dhe qelbëzim rreth depërtimit të indeve rektum nga infeksioni bakterial të lumen të rektumit përmes crypts anale gjëndër morhanievyh fund në shtresat më të thella të zonës adrectal.

Paraproctitis ndarë në akute (zbuluar rishtazi) dhe kronike (afatgjatë ekzistuese, të përsëritura). Paraproctitis kronike është rezultat i trajtimit joadekuat ose jo të duhur të paraproctitis akute.

Patogjen nëse paraproctitis shpesh një flora përzier: Staphylococcus dhe Streptococcus, E. coli. Në disa raste, mund të ketë infeksion specifik, Clostridium, aktinomikozës, tuberkulozi.


Paraproctitis specifik ndodh jo më shumë se 1-2% të pacientëve.

Paraproctitis kronik zakonisht mbulon dhomë të nëndheshme të morhanievoy, hapësirën midis muskul unazor brendshëm dhe të jashtëm dhe fibra okolopryamokyshechnoy. Rezultati i paraproctitis të gjatë-ekzistuese kronike kjo madhësia mund të jetë fistulat adrectal zorrës së trashë (kanale jonormale lidhin rektumit me lëkurën ose përreth organeve të uritur). Zbulimi fishkëllimë adrectal sugjeron se ka pasur një paraproctitis mprehtë.

Klasifikimi i paraproctitis akute

Paraproctitis akute në varësi të vendndodhjes dhe përhapjen e paraproctitis ndarë në nënlëkurës (absces adrectal) intrasfinkternyy, ishiorektalnoho dhe pelviorektalnom paraproctitis.

Paraproctitis nënlëkurës karakterizuar nga purulent shkrirjes indeve nënlëkurës në rajon perianal. Ky lloj paraproctitis më lehtësisht të shërueshme dhe ka prognozë më të favorshme.

Kur inflamacion intrasfinkternom paraproctitis prek indet e muskul unazor anale, ishiorektalnoho paraproctitis lokalizuar procesin purulent çapokor fossa zorrës së trashë.

Inflamacioni në pelviorektalnom paraproctitis zhvillon brenda pelvisit.

Faktorët e rrezikut paraproctitis

Paraproctitis zhvillim redukton vetitë imunitar të organizmit, lodhje e përgjithshme, sëmundjeve kronike të organeve dhe sistemet, infeksionit akut ose kronik i traktit tretjes, semundjet specifike infektive, çrregullime fron (konstipacion ose diarre), sëmundjes proctologic (proctitis, hemorroide, çarjet anale, papillitis crypt) .

Simptomet e paraproctitis akute

Kthen Sharp paraproctitis simptomat karakteristike inflamacion purulent lokale, dhimbje, t'i shtyer, hipertermia dhe ënjtje të indeve, qelbëzim.

Ndryshe jo-specifik flora aerobic mikroorganizmave anaerobe nuk kontribuojnë fusion purulent dhe shkatërrimin e indeve necrotic. Prevalenca e florës kalbur anaerobe promovon kalbur paraproctitis humbjen në shkallë të karakterizohet, me shpejtësi të lartë të shkatërrimit të indeve dhe dehje të rënda. Në paraproctitis anaerobe proces shpesh purulent patologjike jo-clostridial përfshirë muskujve dhe strukturave fascial.

Simptomet e paraproctitis kronike

Paraproctitis kronike është rezultat i nedolikovanoho akute paraproctitis sepse simptomat e tij shpesh e përsërit këtë paraproctitis akute, por ashpërsia e tyre është zakonisht më e ulët. Paraproctitis kronike shpesh zhvillon gyp adrectal, e cila manifestohet në zonën bigëzim sekrecionet ujth ose pleh organik. Përzgjedhja Constant acarim të lëkurës perineal promovuar shfaqjen dhe kruarje.

Drenazhuar mirë (duke pasur qasje të lirë në pleh organik) fistula adrectal zakonisht nuk e mërzit dhimbjen e pacientit ose parehati. Simptomat dhimbje karakteristike e fistula të brendshme jo të plotë. Kjo dhimbje rrit gjatë një lëvizje zorrë dhe subsides pas kësaj (është i lidhur me përmirësimin e fistula kullimit në kohën e shtrihen valvul anal).

Shenjat klinike fishkëllimë adrectal duket onde, styhayuchy përsëri zahostryuyuchys. Kjo është për shkak të okluzion të përhershme të lumen të fistulous, formimin purulent abscesi, e cila ndodh pas hapjes lehtësim. Vetë-shëruese gyp jo, purulent proceset ajo vazhdon. Nëse shkarkimi purulent ishin të përziera me gjak, është e nevojshme për të kryer një studim mbi formimin malinje.

Diagnoza e paraproctitis akute

Për diagnozë paraprake proctologist sondazhi të dhënave të mjaftueshme, rishikimin dhe ekzaminimin fizik. Shenjat tipike klinike: ethe, dhimbje lokal, simptomat e inflamacionit purulent. Për shkak të procedurave ekstreme dhimbje anusit manual hulumtim dhe metodat e diagnostifikimit instrumentale sëmundjes proctological (anoscopy, sigmoidoscopy) janë prodhuar. Kur një test i gjakut duke treguar shenja të inflamacionit purulent, leukocytosis me neutrophilia, rrit normën e sedimentimit të eritrociteve.

Diagnoza diferenciale e paraproctitis akute

Paraproctitis akute në thelb të duhet të dallojnë nga nahnoyvsheysya okolopryamokyshechnoy indet teratoma, tumoret e rektumit dhe përreth abscesi indeve hapësirë ​​Douglas. Nevoja për më shumë hulumtime për të prodhuar paraproctitis diferencimin nga sëmundje të tjera zakonisht ndodhin kur abscesi i lartë vend (në legen apo çapokor fossa rektale të).

Diagnoza e paraproctitis kronike

Paraproctitis kronike të diagnostikuar, duke kërkuar perineum, anus, duke e bërë të kërkimit manual kanalit anal. Nëse ju gjeni gyp të prodhojë ndjerë kursin e saj. Si një mjet diagnostikues përdoret sigmoidoscopy, anoscopy, fistulography - nëse gyp është e lartë, dhe shkarkimi i nënkuptuar i bollshëm ndodh votë (luhatje) e sondës në kanalin. Gjithashtu mund të përdoret Ultrasonografia.

Diagnoza diferenciale e paraproctitis kronike

Formuar gyp adrectal duhet të dallohet nga cysts okolopryamokyshechnoy terminal fibër vertebral osteomielit, gyp tuberkuloz, dhe fistulat epiteliale coccygeal në pacientët me sëmundje Crohn. Për diagnozën diferenciale historisë së të dhënave kuptimplotë, testet laboratorike, X-ray e pelvisit.

Komplikimet e paraproctitis akute

Ndërlikim më i rrezikshëm i akute paraproctitis purulent infiltrimit është një proces në fibra-mbushur hapësirë ​​legenit dhe purulent bashkim të të gjitha shtresave të murit të zorrëve mbi vijën anorectal. Kjo është jashtë të fecesit në inde adrectal, që ndikojnë në organet ngjitur dhe duke kërcënuar për lirimin e një infeksion të qarkullimit të gjakut (sepsë).

Afërsia anatomike peritoneum legenit lejon përhapjen e infeksionit me peritonit. Afërsia e indeve të legenit retroperitoneale lejon plehu për të thyer në hapësirën retroperitoneale.

Kjo shpërndarje e procesit purulent karakteristikë e personave të moshuar dhe të brishtë me thirrjen fund te mjeku.

Ndër të tjera, paraproctitis mund të jetë i komplikuar nga një përparim abscesit në rektum, vaginë, lëkurën e perineum. Zakonisht pas absces spontan autopsi pa marrjen e masave për të kullimit formuar natyrisht Svischevoyi. Nëse gyp nuk është formuar, por burimi i infeksionit vazhdon, atëherë përfundimisht rikthim ndodh - formimin e abscesit të ri.

Komplikimet e paraproctitis kronike

Vazhdoi ekzistencën e fistula rektumit, veçanërisht që nga kanal ka një strukturë komplekse (zonat e infiltrimit, purulent zgavër), kontribuon në një përkeqësim të ndjeshëm të gjendjes së përgjithshme të pacientit. Procesi kronike qelbëzuese çon në dhëmbëza, tendosje kanalit anal, rektum.

Deformim muskul unazor të çon në dështim tonik, mbyllja jo të plotë të kanalit anal, rrjedhjet e përmbajtjes zorrëve.

Një tjetër komplikim i përbashkët i dhëmbëza kronike patologjike është paraproctitis (pektenoz) Muret e kanalit anal dhe të reduktuar elasticitetin e tyre, duke çuar në zorrë çrregullime.

Jetëgjatë gyp (mbi 5 vjet) mund ozlokachestvlyatsya.

Trajtimi paraproctitis

Paraproctitis kërkon trajtim kirurgjik. Menjëherë pas diagnozës së paraproctitis akute nevojë për një operacion për hapjen dhe kullimit të purulent foci.

Që relaksim të muskujve dhe të cilësisë anestezi janë faktorë të rëndësishëm duhet zonë operativ narkozë të plotë. Operacioni u krye në të pranishëm nën anestezi peridural ose sakrale, në disa raste (me humbjen e zgavrën e barkut) jepni anestezi të përgjithshme. Anestezi lokale në hapje nuk adrectal prodhuar abscese.

Gjatë operacionit, të gjejnë dhe zbulojnë akumulimin e qelb, pompohen përmbajtjen dhe pastaj të gjeni një dhomë të nëndheshme që është burim i infeksionit, dhe flogged saj me mënyrën purulent. Pas largimit të plotë të burimit të infeksionit dhe kullimit të cilësisë abscesi zgavër ju mund të presin për të rimarrë.

Detyra më e vështirë është të përshkruajë absces të vendosura në zgavrën e komblikut.

Kronike paraproctitis formuar gyp duhet të prerë. Megjithatë, që vepron në heqjen e fistula gjatë inflamacion purulent aktive pamundur. Së pari, të bëjë në dispozicion një abscese autopsisë, të kryer kullimit të plotë, vetëm atëherë ju mund të hiqni gyp.

Nëse kanal në dispozicion infiltruar fusha si përgatitje para operacionit përshkruajnë një kurs të terapisë anti-inflamator dhe antibiotik, shpesh e kombinuar me metodat fizioterapie të influencës.

Kirurgjia për të hequr fistulous dëshirueshme për të kryer sa më shpejt të jetë e mundur, sepse përsëritje të inflamacionit dhe qelbëzim mund të ndodhë shpejt.

Në disa raste (pleqëri, trupit të dobësuar, të sëmundjeve të rënda decompensated e organeve dhe sistemeve) operacion është e pamundur. Megjithatë, në raste të tilla, është e dëshirueshme për të bërë metodat konservative e trajtimit të patologjive të përmirësojë durim dhe pastaj të bëjë një marrëveshje.

Në disa raste, kur falja e zgjatur është e mbyllur fistulous operacion pasazhe vë, si ajo bëhet e vështirë për të identifikuar në mënyrë të qartë kanalin prerje subjekt. Të veprojë e përshtatshme, kur një pikë referimi të mirë-visualized - kurs i hapur Svischevoyi.

Moti në paraproctitis

Pas trajtimit të plotë në kohë kirurgjik të paraproctitis akute (heqje e crypts sëmura dhe purulent shkojnë në rektum) shërim ndodh.

Kullimit paperpunuar apo i pamjaftueshëm, burim Undelete i infeksionit është kronik dhe paraproctitis formimin fistulous.

Heqje e fistula, të vendosura në hapësirë ​​pjesët më të ulta okolokishechnoy zakonisht gjithashtu të çon për të përfunduar shërim. Një gyp të vendosur shumë shpesh mund të hiqen pa komplikacione, por nganjëherë pasazhe të gjata ekzistuese fistulous vyalotekuscheho përhapjen e inflamacion purulent në formimin e largët anatomike të organeve të legenit, që çon në heqjen e jo të plotë të infeksionit dhe rikthim të mëvonshëm.

Proces i gjerë afat-ekzemë mbresë mund të shkaktojnë ndryshime në muret e muskul unazor kanalit anal dhe proceset commissural në legen.