Parezë laryngeal


  • Klasifikimi i parezë laryngeal
  • Shkaqet e parezë laryngeal
  • Simptomet e parezë laryngeal
  • Diagnoza e parezë laryngeal
  • Trajtimi i parezë laryngeal
  • Parashikimi dhe parandalimi i parezë laryngeal

Laring është zona e traktit të sipërm respirator mes fyt dhe trake, kryerjen dhe funksionin holosoobrazuyuscheho frymëmarrjes. Në kryq fyt tendosura litarët vokale hendeku midis Kotorrit quhet zë. Holosoobrazovanye (fonatsyya) vjen nga vibracionet e litarët vokale gjatë kalimit të ajrit nëpër glottis. Nga ana tjetër, mbyllja shumë i ngushtë i litarët vokale parandalon rrjedhjen e ajrit në rrugët e frymëmarrjes dhe të çojë në shkelje të funksionit respirator të laring. Ngushtimi dhe zgjerimin e glottis, dhe shkalla e tensionit të litarët vokale janë të rregulluara me muskujt e brendshme të laring. Punojnë muskulare impulset nervore laryngeal kryera përmes, që vijnë përmes degëve vagus nervore të sistemit nervor qendror (lëvore dhe rrjedhin trurit). Në rast të shkeljeve në çdo pjesë të ndërvarur Ky sistem i muskujve të lëvore cerebrale, zhvillim laryngeal parezë.

Parezë laryngeal mund të ndodhë në të dy gjinive dhe të gjitha moshave. Shumëllojshmëria e shkaqeve që çojnë në shfaqjen e parezë laryngeal, bën një listë të madhe të disiplinave klinike të përfshirë në diagnostikimin dhe trajtimin e kësaj sëmundjeje. Kjo Otolaryngology, neurologji, neurokirurgji, endokrinologji, Pulmonology, kardiologjisë, kirurgji torakale, psikologjia dhe psikiatria.

Klasifikimi i parezë laryngeal


Parezë e laring janë të klasifikuara në bazë të etiologjisë së tyre. Nuk janë:

  • Parezë Myopathic i laring - rezultojnë nga lezionet në muskujt fyt vetë.
  • Parezë neuropatike i laring - të zhvillojnë lezione në çdo pjesë të aparatit nervor që ofron innervation e muskujt e fyt. Patologjia e nervit vagus apo degët e saj innervating laring, flasin për parezë periferike të laring. Nëse dëmi bërthamën e nervit vagus në rrjedhin trurit - e parezë bulbar. Kur shkeljet në rrugët përkatëse dhe lëvore të trurit - parezë lëvore e laring.
  • Parezë funksional laryngeal - shkaktuar shqetësime në lëvore cerebrale me shfaqjen e një çekuilibër të frenimit dhe ngacmim proceseve.

Laryngeal parezë mund të jetë një-dhe dy kalime. Funksional dhe laryngeal cortical parezë gjithmonë bilateral.

Shkaqet e parezë laryngeal

Parezë laryngeal është sëmundje polyetiological dhe shpesh zhvillohet në sfondin e sëmundjeve të tjera. Kështu, laryngeal parezë mund të ndodhë në sëmundjet inflamatore të laring (pezmatim i fytit, laryngotracheitis), infeksionet (SARS, gripi, tuberkulozi, tifoja dhe tifos, sifilizi dytësor dhe tretësor, botulizmi, paraliza e fëmijëve), myasthenia gravis, polimiositi, dëmtimi traumatik i trurit, syringomyelia, tumoret dhe çrregullimet vaskulare (ateroskleroza, goditje hemorragjik, goditje ishemike) të trurit.

Zhvillimi i parezë laryngeal mund të shoqërohet me dëmtim të degëve të nervit vagus - kthese nervat që arrijnë në fyt nga zgavrën e kraharorit dhe në rrugën e tij në kontakt me zemër, e harkut të aortës, mushkëritë, mediastinum, ezofagut dhe tiroide. Për të ndryshimeve patologjike të këtyre organeve, në të cilat mund të jenë compression nervore ose dëmtimi i kthyeshëm përfshijnë: aortës aneurizëm, perikardit, pleurit, tumoret dhe rritjen e tumoreve lifouzlov mediastinale dhe diverticula e ezofagut, kancerit esophageal, lymphadenitis qafës së mitrës, kancer tiroide dhe sëmundje të saj të vazhdojë me formimin e goiter (thyroiditis autoimune, çrregullime të jodit mangësi, të përhapur shkakton strumë toksike).

Laryngeal parezë mund të jetë shkaktuar nga stresi dhe zë të lartë, ndërsa duke folur thithjen e ftohtë, pluhur ose tym ajrit, e cila është e lidhur shpesh me aktivitetet profesionale si aktorët, këngëtarët, mësuesit, komandantët luftarake. Parezë funksional laryngeal lindin si rezultat i stresit dhe përvojë të rënda psikologjike dhe emocionale. Ata mund të zhvillohet në sfondin e psychopathy, histeri dhe krizë nervash, vegjetative-vaskulare dystonia.

Simptomet e parezë laryngeal

Foto klinike përbëhet nga shkeljet laryngeal parezë e zë (dysphonia), dhe çrregullime të frymëmarrjes. Manifestimet e saj kryesore janë: zëri më i ulët tingullsi, i cili në disa raste mund të arrijnë humbje e zërit të plotë (pa zë) fjalim shepotnaya, humbje e votave ngjyra individual (timbër); ngjirurit e zërit, ose zë drebezzhanyyu ngjirurit e zërit; lodhje me zë tendosje. Dështimi i frymëmarrjes në parezë laryngeal lidhur me shkurtësinë e ajrit nëpërmjet frymëmarrjes ngushtimin e glottis dhe mund të shprehet në shkallë të ndryshme, deri në asfiksisë. Në raste të tjera, dështim të frymëmarrjes të shkaktuara nga nevoja për të kryer për të kryer phonation detyruar espirator. Varësisht nga lloji i laryngeal parezë manifestimet e saj klinike kanë disa karakteristika.

Parezë Myopatycheskyy laryngeal është e karakterizuar nga lezione dypalëshe. Ajo mund të tregohet çrregullime phonation (muskujt parezë adduktorov fyt) ose çrregullime të frymëmarrjes si asfiksisë (parezë e muskujt e laring, zgjeruesit).

Parezë neuropatike i laring është shpesh i njëanshëm dhe ka një zhvillim gradual të dobësisë në muskul i parë, zgjerimin e glottis, dhe laring dhe adduktor. Phonation Kështu në disa muaj sëmundje është ri nga kompensuese të zgjeruara zë të komunikimit për të sjellë anën e të shëndetshme. Parezë bilateral laryngeal asfiksia neuropatike kërcënues në 1-2 ditët e para të sëmundjes.

Parezë funksional laryngeal është vërejtur zakonisht në pacientët me sistem të labile nervor pas kryerjes stresi psiko-emocional ose sëmundje të frymëmarrjes. Për këtë lloj të laryngeal parezë karakteristikë vjen shkelje të phonation me zë të mjaftueshme tingullsi ndërsa bërtet, kollitjes apo qeshur; disponueshmërinë e shprehura ndjenjat subjektive (gudulis, gudulisje, kërcëllim, dhimbje, etj) në faring dhe laring; neurotike karakter lidhura ankesat e pacientit: dhimbje koke, nervozizëm, lodhje, prish gjumin, mosbalancim, ankthi.

Diagnoza e parezë laryngeal

Në diagnozën e parezë laryngeal shpesh kërkohet pjesëmarrja e disa ekspertëve: otolaringolog, neuropsikiatër, neurolog, neurokirurg, kirurg torakal, pulmonologist, endokrinolog, psikiatër foniatora. Është e rëndësishme për marrjen e historisë, e cila mund të zbulojë sëmundje themelor, kundër të cilit nuk kishte parezë e laring, dhe tendencën e pacientit ndaj reagimeve Psikogjenike. Po aq e rëndësishme është një tregues i ndërhyrjes së transferuar operative në organet e gjoksit apo gjëndrës tiroide, në të cilën do të mund të dëmtuar duke u kthyer nervore.

Një studim i pacientëve me parezë laryngeal fillojë me mikrolarinhoskopii, gjatë të cilave vlerësojnë gjendjen e litarët vokale, distanca në mes tyre, shteti i mukozës së laring, prania e ndryshimeve inflamatore apo hemorragji. Gjithashtu mbahet radiografi dhe CT fyt. Contractility Vlerësimi i muskujt e laring dhe transmetimit neuro-muskulor është kryer duke përdorur electromyography dhe elektroneyrohrafiya. Zëri studim, laryngeal perfshire me parezë: përcaktimin e kohës maksimale phonation, dritat llambë, fonetohrafiyu, elektrohlottohrafiyu.

Kur dyshohet parezë periferike të laring përveç shpenzojnë radiografi Plain dhe CT e gjoks, ultratinguj tiroide, ultratinguj e zemrës, mediastinum CT, rreze X të ezofagut. Për të përjashtuar qendror paralizë (cortical ose bulbar) e laring kryer MRI dhe CT trurit dhe CT spirale. Mungesa e ndonjë ndryshimi morfologjike gjatë një ekzaminim të plotë të pacientit tregon praninë e një parezë funksionale fyt. Për të konfirmuar testimin e fundit psikologjik i kryer shqyrtimin e saj të pacientit dhe psikiatri.

Dallojnë nevojën laryngeal parezë të imët guri (difterisë dhe imët guri të rreme), subluxation ose artrit tërhoqi perstnevydnoho-të përbashkët, stridor kongjenitale.

Trajtimi i parezë laryngeal

Trajtimi i parezë laryngeal varet nga etiologji i tyre shtrihet kryesisht në trajtimin e sëmundjes themelor që shkaktoi parezë. Trajtimi i parezë laryngeal mund të bëhet si medikamente dhe kirurgji.

Për metodat mjekësore janë: një kurs i antibiotikëve apo terapi antivirale në etiologji infektive dhe inflamatore të parezë laryngeal; vitamina neuroprotective dhe B në pezmatim nervi nervore kthyer stimulators biogenic dhe nxitësit e veprimtarisë së muskujve (Neostigmine, aloe, ATP) në myopatycheskyy karakter parezë e laring; drogat psikotrope (neuroleptike, ilaqet kundër depresionit, qetësuesve, qetësuesa) ndërsa parezë funksional të laring; Droga kardiovaskulare dhe nootropics me pasojat e lëndimeve traumatike të trurit apo goditje në tru.

Me parezë kirurgjikale laryngeal në dëshminë përdorur: funksionimin e tensionit të litarët vokale, hequr tumore dhe diverticula e ezofagut, heqjen e tumoreve të mediastinum, thyroidectomy ose tiroide heqje, etj Në procedurë urgjente është kryer gjatë zhvillimit të traketomi asfiksisë dhe Tracheostomy.

Trajtim Fizioterapia kërkesa për ndonjë formë të parezë të laring. Në neuropatike dhe laryngeal myopatycheskyy parezë përdorur electrostimulation, electrophoresis mjekësore, terapi magnetike, terapi mikrovalë, DDT, parezë funksional laryngeal - masazh, hidroterapi, reflexology, elektrike. Kur natyra funksional i paralizë gjithashtu tregon psikoterapi racional.

Në fillestare laryngeal fazë parezë pacient duhet të shmangen zërin e ngarkesës, të respektojnë punën dhe të pushoni. Në periudhën shërim për të rivendosur funksion zë klasa mbahen fonopedycheskye, duke përfshirë zhvillimin e aftësive dhe të duhur phonation fonatsionnoho frymëmarrjes, të rrisë efikasitetin aparatin vokal. Nëse është e nevojshme, i durueshëm edhe për mësim vokale.

Parashikimi dhe parandalimi i parezë laryngeal

Moti laryngeal parezë varet nga lloji i saj. Kur hiqni faktor etiologjik parezë dhe trajtimi në kohë zakonisht kryhet atje zërin e plotë të rimëkëmbjes, por zëri i zëshëm shpesh janë të humbura pa kthim. Në rast të parezë mund të funksionojë shërimin e papritur spontane e pacientit. Jetëgjatë laryngeal parezë të çojë në ndryshime të pakthyeshme në atrofi të muskujve laryngeal me zhvillimin e çrregullimeve phonation.

Laryngeal Parandalimi parezë është stresi zë racionimi; shmangur fyt Hipotermia dhe qëndrimit afatgjatë në zonat me pluhur; Trajtimi në kohë dhe adekuat i sëmundjeve inflamatore të rrugëve të frymëmarrjes, sëmundjet infektive, neuroza, sëmundjet e gjoksit dhe të gjëndrës tiroide; përputhja me teknikat operative për intervenime në gjëndrën tiroide.