Periodontitis


  • Shkaqet e periodontitis.
  • Manifestimet klinike të periodontitis.
  • Diagnoza e periodontitis.
  • Trajtimi dhe parandalimi i periodontitis.

Periodontitis - sëmundje e dhëmbëve, e cila rezulton në lidhje shkatërrimi zubodesnevevoho. Malcim nullesh, dmth, malcim nullesh, periodontitis është një fazë e hershme, proces inflamator më tej shkon në inde të tjera periodontale, duke çuar në shkatërrimin e periodontale dhe kockave të procesit alveolare. Humbja e dhëmbëve në moshë më të vjetër, në të shumtën e rasteve për shkak të periodontitis.

Shkaqet e periodontitis.

Shkaku kryesor i sëmundjes periodontale është akumulimi i pllakatë që ndërpreu për të formuar gurit. Pirja e duhanit dhe që përtypet duhanit për shumë arsye mund të kontribuojë në zhvillimin e periodontitis. Kështu, duhan redukton reaktivitetin e sistemit imunitar, që rezulton në rrezik infeksionit të periodontale patogjene rritet microflora. Substancat të përfshira në duhan, duke vepruar në bashkëpunim me pështymë, të krijojë kushte të favorshme për jetën e organizmave patogjene. Pirja e duhanit gjithashtu redukton ndjeshëm rigjenerimin e qelizave ndikon në rrjedhën e periodontitis.


Predispozicion i trashëguar është e rrallë, por është shkaku kryesor i periodontitis. Në këtë rast, pavarësisht nga fakti se pacienti është shikuar me kujdes pas nga goja, malcim nullesh zhvillon, dhe pastaj - periodontitis.

Reduktuar prodhimin e pështymës mund të rrisë formimin e pllakatë e gurit, si proces pastrimi i natyrshëm është goja thyer. Ilaqet kundër depresionit, drogës anti-inflamator të administratës veçanërisht kronike të reduktojnë ndjeshëm prodhimin e pështymë. Droga anticonvulsant, droga imunosupresive, blockers kalcium tubthat mund të shkaktojë hyperplasia gingival, e cila në masë të madhe e komplikon kujdesin oral. Si rezultat i pllakë formuar shumë më të shpejtë, e cila shkakton periodontitis.

Në pacientët diabetik periodontitis është diagnostikuar më shpesh disa herë, me praktikisht pa trajtim i paefektshëm. Ndryshimet në nivelet e hormoneve për shkak të shtatzënisë, laktacionit, menopauza shkakton ndryshime në sistemin imun që ndikon në zhvillimin e sëmundjes periodontale dhe shtatzënisë në qoftë se një grua kishte gingivitin, procesi inflamator fillon përparuar.

Mungesa e vitaminës C dhe shkelje të asimilimit të tyre ose nëpërmjet dietë të varfër është një faktor që mund të jetë një lidhje e madhe pathogenetic në zhvillimin e periodontitis. Mungesa e kalciumit ndikon në gjithë sistemin skeletor, duke përfshirë edhe në dalje dhëmbësh, si kalcium është e rëndësishme për të kockave, veçanërisht ato që mbështesin dhëmbët. Njerëzit që merr më pak vitaminë C, bien në rrezik të zhvillimit të sëmundjes periodontale për shkak të dobësimit të indit lidhor. Duhanpirësit mangësi vitaminë C është më e theksuar.

Përdorimi kronik i ushqimeve tepër të buta nuk japin ngarkesën e dëshiruar në dhëmbëve gjatë përtypjes, i cili zvogëlon cilësinë e dhëmbëve të vetë-pastrimi. Zhvillimi i periodontitis dhe kontribuon zakon vetëm për të bëj në një anë, si në këtë rast, ngarkesa funksionale është e shpërndarë në mënyrë të barabartë.

Në njerëzit me malocclusion dhe formë të parregullt e dhëmbëve sëmundjes periodontale është diagnostikuar më shpesh.

Manifestimet klinike të periodontitis.

Në periodontitis dhimbje është e rrallë. Inflamacion i mishrat ënjtje e dukshme, skuqje, ethe dhe mishrat lokale gjakderdhje. Kjo është faza e parë e gingivitin periodontitis. Procesi i patrajtuar përparon dhe periodontitis ndikon kockave dhe indeve të buta, të cilat mund të rezultojë në humbjen e dhëmbit.

Për të diagnostikuar fazat e hershme të periodontitis mund të jepet vetëm kur dentist sepse Manifestimet klinike janë kryesisht mungon. Dhe simptomë kryesor i periodontitis, pasi që pacientët kërkojnë trajtim është gjakderdhje mishrat kur brushing ose të hahet.

Më vonë u bashkua me ënjtje e mishrat dhe rritjen e ndjeshmërisë së tyre në përgjigje të stimulimit. Nëse në këtë fazë të sëmundjes periodontale është infektimi nuk trajtohet, mishrat fillojnë të ndarë nga të dhëmbëve, duke shkaktuar dhëmbët duken intervale më të gjata në mes të shfaqen dhëmbët. Më vonë në periodontitis duket shkarkimin purulent dhe fryma e keqe. Shije të keqe në karakteristikën gojë dhe dhëmb humbjes së fazat e mëvonshme të periodontitis.

Çdo inflamacion në mishrat, duke përfshirë periodontitis, ecën pa probleme pavarësisht thellësisë së lezioneve dhe fazat shkatërrimit ind periodontale. Prandaj, edhe pa dhimbje mishrat e gjakderdhje është manifestimi i parë klinik i zhvillimit të periodontitis. Në këtë fazë, procesi është periodontitis kthyeshëm, ligament periodontale mënyrë që të mos i përfshirë në procesin inflamator të lidhur me dhëmb dhe dhëmbët ngjitur, duke siguruar një peshë të njëtrajtshme në të gjithë shtrirjes, duke rezultuar në të ngjeshur në indet periodontale është ende nuk ka.

Inflamacion paperpunuar periodontale depërton më thellë shkatërrimi periodontale fillon links, atje xhepa periodontale. Ajo është në këtë xhep në periodontitis vonuar pllakatë e gurit, e cila kontribuon në përparimin e procesit. Indeve periodontale mëtejshme (mishrat dhe kockave) prishen dhëmbi fillon të marrë të lirshme, ka humbur mbështetje kockë në nofulla. Në këtë fazë të periodontitis në ndryshimet e dhëmbëve shtrirjes në mes të çara të shfaqet.

Në varësi të pacientit, periodontitis ndodh në mënyra të ndryshme. Kështu, periodontitis agresive karakterizohet me shpejt gjatë pothuajse shkatërrimin e shpejtë të dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve. Në pjesën tjetër të pacientëve me periodontitis ndodh në mënyrë sporadike, me periudha të gjata acarimit dhe procesit ndjesë.

Periodontitis kronike karakterizohet nga shkatërrimi të ngadalshëm por progresiv të kockave dhe muskujve indeve që rrethojnë dhe mbështesin dhëmbët. Periodontitis kronike është progresion i ngadalshëm se sa agresive.

Nëse sëmundjes periodontale është një nga manifestimet e sëmundjeve sistemike të tilla si diabeti, zakonisht simptomat e saj janë manifestuar në një moshë të re dhe subsides gjatë korrigjimit të sëmundjes themelore.

Nekrotizues sëmundjet periodontale është sigurisht më i rëndë i periodontitis. Necrotising indeve gingival, në qoftë se nuk trajtohet, nuk është nekrozë e ligamenteve periodontale dhe kockave. Sëmundje periodontale nekrotizues ndodh kryesisht në pacientët me imunitetit të rënda, të tilla si AIDS.

Diagnoza e periodontitis.

Prania e një ose më shumë simptomat e një arsye për trajtimin e hershme për kujdesin dentar, për të përcaktuar se si lezione të thella. Matja thellësinë e hendekut midis dhëmbit dhe mishit të dhëmbëve është procedura kryesor diagnostikues, të cilat, pavarësisht thjeshtësinë e saj, duke i lejuar për të përcaktuar me saktësi thellësinë e plagë. Për studimin e përdorur mostër periodontale, e cila është vendosur në mes të dhëmbit dhe mishrat dhe në këtë mënyrë të matur interval thellësi. Sondazhi regjistruar çdo dhëmb dhe për të marrë paradontohrammu.

Nëse thellësinë e hendekut pak se 3 mm, shenjat e malcim nullesh dhe periodontitis ka të qartë dhe të shëndetshme, ndërsa më shumë se 5mm thellësi hendek tregon praninë e periodontitis. Akumulimin e pllakatë e gurit disponueshmërinë kapur vetëm diagnozën e periodontitis.

Për një vlerësim gjithëpërfshirës të kockave nofulla në periodontitis kryejnë ortopantomohramu treguar.

Trajtimi dhe parandalimi i periodontitis.

Trajtimi i periodontitis kishte për qëllim të indeve të mishit të dhëmbëve fort rrethuar qafën e dhëmbit. Por shumë shpesh trajtimi i periodontitis fillon në fazën kur shkatërrimi i kockave mbështetëse dhe çamçakëz kanë ndodhur, duke rezultuar në trajtimin e vonuar të periodontitis për shkak të akumulimit të mikroorganizmave patogjene në xhepat gingival. Në raste të tilla, trajtim për qëllim parandalimin e periodontitis xhepat gingival thellojnë dhe për të parandaluar shkatërrimin e mëtejshëm të mishit të dhëmbëve dhe kockave. Për ta bërë këtë, një të plotë profesional pastrimi higjienës orale e xhepat gingival të baktereve, duke parandaluar shkatërrimin e mëtejshëm dhe përparimin e periodontitis.

Nëse diagnostikuar në kohë për të trajtuar periodontitis metodave të mira jo-invazive. Nëse thellësinë e xhepat gingival jo më shumë se 5 mm, është e procedurave të mjaftueshme për të pastruar rrënjët e dhëmbëve të tul përflakur me antibiotikë. Në të ardhmen, ju duhet të ndiqni higjienë e mirë orale dhe vizitoni dentistin rregullisht për të hequr gurit.

Kryhet duke përdorur mjete curettage ose dhëmbët tejzanor pastrim dhe largon mbi-pidyasennyy gurit. Heqja e gurit me ultratinguj ndër të tjera polishes sipërfaqen e dhëmbëve, duke parandaluar shfaqjen e pllakatë dhe gingivash xhep oksigjenit dezinfekton dhe promovon shërimin e shpejtë. Pas pastrimit tejzanor është e rekomanduar gels lokale me antibiotikë. Antibiotikët lokale lejon për të shtypur rritjen e baktereve në xhepat çamçakëz, i cili është faktor kryesor në trajtimin e periodontitis. Disclaimer marrjen e antibiotikëve sistemike për trajtimin e periodontitis në favor të agjentëve lokalë zvogëlon gjasat e efekteve anësore.

Nëse thellësinë e xhepat gingival në periodontitis se 5 mm, kirurgjisë së kërkuar.

Për të reduktuar xhepat gingival në operacion periodontitis shpenzojnë lara-lara. Një prerje e vogël është bërë në çamçakëz, e cila e lejon atë për të rritur dhe të vë në dukje rrënjët e dhëmbëve që ju dëshironi pastruar prej gurit. Nëse sëmundja periodontale është përhapur në të kockave, atëherë para se të qep e prerë, të barazuar kockave. Kirurgji panik kryhet nen anestezi lokale dhe zgjat nga 1 deri 3 orësh.

Transplantimi çamçakëz butë ind është e nevojshme në rastet kur për shkak të atrofi e xhepat gingival dhëmbëve periodontale bared dhe vizualisht duket më i gjatë. Për të zëvendësuar panik duke përdorur inde nga qielli. Kjo procedurë i ndihmon për të ndaluar thellimin e xhepat gingival dhe ndihmon të mbyllë rrënjët ekspozuar, parandalimin e zhvillimit të hiperesteziy. Për gratë, sidomos i ri i indeve të buta në periodontitis jep rezultat të dyfishtë - shërim dhe lirinë nga defekte të vogla.

Përdorimi i marrje ryshfeti kockave për osteoplasty në periodontitis kryera në shkatërrim të konsiderueshëm të indeve të eshtrave, ku ajo nuk mund të kryejnë funksionet në mbajtjen e dhëmbit në vend. Graft mund të bërë prej materiali sintetik si edhe nga kockave tyre. Marrje ryshfeti kockave për trajtimin e periodontitis ka një avantazh të veçantë: ajo shërben si një platformë për formimin e kockave të ri, të quajtur rigjenerim drejtuar.

Rigjenerim Regjia e kockave në lezioneve periodontitis thellë rikthen kockave. Për këtë zonë midis dhëmbit dhe kockave mbushur materiale biokompatibel, duke rezultuar në këtë sektor rritet vetëm kockë, rritja e qelizave të tjera shtypur plotësisht. GTR dytë metodë për trajtimin e periodontitis është të mbajtur proteinsoderzhascheho xhel që përbërja e saj është e ngjashme me llak së dhëmbëve. Si rezultat, trupi fillon të nxitur rritjen e kockave, në përgjigje të informacionit të rremë në lidhje me formimin e një dhëmbi të ri.

Në parandalimin e periodontitis arsimit të rëndësishëm të shëndetit publik, të mësuarit dhëmbët e duhur brushing në fëmijëri dhe të ushqyerit. Për zbulimin e hershëm të periodontitis dhe sëmundjeve të tjera është e nevojshme të paktën një herë çdo gjashtë muaj për të kryer një ekzaminim rutinë të dhëmbëve dhe procedurën për të hequr pllakë që promovon zhvillimin e periodontitis.

Nëse malcim nullesh do të thotë, ajo duhet të trajtohet, pasi është manifestimi i parë i gingivitin periodontitis. Në këtë fazë të sëmundjes periodontale mund të preventohet duke përdor rinses anti-bakterial dhe anti-inflamator pastë dhëmbësh për gojën tuaj.

Defekte dentare duhet kohë për të shëruar, si ajo gjeneron ngarkesën e duhur për dhëmbët dhe ndihmon në parandalimin e periodontitis.