Sëmundjes periodontale


  • Shkaqet e sëmundjes periodontale
  • Manifestimet klinike të sëmundjes periodontale
  • Diagnoza dhe trajtimi i sëmundjes periodontale

Sëmundjes periodontale - sëmundje distrofike primar. Në patogjenezën e sëmundjes periodontale është kequshqyerja nofulla kockave, ajo çon në një shkelje të indeve rinovimit të çrregullimeve të metabolizmit mineral dhe sëmundjet e qarkullimit të mishit të dhëmbëve. Sëmundjes periodontale është diagnostikuar në 5-10% të pacientëve që kanë aplikuar për kujdesin dentar.

Shkaqet e sëmundjes periodontale

Shkaku kryesor i sëmundjes periodontale janë patogjenë që janë gjetur në pllakë. Si rezultat, jeta e tyre bëhet e indeve të lirshme çamçakëz është shkatërruar zuboyasnevi lidhje dhe pllakë depërton më thellë. Pas ngurtësimit dëmton pllakë mishrat dhe smaltin e dhëmbëve.


Sëmundjes periodontale është më e zakonshme në njerëz me patologjive të natyrës kardiovaskulare aterosklerotike e patologjive të traktit dhe endokrine sëmundje ndihmon tretjen e ushqimit. Çrregullime metabolike, veçanërisht për shkak të mangësive vitaminë shkaktojë sëmundje periodontale në moshë më të vjetër kur attenuation natyrore e indeve periodontale është më e theksuar.

Në patogjenezën e sëmundjes periodontale përveç faktorëve microbial dhe ndryshimet degjenerative janë edhe anomali të dalje dhëmbësh. Kështu, patologjitë kafshoj anomali e dhëmbëve sëmundjes periodontale diagnostikuar disa herë më shumë.

Manifestimet klinike të sëmundjes periodontale

Sëmundjes periodontale është një sëmundje afatgjatë çamçakëz në vazhdim, e cila përfundimisht çon në frymë e keqe dhe humbjen e dhëmbit. Sëmundjes periodontale dhe sëmundje të tjera çamçakëz është shkaku kryesor i humbjes së dhëmbëve në moshën e rritur.

Kur sëmundjes periodontale është formuar xhepa të thellë çamçakëz, të cilat janë akumuluar ushqimore mbeturinat, bakteret dhe pllakë. Xhepi i tillë i përflakur gingivash dhe është burimi i frymë me erë të keq dhe shije të pakëndshme, ndërsa të hahet.

Rritja e gjakderdhje mishrat me periodontitis gjatë larja apo hahet shpjeguar nga loosening mishrat. Përveç rritjes së ndjeshmërisë çamçakëz për të gjitha llojet e stimujve, ata bëhen të dhimbshme dhe i përflakur lehtë. Kjo shpjegon nervozizëm dhe nervozizmi pacientëve me sëmundje periodontale. Kur lidhja zuboyasnevi shkatërruar plotësisht dhe xhepi gingivash është i thellë dhe i formuar plotësisht, faza e formimit të pllakë bakteriale në rrënjë e dhëmbit. Kjo është faza e fundit e sëmundjes periodontale, e cila zgjidhë rrënja e dhëmbit dhe të nofullës, zhvillimin e indeve te granulave, duke çuar në humbjen e dhëmbit.

Mikroorganizmave patogjene provokojnë zhvillimin e sëmundjes periodontale, por nuk është arsyeja kryesore, si në disa raste proces patologjik në sëmundjes periodontale nuk është i infektuar në natyrë. Pas formimit të dhëmbëve xhepat çamçakëz qafës ekspozuar. Kjo fazë e sëmundjes periodontale gjatë, dhe përkundër ekspozimit pothuajse të plotë të qafën e dhëmbëve, dhëmbët e gjatë të mbajë fiksimit të mirë.

Me progresion të mbindjeshmërisë së qafës së mitrës bashkohet dhëmb dhe ndjesi kruarje në mishrat, nganjëherë me periodontitis mund të shqiptohet malcim nullesh.

Ju duhet të kërkojnë kujdes dentar në qoftë se një nga simptomat që tregojnë praninë e sëmundjes periodontale. Kjo papilla zbehtë gingivash, gjakderdhje mishrat ose përgënjeshtrim çamçakëz të ekspozuar qafën e dhëmbit. Me kalimin e kohës, duke i ekspozuar rrënja e dhëmbit, duke bërë dhëmbët me periodontitis duken pak më të gjatë.

Në varësi të simptomave sa të rënda qartë dallimin disa gradë e ashpërsisë së sëmundjes periodontale. Në formë të butë të periodontale pjesë vnutridesnevaya sëmundje e dhëmbit ekspozuar me rreth një formë të tretë, të mesëm dhe të rëndë të karakterizuar nga ekspozimin e dhëmbit në gjysmën apo më shumë. Nëse procesi patologjik mori i pakthyeshëm, që ka pasur shenja të atrofi e mishit të dhëmbëve dhe lëvizshmërinë dhëmb, me humbjen e mundshme të dhëmbëve.

E kombinuar shpesh me sëmundje çamçakëz dhëmbë kalbur - erozioni smalt dhëmbit, e veshin, në formë pykë-defekt.

Diagnoza dhe trajtimi i sëmundjes periodontale

Diagnoza bazohet në manifestimet klinike dhe të dhënat instrumentale dhënë dentist. Në mënyrë tipike, sëmundje periodontale është diagnostikuar rastësisht gjatë ekzaminimeve parandaluese mjekësore.

Mjekimi është periodontist mjek duhet të synojnë rivendosjen lidhje gingival me sëmundje periodontale gjatë terapisë duhet të marrë në konsideratë karakteristikat individuale të comorbidities pacientit dhe moshës. Kështu, në pacientët e moshuar me sëmundje periodontale janë shpesh pranishme patologji të sistemit kardiovaskular, sëmundjet endokrine dhe çrregullimeve metabolike.

Trajtimi i sëmundjes periodontale duhet të synojnë në rritjen e qarkullimit të gjakut lokal, masazh e arritur dhe fizioterapi. E rëndësishme për të hequr menjëherë gurit dhe pllakë, siç tregohet me higjienën periodontitis profesionale oral dhe dhëmbëve tejzanor pastrim.

Fiksimi i dhëmbëve celular kryera nga splinting kabllor-qëndruar apo splinting përkul-harqeve. Nëse sëmundjes periodontale është e shoqëruar nga humbja e dhëmbëve, konsultimi ortopedik është treguar për të zgjidhur çështjen e stomatologji proteza. Defekte zëvendësim dalje dhëmbësh formuar ndoshta nga implantimin e dhëmbëve. Paralelisht, një kurs të vitaminës terapi dhe korrigjimin e sëmundjeve që mund të shkaktojnë zhvillimin e sëmundjes periodontale.

Ndalohet pirja e duhanit, higjienës orale dhe futjen e produkteve dietë që promovojnë dhëmbë të vetë-pastrimi, vizitat e rregullta dentare janë masa e parandalimit të sëmundjes periodontale.