Atlet inguinale


  • Simptomet e atlet inguinale
  • Diagnoza ijë atlet
  • Trajtimi i atlet inguinale
  • Parandalimi ijë atlet

Atlet inguinale më shpesh në meshkujt. Adoleshentët dhe fëmijët ajo është shumë e rrallë. Atlet inguinale referohet sëmundjet fungale apo dermatomycosis. Patogjene saj - kërpudhave floccosum Epidermophyton, mentagrophytes Trichophyton, Trichophyton rubrum, infeksion Kotor ndodh përmes kontakt-familje. Kërpudhave Transferimi mund të jetë për shkak Bedding, peshqir, linens, washcloths, me mospërfillje për rregullat e higjienës personale ne vaske, pellgut, dush. Duke shkuar në banjo pa shpirti ose vaske publik pantofla infeksionit i mbushur atlet inguinale me një të rralla, por kjo ndodh lokalizimin mbi këmbët dhe thonjtë.

Faktorët që kontribuojnë në infeksionit përfshijnë: temperaturën e ambientit të lartë, lagështia e lartë, djersitje e tepruar, dëmtimin e shtresës sipërfaqësore të lëkurës (gërvishtjet, abrasions vogla, matseratsyey), trashje, ku kujdeset vështirë higjienik të lëkurës në folds e mëdha.

Simptomet e atlet inguinale


Atlet inguinale fillon me një njolla rozë itchy deri në 1 cm. Spote janë të rrumbullakët në formë dhe sipërfaqe të krisur. Për shkak të rritjes së saj periferike janë rritur gradualisht piqen në diametër deri 10 cm. Këto lezione duhet të dallohen qartë avantazh të pjekura. Për periferinë e tyre në sfond hyperemic janë pustules shumta dhe fshikëza. Ky inflamim subsides vend në qendër, duke lënë një lëkurë të qartë, duke dhënë zjarr unaza inguinale atleti sy dallues. Pacienti shprehur shqetësimet kruarje, siklet, ndërsa në këmbë.

Më tipik atlet ijë lokalizimi, si emri nënkupton - ajo folds inguinale. Por kërpudhat mund të infektojnë lëkurën dhe kofshët e brendshme, folds mezh'yahodichnoy dhe rajone axillary. Herë Procesi shtrihet në lëkurën e anusit dhe mund te shfaqur ne hapësirat ndërmjet mbi këmbët. Herë pas here burra të gjetur lezione scrotal në gratë - folds në zemrat e tyre. Më pak thonjtë të gjithë të prekur.

Në mungesë të terapisë adekuate atlet inguinale mund të shkojë deri në disa vjet. Nëse ajo është shkaktuar nga mentagrophytes Trichophyton, është karakterizuar nga një kurs akut me një përgjigje të theksuar inflamatore. Për ijë atlet të shkaktuar nga fungi rubrum Trichophyton dhe Epidermophyton floccosum, natyrisht në mënyrë tipike më pak akute dhe, nëse kohëzgjatja e mjaftueshme sëmundje, të alternuara periudhat e faljen dhe acarimit.

Diagnoza ijë atlet

Diagnoza e atlet inguinale përcakton dermatolog apo mikologë. Për të konfirmuar etiologjinë e sëmundjes është kryer scraping kërkime mbi kërpudhave patogjene, materiale kulture në mjedis kulture dhe inspektimin e zonave të prekura e lëkurës duke përdorur llamba dru-së.

Gërryerjet e marrë nga fushat e lezioneve të butë të lëkurës, dhe nëse është e nevojshme të pjatë gozhdë. Mikroskopi merret duke zskribka lëkurës shelushek zbulon karakteristikë Epidermophyton floccosum temat e shkurtër bronkial të miceli dhe artrospory drejtkëndëshe që formojnë zinxhirë.

Mbjellja materiale nga gërryerjeve të mesme lëndë ushqyese Saburo jep të rritet kolonive të verdhë formë të rrumbullakët dhe cilësi gëzof, tipike e kërpudhave që shkaktojnë atleti ijë.

Fluoreshente diagnozë Wood llambë zbulon shkëlqim të gjelbër të lëkurës në zonën e plagë, duke konfirmuar etiologjinë fungale të sëmundjes. Kjo ju lejon për të dalluar mes atlet inguinale dhe erythrasma për të cilat tipik shkëlqim të kuqe-koral.

Atlet inguinale dallojnë nga puçrra pelenë, candidiasis lëkurës, psoriaza, kontakt dermatit alergjik, trihofitii lëkurës rubromikozom qetë.

Trajtimi i atlet inguinale

Pacientët me atlet inguinale duhet t'i kushtojë vëmendje të madhe për higjienën personale, veçanërisht në zonat e prekura të lëkurës. Duhet të lahen çdo ditë me një trajtim të plotë të folds e lëkurës. Është e dobishme për të marrë një dush me ekstrakt kamomil, celandine, lisi leh, bagëti. Ato kanë efekte anti-inflamatore dhe e tharë.

Kur ijë atlet trajtim mjaft efektiv i ditës. Aplikoni locion 1% Resorcinol-pa dhe 0,25% pa rrethin e nitrat argjendi, aplikuar krem ​​"Triderm." Rezultate të mira japin drogë moderne antifungal që përdoren zakonisht në dermatologji, Terbinafine, mikoseptin, clotrimazole. Terapi antimiokotikë lokal kryhet gjatë-gjatë (4-6 javë), duke vazhduar të saj disa kohë pas zhdukjen e plotë të simptomave. Places lejohet lezione trajtohen me atlet tretësirë ​​jod ose fukartsinom.

Për të reduktuar kruarje dhe parehati në lezione ijë atlet përshkruajnë antihistamines merren brenda: suprastin, tavegil, loratadine, zirtek etj  

Parandalimi ijë atlet

Masat parandaluese duhet së pari të bëhet për të parandaluar infektimin e personave që jetojnë së bashku në të sëmurë. Për të arritur këtë dezinfektimin e sipërfaqeve të kontaktit, rroba, në shtrat dhe sende shtëpiake. Durueshëm dhe të gjithë të afërmit e tij duhet të ndjekin me kujdes rregullat e higjienës personale.

Ijë Parandalimi atlet promovon higjienën e përdorimit individual personale, rregullat e pajtueshmërisë higjienës në dushe publike dhe banjot, higjienë të rregullt të trupit, luftës me hyperhidrosis.