Hodgkin ijë


  • Shkaqet
  • Simptomat e sëmundjes inguinale Hodgkin
  • Diagnoza e sëmundjes inguinale Hodgkin
  • Trajtimi i sëmundjes inguinale Hodgkin

Hodgkin më e zakonshme inguinale marrë në klimat tropikale dhe subtropikale, popullsia e Afrikës, Amerikës Latine, Azi dhe Australi. Shfaqja e rasteve të sëmundjes Hodgkin në inguinale të lidhur kryesisht me turizmin e zhvilluar gjerësisht moderne. Në mënyrë tipike, sëmundje ndodh në njerëzit e moshës 20-40 vjet të cilët janë seksualisht aktive. Burrat inguinale raste të sëmundjes Hodgkin janë vërejtur më shpesh sesa femrat. Kjo është kryesisht marinarë, ushtarë, homoseksualët, udhëtarët. 

Shkaqet

Më parë ijë sëmundje Hodgkin u konsiderua si një infeksion viral. Megjithatë kryer në studimet Venereology kanë treguar se sëmundja agjent inguinale Hodgkin është një bakter Chlamydia trachomatis, që gjithashtu shkakton zhvillimin e klamidia.


Infeksioni ndodh ijë lymphogranulomatosis e një personi të pacientit, dhe infeksionet e mesme. Rreziku më epidemiologjike janë gra. Ata inguinale simptome sëmundje Hodgkin-it të zhvilluar më vonë, në mënyrë që ata mund të transmetojnë infeksionin pa pasur ndonjë manifestimeve klinike dhe dijeni se ata janë të infektuar. Infeksioni ndodh përmes inguinale lymphogranulomatosis mukozës apo thyer organet gjenitale të lëkurës. Më shpesh transmetimi seksual i infeksionit, por mund edhe të kontaktoni infeksion përmes objekteve të përdorimit intime.

Simptomat e sëmundjes inguinale Hodgkin

Zhvillimi i sëmundjes inguinale Hodgkin është mesatarisht 2 javë nga koha e infeksionit, por ajo mund të jetë disa ditë apo muaj. Foto klinik i sëmundjes dalluar 3 periudha.

Periudha fillestare e sëmundjes inguinale Hodgkin është e karakterizuar nga pamja patogjen në vend rrumbullakët ulcerat apo erozioni (primar ndikojnë). Shërimi i saj merr disa ditë dhe nuk lë mbresë. Kështu që për shumica e pacientëve (70%) të fillojë inguinale sëmundje Hodgkin shkon pa u vënë re dhe nuk është një shkak për trajtim te mjeku. Zakonisht gjendet në fillore ndikojë në vulvë, por mund të lokalizuar në anus, uretrës, rektumit. Pas seksit oral ndikojnë mund të gjenden në gojë, buzët, bajamet, laring.

Periudha e mesme inguinale sëmundje Hodgkin është manifestuar nëpërmjet 14-30 ditë nga simptomat e para. Ajo është e lidhur me përhapjen e klamidia limfatik, duke çuar në zhvillimin e lymphangitis rajonal dhe lymphadenitis. Kur infeksioni është një inguinale disfatë seksualisht dhe nyjet limfatike femurit. Me lokalizimin e parësor të ndikojë gojë dhe fyt janë të prekur podnizhnechelyustnye dhe nyjet limfatike të qafës së mitrës. Humbja e nyjave limfatike inguinale në Hodgkin manifestuar shenja të theksuara inflamator: rritje të sëmundshmërisë dhe nyjet limfatike, ënjtje dhe skuqje të lëkurës mbi ta. Transformuar gradualisht në njësitë e mëdha spayuyutsya tumorit kodrinor nga indet themelore dhe humbasin lëvizshmërinë. 

Me kalimin e kohës, nuk ka nyje fusion purulent, të shoqëruara me zbutjen e tyre, ulceration dhe fistula përmes të cilit sipërfaqja e lëkurës kthen përmbajtjen purulent. Procesi i qelbëzim mund të shtrihet në indet themelore të lezioneve të lëkurës (pyoderma), kockave (osteomielit), nyjeve (purulent artritit). Periudha acarohet shpesh është shoqëruar me gjendjen e përgjithshme të pacientit, rritja e temperaturës, të dridhura, dhimbje koke, dhimbje në muskul dhe arthralgia. Atëherë zbutur ngadaltë i manifestimeve inflamatore e tkurrje të nyjeve limfatike dhe dhëmbëza fistula. Megjithatë, përhapja e infeksionit në nyjet limfatike përreth të çon në sëmundje përkeqësimi i ri inguinale Hodgkin. Ky kurs i sëmundjes me periudha lehtësimi dhe rëndim mund të marrë disa vjet. Pastaj, në qoftë se nuk trajtohet, ijë Hodgkin lëviz në fazën e ardhshme.

Periudha inguinale sëmundje terciar Hodgkin lidhur me qarkullim të rënda legenit limfatike, duke çuar në henitorektalnoy lymphostasis dhe elefantiazë të mosfunksionim të organeve pelvike. Në këtë periudhë sëmundje e inguinale Hodgkin mund të përjetojnë ulcerat kronike ndodhin organet e legenit (vaginë, uretrës, rektumit), duke çuar në formimin e fistulat vaginës, fshikëzës-rektal gyp. Lokalizimi i ulcerat në kufizimet uretrës Urethral mund të shoqërohet me urinim të vështirë ose të mosmbajtjeje. Çdo dëmtim në rektum mund të zhvillojë kolit ulcerative paraproctitis pengim zorrëve.

Diagnoza e sëmundjes inguinale Hodgkin

Identifikimi i sëmundjes patogjen inguinale Hodgkin është bërë nga uretrës bakposeva shkarkimit, vaginë, rektumit, nyjeve limfatike i larmë. Gjithashtu përdoret PCR për të studiuar Klamidia, ELISA dhe Rif. Dhe nyjet limfatike biopsi në humbjen e qëllimit të prodhimit ekzaminim histologjik të përjashtuar metastazë e saj malinje.

Për vlerësimin e përjashtimit legenit dhe lymphadenitis të etiologies tjera për ijë dyshuar venereologist Hodgkin konkluzionet e nevojshme specialistë të lidhura: gjinekolog, urolog, proctologist, lymphology; Ekzaminim gjinekologjik të dhënave, colposcopy, ureteroscopy, sigmoidoscopy, ultratinguj legenit, UZDG enë limfatike legen.

Diagnoza diferenciale e sëmundjes Hodgkin është kryer me lymphadenitis inguinale inguinale, tuberkulozi gjenital, sifilizi mesme, tumoret metastatic në nyjet limfatike për kancer të anusit, rektumit, penis, testiseve, vaginë.

Trajtimi i sëmundjes inguinale Hodgkin

Antibiotik inguinale Hodgkin kryer tetraciklina, macrolides dhe fluoroquinolones. Mjekimi është i kombinuar me obscheukreplyayuschey dhe terapi immunomodulatory. Në rastet e avancuara të sëmundjes inguinale Hodgkin, formimin e fistula, urethral ngushtim ose të pengimit të zorrëve, kirurgji është e nevojshme.