Të qenët me morra


  • Morrat e kokës
  • Morrat Body
  • Morrat pubike
  • Metodat moderne të trajtimit dhe diagnozat e morrave
  • Parandalimi morrat

Në forma të ndryshme të morrave të humbjeve zyrtare të të dhënave prej rreth 3% të popullsisë. Por shifrat reale mbi incidencën është shumë më e lartë, pasi jo të gjitha rastet e evidentuara dhe jo në çdo rajon është dhënë vëmendjen e duhur për problemin e morrave. Në rajonet ku shumë njerëz të pastrehë, imigrantëve dhe punëtorëve nga vendet e pafavorizuara, incidenca e morrave të kokës diagnostikuar më shpesh se në të gjithë vendin.

Pavarësisht nga fakti se sëmundja besohet të qenët me morra, e cila është subjekt i kontingjentit të heshtur, se askush nuk është infeksion i imunizuar. Morrat e kokës është më e zakonshme në fëmijë, dhe në veshjet dhe të personave publikë të cilët lënë pas dore e higjienës personale dhe marrëdhëniet e shthurur seksuale.

Morrat e kokës


Capitis Pediculus, ndryshe morrat e kokës, transmetohet nëpërmjet kontaktit të përditshëm dhe duke ndarë kombinezon, veshur kapele të çuditshme; Shef Morrat Morrat në pacientit tek njeriu i shëndoshë mund të transmetohen duke përdorur të njëjtin shtrat dhe jastëkët. Fëmijët janë në rrezik sepse shpesh shkelin rregullat e higjienës personale ose nuk e dinë mjaftueshëm rreth tyre.

Një prej morrave të kokës për jetën tuaj mund të vënë më shumë se njëqind yayits-therrizat. Shkopinj femra në bazë të flokëve thërija substancë chitinous; përmes ngjyrës pak gri-e bardhë në njerëzit me thërija errët flokëve janë më të dukshme. Morrat zakonisht ndikon kokës, vetullat rrallë, mustaqe, mjekër.

Morrat e rinj që shfaqen pas 5-6 ditësh, nga javën e tretë të jetës së tij i gatshëm për të riprodhuar. Morrat e kokës janë gjak-sicking, por ata e përdorin gjakun e njeriut në mënyrë për të riprodhuar pasardhës. Stings e tyre janë enzima mjaft të dhimbshme dhe pështymë që bien në mëngjes me pickimi shkakton kruarje. Pacientët me zonat e prekura morrat kreu krehër, ajo të çojë në infeksione dytësore, sepse kruarje janë një portë për të hnoyerodnoy microflora, ndërsa për morrat e komplikuar pyoderma dhe sëmundje të dytë pustular.

Nëse Vrapimi nuk trajtohet morrat merr formë - kokën e mbuluar me qime crusts purulent pacientit nëpërmjet plehut të rrinë së bashku në grupe, nyjet limfatike rajonale janë zgjeruar. Në dermatoscopy zbuloi një numër të madh të thërija dhe të rriturve morrave.

Morrat Body

Morrat principalin shumë më të mëdha. Ata vendosen në folds e rrobave në seams e rrobave atje dhe vë vezë, therrizat; parazitëve dhe përdorim njerëzor si një burim të energjisë. Nëse gjatë flokët vellus trupi, atëherë ata gjithashtu mund të jenë të thërija gjetë.

Bites shkaktojnë kruarje intensive, dhe morrat e trupit janë vërejtur në abrasions dhe gërvishtjet lineare, Cilat janë të komplikuara nga infeksioni sekondar. Morrat ndikojë fushat e trupit që janë ballafaquar më shpesh me rroba, një zonë e mbrapa, qafë, gjoks, abdomen. Pas trajtimit të të qenët me morra kafe pigmentim vazhdon për një kohë të gjatë. Pacientët neglizhuar trajtim morrat apo mënyrë jetese në mendje ajo ri-infektuar, lëkura bëhet e thatë, me luspa, me praninë e plagët dhe zonave hyperpigmentation.

Morrat pubike

Pubike morrat shkaku ploschytsa (morrat pubike). Një Ploschytsa objektiv ekzaminim mund të gjendet pa një xham zmadhues, me sa duket për shkak se ajo i ngjan një formacionet gaforre thua si atë morrat bashkangjitur në lëkurë. Morrat pubike ndikon në ijë, zonë perianale në pacientët me të butë dhe të lirshme morrat e lëkurës të shkaktuara Ploschytsa mund të përhapet në të gjithë trupin, e cila është e flokëve vellus.

Kruajtje dhe hemorragjike spote manifestuar morrave pubike të forta për të 5mm në diametër. Në kafshimit kur spote presion vazhdojnë për shkak të faktit se enzimat pështymë në ndërveprim me hemoglobinës për të formuar një kompleks të qëndrueshme. Transmetohen përmes përdorimit të morrave pubike dhe krevat totale gjatë marrëdhënieve seksuale, si dhe prezervativ nuk mbrojnë kundër morrave kokë dhe zgjebja infeksionit.

Metodat moderne të trajtimit dhe diagnozat e morrave

Më parë e përdorur terapi afatgjatë, i cili sugjeroi përsëritur kontakt lëkurë me irrituese substancave të tilla si vajguri dhe benzilit benzoate. Megjithatë, kjo terapi nuk ka efekt në thërija dhe trajtimin e morrave prandaj kishte për të përsëritur ose të rruaj flokët.

Trajtimet aktuale janë të bazuara në përdorimin e produkteve që përmbajnë substancën aktive si malatyon, pyretrynamy, permetrina dhe Fenotrin. Këto barna janë shpëtuar në barnatore pa një recetë në vendin tonë janë të prodhuara sipas emrave tregtarë Pedilin, Pair Suite, Spray-suite Nittefor dhe të tjerët.

Një shumëllojshmëri e formave të prodhimit dhe lehtësinë e përdorimit për të shpejt të eliminuar morrat e kokës, droga të vijë në formën e emulsionet, sprays dhe aerosols. Droga në bazë të lezioneve neuronal parazit, për të cilat ka një shkatërrim i morra dhe thërija. Ata janë rroba pa erë dhe të pista, duke i dhënë pacientëve një ndjenjë të rehati të qenët me morra psikologjike gjatë trajtimit.

Zakonisht të mjaftueshme për përdorim të vetëm, por për siguri më të madhe në trajtimin e pacientit (veçanërisht e përshtatshme) të përshtatshme për të dyfishtë të drogës. Vëllimi i shishe dhe sigurinë e substancës aktive lejon për trajtimin e personave të kontaktirovavshimy e pacientëve me morrave të kokës, për terapi parandaluese familje është e detyrueshme. Së bashku me trajtimin e sjelljes dhe trajtimit të gjërave mënyrë apo të shkatërruara ose të lahen duke përdorur droga të mësipërme, të zier, dhe disa herë proprasovuyut në të dy anët. Në një spitalore gjëra trajtohen me antiseptik apo avtoklavuyut.

Trajtim morrat në fëmijët e vegjël kryer më mirë pa përdorimin e drogës, një efekt i mirë është e thjeshtë flokët rroje ose ri-krehje e flokëve lagësht.

Edhe pse diagnoza e morrave të kokës zakonisht nuk shkakton vështirësi duhet të kryejnë diferencimin e trihloklaziey qendror për thërija ndonjëherë mbetjet gabuara të bojë të thata dhe xhel për flokët. Metodat moderne diagnostike mund të zvogëlojë gjasat e pacientët e traumës, për shkak të diagnostikimit të gabuar të morrave të kokës. Videoskopy Digital lejon dermatolog me saktësi të diagnostikuar dhe të identifikojnë rastet e morrave që nuk kërkojnë trajtim (Nëse nuk zbulohen specie të zbatueshme, vezë dhe therrizat të hapura dhe të zbrazëta).

Parandalimi morrat

Parandalimi i përgjithshëm morrat është reduktuar në respektimin e higjienës personale dhe në qoftë se të rriturit Të ballafaquar me këtë problem, i referohen në krye morrat si sëmundje e zakonshme, e cila është transmetuar nga kontakti, për fëmijët morrat mund të përfundojë çrregullime të thella psikologjike. Duke pasur parasysh se morra fëmijët infektimi kanë tendencë më të madhe të të gjitha, ata duhet të imparted njohuri bazë të higjenës personale, por mos përqëndrohen në atë morrave të kokës - fatin e personaliteteve antishoqërore apo të fëmijës mund të fshehin nga fakti i të rriturve siklet dhe kruarje nga frika e tallje.

Përjashtimi i seksit rastësor dhe vëmendje në zgjedhjen e vendbanimit të përkohshëm, duke përfshirë edhe në klinikat e shëndetit të fëmijëve gjithashtu të zvogëlojë gjasat e morrave të kokës kontraktues.