Pelvioperitonit


  • Pelvioperitonita Klasifikimi
  • Arsyet pelvioperitonit
  • Simptomat pelvioperitonit
  • Diagnoza pelvioperitonit
  • Trajtimi pelvioperitonit
  • Parashikim dhe parandalimi pelvioperitonit

Pelvioperitonit karakterizuar nga reaksioni lokal inflamacion në legen, çrregullime të microcirculation, rritjen e pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut, përtej fibrinogjenit vaskulare krevat, albuminës, qelizat e bardha të gjakut, në formimin e lëngshëm apo purulent exudate. Në prekur zjarri akumulimit të histaminës, serotonin, acide organike, duke rritur përqendrimin e hidroksil dhe hidrogjenit joneve. Endothelium Peritoneal ekspozuar ndaj ndryshimeve degjenerative. Si rezultat i inflamacionit akut është formimi i mbështjelljes mes peritoneum, legenit, sythe zorrë, gjëndra, fshikëz. 

Gjatë pelvioperitonit mund të shoqërohet me akumulimin e lëngjeve në hapësirën in utero-rektal e formimit abscesi Douglas, zbulim i madh i të cilit në të lirë barkut zgavër çojë në zhvillimin e peritonit përhapur.

Pelvioperitonit shkaktuar nga Escherichia coli, Staphylococcus, gonokoku, klamidia, mykoplazmat, viruset, Anaerobet, dhe më shumë shoqatave microbial - në të cilin rast ai merr rrjedhën e një natyre të rëndë.


Pelvioperitonita Klasifikimi

Gjinekologji Klinike dalluar pelvioperitonit e mesme për shkak të sëmundjeve inflamatore dhe pelvioperitonit primar në zhvillim e infeksionit të drejtpërdrejtë në zgavrën e komblikut.

Duke pasur parasysh prevalenca e zonës lokale prodhojnë pelvioperitonit pjesshme të kufizuar pranë burimit të inflamacionit dhe infeksionit shpërndarë, parietal emocionuese dhe peritoneum organeve të brendshme të pelvisit.

Sipas llojit të ndryshimeve në legen mbizotëruese pelvioperitonita ndarë në ngjitës (procedurë ngjitës me formimin e mbështjelljes) dhe exudative (vypotnoy).

Natyra e pelvioperitonit inflamatore exudate të jetë Sero-fijor, hemorragjike apo qelbëzuese. Natyra e lëngjeve në pelvioperitonit varet nga lloji i patogjeneve apo shoqatave të tyre. Pelvioperitonit streptokoksike të shoqëruar nga një Sero-purulent ose purulent rrjedhje në lëngun sero-purulent palochkovoe Flory me një erë faull të feces. Në pelvioperitonit shkarkimit virale dhe chlamydial inflamatore më i lëngshëm ose sero-purulent, me gonorrheal etiologji - purulent-hemorragjike.

Arsyet pelvioperitonit

Shumica e pelvioperitonit paraprin çdo inflamacion infektive të pelvisit. Në këtë rast pelvioperitonit është dytësore dhe shërben si një komplikacion i adnexitises akute, i lëngshëm ose purulent salpingjitit, subjekteve septike tubovarialni (piovar, piosalpinks) nahnoyvsheysya zamatochnaya hematoma, tuberkulozi gjenital, gonorre, metroendometrita, apendiksit, sihmoidita, pengimi zorrëve, etj

Pelvioperitonit primar ndodh nga infiltrimi i drejtpërdrejtë i patogjenëve microbial në zgavrën e komblikut për shkak të vrimë të murit të mitrës gjatë operacioneve gjinekologjike dhe manipulimeve (Setup Navy abor kirurgjikale, curettage diagnostikues) metrosalpingography, hidro dhe tubat fallopiane pertubatsiyi hyjë në mitër me qëllim të abortit kimike Substancat e dëmtuar shkop vaginale gjatë operacioneve obstetrike dhe kështu me radhë. d.

Pelvioperitonit shpesh manifestohet në mes të rënies së përgjithshme e rezistencës, stresi, menstruacionet, hipotermi.

Simptomat pelvioperitonit

Zhvillimi pelvioperitonit Island: Sëmundja fillon me një rritje të mprehtë në temperatura deri 39-40 ° C, me paraqitjen e dhimbje të forta në bark, ethe korrente, takikardi (100 rreh ose më shumë Min..), Të përzier, vonon gazeve, urinim të dhimbshme, bloating.

Objektivisht në simptomat pelvioperitonit e dehje, dobësuar peristaltikės, e thatë, gjuha veshura lulëzim pak gri. Shenja pozitive të acarim peritoneal është më e theksuar në bark të ulët dhe më i dobët - në gjysmën e saj të sipërme.

Disa fotografi Sturt përshkruan rrjedhën e pelvioperitonit chlamydial. Në këtë rast, simptomat gradualisht rritet, por ka një tendencë për formimin e hershme të mbështjelljes.

Gjatë pelvioperitonit diagnoza të diferencuara me peritonit, parametrit, piosalpinks, apendiksit, shtatzënisë ektopike, ovarian tumor rrotullim rrjedhin.

Pacienti me pelvioperitonit dyshuar nevojë shtrimin në spital urgjente në spital gjinekologjisë.

Diagnoza pelvioperitonit

Supozimi i pelvioperitonit praninë mund të shprehet gjinekologu i bazuar në historinë e pacientit. Analiza e gjakut periferik në një pelvioperitonit ngritur ESR, leukocytosis i rëndësishëm me një ndryshim në të majtë, anemi toksike. Studim mbi CRP gjakut jep përgjigje në mënyrë dramatike pozitive.

Në prekje tendosje barkut përcaktuar muskujt e barkut, kufirin e sipërm të depërtojnë inflamatore në legen, shenja pozitive peritoneal. Ekzaminim vaginal bimanual shoqëruar me një dhimbje të mprehtë në mitër dhe shtojca; përmes shfrim shënuar zgjatje pasmë fornix të vaginës, mitrës zhvendosje përpara e lart.

Sonda vaginal ultrazërit ndihmon për të sqaruar prevalenca e inflamacionit të zbulojë praninë e rrjedhje në legen. Për të përjashtuar patologji të barkut akute kryer Plain radiografi.

Me qëllim të identifikimit të agjentëve microbial kryer ekzaminimin bakteriologjike të shkarkimit vaginal dhe kanalit cervikal, ELISA diagnostifikim. Megjithatë, që nga microflora vaginal mund të mos pasqyrojnë proceset në zhvillim në legen, me pelvioperitonit justifikuar laparoscopy diagnostike apo birë nëpërmjet shkop pasmë vaginale për marrjen e lëngjeve.

Trajtimi pelvioperitonit

Në pelvioperitonit prehospital diagnozës për të hyrë medikamente dhimbje kundërindikuar; si një masë e lehtësim lejuar vetëm kusht është aplikuar akull në bark të ulët.

Terapi Pelvioperitonit kompleks për qëllim fshehjen e infeksionit, lehtësimin e dhimbjeve dhe simptomat e dehjes. Sipas operacionit dëshmisë është kryer.

Në periudhën akut pelvioperitonit rekomanduar pjesën tjetër krevat, pjesa tjetër, pozitën në shtrat me ballë krevati ngritur, stomak të ftohtë. Duke pasur parasysh se flora e identifikuara microbial tregoi penicilinat semisynthetic grup antibiotik (amoksicilina, oxacillin), cefalosporinat (cefazolin, tsefotaksina, tsefalatina), fluoroquinolones (ciprofloxacin), macrolides, aminoglycosides, tetraciklina, ymydazolov (Metronidazole, Metrogyl), etj Një terapi detoxification infuzion, Futja e plazmës dhe plazma zëvendësues, hidrolizate të proteinave.

Në rrjedhën e terapi të drogës pelvioperitonit përfshirë antihistamines, analgesics dhe drogës anti-inflamator dhe vitamina. Për të rivendosur vaginale biocenosis emëruar lactobacterin, bifidumbacterin.

Efekti i mirë në pelvioperitonit arritur rrezatim ultravjollcë të gjakut (UFOK). Pas zbutur ngjarje të mprehta mbajtura fizioterapi pelvioperitonit, ultratinguj, elektroforezë, phonophoresis, mikrovalë, UHF, terapi lazer, stërvitje, masazh.

Pacientët me pelvioperitonit treguar birë terapeutike nëpërmjet pasmë evakuimin vaginale fornix të rrjedhje, futjes së antibiotikëve, antiseptics. Nëse ju gjeni exudate purulent për evakuimin e saj të treguar që mbajnë prapa kolpotomiya apo laparoscopy me legen kullimit dhe të kryejë infuzion intra.

Kur dyshohet vrimë mitrës, nekrozë të vendeve të tumorit, piosalpinks, pyovar, tuboovarialnogo abscesi mbajtur chrevosechenie emergjente. Vëllimi i kujdesit kirurgjikale në këtë rast është përcaktuar nga situata klinike. Në pelvioperitonit të komplikuar mund të jetë bërë adneksektomiya, amputim supravaginal i shtojca mitrës, panhisterektomiyu.

Parashikim dhe parandalimi pelvioperitonit

Me sëmundje të duhur dhe me kohë trajtim pelvioperitonit përfundon shërim të plotë. Rezultatet më të mira afatgjata në trajtimin pelvioperitonit arrihet me taktikat aktive - kryerjen e birë, laparoscopy, kullimit. Në këtë rast, shkalla e ndodhjes së këtyre shtatzënive është më i lartë sesa me ngarje konservatore.

Pas pësimit të pacientit pelvioperitonit mund të vuajnë nga infertilitetit, abort, zhvillimin ektopike shtatzënisë, inflamacion korrente, sindromi dhimbje legenit.

Për të përjashtuar faktorët që çojnë në zhvillimit pelvioperitonit është inspektimet e nevojshme në gjinekologu, trajtimi i hershëm i infeksioneve gjenitale, përdorimi i kontracepcionit pengesë, heqjen në kohë të marinës e terapisë preventive antimicrobial pas operacioneve gjinekologjike, parandalimin e komplikimeve të lidhura me abortin, lindjes së fëmijës , duke mbajtur manipulimet intrauterine.