Diaper Rash


  • Shkaqet e Diaper puçrra
  • Simptomet e dermatit pelenë
  • Diaper Rash Mjekimi
  • Parandalimi Diaper Rash

Vëzhgimet e kryera nga dermatologji Fëmijëve, sugjeron se pezmatim i lëkurës pelenë është një nga problemet më të zakonshme dermatologjikisht në foshnjat. Sipas burimeve të ndryshme pezmatim i tillë vuan nga 35% deri 50% të foshnjave. Fëmijët të cilët janë terapi shishe me gji, kanë pësuar antibiotik apo janë të prirur për reaksionet alergjike janë më të prirur ndaj sëmundjeve.

Shkaqet e Diaper puçrra

Dukuri Diaper Rash kontribuojnë disa fëmijë karakteristika të lëkurës të rinj: ajo është e hollë dhe delikate, thith gjenden në materialin e sipërfaqes, ndërsa funksioni i saj mbrojtës pengesë dhe nuk është zhvilluar ende.


Pezmatim i lëkurës Diaper mund të jetë shkaktuar: fërkim të lëkurës në pelena, pelena apo veshje (faktori mekanik), ndikimin e feces apo urinës (agjent kimik), mbinxehje ose lëkurë e lagësht (faktori fizik), depërtimit në bakteret e lëkurës ose kërpudhave (faktorit microbial) . Produkte jo të përshtatshme të kujdesit përdorim të lëkurës (pluhurat, krem ​​dhe soaps), pelena rëndomtë, pelenë vypoliskuvannya i keq mund të shkaktojë dermatit pelenë.

Simptomet e dermatit pelenë

Më të pezmatim i lëkurës pëlhurë me lajle podverzhennymy është folds inguinale, lëkurë e perineum, mes mollaqe rrudhë, rajoni axillary, folds në qafë dhe prapa veshëve.

Pezmatim i lëkurës Manifestimet pelenë varet nga ashpërsia e saj. Pezmatim i butë pëlhurë me lajle karakterizohet nga skuqje dhe ënjtje fushat e lëkurës kufizuar. Kongjestion vend është e ngrohtë në të prekur se lëkura përreth të shëndetshme. Nëse trajtimi nuk është nisur me kohë, ajo zhvillon një shkallë mesatare të dermatit, rritet skuqje, ka të çara në lëkurë, pustular disa artikuj erozion. Prekur zonën e prekur pezmatim i lëkurës shqetësim apo qan fëmijën. Në Diaper Rash rënda erozionit dhe të çara të rritet në përmasa, ka lagështi mund të ndodhë shkëputja e epidermë ndikuar në formimin e ulçerës.

Gjendja e përgjithshme e fëmijës në pëlhurë me lajle dhe lëkurë të rrezikohet nga të nxehtit dhe kruarje në zonën e prekur. Foshnja i shqetësuar, shpesh duke qarë, gjumë të dobët, reduktuar oreksin.

Në mungesë të kujdesit të duhur dhe trajtim për dermatit pelenë mund të jetë i komplikuar bashkuar fungale apo infeksion bakterial.

Diaper Rash Mjekimi

Shfaqja e simptomave Diaper Rash patjetër një arsye që të konsultoheni me një dermatolog ose pediatrin. Mjeku do të shqyrtojë, duke intervistuar prindërit të përpiqen për të gjetur se pse ka pasur një problem, të bëjë rekomandime për kujdesin dhe përshkrimin e recetave trajtimin më të përshtatshëm të fëmijës.

Pelenë Rash Mjekimi si parandalimin dhe kjo fillon së pari me të drejtë kujdesit të lëkurës baby. Një pelena rregullta ndryshim dhe pëlhurë me lajle, pidmyvu foshnja pas çdo lëvizje zorrë, zakonisht organizoni banjot e ajrit, lahet çdo ditë, pas larjes për të thatë lëkurën të butë dhe tërësisht me një promakivaya butë peshqir. Për fëmijët me dermatit pelenë janë dush i mirë me kamomil supë, kanë efekt anti-inflamator.

Në trajtimin e dermatitit pelenë aplikojnë zonave zgjidhje furatsilinom vajosje prekura, fukartsinom, rivanola. Përdorni vajra të bazuar në zink dhe Dexpanthenol. Bashkimi me infeksion kërkon përdorimin e antiseptik, ointments antibacterial vendore ose agjentët antifungal.

Diaper Rash me të butë dhe neoslozhennym mbi lehtësisht të shërueshme dhe zakonisht shkon larg në disa ditë. Drejtimin dhe pezmatim i lëkurës rënda kërkojnë një terapi afatgjatë, por shërohet edhe në vendosjen e pacientëve të jashtëm.

Parandalimi Diaper Rash

Shfaqja Prevent Diaper Rash do të respektojë rregullat bazë të kujdesit për një fëmijë. Lëkurës foshnjës duhet të jetë i pastër, jo shumë i lagësht dhe jo shumë të thatë. Për të parandaluar lagështi duke përdorur pluhur të veçantë fëmijë. Kur ajo lëkurë tepër të thatë trajtohen me vaj apo krem ​​fëmijë. Gjithashtu e rëndësishme është trajtimi adekuat të ngrohjes në lëkurën e foshnjës nuk thatë dhe nuk volozhylasya nga overheating.

Ne duhet me kujdes shpëlarje pelena dhe foshnjave veshje për të parandaluar efektin e lëkurës në detergjent saj kimike. Është e rëndësishme për të përdorur pelena "breathable" dhe të bëjnë Child Care lëkurën fëmijëve vetëm produkte të cilësisë. Për të eliminuar fërkime ose compression të lëkurës, përdorni pelena madhësinë e duhur (jo shumë e madhe dhe jo shumë të vogla), veshje dhe pelena me një leckë pambuku të butë.

Për të parandaluar infeksion i lëkurës së fëmijës është vendosur podmyvaniya dhe fëmijë të rregullt banje, prohlazhyvanye pëlhurë me lajle dhe veshja e tij Lani duart tërësisht para çdo kontakt me lëkurën e foshnjës.