Sindromi Premenstrual


 • Simptomet e sindromi premenstrual
 • Shkaqet e Premenstrual Syndrome
 • Diagnoza e Premenstrual Syndrome
 • Trajtimi i Premenstrual Syndrome

Sindromi Premenstrual, ose PMS, i quajtur ndodhin gjatë ciklit menstrual (zakonisht në fazën e dytë) vegjetativ-vaskulare, Çrregullimet neuro-psikiatrike dhe metabolike-endokrine. Sinonime për këtë gjendje në literaturë është koncepti i "sëmundje premenstrual", "sindromi premenstrual tension", "sëmundje ciklike".

Nga sindromi premenstrual janë të njohur çdo grua tjetër pas moshës 30 vjeç për gratë dhe 30 vjet ky kusht ndodh më rrallë - në 20% të rasteve. Për më tepër, manifestime të sindromi premenstrual zakonisht kanë shokët e emocionalisht të paqëndrueshme, të hollë, asthenic gratë lloji trupi, shpesh të angazhuar në sferën intelektuale të aktivitetit.

Simptomet e sindromi premenstrual


Bazuar në simptomat kryesore që shoqërojnë sindromin premenstrual, çrregullime të dallojë format e mëposhtme:

 • Neuropsikiatrike
 • tsefalhicheskaya
 • edematous
 • kryzovoe
 • jokarakteristik

Për neyropsyhycheskoe formën e sindromi premenstrual karakterizuar nga trazirat në zona emocionale dhe nervor: pagjumësi, dobësi, paqëndrueshmëria humor, nervozizëm, tearfulness, agresioni, lodhje, trishtim pashpjegueshme, depresion (deri në mendime për vetëvrasje), frikë e paarsyeshme, mosfunksionim seksual, çrregullime auditory dhe nuhatjes marramendje. Mes çrregullime neyropsyhycheskoho vërejtur edhe shkeljet e oreks, fryrje (bloating), dhimbje dhe Bllokimi i qumështit.

Foto formë klinik tsefalhicheskoy e sindromi premenstrual është simptoma kryesore vegjetative-vaskulare dhe neurologjike: dhimbje koke mihrenepodibni, diarre, palpitations, dhimbje në zemër, mbindjeshmëri ndaj erë dhe tingujt, nervozizmi, dhe pagjumësi. Karakteristike janë dhimbje koke, të ngrirë në tempuj, i shoqëruar nga ënjtje të qepallave, të përzier dhe të vjella. Formë Tsefalhicheskaya e sindromi premenstrual shpesh zhvillon në gratë me histori të komplikuar të cilët kanë pasur dëmtime në kokë, neuroinfections, stresi të rëndë. Me patologji shoqëruese Këto gra zakonisht vuajnë çrregullime kardiovaskulare, hipertensionit, sëmundjet gastrointestinale zorrëve.

Ënjtje e sindromi premenstrual kryesor manifestimi është ruajtja intersticiale fluide dhe biblioteka të lidhura përballen dhe gjymtyrë, shtim në peshë, etje, ulur mocheotdelenyyu. Përveç kësaj, bllokimi i qumështit vërejtur gji, lëkurë itchy, çrregullime të tretjes (bloating, kapsllëk, diarre), kokë dhe dhimbje artikulare dhe kështu me radhë. D.

Në formën e krizës së sindromi premenstrual manifestuar krizë sympathoadrenal, karakterizohet nga periudhave të shkurtra të rritet në presionin e gjakut, takikardi, dhimbje kardiak pa anomalitë në EKG panik. Fundi i krizës, zakonisht i shoqëruar nga mocheotdelenyyu bollshme. Shpesh, konfiskimet provokuar nga stresi dhe lodhja. Formë Kryzovoe e sindromi premenstrual mund të zhvillohet nga tsefalhicheskoy patrajtuara, neyropsyhycheskoe ose forma edematous dhe zakonisht manifestohet pas 40 vjetësh. Sfond për formën kryzovoe dukuri e sindromi premenstrual janë sëmundjet e zemrës, enët e gjakut, veshkat dhe traktit digjestiv.

Për manifestimeve ciklike e formave atipike te sindromi premenstrual përfshijnë: ethe (në fazën e dytë të ciklit të 37,5 ° C), hipersomnia (sleepiness), migrenës ophthalmoplegic (koke me çrregullime hlaznymy), reaksionin alergjik (stomatitit ulcerative dhe gingivitin, sindromi astmoidnyy , të vjella pakontrolluar, iridocyclitis, Angioedema, etj).

Shpesh këto forma të sindromi premenstrual nuk ekzistojnë në mënyrë të izoluar, kështu që trajtimi i PMS është zakonisht simptomatik.

Në përcaktimin e ashpërsia e premenstrual numër thyer sindromi i manifestimeve simptomatike, duke theksuar dritën dhe sindromi premenstrual të rënda:

Formë e butë e sindromi premenstrual manifestuar 3-4 simptoma Karakteristike që shfaqen për 2-10 ditë para menstruacioneve, apo prania e 1-2 simptoma të rënda.

Në simptome të rënda të shumës sindromi premenstrual rritet deri në 5,12, ata duket për 3-14 ditë para menstruacioneve. Kështu ata e theksuar apo më shumë simptome të konsiderueshme.

Përveç kësaj, një tregues i një forme të rëndë të kursit premenstrual sindromi ka gjithmonë funksion jonormal, pavarësisht nga ashpërsia dhe numrin e simptomave të tjera. Ulur neyropsyhycheskoe performance zakonisht vëzhguar në formën e sindromi premenstrual.

Pranuar të japë tre faza në zhvillimin e sindromi premenstrual:

 1. Faza e kompensimit - simptomat shfaqen në fazën e dytë të ciklit menstrual dhe kërkim nga fillimi i menstruacioneve; për sindromi premenstrual përparon gjatë viteve, nuk
 2. Faza subcompensation - rritjen e numrit të simptomeve, rritjet e tyre ashpërsi, të gjitha manifestimet e PMS shoqërojnë menstruacioneve; mosha për utyazhelyaetsya premenstrual sindromi
 3. decompensated - në fillim të filluar dhe pas ndërprerjes së simptomat e sindromi premenstrual me pak intervale të "lehta", natyrisht të rëndë të PMS.

Shkaqet e Premenstrual Syndrome

Deri më sot, gjinekologji si shkencë nuk mund të them se çfarë faktorët dhe shkaqet e sindromi premenstrual. Besohet se kontribuojnë në paraqitjen dhe peshën e PMS para stresit shtyhet neuroinfections përfundimit kirurgjikale e shtatzënisë (aborti), trauma dhe kirurgji, si dhe sëmundje të ndryshme gjinekologjike dhe somatike që krijojnë sfondin për manifestimet e sindromi premenstrual.

Më e zakonshme është ideja se shkaqet që e përcaktojnë zhvillimin e sindromi premenstrual është një luhatjet hormonale që ndodhin në trupin e një gruaje gjatë ciklit menstrual. Këto vëzhgime në themel teoritë hormonale e sindromi premenstrual.

Një teori e sheh si shkaku themelor i sindromi premenstrual - ndryshimin e progesterone hormonet dhe estrogjenit në gjysmën e dytë të ciklit menstrual. Estrogjenit tepërt të çon në mbajtjen e lëngjeve në inde, ënjtje, gjinjtë e fryrë, çrregullime kardiovaskulare. Efekti i estrogjenit në strukturën e trurit shkakton çrregullime neuro-emtsionalnye -. Depresionit ose agresionin, nervozizëm, tearfulness, dhe kështu me radhë D.

Teoria tjetër hormonal lidh sindromi premenstrual me Hormoni hormon hipersekrecioni, e cila shkakton mbajtjen e ujit dhe natriumi, ndryshimet në gji.

Në zhvillimin e sindromi premenstrual demonstruar edhe një rol të prostaglandins - substancave hormon-si të prodhuara në indet e trupit dhe janë të përfshirë në rregullimin e shumë proceseve fiziologjike. Prostaglandins tepërta mihrenepodibni shkakton dhimbje koke, çrregullime të tretjes, reagime vegjetative-vaskulare.

Teoritë e tjera të shumta të konsiderojë si shkaqet e premenstrual çrregullime të metabolizmit sindromi-ujë kripë (teori e dehjes së ujit), mangësi vitamina (vitaminë A, B6) dhe minerale (kalcium, magnez, zink), një faktor gjenetik, çrregullime hypothalamic.

Disa studiues besojnë se sindromi premenstrual është shkaktuar nga një kompleks arsyesh që janë individuale për çdo rast klinik. Prandaj, diagnoza e sindromi premenstrual është vështirësi të veçanta dhe të caktuara.

Diagnoza e Premenstrual Syndrome

Kriteret kryesore diagnostike për sindromi premenstrual janë ciklike, të përsëritura karakter që shfaqet në prag të ankesave menstruale dhe zhdukjen e tyre pas menstruacioneve.

Diagnoza "sindromi premenstrual" mund të bëhet bazuar në atributet në vijim:

 • Gjendja e agresionit ose depresioni.
 • Mungesë ekuilibri emocional, swings humor, tearfulness, nervozizëm, konflikt.
 • Gjendja e keqe, ndjenjat e trishtim dhe shprese.
 • Ankthi dhe frika.
 • Reduktimi ton emocionale dhe interes në ngjarje.
 • Lodhje dhe dobësi.
 • Vëmendje dëbim, dëmtim kujtesës.
 • Ndryshimi në oreks dhe shije e pasion, shenjat e bulimia, shtim në peshë.
 • Pagjumësi ose të qenët i përgjumur.
 • Gjirit dhimbshme tensioni, ënjtje
 • Major, muskujve apo dhimbje të përbashkët.
 • Përkeqësim i patologjisë kronike extragenital.

Manifestimi i këtyre pesë shenja në praninë e detyrueshme të paktën një nga katër të parë ju lejon të besim flet për sindromi premenstrual.

Një pjesë e rëndësishme e diagnozës është duke bërë ditar analizë e vetvetes në të cilën ajo protYazhenyy 2-3 cikle duhet të festojmë të gjitha shkeljet e të shëndetit të tij të durueshëm.

Hulumtimet në hormonet e gjakut (estradiol, progesterone dhe prolaktin) Set formën e sindromi premenstrual. Ne e dimë se formulari i fryrë është e shoqëruar nga një rënie në nivelet e progesterone në gjysmën e dytë të ciklit menstrual. Tsefalhicheskaya, formë neuropsikiatrike dhe kriza e sindromi premenstrual karakterizuar nga një rritje në nivelet e gjakut të Hormoni.

Emërimi i metodave të tjera diagnostike diktuara nga formën e sindromi premenstrual dhe ankesave të mëdha.

Manifestim i rëndë i simptomave cerebrale (dhimbje koke, i dobët, marramendje) është një tregues për MRI ose CT scan e trurit për përjashtimin lezione fokale e saj.

Indikativ në neyropsyhycheskoe, edematous, dhe tsefalhicheskoy formë kryzovoe e ciklit premenstrual janë rezultatet e trurit EEG.

Diagnoza formë të fryrë e sindromi premenstrual luan një dimension rol të rëndësishëm prodhimit urinës çdo ditë, regjistrojnë numrin e mostrave të dehur fluide për studimin e funksionit renal nxjerrës (p.sh. testi Zimnitskiy, test Reberga).

Kur bllokimi i qumështit të dhimbshme të gjirit duhet të kryejë ultratinguj gjirit apo mamografia për të përjashtuar patologji organike.

Një studim i grave që vuajnë nga një ose formë tjetër e sindromi premenstrual, të mbajtur me pjesëmarrjen e mjekëve në specialitete të ndryshme:. Neurolog, Internist, kardiolog, endokrinolog, psikiatër dhe t E. trajtimit me recetë simptomatike zakonisht çon në ndjenjë më të mirë në gjysmën e dytë të ciklit menstrual.

Trajtimi i Premenstrual Syndrome

Në trajtimin e drogës premenstrual sindromi aplikojnë dhe metodat nonmedical.

Terapi jo-farmakologjike përfshin trajtim psikoterapi përputhshmërinë e punës dhe kohë të lirë, dhe terapi stërvitje, fizioterapi. Është e rëndësishme për të respektuar një dietë të ekuilibruar me përdorimin e një numri të mjaftueshëm të bimëve dhe kafshëve proteina, fibra, vitamina. Në gjysmën e dytë të ciklit menstrual duhet të kufizojnë konsumin e karbohidrateve, yndyrave shtazore, sheqer, kripë, caffeine, çokollatë, alkoolit.

Ilaçet emëruar specialistë mjekësor marrë parasysh manifestimet kryesore të sindromi premenstrual. Si manifestime neuro-psikiatrike janë shprehur në të gjitha format e sindromi premenstrual, pothuajse të gjithë pacientët që marrin qetësim treguar (qetësues) e drogës disa ditë para fillimit të simptomave. Trajtim simptomatik i sindromi premenstrual përfshin përdorimin e analgjezik, diuretik, drogës anti-alergjike.

Roli kryesor në trajtimin mjekësor të sindromi premenstrual zë një hormon-terapi specifike me analoge progesterone.

Mbani në mend se trajtimi i sindromi premenstrual - një kohë të gjatë, nganjëherë zgjat gjatë gjithë procesit të periudhës riprodhuese që kërkon disiplinë të grave të brendshëm dhe zbatimin e përpiktë të rregulloreve mjeku.