Frakturë Hip


 • Anatomia e femurit
 • Frakturat e sipërm të femurit
 • Thyerje Diaphyseal e femurit
 • Thyerje të fund të ulët të femurit

Thyerje hip përbëjnë rreth 6% të të gjitha frakturave. Ekzistojnë tri grupe kryesore të fraktura hip:

 • frakturat e sipërme (afert) fund femuri. Ky grup përfshin thyerje e fraktura femurit qafën dhe vertelnye;
 • thyerje diaphyseal e femurit (kofshë thyerje të kockave të trupit);
 • frakturat e poshtëm (skajor) fund femuri.

Këto grupe të ndryshojnë në mekanizmin hip thyerje të lëndimit, simptomat klinike, taktikat e trajtimit dhe prognozë të largët.

Anatomia e femurit


Femur, si të gjitha kockat e tjera, përbëhet nga një trup (diaphysis) dhe dy skajet (epiphysis). Në krye të kokës së saj është se një pjesë e glenoid zgavër kockat e legenit, duke formuar me to përbashkët hip.

Më poshtë kokës femurit është një qafë të hollë. Qafës femurit lidhet me trupin në një kënd. Jashtë, në vendin e lidhjes janë projeksione (të mëdha dhe të vogla hell).

Më i ulët Fundi i femurit zgjeron dhe formon dy condyles (brendshëm dhe të jashtëm). Condyle sipërfaqet e tyre të përbashkëta ngjitur për të këmbës dhe kupë, duke formuar gju të përbashkët.

Frakturat e sipërm të femurit

(Fraktura Hip, thyerje vertelnye)

Line frakturë hip mund të zhvillohet brenda të përbashkët ose të jetë jashtë. Në rastin e parë është quajtur thyerje intra hip në të dytin - pozasuhlobovi.

Në trauma janë lloje frakturat ndërkomunale mëposhtme hip:

 • Major. Linja frakturë kalon në kokë femurit.
 • Subkapitalnyy. Linja frakturë vendosur vetëm nën kokë.
 • Chrezsheechnyy (transcervical). Linja është një frakturë në qafë.
 • Bazistservikalnyy. Linja frakturë është në prag të qafës së tranzicionit në trupin e femurit.

Frakturat Pozasuhlobovi hip në pjesën e tij të sipërme të vendosura në hell. Ka CHREZVERTELNYY mezhvertelnoy dhe thyerje.

Në një mekanizmi të caktuar të lëndimit (goditje direkte ose bien në rajon trochanter) mund të çojë trochanter më të madhe. Izoluar trochanter plumb i vogël është shumë e rrallë.

 • Faktorë të favorshme

Frakturat e sipërm të femurit shihet zakonisht ne moshuar. Më shpesh prek gratë. Shfaqja e thyerje hip dhe osteoporozën kontribuon për të reduktuar tonin e muskujve.

Rritja Incidenca e frakturave hip në gratë u shpjegua nga ashpërsia e osteoporozës dhe disa karakteristika anatomike të trupit të femrës. Kënd në mes të qafës dhe trupit fraktura në gratë mprehtë dhe më hip hollë dhe i dobët.

 • Shkaqet e frakturave

Në thyerje të rinj dhe të moshës mesatare hip në pjesën e tij të sipërme (zakonisht vertelnye) rezultojnë nga lëndimet të rëndësishme (në një aksident me makinë, një rënie nga një lartësi).

Në thyerje të moshuar hip mund të shkaktojë një goditje të drejtpërdrejtë ose të bien në zonën e hip. Në të vjetra thyerje moshë hip nganjëherë ndodhin si rezultat i bllok normale kur pacienti është duke u përpjekur për të rezistuar në mënyrë dramatike sjell në këmbë të gjithë peshën e trupit.

 • Simptomat

Pacientët me thyerje hip shqetësuar për dhimbjen në zonën e hip dhe ijë. Në frakturave kyçeve e dhimbje në pjesën tjetër, të vogël apo të moderuar, rrit ndjeshëm gjatë lëvizjes. Prekje e frakturë është shoqëruar me një dhimbje e shurdhër në thellësitë e hip përbashkët.

Kur vertelnye intensitet dhimbje hip, të zgjeruara me ndjenjën dhe përpjekjen më të vogël në lëvizjet hip. Pacientët me thyerje hip vertelnye më pak të lëvizshme se sa pacientët me fraktura të qafës femurit dhe ndryshe nga ata të vuajnë nga dhimbjet e mprehta për shkak të lëndimit subjektivisht perceptohen si më të vështirë.

Këmbë e pacientit në anën e prekur po përballet me jashtë. Thyerje me këmbë zhvendosje të sëmurë më të shkurtër të shëndetshme. Kur thyerje vrarë gjymtyrët shkurtuar mund të mungojë. Gjurmë gishtash frakturë sipërme kofshë - "shenjë mbërthyer pesë", në të cilin pacienti është në pozitë i shtrirë në shpinë mund të heqë drejt deri.

Frakturat Vkolochennye janë zbutur shpesh simptoma klinike. Nganjëherë pacientët janë të lirë të mbështetet në pacientit deri.

Vertelnye thyerje hip shoqëruar me ënjtje më të rënda dhe bruising në fushën e lëndimit. Thyerje e qafës femurit ënjtje më pak bruising zakonisht mungon.

Diagnoza e thyerje hip në pjesën e sipërme është bërë nga radiografi. Në thyerje kyçeve të MRI hip kryhet.

 • Parashikim

Qafën e femurit nuk është i mbuluar nga periosteum. Qafa dhe gjaku kokë furnizimi është i kufizuar dhe thyerje hip rriten dobët. Për shkak të mungesës së fuzionit të duhur të ushqimit në shumicën e rasteve nuk ndodhin. Përfundimisht patate të skuqura regjistruar pjesërisht dendur mbresë të indit lidhor. Ashtuquajturi fusion fijor.

Prognoza për qafë femurit frakturat më keq, aq më i lartë është vija thyerje. Pa shpejtë të trajtimit rezultuar "lartë" thyerje shpesh hip paaftësi.

Rajoni pështyj furnizuar mirë me gjak, e cila krijon kushte të favorshme për formimin e kallo të plotë. Vertelnye thyerje hip me trajtim adekuat në shumicën e rasteve të rritet edhe pa kirurgji. Moti përkeqësohet kur mnohooskolchatyh vertelnye thyerje hip me zhvendosjen e fragmenteve.

 • Trajtim

Kur ju të merrni për dhimbje në rajonin e thyerje injektuar anestezion lokal (prokainë). Më tej strategji trajtim traumatologist përcaktuar në përputhje me nivelin e thyerje dhe gjendjen e përgjithshme e pacientit.

Në fraktura kyçeve kryesisht kirurgji, duke siguruar bashkim në 70% të rasteve. Kundërindikimet për kirurgji është sëmundje e rëndë shoqërues dhe mosha e vjetër e pacientit.

Pacientë të avancuara të moshës me thyerje hip dhe sëmundjeve shoqëruese duke shkaktuar një frekuencë më të madh të komplikimeve të pushimit të zgjatur krevat. Pacientët shpesh zhvillojnë bedsores dhe pneumoni. Thromboembolism Chance.

Për shkak të numrit të madh të komplikimeve në zgjedhjen e trajtimit të pacientëve të tilla duhet të ndjekë parimin e përgjithshëm - për të maksimizuar lëvizshmërinë e pacientit, e kombinuar me të jetë e mundur në rrethanat e immobilization e gjymtyrë.

Nëse gjendja e pacientit lejon për operacionin kryer trylopatevym fiksimin e thonjve apo autoplasty kockave.

Më vonë në pacientët me fraktura hip mund të formojnë një të përbashkët të rreme ose të zhvillojnë nekrozë aseptike të kokës, e cila është treguar në hip përbashkët.

Kur përdoret vertelnye skeletnevytyahuvannya hip në dispozicion 8 javë. Pas heqjes allçi është aplikuar tërheqje. Sulmi në këmbën e dëmtuar lejohet pas 3-4 muajsh.

Operacioni në thyerje vertelnye redukton kohën e trajtimit dhe për të rritur lëvizshmërinë e pacientit. Një trylopatevym fiksim pllaka gozhdë apo vida. Ngarkesë të plotë për të lejuar deri në 6-10 javë.

Thyerje Diaphyseal e femurit

(fraktura Trupi i femurit)

Frakturë Diaphyseal i femurit - trauma të rënda, dhimbje shoqëruar nga humbje të konsiderueshme të gjakut dhe shok.

 • Shkaqet e thyerje hip

Në mënyrë tipike, thyerje hip rezultojë nga trauma direkte (vjeshtë, goditje). Thyerje e mundur hip në dëmtim të tërthortë (gjarpërues, lakimi). Shkaku i dëmit mund të bie nga një lartësi, aksident me makinë, lëndimeve sportive apo produkt. Më të prekur njerëzve mosha e re dhe e mesme.

Në lëndimit të drejtpërdrejtë që dalin tërthor, zhdrejtë dhe thyerje ndryshuar formë të hip, ndërsa indirekt - spiral.

Në kthesën e hips me shkelje të ndikojnë në një numër të madh të muskujve bashkangjitur femuri. Muskujt tërheq patate të skuqura në dorë, duke shkaktuar ato për të zhvendosur. Drejtimi i ndërrimit varet nga thyerje.

 • Simptomat

Një pacient me një frakturë hip ankua për dhimbje të forta në vendin e lëndimit. Në thyerje vërejtur edemë, hemorragji, gjë e shëmtuar gjymtyrë dhe lëvizshmërisë parregullt. Këmbë është shkurtuar zakonisht.

Frakturë Hip mund të shoqërohet me dëme nervore ose anije të mëdha. Zhvillimi i mundshëm i shokut traumatik i shkaktuar nga dhimbje të mprehta dhe humbje të rëndë të gjakut.

 • Ndihma e parë

Gjymtyrë të plagosur duhet të jetë fikse duke shënuar me një gomë apo goma Diteriksa Cramer. Pacienti është administruar ilaçe dhimbje. Atëherë të mbuluar atë me një batanije dhe transportohet për në spital.

 • Trajtim

Në kthesën e hips ekziston rreziku i shokut traumatik. Masat parandaluese protyshokovi përfshijnë lehtësim adekuat dhimbje. Kur humbja e konsiderueshme e gjakut dhe transfuzioni i gjakut kryhet zëvendësues.

Hedhur në fazën fillestare të trajtimit nuk është i zbatueshëm për shkak se ajo mund të ndihmojë për të mbajtur patate të skuqura nuk mund të jetë në pozicionin e duhur. Trajtimet kryesore skeletnevytyahuvannya përdoren, fixators jashtme dhe kirurgjia (osteosynthesis).

Kundërindikimet për trajtim kirurgjik i frakturave hip janë sëmundje të rënda shoqëruese, plagët e infektuara dhe gjendja e rëndë e përgjithshme e pacientit si pasojë e traumave të kombinuar. Nëse ka contraindications për kirurgji tregoi skeletnevytyahuvannya dispozicion 6-12 javë.

Hala për tërheqje skeletik është bërë përmes condyle hip ose kockave tibial tuberosity. Pacienti ishte vendosur në një bord, vënë në këmbën e dëmtuar Belera autobus. Vlera e mallit në kthesën e thyerje hip rrjedh nga natyra e paragjykim.

Ngarkesa mund të rritet në pacientët e rinj me muskuj të mirë-zhvilluara. Vlera mesatare e mallrave në fillim të trajtimit - rreth 10 kg. Me eliminimin e ngarkesës paragjykim është zvogëluar. Pas heqjes tërheqje dëmtuar gjymtyrë të imponuar në allçi për deri në 4 muaj.

Kur trajtimi konservativ i gju dhe hip joints kanë kohë që janë të fiksuara. Trajtimi kirurgjik rrit lëvizshmërinë e pacientit dhe për të parandaluar zhvillimin e contractures.

Operacioni u krye pasi normalizimin e pacientit. Osteosynthesis kryer duke përdorur pllaka, kunjat dhe shkopinj.

Thyerje të fund të ulët të femurit

(fraktura Condylar e femurit)

Thyerje Condylar e hip shkaktuar nga një vjeshtë apo një goditje të drejtpërdrejtë në gju të përbashkët. Nuk mund të shoqërohet me zhvendosjen e fragmenteve. Shumica e njerëzve të moshuar vuajnë.

Thyerje të mundshme të një ose të dy condyles. Ndryshim karakteristik në thyerje condylar e fraktura hip - up dhe larg. Linja frakturë shkon brenda të përbashkët. Gjak i derdhur nga vendi i frakturë në të përbashkët, aty hemarthrosis.

 • Simptomat

Pacienti u ankuan për dhimbje të forta në gju dhe kofshë më të ulët. Lëvizjet në dhimbje të përbashkët dhe të kufizuara ashpër. Gju përbashkët është rritur në vëllim. Frakturë condyle jashtme shoqëruar këmbën devijimit jashtë. Në kthesën e këmbës brendshëm condyle e pacientit devijon medially.

Në diagnozën e frakturave condylar të femurit, së bashku me një shtesë X-ray e përdorur MRI e gju të përbashkët.

 • Trajtim

Frakturë Znebolyuyut, hemarthrosis në kryerjen e birë të përbashkët. Kur frakturat condylar pa zhvendosjes së hip imponojë koksytnaya hidhet (nga ijë deri këmbëve) për një periudhë prej 4-8 javësh. Kur zhvendosur mbeturinat para se të aplikoni zakonshëm të kryejnë rivendosjes (krahasimi).

Nëse patate të skuqura nuk mund të përputhen, operacioni është kryer. Për të rregulluar copat duke përdorur vida. Në disa raste, shtrihen skeletik.