Peritonit


  • Shkaqet e peritonit
  • Klasifikimi i peritonit
  • Simptomet e peritonit
  • Diagnoza e peritonit
  • Trajtimi i peritonit
  • Parashikimi dhe parandalimi i peritonit

Peritonit - komplikacion serioz i sëmundjeve inflamatore shkatërruese të barkut, i shoqëruar nga simptoma të rënda lokale dhe të përgjithshme, zhvillimin e dështimit të shumëfishtë të organeve. Lethality e peritonit në Gastroenterologjise është 20-30%, ndërsa më i rëndë arrin 40-50%.

Peritoneum (peritoneum) i formuar nga dy kalimtare njëri-tjetrin gjethe të lëngshëm - i organeve të brendshme dhe parietal, organet e brendshme pokryvayuschimy dhe murin e barkut. Peritoneal janë gjysmë-aktive funksionon membranë kryejnë shumë funksione të rëndësishme: rithithes (thithjen e exudate, lizë produkt, bakteret, ind necrotic); exudative (alokimi i lëngjeve i lëngshëm), pengesë (mbrojtja mekanike dhe antimicrobial i zgavrën e barkut), etj Të pronat më të rëndësishme mbrojtëse të peritoneum është aftësia e tij për të kufizuar inflamacion në bark për shkak të mbështjelljes fijor dhe plagët, dhe mekanizmat qelizor dhe humoral.

Shkaqet e peritonit


Lidhje etiologic me peritonit shërben nje infeksion bakterial në të shumtën rasteve përfaqësuar microflora jospecifik të traktit gastrointestinal. Ajo mund të jetë gram (Enterobacteriaceae, Escherichia coli, Proteus, Pseudomonas aeruginosa) dhe gram (staphylococci, streptokoket) aerobes; Gram (fuzobakterii, Bacteroides) dhe Gram (eubacteria, clostridia, peptokokki) Anaerobet. Në 60-80% të rasteve peritonit shkaktuar nga shoqatat microbial - shpesh coli dhe Staphylococcus. Më pak zhvillimin e peritonit është shkaktuar nga microflora specifik - gonokoku, Streptococcus hemolitik, Pneumococcus, Mycobacterium tuberkulozit. Prandaj, zgjedhja e një trajtim racional të peritonit rëndësie të madhe përmbajtje bakteriologjike mori sensibilitet bark e mikroorganizmave të izoluara ndaj antibiotikëve.

Sipas etiologjisë dalluar primare (idiopatik) dhe peritonit mesme. Primar peritonit karakteristike depërtimit microflora në të lymphogenous barkut zgavër, nga hematogjene ose tubat fallopiane. Peritonit direkte mund të jetë për shkak të salpingjitit, enterocolitis, tuberkulozi, veshkave ose organeve gjenitale. Peritonit primare janë të rralla - në 1-1,5% të rasteve.

Në praktikën klinike, të përballur më shpesh me peritonit të mesme që të zhvilluara si rezultat detsruktivno sëmundjeve inflamatore apo lëndimet e zgavrën e barkut. Peritonit më e zakonshme duke komplikuar apendiksit (shpërthyer, abscesi, gangrenizuar) shpuar ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë 12, piosalpinks, këputje ovarian kist, pengim zorrëve, ankth hernia, mbyllje akute e enëve mezenterike, sëmundjen Crohn, diverticulitis, absces, cholecystitis gangrenizuar, pankreatiti, nekrozë pankreatik dhe sëmundje të tjera.

Peritonit Post-traumatik zhvillohet si pasojë e lëndimeve të mbyllura dhe të hapura të barkut. Shkaqet e peritonit postoperative mund të shërbejë dështim anastomosis, defektet aliazh mbulesë, dëmtim mekanik në peritoneum, infeksion intraoperative e zgavrën e barkut, haemoperitoneum me hemostasis joadekuate.

Kantseromatoznye izoluar vete, parazitare, granulomatoze, peritonit reumatoid.

Klasifikimi i peritonit

Duke etiologji të dalluar bakteriale dhe abacterial (pa mikrobe, toksike-kimike) peritonit. Fundit zhvilluar si rezultat i acarim peritoneal elementeve agresive jo-infektive (biliare, gjak, lëng stomakut, lëng pankreatik, urinës, të lëngshme hiloznoyi). Peritonit Abacterial shpejt merr formën e agjentëve microbial infektive si rezultat i pranimit të lumen të traktit gastrointestinal.

Në varësi të natyrës së efuzioni peritoneal dalluar i lëngshëm, i fibrinës, hemorragjike, tëmthit, purulent, fekal, peritonit kalbur.

Gjatë kursit klinik të peritonit të ndarë në akute dhe kronike. Duke pasur parasysh mbizotërimin e lezioneve në sipërfaqen e peritoneum janë të ndara dhe dallojnë peritonit të fshehtë. Për të opsioneve të veçanta përfshijnë peritonit subdiaphragmatic, appendicular, pengues, mezhkishechnogo, absces legenit. Në peritonit difuze them kur peritonit nuk ka asnjë tendencë për të kufizuar dhe kufij të qartë. Shkalla e lezioneve peritoneal peritonit difuze ndarë në lokal (zhvilluar në një rajon anatomike, pranë burimit të infeksionit), i zakonshëm (duke mbuluar disa rajone anatomike) dhe të përgjithshëm (me shkatërrimin total të peritoneum).

Në zhvillimin e peritonit dallohen zakonisht fazë të hershme (12 orë), vonesë (3-5 ditë) dhe përfundimtar (6 deri 21 dite e fillimit). Sipas të dalluar ndryshimet patogjene faza reaktive, toksike dhe terminalit të peritonit. Në peritonit reaktive skenike (24 orë të lezioneve peritoneal), nuk ka përgjigje hyperergic ndaj acarim peritoneal; Kjo fazë është më e theksuar manifestimet lokale dhe simptomat më pak të rënda të përgjithshme. Faza Toxic peritonit (4 në 72 orë) karakterizohen nga një rritje e dehje (shoku endotoksychnyy), dhe rritur prevalenca e reagimeve të përgjithshme. Në fazën terminale të peritonit (72 orë më vonë) është sosje e mekanizmave mbrojtës dhe kompensuese zhvillojnë shkelje thellë e funksioneve vitale të trupit.

Simptomet e peritonit

Në peritonit reaktive periudhë e shënuar dhimbje të barkut, lokalizimin dhe intensiteti janë përcaktuar shkaktojnë peritonit. Në fillim dhimbja ka një lokalizimin qartë në burim inflamatore; mund të rrezatojë në supe ose rajonit supraclavicular për shkak të acarim të mbaresa nervore Apertura exudate qelbëzues inflamatore. Gradualisht dhimbje përhapur në bark, janë nezatihayuschimy humbasin lokalizimin e saktë. Në periudhën terminal për shkak të paralizës së mbaresa nervore dhimbje peritoneal është më pak intensive.

Simptomat tipike e peritonit janë të përzier dhe të vjella, përmbajtja e stomakut, të cilat në fazat fillestare të ndodhë reflexively. Në një datë të mëvonshme për shkak të peritonit enteroplegia përgjigje ilaç për të vjellë; duket të vjella papastërtitë biliare, pastaj - përmbajtjen e zorrëve (vjellje jashtëqitjes). Endotoxemia Për shkak të shprehura në zhvillim pakalim i ileumit paralizuar, vonuar klinikisht stol dhe neothozhdenyya gazit.

Kur peritonit, edhe në fazat e hershme, është tërhequr vëmendja për pamjen e pacientit: një shprehje shqetësuese, dobësi, lëkurë të zbehtë, djersë të ftohtë, acrocyanosis. Pacienti merr një pozicion të detyruar që heq dhimbje - zakonisht në anën e pasme apo të barkut për të podzhatymy këmbët. Frymëmarrja bëhet e cekët, temperatura të larta, ka hipotension, takikardi 120-140 BPM. min., nuk subfebrilitet përshtatshme.

Në fazë terminale të pacientit peritonit bëhet jashtëzakonisht e vështirë, mendjen hutuar, nganjëherë ka eufori, karakteristikat e fytyrës janë përkeqësuar lëkurës dhe mukozës janë të zbehtë ose cyanotic me nuancë ikterik, gjuha e thatë, të errët Veshje depozituar. Abdomen është i fryrë, prekje maloboleznennyy, dëgjim të dëgjoni "heshtjen për vdekje".

Diagnoza e peritonit

Prekje e barkut zbulon shenja pozitive peritoneal: SHCHetkina-Blumberg, ringjallja, medel, Bernstein. Abdomen trokitje me peritonit karakterizuar nga dulling zërin, duke treguar se shfrim të lirë në zgavrën e barkut; auskultivnaya lejon foto sugjeron reduktimin ose mungesa e zhurmave zorrëve, simptomë e "heshtjes së rëndë" dëgjuar ", Padayuschey bie", "splashing". Studimi rektal dhe vaginal me peritonit mund të dyshohet legen peritonit (pelvioperitonit), prania e lëngjeve apo gjakut në zonën e Douglas.

Radiografitë Plain me peritonit, të shkaktuara nga vrimë e organeve të uritur, duke treguar prezencën e gazit të lirë (simptomat "drapër") nën kupolën e diafragmë, pengim zorrëve janë Kloybera tas. Shenjat indirekte radiografike e peritonit janë në këmbë të lartë dhe turne të kufizuar të kubesë së diafragmë, prania e rrjedhje pleural në sinuseve. Lëngu i lirë në zgavrën e barkut mund të përcaktohet me anë të ultrazërit.

Ndryshimet në gjak me peritonit (leukocytosis, neutrophilia, rritje të normës së sedimentimit të eritrociteve) tregojnë dehje septike.

Celiocentesis (birë i zgavrën e barkut) dhe laparoscopy diagnostike treguar në raste të errët për diagnozën dhe ofron njohuri në shkaqet dhe natyrën e peritonit.

Trajtimi i peritonit

Zbulimi i peritonit është bazë për kirurgji emergjente. Taktikat terapeutike në peritonit varet nga shkaku i saj, por në të gjitha rastet e vëzhguara gjatë operacionit të njëjtit algorithm: Performanca treguar laparotomy e izolimit apo të eliminuar burimin e peritonit, ndër-zbatimin dhe abdomen post-operative të rehabilitimit, duke siguruar decompression e zorrë e vogël.

Qasje në internet me peritonit është laparotomy midline, duke siguruar vizualizimi dhe për të arritur të gjitha pjesët e zgavrën e barkut. Heqja burim i peritonit mund të përfshijnë vrima suturing shpuar, apendektomi, për shqiptimin colostomy, operim të zonën nekrotike zorrëve dhe t. E. përmbushjen e kirurgjisë rindërtues shtyhet për një datë të mëvonshme. Për rehabilitimin intra-operative bark duke përdorur ftohur deri + 4-6 zgjidhje ° C në vëllim 8,10 litra. Decompression e zorrë e vogël është dhënë nga instalimi hetim nazohastrointestinalnoho; kullimi i zorrës së trashë është kryer nëpër vrima e pasme. Kirurgjia për peritonit përfunduar instalimin e kullimit zgavrën e barkut hlorvinilovyh për aspiratën fluide dhe intraperitoneally injektimin e antibiotikëve.

Menaxhimi i postoperative e pacientëve me peritonit përfshijnë terapi fluide dhe antibiotik dhe immunomodulators, transfuzioni i rruazë e bardhë masive zgjidhje OZONIZED intravenoz, etj Për terapi antimicrobial e peritonit shpesh një kombinim i cefalosporinat, aminoglycosides dhe Metronidazole, duke dhënë ndikim në të gjithë gamën e patogjenëve të mundshme.

Në trajtimin e peritonit përdorimin efikas të teknikave jashtëtrupor detoxification (hemosorption, plasmapheresis, limfosorbtsiyi, hemodializë, enterosorbtion etj), oksigjenimit hyperbaric, VLOK gjakut UV.

Në mënyrë që të stimulojë peristaltikės dhe shërim gastrointestinale funksionale treguar në emërimin e drogës anticholinesterase (Neostigmine) Ganglioplegic (dimekolina, benzoheksoniy), antikolinergjike (atropine), droga kalium, fizioterapi (zorrë elektrike, diadynamic).

Parashikimi dhe parandalimi i peritonit

Suksesi i trajtimit të peritonit është kryesisht i varur nga kohëzgjatja e operacionit dhe plotësinë e terapisë postoperative. Vdekshmëria në peritonit shpërndarë është 40% ose më shumë; vdekja ndodh nga pacientët septik dehje dhe dështimit të shumëfishtë të organeve.

Meqenëse shumica e peritonit është e mesme, parandalimi i tyre kërkon zbulimin e hershëm dhe trajtimin e sëmundjes themelore - apendiksit, ulcerat, pancreatitis, cholecystitis, etj Parandalimi i peritonit postoperative përfshijnë Hemostaza adekuate, të higjienës bark, duke kontrolluar aftësinë anastomoses me operacionet e barkut.