Pezmatim i lëkurës perianale


  • Shkaqet e dermatit perianal
  • Simptomet e dermatit perianal
  • Diagnoza e dermatit perianal
  • Trajtimi i dermatit perianal

Pezmatim i lëkurës perianale në njerëz të të gjitha moshave nga foshnjat deri në të moshuarit. Në foshnjat ajo, si pezmatim i lëkurës pëlhurë me lajle, shpesh duke përfshirë shkelje të rregullave të fëmijës kujdesit të lëkurës. Në të rriturit, pezmatim i lëkurës perianale shpesh ndodh kundër një zorrë e trashë të patologjisë sfond dhe rektumit, shkeljen e microflora zorrëve dhe sëmundjeve të tjera të rajonit anal. Pra, rreth 6.5% e pacientëve me dysbiosis candidiasis zorrëve vuajnë dermatit perianale Candida etiologji. Në lidhje me këto diagnostikimin dhe trajtimin e dermatitit perianal është jo vetëm Dermatologji, por proctology.

Shkaqet e dermatit perianal

Pezmatim i lëkurës perianale mund të shkaktohet nga shkelje të shëndetit ose efekt ngacmues në rajonin anal. Para pezmatim i lëkurës mund të shkaktojë diarre të qëndrueshme, efekt negativ në lëkurë apo detergjent të brendshme sintetike mbetur në rrobat pas larjes. Mosmbajtjeje fekal me prolapsi rektal ose tumoreve gjithashtu mund të shkaktojë dermatit perianal.


Në sëmundjet inflamatore të tilla si kolit ulcerativ, sëmundja Crohn, kolit, proctitis, paraproctitis, pezmatimi i zorrë mund të përhapet në lëkurën e zonës perianal. Shfaqja e dermatit perianal mund në enterobioze, goiter, hemorroide. Dëmtimi i lëkurës në anus (çarjes anal, anal kruajtje kruarje at) të kontribuojë në zhvillimin e infeksionit dermatit etiologji bakteriale ose fungale.

Ka abstsedyruyuschaya fistuleznaya formojnë dermatit perianal që zhvillon në udhëtim të gjatë në një makinë ose hipur përmes futjes thyer dhe flokët në lëkurën e zonës perianal. Kjo formë është e njohur si "sëmundje xhip".

Në rast të perianal dermatit rolin e rëndësishëm të luajtur nga mikroorganizëm shtetit. Tendenca për reaksionet alergjike promovon kontakt dermatit zonë anal. Reduktuara funksion pengesë imuniteti i lëkurës dhe të çojë në depërtimit të lehtë në agjentë infektivë të saj për zhvillimin e stafilo- pezmatim i lëkurës, strep, Candida apo natyrës tjetër. Një mekanizëm i tillë i dermatit perianale foshnjat ndjeshme dhe të moshuarit, pacientët me shtete të ndryshme i mungesës së imunitetit, pas terapisë zgjatur me antibiotikë, trajtim corticosteroid, të infektuar me HIV.

Simptomet e dermatit perianal

Manifestimet kryesore janë të përbashkëta për të gjitha llojet e dermatit perianal - a lëkurës ndryshimet inflamatore në zonën anal, skuqje, dhimbje, ënjtje. Shpesh i theksuar kruarje, usuhublyayuschyy sëmundjes nëpërmjet një lëndim të përhershëm të lëkurës kur krehje.

Perianale pezmatim i lëkurës origjinë bakteriale e karakterizuar nga pamja e pustules mbi një sfond e skuqje dhe ashpër e përmbajtjes purulent. Ky pezmatim i lëkurës mund të shoqërohet thith, erozirovanie dhe formimin e crusts. Për fungale pezmatim i lëkurës buzë tipike të pjekura të zonës së inflamacionit, pllakë bardha, shkallë, pustules dhe fshikëza vend në periferi të vatrave inflamatore. Dermatit alergjik të shoqëruar me kruarje të rënda, formimi i papules me përmbajtje të lëngshëm, hapja e të cilave ka erozion.

Forma Abscessed fistuleznaya sëmundje perianale pezmatim i lëkurës (xhip) duket abscese të vogla të përsëritura për të formuar një pleated shkurtër pasazhe anal fistulous.

Kur manifestime sëmundje zorrë pezmatim i lëkurës perianale kombinuar në jashtëqitjen e shkeljes (kapsllëk, diarre), dhimbje barku apo rektum (proktalhiya), shkarkimin mukoze nga karakteri anus, të përgjakshme ose purulent.

Diagnoza e dermatit perianal

Pacientët me lëkurë inflamator ndryshon zonë perianal shpesh vijnë për të konsultoheni me një dermatolog ose proctologist. Mjeku kryen një studim që synon identifikimin e simptomave dhe shkaqet e sëmundjes dhe comorbidity zorrë. Zona Përmbledhje anal për të përcaktuar jo vetëm lëkurën, por edhe të zbulojë praninë e çara, hemorroide, prolapsi rektal.

Për të përcaktuar etiologjinë e dermatit perianal nga gërryerjeve të lëkurës të marra zonë anal kërpudhave patogjene, i kryer ekzaminimin bakteriologjike e qelizave të lëkurës dhe sekrecionet nga egra anale, gërryerjeve të shqyrtuara në enterobiosis dhe bakteret fekal rritje e jashtëzakonshme.

Diagnoza e comorbidities intestinale kryer duke përdorur coprogram, sigmoidoscopy, ultratinguj, irrigoskopii, radiografi të bare colonoscopy.

Trajtimi i dermatit perianal

Trajtimi i dermatit perianal është efektive vetëm nëse ajo është kryer në përputhje me etiologji të saj. Po aq e rëndësishme është zonë higjiena anal, i veshur me një brendshme të butë pambuku që nuk shkakton compression, fërkime apo acarim të zonës së prekur. Për kruarje përshkruar metodën lehtësi brenda vendit antihistamines, Claritin, suprastin, tavegil, diazolin.

Trajtimi lokal i dermatit perianal kryer duke përdorur Dexpanthenol, ointments zinkut dhe antiseptics, banja me kamomil, tufë, lisi leh. Në pustules bakteriale lezione purulent zbulojë dhe të trajtohen me një zgjidhje e ngjyra anilinë (blu, jeshile të shkëlqyer, fukartsinom) përshkruajnë vaj antibacterial. Terapia fungale pezmatim i lëkurës sjellje antifungal ointments, Candids, mikoseptin, triderm, kanasten etj lokal

Nëse keni zbuluar enterobiosis trajton antihelmintnym drogë: piperazin, PYRANTEL, vermoks, vormilom, medamin. Prania e sëmundjes dysbiosis zorrëve të mirë është një tregues për trajtim gastroenterologist ose proctologist.