Periodontitis


  • Shkaqet e periodontitis
  • Manifestimet klinike të periodontitis
  • Trajtimi i periodontitis

Periodontitis apikal është një ndërlikim i prishjen e dhëmbëve, inflamacion periodontale në vlen për të dy dhëmb, dhe kockave përreth kulmin rrënjë dhëmb. Varësisht nga shkalla e lezioneve periodontitis ndarë në granuloma, cysts dhe formën fijor të sëmundjes.

Shkaqet e periodontitis

Shkaku i periodontitis është shkatërrim i ligament plagë nervore, e cila mban dhëmbin. Kjo shpjegon lëvizjen e dhimbshme e dhëmbëve dhe dhimbje kur preku. Nuk ka ethe, nganjëherë me periodontitis rritur nyjet limfatike regjionale.


Ndonjëherë periodontitis ecën pa probleme, atëherë nuk është resorption e kockave rreth rrënjës dhe formimin e granuloma, i cili është në formë të qese në krye të rrënjë e dhëmbit. Në rastet më të rënda të prodhuar zgavër të madhe - një kist që kërkon kujdesin afatgjatë për ruajtjen e dhëmbit dhe për të parandaluar vetëhelmim i organizmit. Ndonjëherë periodontitis zhvillimit të komplikimeve nga të brendshëm të organeve glomerulonefriti, reumatike shkatërrimin e përbashkët e indeve dhe valvulave të zemrës.

Shpesh shkaku i periodontitis është kanal rrënjë trajtim i varfër; qartë të dukshme në instrumentet X-ray mbeturinat lënë në kanalin. Këto Dhëmbët janë shpesh subjekt i nxjerrjes, por në vend të kësaj nxjerrja e dhëmbëve mund të përpiqen për të kuruar ato. Trajtimi përbëhet nga antiseptics zgjatura terapi dhe ultrazërit.

Fillimisht dalluar mes infektive dhe jo infektive karakter periodontitis. Kur natyra infektive e rolit periodontale kyç në procesin inflamator përket mikroorganizmave dhe produktet e tyre metabolike. Mikroorganizmat depërtojnë në periodontium nëpër kanal rrënjë, përmes xhepat periodontale ose hematogjene dhe mënyra lymphogenous.

Periodontitis infektive është pasojë e shpërndarë pulpitis akute dhe kronike gangrenizuar, si dhe ndryshimet në pulpë nekrotike.

Periodontitis Noncommunicable zhvillohet si pasojë e lëndimit ose kronik-fazë microtraumas. Ajo mund të goditet ose masakër; nganjëherë heqje traumatike të tul mund të shkaktojë lëndim periodontale. Nadkusyvanie Sharp dhe dhëmb turpshme gjatë nadkusyvaniya, të tilla si kur rozhryzannya ose arra plasaritje mund të çojë në thyerje e dhëmbëve dhe origjinës periodontale.

Lëndimet kronike shpesh ndodhin në duhanpirësit tuba, muzikantë band bronzi, me temat konstante snacking dhëmbëve. Shtypur stilolaps e dhëmbëve, laps ose vulën e lartë në këmbë mund të shkaktojë periodontitis infektive.

Efektet e kimikateve agresive të tilla si Trilon B, farmalinë, nitrat argjendi, etj, është rritur kimikisht për shkak të periodontitis në kanalet rrënjë.

Manifestimet klinike të periodontitis

Periodontitis akute manifestuar dhimbje akute dentar, goditje rritje dhimbje. Nuk është ënjtje e buzët dhe cheeks; formuar në infiltrimit mishrat e dhimbshme edematous, nganjëherë shënuar lëvizshmërinë patologjike e dhëmbëve. Në pacientët me periodontitis akute shënuar simptoma të përgjithshme të inflamacionit: temperaturë subfebrile trupit dhe rritjen e nyjave limfatike submandibular.

Periodontitis kronike ka greased foto klinike dhe shkon sluggishly. Simptomat kryesore janë një ndjenjë e shqetësimit, ndërsa hanin dhe fryma e keqe. Gyp kronike periodontitis nganjëherë shfaqen në mishrat dhe të lëkurës. Periodontitis ndodh ose një zgavër, ose një dhëmb mbyllur, shpesh recurs, duke shkaktuar tul nekrotike.

Fotografia klinike varet nga vendndodhja e periodontitis. Për shembull, të dalluar apikal (apikal) dhe kufirit (margjinale) periodontitis. Periodontitis margjinale përfshijnë sëmundjen periodontale.

Trajtimi i periodontitis

Taktika e trajtimit varet nga rasti individual të sëmundjes, ashpërsia e manifestimeve klinike dhe shkaqet e periodontitis. Parimet e përgjithshme të trajtimit të periodontitis bazuar në përdorimin e xhel, e cila zgjidhë granuloma dhe cysts, dhe për të promovuar rigjenerimin e indeve të eshtrave. Nëse trajtimi konservativ nuk është e mjaftueshme, atëherë shpenzojnë heqje rrënjë kulmin e dhëmbit. Për heqje turistik dhëmbëve vetëm në raste të jashtëzakonshme, si detyra kryesore e trajtimit të periodontitis - mbani pacientin e tyre të dhëmbëve.

Qëllimet kryesore të trajtimit të periodontitis akut apikal është lehtësim i dhimbjes, eliminimi i vatrave të inflamacionit dhe për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të inflamacionit në pjesë të tjera të zonës Maksilofaciale.

Fillimisht apikal periodontitis djersë infektive është e dobët, dhe për këtë arsye mjaft Largimi i kanalit rrënjë, e ndjekur nga futja e antiseptik, anestezion dhe enzimë. Pas hyrjes turundas me ndonjë prej kanalit substancave vulosur 1-3 ditë.

Nëse në inflamacion periodontale është kurs i mprehtë, ju duhet së pari lirimin e kanaleve fluide. Kullimit hendek periodontale mund të arrihet përmes kanalit rrënjë, përmes xhep gingival ose përmes vrimës së mbetur pas nxjerrjes së dhëmbit. Në qoftë se ju nuk mund të përdorni këto metoda kullimit, dentist drejtuar në thahet përmes një prerje në një vathë kalimtare, kjo teknikë është përdorur zakonisht për periodontitis komplikuara nga një absces.

Nëse simptomat e intoksikimit të shprehura në mënyrë të konsiderueshme, kjo tregon antibiotikët dhe përgatitjet sulfanilamide. Kur theksuara analgesics sindromi dhimbje janë përdorur për të parandaluar vetëhelmim i organizmit dhe sensibilizim të organizmit në marrjen e klorur kalciumi zgjidhje 10% tavegil ose ndonjë antihistamine tjetër.

Manipulimi i anestezisë është e rekomanduar, dhe trepanation e dhëmbit dhe hequr vulat kryer me shpejtësi të lartë makina turbinë bor. Për anestezi përdorur telave ose anestezi infiltrimit me zgjidhje 2% e lidocaine ose Articaine.

Periodontitis shqiptohet, kur ka simptomat e periostitis, prerje subperiosteal prodhojë infiltrimin horizontal ose absces.

Efektet akute të inflamacionit në periodontitis mund të jetë prerë të shkurtër nga shpëlarje me të ngrohtë 1,2% zgjidhje karbonat sodium, zierje e kamomil, eukalipt.

Pas qetësimin poshtë inflamacion kryhet instrumental, dhe trajtimi farmakologjik i kanalit rrënjë. Dhe nëse djersë humbur perkusion dhëmbit dhe prekje mishrat e dhimbshme, kanal të ndalur në foramen apikal. Nëse shkarkimi lëngu vazhdon, kjo tregon zgavrën kullimit. Dhëmbët Multi kanale pakalueshme, siç janë dhëmbët e kullimit me periodontale vështirë. Kullimit në raste të tilla mund të zëvendësojë teknikë argjendi, Resorcinol-formalinë nga electrophoresis ose anode-galvanizim. Pastaj dhëmb për 3-4 ditë dhe kanaleve pastaj të vulosura rrënjë vulosur paste Resorcinol-formalinë.

Nëse periodontitis zhvilluar nga ekspozimi ndaj drogave të fuqishëm, trajtimi fillon me heqjen e faktorëve nxitje. Qëllimi i trajtimit është për të reduktuar dehje periodontitis drogës dhe periodontale reduktuar djersë. Kjo arrihet duke hequr përmbajtjen pjesshëm të përpunimit kanalit rrënjë, përdorimin e antidotes dhe drogës që reduktojnë ndarje fluide. Kështu, kur periodontitis arsenik, e cila është më e zakonshme se të tjerët, të zvogëlojë sasinë e lëngjeve duke përdorur jodit që përmban drogë, 0,15% zgjidhje Furazolin dhe hydrocortisone.

Në periodontitis akute apikal terapi origjinë traumatike është për të eliminuar shkakun. Kjo mund të jetë soshlifovyvaniye vulë tepërt ndjekur terapi simptomatike. Nëse dëmtimi ishte i rëndësishëm, duke çuar në zhvendosjen e dhëmbit dhe të dëmtojë pako neuro-vaskulare para elektrozbudlyvosti janë kontrolluar Imazhe dentare dhe mjekësore. Këto lloje të anketave janë fakultative, si ata lejojnë për të konfirmuar ose përjashtuar një frakturë e rrënjë e dhëmbit.

Tactics e trajtimit të acarimin e periodontitis kronike është njëjtë si në trajtimin e periodontitis akut purulent. Vëmendje e veçantë i kushtohet kanaleve kulluese rrjedhjen e lëngjeve duhet të jetë i lirë, është e rëndësishme në radhë të parë në trajtimin e dhëmbëve të përhershëm. X-ray studim përcakton kanalet përreth që inflamacion është më e theksuar, ky kanal rrënjë në ikjen mirë.

Pasi inflamacion eliminuar kryer instrumental rrënjë endodontic trajtim antimicrobial kanal. Në mënyrë të ngjashme, në trajtimin e periodontitis kronike përdorur imprehnatsionnye dhe terapitë fizike.

Pas pësimit të periodontitis hipotermi ose trauma mund të çojë në rikthim, e cila nga ana pothuajse gjithmonë çon në nevojën e nxjerrjes së dhëmbit ose dhëmb implant protezave në të ardhmen.