Pezmatim i lëkurës Perioral


  • Shkaqet Perioral pezmatim i lëkurës
  • Simptomat Perioral pezmatim i lëkurës
  • Diagnoza Perioral pezmatim i lëkurës
  • Trajtim Perioral pezmatim i lëkurës

Pezmatim i lëkurës Perioral më shpesh vërehet në gratë e moshës 20 deri në 40 vjet. Kohët e fundit, një rritje në rastet e këtij lloji të dermatit në mesin e fëmijëve. Në dermatologji moderne ende debatojnë për mundësinë e përzgjedhjes Perioral pezmatim i lëkurës, si një sëmundje të veçantë. Disa ekspertë besojnë formën e saj klinike të rosacea ose dermatit seborrheic.

Shkaqet Perioral pezmatim i lëkurës

Shkaqet e sakta të dermatit Perioral nuk është ende e njohur. Në shumë raste, sëmundje ndodh në pacientët pas përdorimit afatgjatë të ilaçeve lokale që përmbajnë kortikosteroidet. Kjo terapi lokal glukokortikoid u destinuar ne trajtimin e semundjeve te ndryshme nga lezione lëkurës të fytyrës, fytyre, rosacea, inverse fytyre, ekzemë, etj


Pezmatim i lëkurës Perioral shkaktojnë zhvillim mund të lëkurës në masë të madhe obvitryuvannya, rrit insolancë, përdorimin e fluorit që përmban pastë dhëmbësh dhe kozmetikë mjete të tilla si bazë kozmetikë dhe themel. Gratë vuri në dukje marrëdhëniet e sëmundjes me ndryshimet hormonale: shfaqjen e skuqje të lëkurës gjatë shtatzënisë dhe kundër sëmundjeve të ndryshme gjinekologjike, rrit manifestimet e dermatit para ciklit menstrual. Në disa raste, pezmatim i lëkurës Perioral duket kur duke përdorur kontraceptive orale.

Simptomat Perioral pezmatim i lëkurës

Skuqje Perioral pezmatim janë të papules të vetme ose të grupuara formë tipike sferike. Ata pikturuar ngjyra e kuqe ose kuqalashe-rozë dhe sfond janë në lëkurën reddened ose të pandryshuar. I nxituar mund të shoqërohet me siklet, ndjenjë e ngushtësi e lëkurës, djegie apo kruajtje. Por rreth 25% e pacientëve nuk e festojnë Nuk ndjenjat subjektive.

Varësisht nga ashpërsia e Perioral pezmatim i lëkurës foto e saj klinik mund të duket si disa papules trëndafili në sfond të lëkurë normale ose të duket si një zonë të ngjeshur me shumë skuqje të kuqe të ndritshme. Një numër i madh i papules bëjnë lëkurën i përafërt nga stroking. Papules mund të zgjidhet me formimin e crusts, tërheqjen e parakohshme të cilat mund të shkaktojnë hyperpigmentation.

Në skuqje Perioral dhe lëkurë të vendosura në mjekër, nën hundë, në rajonin e folds nasolabial në qoshet e gojës. Herë pas here periorbitalnaya formë e sëmundjes me lezione të lëkurës mbi sytë, qepallat e sipërme dhe të poshtme, hunda. Përafërsisht gjysma e rasteve të Perioral pezmatim i lëkurës përbënin formë të përzier në të cilin të lokalizuara skuqje të lëkurës rreth gojës jo vetëm, por edhe në pjesë të tjera të fytyrës. Në shumicën e pacientëve, lëkurë direkt në kufi të kuqe të buzëve të mbetet e paprekur, duke formuar rreth buzët e gjerësisë zbehtë rim deri në 4 mm.

Diagnoza Perioral pezmatim i lëkurës

Pezmatim i lëkurës Perioral diagnostikuar gjatë inspektimit dhe dermatologjikisht dermatoscopy. Kështu është e nevojshme që të dallojnë llojet e ndryshme të puçrra fytyre, ekzemë, herpes simplex, rosacea, demodicosis.

Për të izoluar mikroorganizmave shpenzojnë skuqje bakposev apo scraping përmbajtje nga vendi i lëndimit. Kjo ndotje shpesh ekspozojnë rritur e lëkurës, prania e kërpudhave Candida dhe Demodex folliculorum. Megjithatë, të veçanta, një për të gjithë pacientët me dermatit Perioral, agjenti nuk është ende e njohur.

Testet Skin me alergeneve staphylococci dhe streptokokeve gjenden në prani patsentoy e sensibilizimit ndaj agjentëve bakteriale. Studim histologjik i mostrave të lëkurës nga zona e shkatërrimit nuk është i zbatueshëm për shkak të modelit jo-specifik histologjike në të cilat nuk janë shenja të inflamacionit subakut me fushat e atrofi e veshje e guaskës.

Trajtim Perioral pezmatim i lëkurës

Faza e parë e trajtimit do të jetë për të anulluar ilaçet që përmbajnë një lloj të steroid. Kështu, shumica e pacientëve pezmatim i lëkurës Perioral ndodh disa ditë anulim dermatit. Ajo karakterizohet nga skuqje të rënda dhe ënjtje në faqet e lezione të lëkurës, djegien intensive dhe kruarje. Raste të tilla shpesh trembin pacientët, shkaku se ata dëshirojnë të kthehen në përdorimin e drogës kortikosteroide. Por përsëri në kortikosteroideve të pavlefshme sepse vetëm të çojë në procesin e matjes.

Në fazën e parë të trajtimit pezmatim i lëkurës pacienti Perioral duhet të plotë besim në trajtimin ndaluar dermatolog duke përdorur mjete kozmetike, përputhja dietë hypoallergenic. Trajtim lokal është e lejuar të përdorin vetëm kremra bimor dhe produktet sunscreen. Për lehtësimin e kruarje dhe ndjenja të djegjes në pacientët të përshkruara antihistamines, loratadine, suprastin, diazolin etj Në disa raste ju marrin sedativë. Kryerja reflexology.

Pas qetësimin poshtë simptomat e anulimit dermatit vazhdojnë në fazën e dytë të trajtimit të dermatit Perioral. Ajo administrohet në pacientët gjatë terapisë me antibiotikë tetracycline antibiotik (monotsiklin, doxycycline) ose Metronidazole. Kohëzgjatja e trajtimit varet nga ashpërsia e procesit dhe mund të shkojë deri në 8-12 javë.