Dështim të mëlçisë


  • Klasifikimi i dështimit të mëlçisë
  • Shkaqet e dështimit të mëlçisë
  • Simptomet e dështimit të mëlçisë
  • Diagnoza e dështimit të mëlçisë
  • Trajtimi i dështimit të mëlçisë
  • Parashikimi dhe parandalimin e dështimit të mëlçisë

Pamjaftueshmëri hepatike zhvillon kur ndryshime masive degjeneruese, nekrotike ose fibrotike në parenchyma mëlçisë së etiologies ndryshme. Në Gastroenterologjise dhe hepatology prodhojnë dështim akute dhe kronike të mëlçisë. Lidhje kryesor pathogenetic i dështimit të mëlçisë është një shkelje e funksionit detoxification e organeve, dhe produktet prandaj toksike të metabolizmit (amoniakut ,? - acid aminobutyric, fenolet, mercaptans, acide yndyrore, etj) shkaktojnë CNS. Karakterizohet nga zhvillimi i çrregullimeve electrolyte (hipokalemise), acidozës metabolike. Vdekshmëria në dështim të mëlçisë arrin 50-80%.

Klasifikimi i dështimit të mëlçisë

Për kursin klinik të dështimit akute dhe kronike të mëlçisë. Zhvillimi i dështimit akut të mëlçisë ndodh jo më vonë se 2 muaj pas dëmtimit të mëlçisë. Shkaku më i zakonshëm i akute aktit dështimit galopant (rrufe) format e hepatitit viral, alkoolike, drogës ose dëmtim toksik të mëlçisë dytë. Dështimi kronike të mëlçisë shkak te progresit të sëmundjeve kronike të mëlçisë (kancerit, fibrozes, cirroza, etj).


Dështim të mëlçisë mund të zhvillohet nga mekanizmi endogjen, ekzogjen ose të përziera. Në të mosfunksionimit të zemrës është vdekje endogjene hepatocit dhe çaktivizimi i operacionit për më shumë se 80% të parenchyma melcise, i cili është i vëzhguar zakonisht në hepatitit akut viral, dëmtimi i mëlçisë toksike. Zhvillimi i dështimit ekzogjen të mëlçisë për shkak të shkeljes së rrjedhjes hepatike të gjakut, të cilat çojnë në hyrjen e gjakut ngopur substancat toksike nga venë portal direkt në rrethin e përgjithshëm të mëlçisë Mynu. Mekanizëm ekzogjene shpesh ndodh me ndërhyrjen devijim të hipertensionit portal dhe të kesh. Dështimi i përzier mëlçisë ndodh kur ka dy mekanizma patogjene - si endogjen dhe ekzogjen.

Në zhvillimin e dështimit të mëlçisë tre faza: e para (offset) shprehura (decompensated), koma hepatike degjenerative dhe terminal. Nga ana tjetër, koma hepatike dhe të vendoset në mënyrë të vazhdueshme dhe përfshin prekomy fazë koma kërcënuese dhe vende klinikisht të rëndësishme.

Shkaqet e dështimit të mëlçisë

Në rast të rolit udhëheqës dështimit të mëlçisë të luajtur nga të sëmundjeve ngjitëse të mëlçisë viruset, bakteriet dhe parazitet. Shkaku më i zakonshëm i dështimit të mëlçisë janë të hepatitit viral: hepatitit B (47% e rasteve), hepatitit A (5%), hepatiti C, D dhe E. Në sfondin e hepatitit viral dhe dështimit të mëlçisë shpesh ndodh në pacientët më të vjetër se 40 vjet, me sëmundje të mëlçisë që abuzojnë me alkool dhe substanca narkoticheskimy. Më pak dukuri të dështimit të mëlçisë për shkak të infektimit me virusin Epstein-Barr, herpes simplex, adenovyrusom, cytomegalovirus, etj

Next në faktorët etiologjik frekuencë të dështimit të mëlçisë janë droga dhe toksina. Kështu, shkatërrimi masiv i parenchyma hepatike Një mbidozë e Acetaminophen mund të shkaktojë, analgesics, sedativë, diuretics. Toksina më të forta që shkaktojnë fenomene të dështimit të mëlçisë, janë toadstools zbehtë helm (amanitoksin), kërpudhave e mycotoxins gjini asperhyll (aflatoxin), komponimet kimike (tetrachloride të karbonit, fosfor të verdhë, etj).

Në disa raste, dështimi hepatike mund të shkaktohet nga mëlçisë hypoperfusion që dalin nga sëmundje venookklyuzionnoy, dështimi congestive zemrës, sindromi Budd-Chiari, gjakderdhje e harlisur. Dështimi mëlçisë mund zhvillohet në infiltrimit masiv të qelizave mëlçisë opuholevymy limfoma, metastazave të kancerit të mushkërive, kancerit pankreatik.

Nga shkaqet e rralla dështim të mëlçisë akute përfshijnë mëlçisë yndyrore, hepatit autoimune, eritropoeticheskuyu protoporfiriyu, galactosemia, tyrozynemyya etj Në disa raste, zhvillimi i dështimit të mëlçisë është i lidhur me operatsionnymy ndërhyrjes (devijim portokavalnogo intrahepatic trans'yuhulyarnym portosystemic devijim, heqje e mëlçisë) ose dëmtim i hapur i mëlçisë.

Faktorët e dështimit provotsiruyuschimy i mekanizmave kompensues dhe zhvillimit të dështimit të mëlçisë, mund të veprojë mungesë ekuilibri electrolyte (hipokalemise), të vjella, diarre, infeksion intercurrent, abuzimit të alkoolit, gjakderdhje gastrointestinal, celiocentesis, konsumi i tepërt i proteinave, etj

Simptomet e dështimit të mëlçisë

Sindromet klinike të dështimit të mëlçisë përfshijnë pamjaftueshmërinë hepatoqelizore, encefalopati hepatike dhe koma hepatike.

Në fazën pamjaftueshmëri hepatoqelizore duket verdhëz dhe përparon, telangiektazisë, bibliotekat, ascites, diatez ngjarje hemorragjike, dispepsi, dhimbje barku, ethe, humbje peshe. Në mëlçi kronike dështim zhvilluar çrregullime endokrine, të shoqëruar nga një rënie në epsh, shterpësi, atrofi testicular, gynecomastia, alopecia, atrofi të mitrës dhe të gjirit. Shkelja e proceseve metabolike në mëlçi karakterizuar nga pamja e fryma hepatike. Analizat laboratorike në këtë fazë të dështimit të mëlçisë rritjes tregojnë nivelet e bilirubin, amoniakut dhe fenolet në serum, hypoholesterynemyy.

Në fazën e encefalopati hepatike karakterizohet nga çrregullime mendore, statusit emocional paqëndrueshmëri, ankthi, apati, prish gjumin, orientuese, eksitim e mundur dhe agresion. Çrregullimet neuromuskulare pasiguri e dukshme e çrregullime të gjuhës shkronjat "hlopayuchym" dridhje e gishtat (asteriksis), koordinimit të dobët të lëvizjeve (ataksi), rritjen e reflekseve.

Dështimi i mëlçisë End-fazë është koma hepatike. Në fazën e prekomy duken të qenët i përgjumur, letargji, konfuzion, stimulim afatshkurtër, twitching muskujve, konfiskimet, dridhje, ngurtësi të muskujve skeletik, reflekset anormale, kontrollin e fshikëzës. Mund të përjetojnë mishrat e gjakderdhje, gjakderdhje të hundës, hemorragji nga trakti digjestiv. Komë hepatike shkon të mungesës së vetëdijes dhe përgjigje të stimujve të dhimbshme, reflekset Fade. Një person bëhet një shprehje pacient maskopodibnyy, nxënësit zgjerohet dhe nuk reagojnë në dritë, tension të reduktuar të gjakut, frymëmarrje të parregullt shfaqet (Kussmaul, Cheyne-Stokes). Në mënyrë tipike, në këtë fazë të dështimit të mëlçisë ndodh vdekjen e pacientëve.

Diagnoza e dështimit të mëlçisë

Kur mbledhjen histori në pacientët me dështim të dyshuar të mëlçisë konstatuar abuzimin fakte alkoolit, hepatit akut viral, sëmundjet ekzistuese metabolike, sëmundje kronike të mëlçisë, malignancies që marrin drogë.

Studimi i gjakut klinike mund të zbulojë anemi, leukocytosis. Sipas të koagulimit të definuar shenjat e coagulopathy, reduktimin e keqe të, trombitsitopeniya. Pacientët me dëmtim hepatik duhet studim dinamik i testeve biokimike, transaminazave, phosphatase alkaline ,? - Hlutamiltranspeptydazy, bilirubin, albuminës, natrium, kalium, kreatininës, KSHCHS.

Në diagnozën e dështimit të mëlçisë në llogari të të dhënave ultrazërit të barkut, duke përdorur ultratinguj vlerësojnë madhësinë e proceseve parenchyma mëlçisë dhe sistemit portal kusht anije janë të përjashtuar tumor në abdomen.

Me hepatostsintihrafii diagnostikuar sëmundje të përhapur të mëlçisë (hepatit, cerozë, steatoza), tumoreve të mëlçisë, norma biliar sekrecion është vlerësuar. Nëse ekzaminimi i nevojshëm në pamjaftueshmëri hepatike plotësohet MRI dhe MSCT bark.

Electroencephalography është metoda kryesore e zbulimit të encefalopati hepatike dhe parashikim dështim të mëlçisë. Me zhvillimin e komë hepatike regjistruar ngadalësuar EEG dhe reduktimin e amplitudë e aktivitetit ritmike

Morfologjike biopsi mëlçisë të dhëna ndryshojnë në varësi të sëmundjes, duke çuar në dështimin e mëlçisë.

Hepatike encefalopati është e diferencuar me hematoma subdurale, goditje, abscese dhe tumoreve të trurit, encefalit, meningjit.

Trajtimi i dështimit të mëlçisë

Kur dështim mëlçisë caktuar dietë me kufizime të rrepta ose proteinave përjashtimet e parashikuara në tub hap prekomy ose të ushqyerit parenteral.

Trajtimi i dështimit të mëlçisë përfshijnë masa për detoxification, të përmirësuar microcirculation, normalizimi i electrolyte mungesë ekuilibri dhe bilancit acid-bazë. Për këtë qëllim, vëllime të mëdha të intravenoz 5% kokarboksilaza dekstrozë, Panangin, vitamina B6, B12, Essenciale, acid lipoic. Për të eliminuar amoniakut dehje dhe Lidhja e formuar në trupin e zgjidhje administruar amoniakut acidit glutamik ose ornitsetila.

Për të reduktuar thithjen e substancave toksike të kryera spastrim zorrë duke përdorur laxatives dhe enemas; përshkruajnë kurse të shkurtra e antibiotikëve gjerë të spektrit dhe lactulose, të cilat pengojnë proceset e kalbjes në zorrë.

Me zhvillimin e vendeve hepatoqelizore treguara administratën prednisolon; për të luftuar hipoksi të dobishme të inhalimi oksigjen, oksigjenim hyperbaric.

Për një trajtim të plotë të hemosorbtion dështimit të mëlçisë së përdorur, plasmapheresis, hemodializë, nivelet UV.

Parashikimi dhe parandalimin e dështimit të mëlçisë

Me trajtim në kohë intensive e mëlçisë mëlçisë dështim anomalitë funksion janë të kthyeshëm, koha është e favorshme. Encefalopati hepatike në 80-90% shkon në dështim të mëlçisë fund-fazë - koma hepatike. Me gjendje kome të thellë ndodh më shpesh fatale.

Për të parandaluar dështimin e mëlçisë kërkon trajtim të menjëhershëm e sëmundjeve të mëlçisë, përjashtimin e efekteve hepatotoxic, dozimit mbidozë, helmimi me alkool.