Sinoviti Pigmental villonodulyarnyy


  • Arsyet pigment villonodulyarnoho sinoviti
  • Simptomat pigment villonodulyarnoho sinoviti
  • Diagnoza villonodulyarnoho pigment sinoviti
  • Trajtimi dhe prognozë pigment villonodulyarnoho sinoviti

Sinoviti Pigmental villonodulyarnyy u përshkrua për herë të parë në 1941. Kjo ndodh kryesisht në të rinj dhe të moshës mesatare. Ka raste të sëmundjes në sfondin e artritit reumatoid. Morfologjikisht baza e villonodulyarnoho pigment sinoviti është përhapja e ngadaltë e membranës synovial të njërit, të paktën disa, nyjeve të mëdha. Procesi mund të zgjatet në rreshtim synovial e tendons dhe çanta mukozës.

Çfarë ndodh kur villonodulyarnom pigment djali i një arsimi dhe outgrowths qendror villous shoqëruar nga akumulimin e rrjedhje hemorragjike në zgavër të përbashkët dhe hemosiderin depozitimit në sipërfaqet e kyçeve të eshtrave përkasin zhvillimin e përbashkët të sinoviti reaktive. Grow membranë synovial në këmbën eventualisht mund të ndahet nga ajo, duke formuar një rregulluar lirshëm në zgavrën e trupit të përbashkët, e cila obyzvestvlyayas, transformohet në të ashtuquajturat "minj të përbashkëta." Pigment i gjatë kurs villonodulyarnoho sinoviti çon në ndryshime degjenerative të kyçeve kërc, dhe nganjëherë erozirovanie tyre.

Arsyet pigment villonodulyarnoho sinoviti


Faktorët etiologjikë dhe mekanizëm i villonodulyarnoho pigment sinoviti të panjohur. Deri më tani në debat Reumatologji për gjenezën e sëmundjes. Më parë, urtësi konvencionale ishte se sinoviti villonodulyarnyy pigment është një inflamacion granulomatoz në membranën synovial (sinoviti). Studimet moderne cytogenetic zbuluar proliferimin e qelizave në membranën synovial e joints prekur devijime kromozomale dhe shenjat e përhapjes atipike, që është një shenjë e formimin e tumoreve. Kështu, shumica e autorëve të tani kanë tendencë të mendojnë për sinoviti dashamirës pigmentuar villonodulyarnyy ngadalë zhvillimin e kancerit.

Simptomat pigment villonodulyarnoho sinoviti

Karakterizohet nga një fillimin gradual dhe përparimin e ngadalshëm të villonodulyarnoho pigment sinoviti. Sëmundja fillon me ënjtje përhershme në të përbashkët i shkaktuar nga bllokimet në exudate saj zgavër hemorragjike. Gjatë stresit në joints prekur për shkak të kufizimeve outgrowths e membranës synovial mund të shkaktojë dhimbje. Me kalimin e kohës, ënjtje në të përbashkët dhe arthralgia bëhet i përhershëm. Lëvizja në të përbashkët me periudhën villonodulyarnom pigment birit të gjatë i ruajtur në mënyrë të plotë, pastaj gradualisht ndodh dhe rrit ngurtësi. Në disa raste, nuk janë periodike "Bllokada" e përbashkët, duke treguar prezencën e "minjve të përbashkëta."

Në 80% të rasteve të pigmenteve që villonodulyarnoho sinoviti prekur gju. Në e mbetur 20% të ndryshimeve të vëzhguara në kyçin e këmbës, hip, joints thembra-formë të kubit. Humbjen synoviyi mucous çanta foto duket bursit dhe është më e zakonshme në kyçin e këmbës. Përfshirja e sheaths synovial pjezë çon në tendovaginitis dhe zakonisht ndodh në tendons e flexor dhe muskul zgjatues muskujt e dorës.

Kushti i përgjithshëm i pacientëve me pigment villonodulyarnym sinoviti zakonisht nuk preken. Temperatura e trupi është normale.

Diagnoza villonodulyarnoho pigment sinoviti

Për pigment diagnoza villonodulyarnoho sinoviti rheumatologist kryer një studim të plotë të parametrave të pacientëve laboratorike vlerësim të gjakut, të dhëna radiografike dhe artroskopike, rezultatet e studimeve të mostrës fluide dhe indeve strukturës synovial membrana synovial.

Për pigment villonodulyarnoho sinoviti ndryshime jo tipike inflamatore në provë klinike të gjakut, prania e proteinave C-reaktive, faktor reumatoid ose anf. Në kryerjen e radiografi të përbashkët në disa raste mund të shihet osteoporozën disa sipërfaqeve kyçeve dhe ngushtim të përbashkët hapësirë. Ndonjëherë janë erozioni margjinale kockave dhe sipërfaqet e përbashkëta kystovydnaya arsim epiphysis. Pnevmoartrohrafiya shpesh tregon mbushjen defekte në membranën synovial të përbashkët, me një formë të rrumbullakuar dhe karakter të shumëfishtë. Ata janë misaligned me formimin e Nyje gjigante apo membranën villous synovial rritet.

Gjatë birë të përbashkët me pigment villonodulyarnom birit të marrë lëngun synovial, me ngjyrë të kuqe dhe ngjyrë kafe. Hulumtimi i saj zbulon një numër të madh të qelizave të kuqe të gjakut, ndryshimet inflamatore janë zakonisht mungon.

Metoda më informative e pigmentit diagnoza villonodulyarnoho sinoviti është Arthroscopy. Kjo ju lejon të shihni fryrje dhe membranë të errët trëndafili ngjyrë synovial që rriten në zgavrën e përbashkët rritje kafe villous dhe me gunga janë lehtësisht njësitë shkëputur dhe të marr një sy gjumë, nxirë kërc përbashkët. Brown dhe rozë synovium ngjyra dhe kërc lidhur me errësuar e impregnim hemorragjike dhe depozitimin e hemosiderin. Gjatë arthroscopy marrë një biopsi e membranës synovial. Ekzaminim histologjik i materialit në pacientët me villonodulyarnym pigment zbulon sinoviti përhapjes nyjor, prania e depozitave hemosiderin dhe qelizat gjigante polinuklear.

Diagnoza diferenciale e pigmentit sinoviti kryhet villonodulyarnoho me hydrarthrosis intermitent, hidroksiapatitnoy artropati, artritin e etiologies ndryshme, artriti reumatoid, artriti reaktiv, artrit tuberkulozit, artrit psoriatic, etj

Trajtimi dhe prognozë pigment villonodulyarnoho sinoviti

Pigment trajtim villonodulyarnoho sinoviti është heqje kirurgjikale rritur membranë synovial - sinovektomiyu që mund të bëhet qasje të hapur ose duke përdorur teknika artroskopike. Për të parandaluar përsëritjen e sëmundjes në shumicën e rasteve, radiotherapy rekomanduar postoperative prekur të përbashkët.

Pigment Moti villonodulyarnoho sinoviti përgjithësisht i favorshëm, por përqindja e rritje përsëritje cipë synovial pas heqjes kirurgjikale është e lartë dhe është rreth 20-30% të rasteve.