Spote pigment


  • Shkaqet e spote moshës
  • Freckles
  • Spote moshës
  • Spotet e Madhe
  • Spote lindura
  • Hypopigmentation e lëkurës
  • Trajtimi i pigmentim

Spote pigment - Pamja e lëkurës sheshtë, zonat ovale ngjyra të errët nga drita në ngjyrë kafe të errët, si rezultat i plakjes, lëkurë të diellit, ndyshime të hormoneve në trup, disa ilaçe, përdorimi i kozmetikës. Spots, veçanërisht të shumta, janë defekt kozmetike, shpesh i shoqëruar nga thatësi, coarsening e lëkurës, rrudhat, enët e prostupanyya. Kur njollat ​​janë të neoplasms maskuar malinje të lëkurës.

Ngjyra e pigmenteve të lëkurës njerëzore përgjegjëse në pesë lëkurën e tyre të shëndetshme: melaninës, carotene, melanoidov, oxyhemoglobin dhe të reduktuar hemoglobinë. Në shkelje të përqendrimit të tyre apo mungesën e ndonjë prej pigmenteve në lëkurë formohen njolla të madhësive të ndryshme. Roli kryesor në ngjyrë të dramave Melanina që ndodhet lëkurës, ajo është një pengesë ndaj rrezatimit ultravjollcë. Si një rezultat i akumulimit të sasive të mëdha të melaninës në njollat ​​e lëkurës dhe moshës janë formuar, ata mund të jenë të lindura apo të fituara.

Shkaqet e spote moshës


Shkaku kryesor i spote moshës është një rreze e gjatë dhe intensive UV, si UV aktivizon prodhimin e melaninës. Karakteristikat e proceseve metabolike, sëmundjet e organeve të tretjes, duke përfshirë edhe patologji të mëlçisë shpesh të çojnë në shfaqjen e pika të moshës. Midis sëmundjeve endokrine Tumoret hipofizës, hipofizë pamjaftueshmëri, sëmundje Graves që përfshin spote pigment me shumë hypo- dhe hyperpigmentation. Çrregullimet neuro-psikiatrike, stresi i shpeshtë, mungesa e vitaminës C, sëmundjet gjinekologjike dhe çrregullime mendore sipas llojit të neurozë gjithashtu hysteroid mund të shkaktojnë çrregullime pigmentim, dhe si rezultat i lëkurës ka spote.

Spote pigment të lidhura me shtatzëninë në pjesën më të madhe të kalojë pas lindjes, por nganjëherë ata të qëndrojnë për një kohë të gjatë.

Freckles

Freckles - ephelides janë të zakonshme në njerëz me lëkurë të drejtë. Pamja e tyre është e lidhur me ekspozimin e tepërt në diell, duke rezultuar në melaninës akumulon në fusha të caktuara të lëkurës. Në varësi të sezonit intensiteti i ngjyrës së tyre mund të ndryshojnë. Ato ndodhin në fytyrë, veshët dhe nganjëherë në lëkurën e duarve dhe gjoks. Freckles madhësia, ngjyra dhe shkallë e variacionit në numër nga një pigment pak dritë-colored spote madhësinë e një goditje të përpiktë në Freckles mëdhenj ngjyrë kafe në sasi të mëdha.

Nga njollat ​​e tyre të natyrës si Freckles janë faqet e pabarabartë e shpërndarjes djegien nga dielli, dhe sezonin e ftohtë ata mund të zhduken plotësisht. Me kalimin e kohës, intensiteti i ngjyrës është reduktuar, si dhe, si organ mëson për të pranuar më shumë në mënyrë të barabartë rrezet e diellit. Freckles nuk janë një kërcënim për shëndetin dhe fituesin e shumë pika të moshës nuk e konsiderojnë problemin e tyre kozmetike. Megjithatë, në qoftë se pranverë është siklet shkaku psikologjik, ata duhet të zbardhet dhe të përdorni sunscreen me një filtër të lartë UV. Mbani në mend se këto krem ​​dhe kremra duhet të vendosë gjithë lëkurën, jo vetëm në fytyrë, si dhe rishpërndarjen e melaninës në lëkurë është duke konsideruar vile melantotsitov.

Lloj spote pigment ephelides nuk është i thellë, dhe zhvishem kimike me acide frutash dhe laktik të aftë për të ofruar të gjitha të Freckles. Por mos harroni se procedura kozmetike nuk po ndryshojnë photosensitivity, kështu njolla mund të shfaqen përsëri përveç nëse ju përdorni sunscreen.

Spote moshës

Lentigo (lentigiles seniles) - janë spote pigment që shfaqen në të moshuarit, ata janë quajtur "ripples senile". Në përgjithësi, spote moshës shfaqen në terren, të ekspozuar rrezatimeve intensive diellore. Ndonjëherë spote moshës Lentigo Freckles shfaqen në terren. Lokalizimi i preferuar - të lëkurës fytyrës, lëkura e duarve dhe forearms, zonë qafë dhe mbrapa sipërme. Që nga manifestimi i parë i Lentigo lindin pas dyzet viteve, ata kanë një defekt të qartë kozmetike, sepse femrat me sy të vjetra. Gjatë menopauzës për shkak të ndryshimeve në nivelet hormonale intensitetin e njolla të errëta dhe numri i tyre është në rritje. Lentigo jo lehtësisht maskim duke përdorur kozmetikë, kimike dhe procedura mekanike kozmetike të ndihmojë në uljen shkëputje epidermik intensitetin. Përdorimi i aromatike retinoid qelizave të lëkurës të shëndetshme dhe të normalizojë aktivitetin e tyre.

Spotet e Madhe

Spote të mëdha, i quajtur chloasma ose melasma (chloasma) ndodhin në fytyrë kryesisht në gratë e reja. Njollat ​​janë të parregullta në formë dhe kanë tendencë të shkrihen, duke formuar një vend të madh të çuditshëm. Procesi mund të transferohen pjesërisht në lëkurën e qafës dhe veshët, por supet dhe décolleté pothuajse asnjëherë nuk preken. Insolancë rrit gjendjen e pacientit, si pas ekspozimit dielli tregojnë një rritje në pigmentim. Shkaku kryesor i tipit pigmentim lëkurës chloasma, është një sfond hormonal (fillimi i ciklit menstrual, shtatzënisë dhe laktacionit, menopauza, kontraceptivëve oral dhe duke marrë ndonjë hormonet).

Disa Kozmetikë, aplikimi i zgjatur i ditës i ointments hormonosoderzhaschee dhe duke aplikuar vajra esenciale drejtpërdrejt në lëkurë mund të provokojë njëjtat njollat ​​e moshës. Zakonisht, pas drogës ose pas chloasma lindjes zhduken vetë. Procedurat kozmetike të zbardh dhe shtresohem, në gjendje për të shpejtuar procesin e duke u shpëtoj pika të moshës.

Spote lindura

Spotet lindura - nevi (nishan) duken tamam si një fushat e vogla të definuar të hyperpigmentation, të cilat në disa raste është më shumë një tipar shumë se defekti kozmetike. Formimi i nevus është pothuajse i njëjtë si në formimin e ndonjë spote moshës tjera, është i bazuar në shpërndarjen e pabarabartë e melaninës. Melantotsitov Cluster është visually moles shquar ngjyrë të ndryshueshme nga bezhë të lehta në ngjyrë kafe të errët. Një numër i vogël i spoteve të lindura pigment janë të gjithë njerëz, por nëse shumë ose ata kanë tendencë të rriten dhe rritja, ajo është një faktor që flasin për një rilindje të mundshëm të pikave pigment në procesin e kancerit të lëkurës.

Prandaj e vendosur nevi në fushat e fërkimit në fytyrë duhet të hiqet. Një numër i madh i spote moshës, si dhe çdo ndryshim nga ana e tyre edhe një tregues për heqjen e tyre. Zakonisht mbështeten në kirurgji lazer, heqjen nitrogjen të lëngët ose duke përdorur diathermocoagulation. Rubtsov ose defekte kozmetike pas largimit të pika të moshës majtë.

Hypopigmentation e lëkurës

Albinism dhe Vitiligo - anomalitë e lëkurës janë të rralla, arsyet janë të kuptuara dobët, kështu spote ky lloj i vështirë për të trajtuar. Njerëzit të cilët kanë mungesë të plotë ose të pjesshme melantotsitov, apo gjendjen e çdo melantotsity nuk prodhojnë melaninës, është i ndaluar diellit. Spots ngjyra transparente duhet të jenë të mbrojtur nga rrezet e diellit. Në albinism duhet të përdorin lentet e kontaktit me mbrojtje UV. Të gjitha parimet e terapisë që kanë për qëllim përmirësimin e cilësisë së jetës, si pika të moshës djegien nga dielli hipopihmentirovannye efekt zakonisht mjaft të thellë dhe të përhershëm të diellit në lëkurën e pambrojtur mund të shkaktojnë procesin e kancerit.

Trajtimi i pigmentim

Shfaqja e spote moshës, veçanërisht ato që kanë tendencë për të rritur, jo një shenjë e shëndetit. Prandaj, para se të fillonte njollë e tyre duhet të konsultoheni me një mjek i përgjithshëm, gjinekolog dhe endokrinolog. Nëse kusht nënkuptuar ose sëmundje që mund të shkaktojnë spote moshës, gjëja e parë është trajtimi apo korrigjim i tyre. Atëherë ju mund të vazhdojë në zbardhues e pika të moshës. Mjetet juridike në shtëpi nuk japin efektin e dëshiruar, si thellësia e depërtimit është i vogël, por sepse ata ndikojnë vetëm shtresa e sipërfaqësore të lëkurës.

Lëkurë kimike është ideale nëse shumë pika të moshës, por ata janë të cekët, të tilla si Freckles. Si rezultat i acideve të frutave për të Cluster melantotsitov është edhe lëkurës obestsvechyvanyem. Spote pigment zbehet dhe lëkura bëhet prej kadifeje.

Efektet mekanike në lëkurë duke dermabrasion jo si efektive në njollat ​​e errëta. Miniaturization ngjashme me peels kimike, por substance aktive është aplikuar pikëzuar nën vakum. Të përshtatshme për largimin e vogël në përmasa, por pigmentim të thellë.

Mezoterapia lejon përbërës aktiv hyn thellë në ind, rezultati është i ndezjes së dritave njolla të errëta dhe për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme të lëkurës. Duke fotoudaleniyu për të hequr turistik spote moshës lazer thellë në spote.

Pas procedurës, lëkurë kthyer në normale, por duhet të përdorni kozmetike sunscreen, korrigjim në kohë të sëmundjeve, për të mos lejuar shfaqjen e zonave të reja me pigmentim ndryshuar.