Patkua veshkave


  • Arsyet për formimin e veshkave patkua
  • Simptomet e veshkave patkua
  • Diagnoza veshkave patkua
  • Trajtimi i veshkave patkua

Veshkave patkua gjetur në urolohyey me një frekuencë prej 10-15% të të gjitha anomalive veshkave në raport prej 1 rast në 500 foshnje, djemve dhe 2,5 herë më shpesh se vajzat. Vice karakterizuar nga fuzionit e veshkave në nivel më të ulët, të paktën - shtyllë e sipërme, duke lënë veshkat Bashkuara bëhen «U» pamjen -formë, i ngjan horseshoes. Kështu çdo veshkë ka një uretër dhe boshatis në fshikëz, dhe enët e të ushqyerit. Në 88,6% të patkoi veshkave rrjedhjes abnormale të gjakut dhe gota strukturë të pazakontë. 

Në disa raste, veshkat mund të rriten së bashku me çdo sipërfaqet Medial tjetër (v. BC. Haletoobraznaya veshkave), e kundërt (maja deri në fund) polet (S ose L-formë veshkave), të dyja polet dhe sipërfaqe mesor (disk në formë të veshkave).

Veshkave patkua, përkrahës në polin më të ulët është nën kufijtë fiziologjike (XI-XII torakale - II mesit rruaza). Isthmus patkua të veshkave mund të jetë deri në IV-V rruaza mesit dhe zakonisht është e vendosur mëparshëm të aortës, rrënjët nervore dhe Cava inferior vena. Në lëvizjet e mprehtë mund isthmus presion mbi nervat dhe enët e gjakut, duke shkaktuar dhimbje. Kur trauma barkut rrit rrezikun e lëndimit patkua veshkave; Përveç kësaj, kjo anomali tërhequr për daljen e një lloji të ndryshme të veshkave sëmundjet urologjike. Veshkave patkua është e kombinuar pothuajse gjithmonë me dystopiya.


Arsyet për formimin e veshkave patkua

Formimi i veshkave patkua është rezultat disembrioheneza. Në zhvillimin e fetusit të veshkave përmes tri faza të njëpasnjëshme: Pronephros (Pronephros), veshkave fillor (mesonephros) dhe veshkave mesme. Paralelisht me zhvillimin e veshkave migrimit të mesëm është një organ çiftëzohet në rajonin e ardhshëm rajonin e mesit krevat. Formimi përfundimtar dhe fiksimi i veshkave përfundon pas lindjes.

Veshkave patkua është formuar nga shkeljet e migracionit dhe rotacionin e sëmundjeve të veshkave shkaktuar nga nënat, infeksionet, ekspozimi në fruta të dëmshme kimike apo drogës. Në shumicën e rasteve, shkaqet e vërteta të formimit të gjyqtarit patkua veshkave nuk është e mundur.

Simptomet e veshkave patkua

Në lidhje me topografi të veçantë, innervation dhe furnizimi me gjak dhimbje të veshkave patkua mund të shoqërohet me shenjat dhe simptomat karakteristike: dhimbje në kërthizë, që dalin nga brendi të trungut apo zgjatje, në mbrapa, abdomen, epigastrike pas ushtrimit. Compression e veshkat isthmus nervore rrënjë rrjet gurgullimë mund të shkaktojnë kapsllëk, dhimbje spastik zorrë, shkelje të peristaltikës zorrëve. Mes sindrom të vazhdueshëm luftarak mund të zhvillojë paqëndrueshmëri emocionale, krizë nervash, histeri.

Hipertensionit Intrarenal venoz shkaktuar nga ngjeshja enëve të gjakut të veshkave patkoi, shoqëruar ndonjëherë nga hematuria. Kur sdavlyvanyem cava inferior vena zhvillimin pezëm venoz në gjysmën e poshtme të trupit: bibliotekën e gjymtyrë të ulët, venat me variçe e ekstremiteteve të ulëta dhe legen, ascites. Grave të veshkave patkua mund të shkaktojë çrregullime menstruale dhe lindje të parakohshme.

Compression isthmus seksioni fillestar i uretër krijon një pengesë për të rrjedhë e urinës nga pelvisit, të cilat çojnë në zhvillimin e pielonefrit (19,4%), formimin e gurit në veshka (23,6%), hydronephrosis (41,7%), hipertension (15,2% ). Ka dëshmi se një veshkë patkua isthmus më shumë gjasa për të zhvilluar transformimin malinje e qelizave dhe kancerit të veshkave.

Disa vëzhgime veshkave patkua nuk shoqërohet me asnjë simptomë dhe është gjetur rastësisht. Çdo dëmtim të veshkave ndryshimet patologjike patkua që përcaktojnë simptomat klinikë të sëmundjeve të avancuar.

Veshkave patkua mund të kombinohet me defekte të tjera të lindjes - sëmundje të veshkave polycystic, hydrocephalus, spina bifida, sistemit anorectal keqformime, anomalitë e skeletit (cik ndarë me dysh dhe shije, polydactyly këmbë e deformuar).

Diagnoza veshkave patkua

Ekzaminimi i përshtatshëm diagnostik për veshkë dyshuar patkua përfshijnë ultratinguj, UZDG, urography nxjerrës ose pyelography reaksionar, arteriography veshkave, scintigraphy, tomography llogaritur.

Urohrammy me veshkë patkua konsiderojnë duke e lejuar vendin të ulët trupit, lëvizshmëri të reduktuar, layering hijet mbi polin e poshtme të kontur veshkave të shpinë, isthmus hije. Kur pyelography reaksionar në minutën e parë visualized siluetë qartë veshkave kali dhe isthmus e saj, pozitën legen të ulët të veshkave, gota abnormale lokacionit.

Në mungesë të veshkave ultratinguj displaceability i vendosur konturet renal të lokacionit porosi legen i veshkave dhe hi formë të modifikuar, në UZDG duket jo normale e fluksit të gjakut kali veshkën.

Nefrostsyntyhrafyy Performance kap akumulimin tipike radionuklidit e drogës në formën e një shpinë patkua zarf.

Angiografi i veshkave është kryer për të studiuar ndërtimit të një vepre vaskulare veshkave patkua, të përcaktojë numrin, vendndodhjen dhe trashësi shtesë enëve të gjakut dhe vascularity e isthmus, e cila është e rëndësishme kur operacionet e planifikuar.

Trajtimi i veshkave patkua

Në mungesë të manifestimeve klinike trajtim patkua veshkave është e nevojshme. Këta pacientë të jetë urolog monitorohet (nephrologist) për parandalimin e komplikimeve të mesme. Kur pyelonephritis Oslozhnyayuschymy për veshkë patkua është caktuar trajtim kurs të përshtatshme pathogenetic.

Në rast të simptomave dhimbje, gur hydronefrotycheskoy transformimit, tumoret e veshkave, tregon një taktikë të diferencuara kirurgjikale.

Kur dhimbje dhe çrregullime urodynamic shkaktuar nga presioni i isthmus, mbajti autopsi e saj dhe edukate përfundon veshkë mbyllur në pozicionin e ri. Në humbjen e një prej gjysmave veshkave patkoi dhe humbja e funksionit të kryhet heminefrektomiya.

Kur identifikimin gurë patkua në veshka duke përdorur metoda të ndryshme të largimit të përfshijnë lithotripsy jashtëtrupor, perkutannaya nefrolytotrypsiyi, Pielolitotomiya, nefrolitotomiya.