Lythat shputës


  • Shkaqet e lythat shputës
  • Manifestime të lythat shputës
  • Diagnoza e lythat shputës
  • Trajtimi i lythat shputës
  • Parandalimi i lythat shputës

Lythat shputës janë rritje beninje referohet lëkurës dhe është afërsisht 34% e të gjithë lythat. Diagnoza dhe trajtimi i lythat të angazhuar në dermatologji. Përdorimi i metodave tradicionale të duke u shpëtoj lythat dhe vetë shumë të padëshirueshme. Lythat shputës duhet të shkojnë thellë në lëkurë e rrënjë dhe kjo do të çojë në heqjen e jo të plotë të lythat rritjes së re dhe dëmtimit të tepruar në indet përreth - për lythat në pjesë të tjera të trupit.

Shkaqet e lythat shputës

Papilomat, lythat dhe të gjitha llojet e lythat (e Zakonshme, banesë, filiform, shputës) kanë të njëjtën natyrë - trupin e infeksionit nga virusi lyth njeriut (HPV). Virusi përhapet në mesin e njerëzve të infektuar qelizat nëpërmjet lëkurës (nga kontakti). Më i favorshëm për të është e mërkurë i lagësht dhe i ngrohtë. Për shkak infeksionit HPV shpesh ndodh në pishina, sauna, banja dhe palestra. Në mjaft të fortë imuniteti HPV punë të njerëzve është në gjumë dhe parandalon manifestimet klinike. Dështimi i sistemit imunitar të çojë në aktivizimin e virusit dhe pamjen e lëkurës sipër subjekteve.


Lythat shputës Zhvillimi mund të nxisë djersitje e tepruar (hyperhidrosis) ose të ndaluar lëkurë të thatë; këpucë të pakëndshme që shkaktojnë compression ose fërkim lëkurën e këmbës; deformime të këmbës (këmbët e sheshtë, deformimeve osteoarthritis, artrit i nyjeve të vogla të këmbës së) sëmundje, që çon në përçarje të indeve këmbë trofik (diabeti, venat me variçe të ekstremiteteve të ulëta, arteriosklerozës, etj), dëmtimit të lëkurës të këmbës.

Manifestime të lythat shputës

Lez shputës është një vulë të ngurta përkufizuar në mënyrë të qartë i vetëm. Më shpesh kjo është formë ovale ose të rrumbullakët dhe një madhësi prej rreth 1-2 cm. Arsim 1-3 mm mbi nivelin e përgjithshëm të lëkurës. Ngjyra e lëkurës në lytha shputës zakonisht nuk ndryshohet, por mund të jenë të lehta kafe apo trëndafili.

Sipërfaqja e lez në fillim të formimit të saj është e qetë. Me kalimin e kohës, ajo është e mbuluar nga shtresa të epidermë keratinizuara bëhet i përafërt dhe të bëhet ngjyrë gri-të verdhë. Ndonjëherë në lythat shputës mesme vërehet krater thellim. Dots Zi dhe kafe, të cilat shpesh mund të shihen në sipërfaqen e lythat, të shkaktuara nga trombozë e capillaries sipërfaqësore.

Në mënyrë tipike, lez shputës është një karakter të vetëm. Shfaqja e lythat filialit demonstron veprimtarinë e lartë të virusit. Lythat e shumëfishta të sigurojë një foto mozaik fusha e vetme humbjen, për të cilat as nuk ishin të ashtuquajturat "lythat mozaichnymy."

Nuk mund të jenë të vetë-zhdukja lythat shputës. Në këtë rast, lëkura e këmbës është lënë asnjë gjurmë. Por më shpesh, përmes një dëmtim të përhershëm, samorazreshenie lythat ndodh. Jo të dhimbshme në vetvete, ajo fillon të japë siklet të konsiderueshme pacientit dhe madje edhe dhimbje të forta lidhur me fërkime dhe presionit lytha në thembra të këpucëve.

Diagnoza e lythat shputës

Duke pamjen lythat shputës tyre shpesh i ngjan misri ose hyperkeratosis çdo komplot. Për ta dalluar atë nga këto formacione vetëm mund dermatolog profesional. Për të arritur këtë dermatoscopy. Për të eksploruar më mirë të arsimit mjekun Pre bën scraping shtresat e sipërme të epitelit keratinizuara. Mungesa e çdo model në sipërfaqen e Arsimit dhe zbulimin e simptomave karakteristike "capillaries thrombosed" flasin për lythat shputës. Rezultatet pozitive të PCR diagnozën e infeksionit HPV është konfirmuar pacientin.

Për të përcaktuar thellësinë e mbirjes lythat shputës çdo pacient është i caktuar arsimin ultratinguj. Kur dyshohet natyrën malinje e arsimit duke u konsultuar dermatoonkoloha. Nëse keni zbuluar tensionet e sëmundjeve këmbë duhet të konsultoheni Podoloh.

Lythat shputës janë të diferencuara nga thembra Keratoderma dhe pëllëmbët me sindromë. Dimensionet më të vogla të arsimit, nuk tapered, formë të sheshtë dhe simptomë "capillaries thrombosed" dhe nuk ka ndryshime inflamatore rreth shtresat e keratinizuara dalluar lez podoshvennuyu mbi Keratoderma.

Sifiloidy pëllëmbës-shputës kanë disa ngjashmëri me lez shputës. Kjo set fundit e karakterit të shumta pa dhimbje tipike dhe vendndodhjen në formën e unazave apo harqeve, RPR-pozitive test për sifilis.

Trajtimi i lythat shputës

Heqja Lythat shputës komplikime ajo më thellë, në krahasim me llojet e tjera të lythat sprouting në dermis. Për këtë arsye, electrocoagulation, për shembull, nuk janë gjithmonë të përshtatshme për marrjen e shpëtoj lythat. Përdorimi i saj është i mundur vetëm në rastin e një cekët lythat shputës vend dhe shpesh të komplikuara për formimin e mbresë.

Rezultate të mira janë marrë lythat cryodestruction. Kjo varet nga rezultati i një mjeku me përvojë, sepse ekspozimi shumë të thellë mund të çojë në shërimin e plagëve nga dhëmbëza, dhe shumë të cekët - për përsëritje të lythat. Pas trajtimit me nitrogjen të lëngët, në vend të lythat është një flluskë që nuk mund ta vras ​​kohën e shërimit të tij (rreth 7 ditë).

Largimi lazer jep rezultat më të mirë kozmetike dhe ju lejon të rregulluar thellësinë e veprimit në mënyrë optimale. Lythat Shkarkimi Laser është e shpejtë dhe pa dhimbje, dhe shërimi i merr disa ditë.

Për të hequr lythat shputës mund të përdoret si metodë e radiowave në të cilat lez është e prerë Radyonozh. Njëkohësisht, të djegurit e enëve të gjakut, duke parandaluar gjakderdhje dhe marrjen e lythat virusit nga gjaku.

Prerje kirurgjikale është i përshtatshëm për lythat shputës mëdha. Kjo zakonisht kryhet nën anestezi lokale me një bisturi dhe mund të jetë i komplikuar nga formimi i lë mbresë.

Parandalimi i lythat shputës

Parandalimi primar i lythat shputës është për të parandaluar infeksionin HPV. Vëmendje e veçantë i duhet kushtuar këpucë individuale veshur detyrueshme në dushe publike, pellgje dhe banjot. Po aq e rëndësishme, sidomos për njerëzit me sëmundjet e këmbë, një këmbë kujdesin e duhur të lëkurës: pedikyr rregullt, lulëzim dhe të ndaluar të trajtimit të tyre mjetet razmyahchayuschey.

Pacientët me deformime këmbë duhet të përdorin insoles ortopedike, orthoses, korrigjim shkarkim. Me rritjen e këmbët djersitje është e rëndësishme për të zgjedhur këpucë nga materialet natyrore dhe të përdorin mjete podsushyvayuschye. Nëse thatësi dhe të çara në lëkurë e thembra krem ​​nevojshme ushqyese dhe hidratues, mjekësore këmbë dush.

Parandalimin dytësor lythat shputës administrohet tek pacientët bashku me heqjen e lythat antiviralëve dhe imunomodulatoreve.