Pyelonephritis


 • Shkaqet e pielonefrit
 • Simptomet e pielonefrit
 • Komplikimet e pielonefrit
 • Diagnoza pyelonephritis
 • Trajtimi i pielonefrit

Pyelonephritis - veshkave infeksion nonspecific shkaktohet nga bakteret e ndryshme. Pacientët që vuajnë nga pielonefrit akut dhe kronik është rreth 2/3 e pacientëve urologjike. Pielonefriti mund të ndodhë në formën akute ose kronike, ndikojnë një ose dy veshkat. Sëmundje asimptomatike ose shprehje i dobët i simptomave në pielonefrit kronike shpesh dulls pacientët vigjilencë që nënvlerësojnë seriozitetin e sëmundjes dhe jo serioze në lidhje me trajtimin.

Shkaqet e pielonefrit

Sëmundja mund të ndodhë në çdo moshë. Shumica zhvillimin pyelonephritis:


 • fëmijët nën 7 vjet (probabiliteti i rritet pielonefrit për shkak të natyrës së zhvillimit anatomike);
 • femrat e reja të moshës 18-30 vjet (i pielonefrit lidhur me fillimin e aktivitetit seksual, shtatzënisë dhe lindjes së fëmijës);
 • në meshkuj moshuar (me pengimin e traktit urinar shkak të zhvillimit të adenoma prostatës).

Çdo arsye organike ose funksionale pengojnë rrjedhjen normale të urinës, të rritur gjasat e zhvillimit të sëmundjes. Shpesh pielonefrit shfaqet në pacientët urolithiasis.

Faktorët negative që kontribuojnë në shfaqjen e pielonefrit përfshijnë diabet, çrregullime imunitar, sëmundjet kronike inflamatore dhe hipotermi shpeshta. Në disa raste (zakonisht femrat) pyelonephritis zhvillon pas cystitis akute.

Sëmundje asimptomatike është shkaku i vonuar diagnozën e pielonefrit kronike. Pacientët fillojnë të marrin trajtim kur funksioni i veshkave është i komprometuar tashmë. Sepse sëmundje shpesh ndodh në pacientët që vuajnë nga urolithiasis sepse pacientët e tilla kanë nevojë për trajtim të veçantë edhe në mungesë të simptomave të pyelonephritis.

Simptomet e pielonefrit

Për pielonefrit akut fillimi të papritur të një rritje të mprehtë në temperatura deri 39-40 ° C. hipertermia është i shoqëruar me djersitje e harlisur, humbje e oreksit, dobësi të rënda, dhimbje koke, ndonjëherë - të përzier dhe të vjella. Dhimbje e shurdhër në rajonin e mesit (intensiteti dhimbje mund të ndryshojnë), shpesh i njëanshëm shfaqet në të njëjtën kohë me rritjen e temperaturës. Ekzaminimi fizik zbulon butësi kur përgjuar në rajonin e mesit (simptomë pozitiv Pasternatskogo). Pyelonephritis pakomplikuar akute nuk shkaktojnë LUTS. Urina bëhet me re ose kuqalashe. Në një studim laboratorike të urinës kthehet bacteriuria, proteinuria vogla dhe microhematuria. Për të përgjithshme të gjakut leukocytosis karakteristike dhe rritjen e ESR. Përafërsisht 30% e rasteve në analizën biokimike të gjakut shënuar rritje të mbetjeve azotike.

Pyelonephritis kronike është shpesh rezultat i procesit akute nedolikovanoho. Zhvillimi i mundshëm i pielonefrit primar kronik, pyelonephritis akut me një histori të nr pacientit. Ndonjëherë pyelonephritis kronik shfaqet rastësisht në urinë studimit. Pacientët me pielonefrit kronike ankohen për dobësi, humbje e oreksit, dhimbje koke dhe urinim të shpeshtë. Disa pacientë janë të shqetësuar për dhimbje e shurdhër dhemb në rajonin e mesit, më keq në mot të ftohtë të lagur. Me progresion të pielonefrit bilateral funksionit renale kronike thyer gradualisht, duke rezultuar në gravitetit të ulët të veçantë të urinës, hipertension dhe zhvillimin e dështimit të veshkave. Simptomet që tregojnë përkeqësimin akute të pielonefrit kronike përkojnë me procesin akute klinike.

Komplikimet e pielonefrit

Pyelonephritis Bilateral i mprehtë mund të shkaktojë dështim akute renale. Komplikime më të rënda përfshijnë sepsë të bakterial dhe shoku.

Në disa raste, pyelonephritis akute komplikuar paranephritis. Mundur pyelonephritis zhvillim apostenomatoznoho (formacioni i ulcerat shumëfishta të vogla në sipërfaqen e veshkave dhe lëvore saj), smerald veshkave (shpesh rezulton nga nje bashkim i ulcerat, të karakterizuar nga prezenca e proceseve inflamatore, ishemia dhe necrotic) abscess i veshkes (shkrirja renal parenchyma) dhe nekrozë e papillae renale . Me daljen e ndryshimeve qelbëzues shkatërruese në funksionimin e veshkave të treguara në veshka.

Nëse trajtimi nuk është kryer, aty vjen një fazë terminale të pielonefrit qelbëzues destruktive. Pyonefroz i zhvilluar në të cilat i veshkave është i ekspozuar plotësisht shkrirjes ekzemë dhe është një fireplace, i cili përbëhet nga dëmtimit të dhëmbëve të mbushura me urinë, qelb dhe të kalbjes indeve produkteve.

Diagnoza pyelonephritis

Diagnoza e "pielonefrit akut" me siguri nuk është e vështirë të nephrologist shkak të simptomave të ndryshme klinike.

Në historinë shpesh theksohet prania e sëmundjes kronike ose proceseve të fundit purulent akute. Foto Klinike formon karakteristike e kombinimit të rëndë pielonefrit e hipertermia me dhimbje të ulët mbrapa (zakonisht i njëanshëm), urinim të dhimbshme dhe ndryshimet urinar. Urina është me re ose kuqalashe nuancë, ka shprehur erë stinky.

Konfirmim laboratorik i diagnozës është zbulimin e baktereve në urinë dhe sasi më të vogla të proteinave. Për të përcaktuar patogjen bakposev mbajtur urinë. Prania e inflamacionit akut tregon leukocytosis dhe rritur ESR në gjak. Me kits veçanta të testit të kryera inflamacion identifikimi shkaktuar microflora.

Në kryerjen e urography Shqyrtimit zbuloi një rritje në sasinë e një të veshkave. Urography nxjerrës tregon një kufizim të mprehtë e lëvizshmërisë së veshkave gjatë ortoproba. Kur apostematoznoho rënie pyelonephritis funksion nxjerrës në anën e prekur (hije traktit urinar duket vonë ose mungon). Kur antraksit apo abscesi nxjerrës urogram në kthen fryrë veshkat kontur, compression dhe deformim gota dhe lojë me birila.

Diagnostics e ndryshimeve strukturore në pielonefrit kryer duke përdorur ultratinguj e veshkave. Aftësia Përqendrimi i veshkave vlerësuara duke përdorur mostra Zimntskoho. Për të përjashtuar urolithiasis dhe anomalitë anatomike shpenzojnë veshkat CT.

Trajtimi i pielonefrit

Pyelonephritis pakomplikuar akute trajtohen konservative sa i përket departamentit të urologjisë. Një terapi antibiotik. Ilaçet janë zgjedhur në bazë të ndjeshmërisë së baktereve që gjenden në urinë. Në mënyrë për të shpejt të eliminuar inflamacion, nuk lejojnë transferimin e pielonefrit në formë qelbëzues destruktive, trajtimi fillon me një drogë shumë efektive.

Një terapi detoxification, imuniteti trupi. Kur ethe caktuar dietë me proteina të ulët pas normalizimit të temperaturës e pacientit është transferuar në një dietë të ekuilibruar me një përmbajtje të lartë të lëngshme.

Në fazën e parë të trajtimit dytësor të pielonefrit akut duhet hequr pengesat që pengojnë rrjedhjen normale të urinës. Emërimi i drogës antibacterial në kalimin trazuar e urinës nuk jep efektin e dëshiruar dhe mund të çojë në komplikacione të rënda.

Trajtimi i pielonefrit kronike mbahen në të njëjtat parime si terapi e procesit akute, por është më shumë punë intensive dhe të qëndrueshme.

Terapia e pielonefrit kronike përfshin këto masa terapeutike:

 • adresuar shkaqet që çuan në rrjedhjen e urinës ose vështirësi shkaktuar rrjedhjen e gjakut renale;
 • Terapia me antibiotikë (trajtim caktuar duke pasur parasysh ndjeshmërinë e mikroorganizmave);
 • Normalizimi i imunitetit të përgjithshëm.

Në prani të pengesave nevojë për të rivendosur kalimin normal të urinës. Rivendosja rrjedhjen e urinës a shpejt (nefropeksiya në Nephroptosis, duke hequr gurët në veshka dhe të traktit urinar, heqjen adenoma e prostatës, etj). Heqja e pengesave për kalimin e urinës, në shumë raste mund të arrijë faljen e qëndrueshëm të gjatë.

Droga Antibacterial në trajtimin e pielonefrit kronike të emëruar në bazë të të dhënave antybiotykohramy. Për të përcaktuar ndjeshmërinë e terapisë mikroorganizmave drogë antibacterial realizuar një spektër të gjerë.

Pacientët me pielonefrit kronike kërkon terapi sistemike afatgjatë për të paktën një vit. Trajtimi fillon me një kurs të vazhdueshëm të terapisë me antibiotikë zgjat 6-8 javë. Kjo teknikë eliminon procesin purulent në veshka pa komplikime dhe formimin e indeve mbresë. Nëse veshkat tuaja duhet monitorimi Farmakokinetika antibiotikët nephrotoxic të vazhdueshme. Për të korrigjuar nëse përdorim të nevojshme ndihmesa imunitetit dhe imunomodulatoreve. Pas pacient ndjesë emëruar terapi të përhershme antibiotik.

Pacientët me pielonefrit kronike gjatë trajtim spa ndjesë (Jermuk, Zheleznovodsk, Truskavets, etj). Mbani në mend vazhdimësinë e detyrueshme të terapisë. Filluar në spital trajtim antibacterial duhet të vazhdojë pacient i jashtëm. Designed mjek trajtim sanatorium regjim duhet të përfshijnë antibiotikët që marrin, të rekomanduara nga mjeku vazhdimisht monitoron pacientit.

Si një metodë shtesë të trajtimit të përdorur ilaç bimor.