Pyoderma


  • Shkaqet e pyoderma
  • Klasifikimi i pyoderma
  • Trajtimi i pyoderma
  • Parandalimi i pyoderma

Pyoderma kombinohen sëmundjes qelbëzues inflamatore të lëkurës të shkaktuar nga microflora piogjen - piokokkam, Staphylococcus dhe Streptococcus. Përafërsisht një e treta e të gjitha sëmundjeve të lëkurës janë pyoderma ndryshme; Lezionet pyoderma fillore ndodhin në lëkurë të shëndetshme, dhe i mesëm është një ndërlikim i sëmundjeve në të cilën dëmet e lëkurës për shkak të kruarje. Kromë ndërlikuara Pyoderma, ekzemes, si diabeti dhe dështimit kronik renal.

Në pakomplikuar lezioneve sipërfaqësore pyoderma të lëkurës dhe të lëkurës pas shërimit është restauruar plotësisht; nëse pyoderma duke marrë kronike ose kurs të zgjatura, procesi i përfshirë shtresat e thella të lëkurës, plagët mbeten dhe pika të moshës.

Shkaqet e pyoderma


Në lëkurën e njeriut është vazhdimisht duke paraqitur një numër të madh të mikroorganizmave, disa prej tyre janë microflora normal të lëkurës, disa saprophytes dhe microflora i rastit që në funksion më të ulët mbrojtëse të lëkurës mund të shkaktojë pyoderma. Si rezultat i mikroorganizmave sekretojnë enzimat Endo-dhe ekzotoksina, e cila shkakton një reaksion lokal në formë të pyoderma.

Në patogjenezën e pyoderma të rëndësishme janë kushtet dhe karakteristikat e lëkurës njerëzore, moshën dhe gjendjen e sistemit imunitar të punës; ulje në reaktivitet imunologjike e kujdesit të njeriut dhe jo-personal rrit gjasat e pyoderma.

Në shumicën e rasteve, pyoderma është microflora saprofit, dhe pacientët nuk paraqesin asnjë rrezik për të tjerët.

Microtrauma, stresi, mbinxehje ose overcooling janë faktorë që zvogëlojnë funksionin mbrojtës të lëkurës dhe të rrisin gjasat e pyoderma; Rreziku merrni njerëzit që vuajnë nga diabeti, anomalitë e sistemit të tretjes, funksionin e dëmtuar hematopoiesis dhe ekuilibër vitaminë, obeziteti dhe shterimi gjithashtu pengojnë imunitetin lokal.

Lëkurë të prirur për prodhimin e tepërt të numrit të sebum që ndodh në çrregullime të sistemit qendror nervor, më të prekshme për piokokkam, si përbërja kimike e sebum zvogëlon pronat sterilizimi të lëkurës. Ndryshimet në nivelet e hormoneve ose që marrin rolin udhëheqës kortkosteroidov ndaj sëmundjeve të zakonshme, të cilat çojnë në pyoderma.

Klasifikimi i pyoderma

Pyoderma klasifikuar në varësi të thellësi dhe ashpërsisë, si dhe varësi patogjen. Pyoderma sipërfaqësore duken ostyofollykulyt, Shikoku lëkurës - është shpesh stafilodermii. Streptoderma sipërfaqësore pyoderma dhe të përziera manifestuar klinikisht si impetigo vullgare.

Stafilodermii Deep duket follykulytov si thella, Kirurgjisë, abrasions dhe karbunkulozi. Inflamacion thellë të lëkurës infeksion streptokokut duke i dhënë fund lezione ulqeroze të lëkurës që ndodhin në llojin e ecthyma vullgare. Ulçerë-vehetatiruyuschie Format kronike të pyoderma thellë shpesh shkaktohet nga microflora përzier.

Trajtimi i pyoderma

Trajtim pyoderma merret dermatolog. Kur burim pyoderma i infeksionit në flokë dhe rreth zistryhayut por nuk rruhem, për të mos lejuar ndotjen e microflora patogjen të zonave të shëndetshme të lëkurës; nëse pyoderma është e përgjithësuar në natyrë, i ndaluar trajtimin e ujit, duke përfshirë larë. Kontaktoni me ekstreme të ujit nuk është e dëshirueshme, veçanërisht në fazën akute të sëmundjes.

Lëkura rreth zonës së prekur është trajtuar me ngjyra anilinë spirtovymy zgjidhjeve dhe disinfectants, efekt i mirë jep oksid salicili dhe zgjidhje Permanganat kalium. Pavarësisht nga fakti se kontakti me ujë është e ndaluar, çdo ditë duhet të jetë tërësisht i larë duart dhe thonjtë e Procesit 2% zgjidhje të jodit për të parandaluar përhapjen e infeksionit, dhe lëkurë të shëndetshme Fshini pastër me një sfungjer i lagur.

Të ushqyerit gjatë trajtimit duhet të jetë i balancuar, më mirë të shkojnë në dietë qumësht-perimeve krejtësisht të përjashtuara nga extractives menu dhe alkoolit, të kufizuar përdorimin e kripës dhe të karbohidrateve të thjeshta.

Nëse pacienti është i qetë dhe ka bashkë-morbidities ose pyoderma merr një kurs të zgjatur apo kronik, kur ju lidheni simptomat dehje, mjekim këshillueshme për të kryer drogë antibacterial. Para se antibiotikët sjellje mori scraping ose shkarkimit, të përcaktuar patogjen dhe ndjeshmërinë e tij ndaj drogës. Penicilinat numër pothuajse nuk e emëruar për shkak të efikasitetit të ulët të tyre, macrolides dhe tetraciklina japë efekt të mirë terapeutik, por Erythromycin dhe Tetraciklina padëshirueshme përdoret për të trajtuar fëmijët dhe gratë shtatzëna.

Mjekimi droga kombinirovannymy antibacterial dhe cefalosporinat (Klaforan, Tseforin etj) është bërë obligim për infeksion të përzier mikrobike, si këto barna kanë një spektër të gjerë të ndryshueshmërisë dhe rezistent ndaj baktereve. Kurs dhe doza janë të caktuar në mënyrë individuale në bazë të ashpërsia e pyoderma zakonisht antibiotikët nuk duhet të jetë më pak se një javë.

Sulfanilamides më pak efektive në pyoderma, por në qoftë se intoleranca pacienti i antibiotikëve është bërë obligim Biseptolum, Sulfomonometoksin në doza të drejtë.

Immunotherapy aktiv specifik në kombinim me terapi antibiotike dhe trajtimin lokal jep rezultate të mira, veçanërisht për procesin kronik dhe i dobët. Injeksion nënlëkurës i toksoid, antigjenet specifike stafiloprotektinov dy herë në javë të kaloni në një klinikë apo spital nëse pacienti është në trajtimin e Spitalit.

Për të stimuluar imunitetin jospecifik drejtuar në autohemotransfusion, transfuzion të komponentëve të gjakut, rrezatim ultravjollcë të gjakut (UFOK) drogave të tilla si Methyluracilum, tretësirë ​​e manjolës ekstrakt dhe Siberian xhensen gjithashtu stimulon sistemin imunitar. Nëse keni çrregullime imunitar, trajtim i pyoderma këshillueshme kryer me emërimin e immunostimulants drogës thymus: timalin, taktivin; gama globulin përgatitjet dhe stimulators e prodhimit të interferonit. Terapi vitaminë është treguar për të gjitha llojet e pyoderma.

Parandalimi i pyoderma

Parandalimi për njerëzit që nuk kanë histori të sëmundjeve pustular dhe për ata me pyoderma korrente në histori, është higjienën personale, kryetari i komunës së preduprezhdayusche në shtëpi dhe në punë.

Pajtueshmëria me standardet sanitare dhe higjienike në prodhimin e reduktuar ndjeshëm incidencën e pyoderma në një institucion të vetëm. Gjithashtu trajtimi në kohë i lëndimeve dhe microtraumas shmang infektimin e mëtejshëm të plagëve dhe zhvillimin e pyoderma.

Ekzaminimet e rregullta mjekësore parandaluese për të zbuluar sëmundjet kronike të sistemit të tretjes, traktin e sipërm respirator Cakton trajtim dhe nuk do të lejojë zhvillimin e pyoderma mesme.

Për pacientët me parandalimin e diabetit pyoderma është një kujdes të plotë të lëkurës në lagështi e saj në kohë për të parandaluar microtraumas matseratsyey dhe edukim, si dhe diabetit, edhe një gërvishtje e vogël shpesh shkakton pyoderma të madhe dhe të thellë.