Postpartum hemorragji


  • Shkaqet e Postpartum hemorragji
  • Simptomet e Postpartum hemorragji
  • Diagnoza e Postpartum hemorragji
  • Trajtimi i Postpartum hemorragji
  • Parandalimi i Postpartum hemorragji

Rreziku i Postpartum hemorragji është se ajo mund të çojë në humbjen e shpejtë të sasive të mëdha të gjakut dhe vdekjes së nënave. Gjakderdhje e rëndë është përkeqësuar nga intensive rrjedhjen e gjakut i mitrës dhe një sipërfaqe të madhe plagë pas lindjes. Normalisht, trupi i një gruaje shtatzënë përgatitur për humbje fiziologjike të pranueshëm të gjakut gjatë lindjes (deri në 0,5% të peshës trupore) duke rritur volumin e gjakut intravaskular. Përveç kësaj, pas lindjes i mitrës gjakderdhje plagë të penguar nga rritja e tkurrje të muskujve të mitrës, compression dhe zhvendosje në shtresat më të thella të muskujve të mitrës arterie me aktivizimin e njëkohshëm të koagulimit të gjakut dhe trombozës në anije të vogla. 

Gjakderdhje herët pas lindjes ndodh në e parë 2 orë pas lindjes, mund të zhvillohet më vonë në periudhën nga 2 orë në 6 javë pas lindjes. Rezultati Postpartum hemorragji varet nga sasia e gjakut të humbur, gjakderdhje shpejtësi, efikasitetin e terapisë konservatore e DIC. Parandalimi i Postpartum hemorragji është një detyrë e rëndësishme e Obstetrike dhe Gjinekologjike.

Shkaqet e Postpartum hemorragji


Postpartum hemorragji është shpesh për shkak të shkeljes së funksionit myometrial kontraktil, hipotension (uljen e tonit dhe mungesa e aktivitetit kontraktil muskujve të mitrës) ose ngathtësi (humbje të plotë të tonit të mitrës, aftësia e saj për të reduktuar, mungesën e përgjigje të stimulimit të myometrium). Shkaqet e Postpartum hemorragji janë fibroids dhe fibroids mitrës, proceset Rumen në myometrium; tepruar shtrihen e mitrës me shtatzëni të shumëfishtë, polyhydramnios, të punës të zgjatur frutash i madh; përdorim të barnave që ulin tonin e mitrës.

Gjakderdhje pas lindjes mund të shkaktohet nga një vonesë në pjellë mitrës mbetur: lobes i placentës dhe membranave pjesë. Kjo parandalon kontraktimet normale mitrës, provokon inflamacion dhe zhvillimin e një gjakderdhje të papritur pas lindjes. Nga abuzimi departamenti mbeturinave rezultat të pjesshëm të rritur placentën, menaxhimin e dobët të fazës së tretë të punës, punët e dyskoordynyrovannaya, vrull e qafës së mitrës.

Faktorët provotsiruyuschimy gjakderdhje pas lindjes, kequshqyerja mund të shërbejë ose atrofi endometrial për shkak të operacionit të kryer më parë - C-seksioni, abortit, myomectomy konservatore, curettage mitrës.

E pas lindjes Hemorragji mund të kontribuojë për nënën shkeljet hemocoagulation për shkak të anomalive kongjenitale, duke marrë anticoagulants, zhvillimi i DIC - sindromi.

Shpesh gjakderdhje pas lindjes zhvillon në lëndime (thyerje) ose autopsi të traktit gjenital gjatë punës. Rreziku i lartë i Postpartum hemorragji është në preeclampsia, PREVIA parakohshme dhe shkëputje placental, kërcënuar abort, feto-placental pamjaftueshmërinë, paraqitjen e fetusit shkeljes, prania e nënës ose endometritis cervicitin, sistemi kronike kardiovaskulare dhe qendror nervor, veshkave dhe mëlçisë.

Simptomet e Postpartum hemorragji

Manifestimet klinike të Postpartum hemorragji shkak të numrit dhe intensitetit të humbjes së gjakut. Kur atonychnoy mitër nuk reagon për të manipulimit të jashtëm terapeutik, Postpartum hemorragji zakonisht është e bollshme, por mund të ketë valë-si natyra, nganjëherë rënë nën ndikimin e drogës, e cila redukton në mitër. Përcaktohet objektivisht hipotension, takikardia, lëkurë të zbehtë.

Shuma e humbjes së gjakut në 0,5% të trupit të nënave peshe konsiderohet si një i pranueshëm fiziologjik, me rritën humbja e gjakut duke folur për gjakderdhje patologjike pas lindjes. Madhësia e humbjes së gjakut tejkalon 1% të peshës trupore konsiderohet masiv, më shumë se kaq - kritik. Në humbjen kritike të gjakut mund të zhvillojë goditje hemorragjike dhe dic me ndryshime të pakthyeshme në organet vitale.

Në fund të periudhës pas lindjes gratë duhet të ruajnë Fuckers intensive dhe të gjata, të caktimit të kuqe të ndritshme me mpiksje të madhe gjakut, erë të pakëndshme, zvarritje dhimbje në bark.

Diagnoza e Postpartum hemorragji

Gjinekologji Modern klinik vlerëson rrezikun e lindjes hemorragji, i cili përfshin monitorimin gjatë niveleve të hemoglobinës shtatzënisë, numri i eritrociteve dhe trombocitet në serum të gjakut, gjakderdhje kohë dhe statusin e koagulimit të gjakut e koagulimit të gjakut (koagulimit).

Hypotonia dhe ngathtësi e mitrës mund të diagnostikuar në fazën e tretë të punës nga sagging, tkurrje dobët të myometrium, një periudhë më të gjatë kurs në vazhdimësi.

Diagnoza e Postpartum hemorragji është i bazuar në një ekzaminim të plotë të integritetit të placentës të ndarë dhe të membranave, si dhe rishikimi kanalin e lindjes, në drejtim të lëndimit. Nën gjinekolog i përgjithshëm anestezi kryen manual studiuar me kujdes në mitër në prani ose në mungesë të boshllëqeve pjesë të placentës, clots gjakut keqformime dispozicion ose tumore të mbetura, të parandaluar tkurrje të myometrium.

Rol të rëndësishëm në parandalimin e lindjes hemorragji dramat e vona të legenit ultratinguj 2-3 dite-të pas lindjes, e cila zbulon në mitër ishin fragmente të indeve placental dhe membranave.

Trajtimi i Postpartum hemorragji

Në hemorragji pas lindjes primar është të krijojë shkaqet e saj, ndalesë shumë të shpejtë dhe për të parandaluar humbjen akute të gjakut, restaurimin e volumit të gjakut dhe stabilizimin e tensionit të gjakut. Në luftën me Postpartum hemorragjike qasje të rëndësishëm të integruar duke përdorur të dy konservatore (mjekësore, mekanike) dhe trajtimet kirurgjikale.

Për të stimuluar aktivitetin shtrëngohet mitrës e muskujt mbajë catheterization fshikëzës dhe zbrazjes, hipotermi lokale (akull mbi poshtme të barkut), masazh të butë të jashtme të mitrës dhe në mungesë të rezultateve - Fondet intravenoz uterotonicheskih (zakonisht metilergometrina e oxytocin) injeksione të prostaglandinës në qafën e mitrës.

Për të rivendosur BCC dhe për të eleminuar efektet e humbjes akute të gjakut gjatë lindjes hemorragji shpenzojnë terapi infuzion-transfuzionit dhe komponentëve të gjakut plazma zëvendësuar agjentët.

Në identifikimin boshllëqe qafën e mitrës, vaginë dhe perineum gjatë kanalit të lindjes view pasqyra në e tyre qepen nën anestezi lokale. Në qoftë se ju shkelin integritetin e placentës (edhe në mungesë të gjakderdhjes), si dhe hemoragji hypotonic pas lindjes shpenzojnë përshpejtuar shqyrtimin manual të mitrës nën anestezi të përgjithshme. Gjatë rishikimit të mitrës kryejnë ndarjen manual i placentës dhe membranave mbetjeve, heqjen e clots gjakut; të përcaktuar praninë e këputje mitrës.

Në rastin e këputje mitrës mbajë një laparotomy emergjente, qepje ose hysterectomy. Nëse ju të gjeni prova të një rritje në placentë, si dhe masiv Postpartum hemorragjike nekupiruemom treguar hysterectomy (nëse është e nevojshme me ligation e brendshëm embolization arterie çapokor apo enëve të mitrës).

Ndërhyrje operative për stërvitje pas lindjes hemorragjike në të njëjtat masa reanimatsionnymy kohë: kompensimi i humbjes së gjakut, stabilizimi i hemodinamikën dhe presionin e gjakut. Zotërimi i tyre në kohë e sindromës trombogemorragichesky bën të lindjes nga vdekja.

Parandalimi i Postpartum hemorragji

Gratë me histori negative obstetrik dhe gjinekologjike, sistem të dëmtuar koagulimit duke marrë anticoagulants, kanë një rrezik të lartë të Postpartum hemorragji, kështu nën mbikëqyrje të veçantë mjekësor gjatë shtatzënisë dhe e dërgoi në shtëpi të specializuar të lehonisë.

Për të parandaluar Postpartum gratë hemorragji injektuar drogë që promovojnë kontraktimet e mitrës adekuate. Para 2 orë pas dorëzimit të të gjitha nënat në maternitet kryer nën mbikëqyrjen e një stafi dinamik mjekësore për të vlerësuar sasinë e gjakderdhjes në periudhën e hershme pas lindjes.