Miliaria


  • Shkaqet e miliaria
  • Simptomat miliaria
  • Diagnoza dhe trajtimi i miliaria
  • Miliaria parandalimit

Përkundër faktit se miliaria konsideruar kryesisht sëmundje e fëmijëve, subjektet dhe të rriturit e saj. Por shumica miliaria ndodh në foshnjat. Kjo është për shkak të papjekurisë së gjëndra djerse dhe mekanizmat e foshnjave termoregulacionit. Dhe në fëmijët dhe të rriturit janë miliaria më të prirur skuqje ventiluar dobët fusha. Këto përfshijnë folds e lëkurës (axillary, mezh'yahodichnye, folds inguinale në qafë, në mes gishtave, nën gjinjve dhe prapa veshëve), bërryl dhe gju bends, lëkurë të shtrënguar nën pëlhura prilehayuschimy sintetike (pelena nën standart, FA SHAT, veshje e bërë nga sintetike "frymëmarrje" pëlhura).

Shkaqet e miliaria

Në sistemin normal djersë njerëzore është i përfshirë në mënyrë aktive në termoregulacionit të trupit. Kur temperatura e ambientit është aktivizuar gjëndra djerse punojnë, ata fillojnë të sekretojnë në mënyrë aktive djersën, e cila ndihmon disa ftohje të lëkurës dhe mbron trupin nga mbinxehjes. I njëjti mekanizëm është shkaktuar kur temperaturën e trupit. Për shembull, në sëmundje të ndryshme që ndodhin me ethe (SARS, gripi, bronkit akut, pneumoni, grykët, fruthit, lisë së dhenve, rubeola, etj), aktivitet intensiv fizik, procedurat termike aplikuar ngrohjes fasha ose ukutuvan.


Djersitje të rënda mund të çojë në gjëndra djerse bllokuar dhe shfaqjen e miliaria. Shumë shpesh miliaria ndodh në foshnjat dhe fëmijët nën një vit sepse gjëndra djerse e tyre nuk janë të formuar plotësisht dhe kanë kanalet e ngushta. Në mesin e të rriturit miliaria është më shumë i zakonshëm në njerëz me djersitje të tepruar, peshë të tepërt ose trazira në sistemin endokrin.

Simptomat miliaria

Varësisht nga lloji i shpërthim dermatologji Klinike dallon tri variante klinike miliaria: kristal, të kuqe dhe papular.

Crystal miliaria përfaqësuara perla ose flluska të bardha me një diametër prej 1-2 mm. Bubbles, bashkimi së bashku, mund të krijojnë flluska të mëdha. Brenda disa orë ose ditë ata ia plas dhe thahet për të formuar shelushaschyhsya zonat në lëkurë. Ky lloj i miliaria ndodh kryesisht në foshnjat dhe është e vendosur në fytyrë, trup e sipërme dhe qafën. Nëse miliaria kristaltë ndodh në të rriturit, ajo zakonisht ndodh në gjoks lëkurës, prapa dhe sipërfaqet flexor e armëve dhe këmbët.

Miliaria Red duket si një nodules kuqe matëse 1-3 mm vezikulave që përmbajnë lëng turbullt. Këto elemente janë të rrethuar nga rim inflamatore hyperemic. Në mënyrë tipike, ata nuk e shkrihen së bashku. Pacientët me një merak të kuqe miliaria shprehur kruar që rrit me rritjen e temperaturës. Zakonisht ky lloj i miliaria ndikon në lëkurë në vende ku ajo është e ekspozuar ndaj fërkimit. Ajo folds inguinale, rajoni axillary, lakimi folds mbi gjymtyrëve dhe lëkurën nën gjinjve në femra. Që miliaria kuqe shpesh ndodh në të rriturit në mot të nxehtë apo gjatë punës së rëndë fizike.

Miliaria Papular skuqje karakterizohet si flluska ngjyra mish jo më të mëdha se 3 mm. I ndodhur bust skuqje, krahët dhe këmbët. Miliaria Papular zakonisht gjendet në vendet tropikale, klimë të lagësht dhe e nxehtë, për të cilat ajo e marra emrin e saj të dytë - "tropikale". Më të prirur për të rriturit miliaria papular cili i dytë më i keq të përshtatura për të ngrohur. Mbinxehje të shpeshta në këta pacientë mund të çojë në sosje e gjëndra djerse, shfaqjen e flaking dhe thatësi e lëkurës në miliaria.

Gjatë miliaria mund të jetë i komplikuar bashkuar infeksion sekondar. Në raste të tilla, përmbajtja është fshikëza purulent dhe nodules kthehet në pustules me pustules të vogla në krye. Procesi mund të transformohet në pyoderma.

Diagnoza dhe trajtimi i miliaria

Diagnoza e miliaria zakonisht nuk të vështira në çdo specialitet mjekësor. Prandaj, për të konfirmuar diagnozën e mjaftueshme pediatër inspektim vizual ose mjek i përgjithshëm. Në raste të rënda, ju mund të duhet të konsultoheni me një dermatolog.

Në trajtimin e miliaria rëndësi parësore i takon të eliminuar pacientin mbinxehje. Kjo është lehtësuar nga ventilim të shpeshta, banjot e ajrit, hidroterapi, më pak veshin veshje të ngrohtë dhe të brendshme pambuku. Për të shmangur miliaria në një verë të nxehtë duhet të përdorin hapësirën për tifoz apo kondicioner ftohjes. Të rriturit me miliaria këshilluar për të shmangur aktivitet fizik në kushte të nxehtë apo veshje të ngrohtë. Në shumicën e rasteve, simptomat janë miliaria në 1-3 ditët e para pas faktor ndërprerjen e shkakton atë.

Për të shpejtuar rimëkëmbjen mund të aplikoni trajtimin aktuale. Ndihmë e mirë me Saddleblankets dush me zgjidhje Permanganat kalcium, kamomil, suksesion, e ndjekur nga zonat e nxituar mund të trajtohen me pluhur oksid zinku ose talk. Në pruritit dukshme të rriturit përdorur drogë me mente dhe kamfuri, betametazonovye melhem. Shfaqja e komplikacioneve infektive në Saddleblankets një tregues për terapi antimicrobial antiseptics lokale dhe antibiotikëve.

Miliaria parandalimit

Paralajmërim miliaria është higjiena e lëkurës, ruajtjen e temperaturës optimale dhomë, trajtim të rregullt të ujit, duke eliminuar situatat që çojnë në djersitje të rënda. Summer duhet të shmangin ekspozimit të zgjatur në diell. Për njerëzit që lëvizin në një klimë të nxehtë, e dëshiruar përshtatjen graduale.

Është e nevojshme për të thënë për rroba. Kontakti i drejtpërdrejtë me të brendshme të lëkurës duhet të jetë "breathable" dhe jo shumë i ngushtë. Është e rëndësishme që të veshin motit të qëndrueshme dhe aktivitet fizik. Kështu, në sport ose punë fizike, si dhe rrobat e fëmijëve celular duhet të jetë më pak i ngrohtë.

Për të parandaluar miliaria në foshnjat duhet të shmangin përfundon shtrënguar pelena dhe shumë i ngrohtë. E rëndësisë së madhe është e drejtë kujdesit të lëkurës baby, duke mbajtur trajtim të rregullt me ​​ujë dhe banja e ajrit, ventilim të mirë, përdorimi i pelena cilësisë, pambuku dhe veshje prej liri.