Pneumoni


 • Shkaqet dhe mekanizëm i pneumonisë
 • Klasifikimi i pneumonisë
 • Simptomet e pneumonisë
 • Komplikimet e pneumonisë
 • Diagnostifikimi pneumoni
 • Trajtimi i pneumonisë
 • Prognozë për pneumoni
 • Parandalimi i pneumonisë

Pneumonia - një dëmtim akut mushkerise inflamatore infektive, e cila është e përfshirë në gjithë elementeve strukturale të indeve të mushkërive, kryesisht - indit mushkëror dhe intersticiale e mushkërive.

Pneumoni akute ndodh në 10-14 njerëz nga 1000, në grup-moshën mbi 50 vjet - 17 njerëz nga 1000. Incidenca Historiku i pneumoni akute mbetet, pavarësisht nga futja e agjentëve të reja antimicrobial, si dhe ka një normë të lartë të komplikimeve dhe vdekshmërisë (9% ) nga pneumonia. Ndër shkaqet e vdekshmërisë në pneumonia vlerë vendin e 4 pas sëmundjeve të zemrës dhe enët e gjakut, neoplazmat malinje, lëndimeve dhe helmimeve. Pneumonia mund të zhvillohet në pacientët debilitated, respektimi i dështimit aktual të zemrës, kancer, goditje, dhe komplikon rezultatin e fundit. Në pacientët me SIDA, pneumonia është shkaku kryesor i drejtpërdrejtë i vdekjes.

Shkaqet dhe mekanizëm i pneumonisë


Ndër shkaqet e pneumonisë, vendin e parë është një infeksion bakterial. Agjentët më të zakonshme dëshirore e pneumonisë janë:

 • Gram pozitive Bakteret: Pneumokoku (40 në 60%), staphylococci (2 deri në 5%), streptokoket (2,5%);
 • Gram-negative bakteret, Friedländer bacil (3 deri 8%), Haemophilus influenzae (7%), enterobakterie (6%), Proteus, Escherichia coli, Legionella dhe tjetri (1.5 në 4.5%);
 • Mycoplasma (6%);
 • infeksion viral (viruset herpes, gripi dhe paragripal, adenoviruset, dhe kështu në f..);
 • infeksion fungale.

Gjithashtu pneumoni mund të zhvillohet për shkak të ndikimit të faktorëve jo të transmetueshme: traumat e gjoksit, rrezatimi,, agjentët alergjike toksike.

Në rrezik për zhvillimin pneumoni përfshijnë pacientët me infarkt në zemër congestive, bronkit kronik, infeksion kronik nasofaringeal, zhvillimin kongjenitale të mushkërive, me shtetet e rënda mungesës së imunitetit, pacientët dobësuar dhe të varfëruar, pacientët të cilët janë në regjim shtrati afatgjatë dhe të moshuar dhe mosha e vjetër.

Sidomos gjasa për të zhvilluar duhanpirësit pneumoni dhe abuzimi i alkoolit njerëz. Nikotina dhe alkool avull dëmtojë rreshtim të bronke dhe faktorët mbrojtës pengojnë sistemin bronkopneumonare, duke krijuar një mjedis të favorshëm për futjen dhe përhapjen e infeksionit.

Infektive patogjenëve pneumonisë bronchogenic në mushkëritë tuaja, ose mënyra hematogjene lymphogenous. Kur reduktimin barrierë mbrojtëse ekzistuese në infeksion alveole bronkopneumonare zhvillon inflamacion që mezhalveolyarnoy përmes mureve përshkueshme të shtrihet në pjesë të tjera të indeve të mushkërive. Në mushkëror është formuar fluide, e cila pengon shkëmbimin e gazit oksigjen në mes të indeve të mushkërive dhe të enëve të gjakut. Zhvillimi oksigjen dhe pamjaftueshmëri të frymëmarrjes, dhe në pneumoni komplikuar - dështim të zemrës. 

Në zhvillimin e pneumonisë lirua 4 faza:

 • Faza fluksi (nga 12 orë deri në 3 ditë) - karakterizohet nga papritur anijet e furnizimit të gjakut të mushkërive dhe djersë i fibrinës në alveole;
 • opechenenyya kuqe faza (1 në 3 ditë) - ka një ind mushkerise vula, mëlçisë ngjan në strukturën. Në exudate alveolare janë qelizat e gjakut të kuqe në një numër të madh;
 • Organizojnë opecheneniya gri - (2 deri në 6 ditë) - erythrocytolysis karakterizuar dhe lirimin masiv të qelizave të bardha të gjakut në alveole;
 • Faza zgjidhje - restauruar strukturën normale të indeve të mushkërive.

Klasifikimi i pneumonisë

1. Bazuar në të dhënat epidemiologjike të dalluar pneumoni:

 • fituar komunitet-(SPITAL)
 • nosokomial (spital)
 • shtetet e shkaktuara mungesës së imunitetit
 • Rrjedha atipike.

2. faktor etiologjik i pneumonisë specifikim patogjen janë:

 • bakterial
 • viral
 • Mycoplasma
 • fungale
 • smeshannymy.

3. Në mekanizmin e lirimit pneumonia:

 • zhvillim primar si një patologji të pavarur
 • Zhvillim i mesëm si një komplikacion sëmundjeve që lidhen (p.sh., pneumonia congestive)
 • Aspiratë zhvillim në marrjen e trupave të huaj në bronke (grimcat e ushqimit, të vjella, etj)
 • post traumatike
 • Postoperative
 • sulm në zemër, pneumonia, e cila zhvillohet si rezultat i vaskulare tromboembolike degëve të vogla e arterieve pulmonare.

4. Shkalla e interesit pneumonia indeve të mushkërive të ndodhin:

 • Një mënyrë (me humbjen e të drejtës ose të majtë të mushkërive)
 • dypalësh
 • total, i pjesshëm, segmental, subdolkovye, basal (qendror).

5. Natyra e pneumonisë përfshijnë:

 • i mprehtë
 • Shtrëngimi i mprehtë
 • kronik

6. Në pikëpamje të çrregullimeve funksionale të pneumonisë ndodhin:

 • Prania e zhvlerësimit funksionale (me udhëzimet e karakteristikave dhe ashpërsia e tyre)
 • mungesa e çrregullimeve funksionale.

7. Në pikëpamje të komplikimeve të pneumonisë janë:

 • pakomplikuar
 • Sigurisht komplikuar (pleurit, abscese, shok bakterial toksike, miokardit, endokardit, dhe kështu me radhë. f.).

8. Në bazë të veçorive morfologjike të dalluar pneumoni:

 • parenkimale (lobar ose i pjesshëm)
 • vatra (pneumoni, pneumonia dolkovoe)
 • intersticiale (shpesh me sëmundje të mikoplazmave).

9. Varësisht nga ashpërsia e pneumoni ndahen në:

 • i butë - (.. mendje të qartë, temperaturën e trupit në 38 ° C, presion normal të gjakut, takikardi më pak se 90 BPM për min) karakterizohet me dehje butë, gulçim në pushim mungon radiographically i vendosur pak inflamacion.
 • e të mesme - shenja të toksicitetit të moderuar, norma e frymëmarrjes (vetëdije të qartë, djersitje, dobësi të rënda, temperaturën e trupit në 39 ° C, presionin e ulur mesatarisht të gjakut, takikardi gati 100 BPM në min.). - 30 min. vetëm, i vendosur infiltrimit shënuar radiographically.
 • të rënda - karakterizohet nga dehje të rënda (ethe C 39-40 °, krijimin e paqartë, dobësi, jerm, takikardi më shumë se 100 rrahje në min, kolaps..), gulçim dhe 40 min. vetëm, cianozë, i vendosur infiltrimi radiographically gjerë, zhvillimi i komplikimeve të pneumonisë.

Simptomet e pneumonisë

Pneumoni Lobar

Karakterizohet nga fillimi akute të etheve mbi 39 ° C, të dridhura, dhimbje gjoksi, gulçim, dobësi. Kollë të shqetësuar, fillimisht thatë, joproduktiv, atëherë, në 3-4 ditë - e "ndryshkur" pështymë. Temperatura e trupit është vazhdimisht e lartë. Në pneumonia lobar, ethe, kollë dhe pështymë tërheqje mbajtur deri në 10 ditë.

Në shkallën e rëndë pneumonia lobar kurs është përcaktuar shtyer të lëkurës dhe cianozë trekëndëshit nasolabial. Në buzë, cheeks, mjekër, eruptions krahë hundë të dukshme herpetike. Pacienti është e rëndë. Frymarrja e cekët, i shpejtë, në defekt krahë hundë. Dëgjim të dëgjuar kërcitja dhe rales me lagështi. Pulse, të shpeshta, shpesh aritmia, tensioni i gjakut ul, i shurdhër kardiak ton.

Pneumoni Fokale

Ajo karakterizohet nga një gradual, fillim mezi të dukshme, shpesh pas një respirator akut ose trakeobronkiti. Temperatura në ethe trupi (38-38,5 ° C) luhatjet sutochnymy, kollë të shoqëruar nga një shkarkesë e pështymë mucopurulent, djersitje shënuar, dobësi, kur të marrë frymë - dhimbje gjoks mbi frymëzim dhe kollitjes, acrocyanosis. Kur pneumoni fokale thahet pacienti merr më keq: nuk janë shënuar dyspnea, cianozë.

Dëgjim të dëgjuar frymëmarrje të vështirë, extensions fryma thatë wheezing vogël-dhe të mesme, kërcitje mbi inflamacion.

Karakteristikat e pneumonisë shkaktuar nga ashpërsia, dhe prania e pronave patogjen komplikime.

Komplikimet e pneumonisë

Komplikimet besonin pneumoni, të shoqëruara me zhvillimin e organeve bronkopneumonare të mirë dhe proceseve inflamatore reaktive shkaktohen drejtpërdrejt pneumoni. Këtu është prania e komplikimeve varet rrjedhën dhe rezultatin e pneumonisë. Komplikimet e pneumonisë mund të jenë të mushkërive dhe extrapulmonary.

Komplikimet pulmonare e pneumonia mund të jetë sindroma obstruktive, abscess, gangrenë i mushkërive, dëmtime akute të rrugëve të frymëmarrjes, parapnevmonichnyh pleural efuzioni.

Ndër ndërlikimet extrapulmonary të pneumonisë shpesh zhvillojnë akute sëmundje të zemrës pulmonar, endokardit, miokardit, meningjitin dhe Meningoencefaliti, glomerulonefriti, shok toksik, anemi, psikozë, dhe kështu me radhë. D.

Diagnostifikimi pneumoni

Në diagnozën e pneumonisë zgjidhur disa probleme: diagnoza Diferenciale e inflamacionit të mushkërive me proceset e tjera, sqarimin e etiologjisë dhe rëndësisë (komplikacione) pneumoni.

Pneumonia duhet të dyshohet në një pacient i bazuar në baza simptomatike: zhvillimin e shpejtë të etheve dhe dehje, kollë.

Ekzaminimi fizik vulë përcaktuar ind të mushkërive (bazuar në trokitje blunting e shëndoshë pulmonare dhe të rritur bronhofonyy), një foto karakteristike dëgjim - fokale, i lagësht, dribnopuhyrtsevyh, tinguj wheezing ose kërcitja.

Kur echocardiography dhe ultratinguj zgavër pleural nganjëherë referuar rrjedhje pleural.

Në mënyrë tipike, konfirmoi diagnozën e pneumonisë pas radiografi të mushkërive. Në çdo lloj të pneumonisë shpesh proces kap lob të ulët. X-rrezet e pneumonisë mund të ndodhin si vijon:

 • parenkimale (fokale ose përhapur ZATEMNENYE lokalizimin ndryshme dhe shtrirjen);
 • intersticiale (foto pulmonar përforcuar nga peryvaskulyarnoe dhe infiltrimi peribronhialnoy).

Radiographs e pneumonisë zakonisht bëhet në fillim të sëmundjes dhe 3-4 javë për të kontrollit inflamacion leje dhe të përjashtuar patologji të tjera (zakonisht kancerit bronchogenic mushkërive).

Ndryshimet në gjak në pneumoni të karakterizuara nga leukocytosis 15 deri në 30 • 109 / l, ndërrime goditje me thikë 6-30%, rritje ESR në 30-50 mm / h. Urinalysis mund të përcaktohen proteinuria, rrallë microhematuria.

Bakanaliz pështymë e pneumonisë mund të zbulojë patogjen dhe të përcaktuar ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve.

Trajtimi i pneumonisë

Pacientët me pneumoni zakonisht hospitalizuar në departamentin obscheterapevtycheskoy Pneumologji ose ndarje.

Për periudhën e ethe dhe dehje emëruar pjesën tjetër krevat, të ngrohtë të pijshëm të bollshme të lartë kalori, vitamina të pasur ushqim. Kur vyryazhennyh simptomat e dështimit të frymëmarrjes në pacientët me pneumoni të përshkruajnë thithjen e oksigjenit.

Kryesisht në trajtimin e pneumonia eshte terapi antibiotik. Të përshkruajnë antibiotikët duhet sa më shpejt të jetë e mundur, pa pritur për përkufizimin e parazitit. Zgjedhja e mjekut antibiotik kryen, jo vetë i papranueshëm!

Në pneumoni e fituar në komunitet-shpesh përshkruajnë penicilinë (amoxiclav, ampicilin dhe t. F.), macrolides (rovamitsin, rulyd), Cephalosporins (cefazolin, kefzol, etj). Zgjedhja e rrugës së administratës së antibiotikut përcaktohet nga ashpërsia e pneumonisë.

Për trajtimin e pneumonisë nozokomiale duke përdorur penicilinat, Cephalosporins, fluoroquinolones (tsyprobay, tarivid dhe t. F.), karbapenemet (Tien), aminoglycosides (gentamicin). Kur një patogjen i panjohur përshkruajnë antibiotikët kombinuara me 2-3 drogës. Trajtimit mund të zgjasë 7-10 deri në 14 ditë për të ndryshuar antibiotik.

Kur Pneumonia është treguar i trajtimit detoxification, immunostimulation, qëllimin zharoponyzhayusche, expectorants dhe mucolytic, antihistamines.

Pas ndërprerjes së etheve dhe profilin toksicitetit të zgjerimit dhe të përshkruajnë fizioterapinë (electrophoresis me klorur kalciumi, jodur kalium, lydazoy, UHF, masazh, mbytje) dhe ushtrimit të stimuluar lejen e vatrave inflamatore.

Trajtimi i pneumonisë bëhet për shërim të plotë e pacientit, e cila është përcaktuar me kusht normalizimit dhe gjendjen e parametrave shëndetësor, fizik, radiologjike dhe laboratorike.

Me të shpeshta njëri korrente pneumonia dhe të njëjtin vend pyetje e ndërhyrjes kirurgjikale.

Prognozë për pneumoni

Kur pneumoni prognozë përcaktohet nga disa faktorë: virulenca e patogjen, mosha i durueshëm, sëmundjeve sfond, reaktivitet imun, e mjaftueshmërisë e trajtimit.

Prognozë jo të favorshme në lidhje me variante të komplikuara të rezistencës shtetit pneumoni iimunodefitsitnye të patogjenëve të trajtimit me antibiotikë.

Pneumoni Sidomos i rrezikshëm në fëmijët nën 1 vit shkaktohet nga Staphylococcus, Pseudomonas aeruginosa, klebsyelloy: vdekshmërisë atyre prej 10 deri 30%.

Me masa me kohë dhe të përshtatshme të trajtimit pneumoni përfundon shërim. Për opsionet ndryshimet në indet e mushkërive mund të vërehet edhe pneumoni rezultate:

 • restaurimit plotë i strukturës së indit mushkërive - 70%;
 • duke formuar një zonë pneumosclerosis lokale - 20%;
 • duke formuar një zonë karnyfykatsyya lokale - 7%;
 • reduktim ose pjesa segment në madhësi - 2%;
 • segment tkurrje ose lob - 1%.

Parandalimi i pneumonisë

Masat për të parandaluar zhvillimin e pneumonisë janë si forcim të trupit, mbështetje imunitar, faktor përjashtimi hipotermi, rehabilitimin e kronike nasopharynx infektive Foci, anti-pluhuri, ndërprerjen e duhanit dhe alkoolit.

Në pacientët e shtrirë në shtratë debilitated për të parandaluar pneumoni dhe të dobishme të frymëmarrjes të ushtrimeve terapeutike, emërimin masazh të agjentëve antitrombocitare (trental, AHAPURYN, heparin).