Fibrozë


 • Pneumosclerosis Klasifikimi
 • Shkaqet dhe mekanizëm i pneumosclerosis
 • Simptomat pneumosclerosis
 • Komplikimet pneumosclerosis
 • Diagnoza pneumosclerosis
 • Trajtimi pneumosclerosis
 • Prognozë për fibrozë
 • Pneumosclerosis Parandalimi

Fibrozë - një lidhës të mushkërive patologjik zëvendësim indeve si rezultat i proceseve inflamatore ose degjenerative në mushkëri, i cili është shoqëruar nga elasticitetit dhe gazit këmbim në zonat e prekura. Rritja e indeve lidhës në mushkëri shkakton deformimin e compression bronkiale dhe një tkurrje të mprehtë të indeve të mushkërive. Mushkëritë janë bezvozdushnymy dhe të reduktuar në madhësi. Fibrozë mund të zhvillohet në çdo moshë, kryesisht patologjinë mushkërive vërejtur në meshkuj.

Pneumosclerosis Klasifikimi

Shkalla e ashpërsisë së zëvendësimit parenchyma mushkërive nga lirimin e indit lidhor:


 • fibrozë - tyazhistye ndryshime të kufizuar parenchyma mushkërive, të alternuara me indet e mushkërive ajror;
 • sklerozë (në të vërtetë fibrozë) - vula këmbimi dhe parenkimale mushkërive ind lidhës;
 • cirroza - pneumosclerosis rast ekstrem, e cila karakterizohet nga zëvendësimin e plotë të alveole, bronkeve dhe indit lidhor vaskulare, trashje pleural, zhvendosjes në anën e prekur e mediastinum.

Prevalenca e fibrozë të mushkërive mund të jetë i kufizuar (lokale, fokale) dhe i shpërndarë. Fibrozë është i kufizuar dhe i vogël-krupnoochagovogo.

Fibrozë zonë macroscopically kufizuar është kompakt parenchyma mushkërive e rënies në këtë pjesë të mushkërive. Një formë e veçantë e pneumosclerosis fokale është karnyfykatsyya (postpnevmonicheskiy sklerozë, në të cilën inflamacion në indet e mushkërive për të formuar dhe konsistencë ngjan mish i gjallë). Ekzaminim mikroskopik i mushkërive mund të përcaktohet zjarr sklerozirovannymi nahnoyitelnyye, fibroatelektaza, exudate i fibrinës, dhe kështu me radhë. D.

Fibrozë Shperndare ndikon në tërë mushkërive, dhe nganjëherë të dyja mushkëritë. Indeve të mushkërive nënshkrimin, reduktohet volumi i mushkërive, ata humbën strukturën normale.

Fibrozë Limited ka asnjë efekt të rëndësishëm në funksion hazoobmennuyu dhe elasticitet të mushkërive. Në pneumosclerosis difuze të mushkërive vërejtur model të ngurtë e dritës dhe të reduktuar ventilim të saj.

Për plagë parësor të strukturave të caktuara të dalluar alveolare mushkërive, intersticiale, perivascular, dhe fibrozë perilobulyarvyy peribronhialnye.

Për faktorëve etiologjik të dalluar Postnekrotycheskyy, fibrozë të qarkullimit të gjakut dhe sklerozë të indeve të mushkërive, të zhvilluar si rezultat i proceseve inflamatore dhe degjenerative.

Shkaqet dhe mekanizëm i pneumosclerosis

Zakonisht shoqërohet me fibrozë brenda apo është rezultat i disa sëmundjeve të mushkërive:

 • pneumoni pazgjidhshëm infektive, viral dhe aspiratë, tuberkulozi, infeksionet fungale;
 • COPD, bronkit kronik dhe perybronhyt;
 • atelectasis mushkërive, i zgjatur pleurit masiv;
 • pneumoconiosis shkaktuar nga inhalimi i gazrave industriale dhe pluhuri, dëmtimi rrezatimit;
 • alveolytov (fybrozyruyuscheho, alergjik)
 • sarkoidosis i mushkërive;
 • Trupat e huaj bronkial;
 • lëndimet dhe lëndimet e parenchyma gjoks dhe mushkërive;
 • sëmundje e trashëguar të mushkërive.

Para zhvillimit mund të çojë pneumosclerosis i pamjaftueshëm dhe efikasitetin e terapisë anti-inflamator të këtyre sëmundjeve.

Gjithashtu fibrozë mund të zhvillohet si rezultat i trazirave hemodinamik në sistemin pulmonar qarkullimit (si rezultat i stenozë mitrale, e majtë dështim të zemrës ventricular, emboli pulmonare), rrezatimi jonizues duhur, pnevmotropnyh toksik marrë drogë në pacientët me reaktivitet të reduktuar imunitar.

Fibrozë Postpnevmonicheskiy është shkaktuar nga inflamacion jo të plotë leje në mushkëri, duke çuar në përhapjen e ind lidhës mbresë dhe zhdukje të lumen të alveole. Shumë shpesh fibrozë ndodh pas pneumoni streptokoksike, i shoqëruar nga formimi i nekroza parenchyma mushkërive dhe formimin e abscesit, plagë e cila është shoqëruar me një shtim të indit fijor.

Fibrozë Posttuberkulozni karakterizohet nga përhapja e indeve lidhës në mushkëri dhe zhvillimin okolorubtsovoy emfizemë.

Bronkit kronik dhe Bronchiolitis shkaktojnë zhvillimin e perybronhyalnoho difuze dhe pneumosclerosis perilobulyarnoho.

Me pleurit gjatë aktuale në procesin inflamator i përfshirë shtresat sipërfaqësore të dritës, ka compression i parenchyma exudate dhe zhvillim plevrohennye pneumosclerosis.

Alveolite Fibrosing dhe dëme rrezatimi shkakton zhvillimi i përhapur pneumosclerosis formimin e "mushkërive qelizë".

Kur simptomat e dështimit të zemrës ventrikular të majtë, stenozë mitrale valvul është pjesë propotevanie lëngshme e gjakut në indet e mushkërive të zhvillimit të mëtejshëm të pneumosclerosis kardiogjenik.

Mekanizmat e zhvillimit dhe për shkak të arsyeve të saj formë pneumosclerosis. Megjithatë, të përbashkëta për të gjitha format e pneumosclerosis etiologjik janë shkelje të funksionit të ventilimit të mushkërive, kapacitet bronkiale kullimit, qarkullimin e gjakut dhe rrjedhën e limfatike në mushkëri. Shkelja e strukturës dhe shkatërrimin e mushkëror çon në zëvendësimin e strukturave morfologjike e parenchyma mushkërive ind lidhës. Shkelja e limfatike dhe qarkullimit të gjakut bronholehochnuyu shoqërues dhe patologji të enëve të gjakut, të kontribuojë gjithashtu në pneumosclerosis shfaqjen.

Simptomat pneumosclerosis

Pacientët fibrozë kufizuara zakonisht nuk e mërzit, ndonjëherë shënoi një kollë të lehtë me pështymë pakët. Kur shihet në anën e prekur mund të tregojnë tërheqje të gjoksit.

Shperndare fibrozë dyspnea simptomatike duket - në fillim gjatë ushtrimit, dhe më vonë - vetëm. Skin me nuancë cyanotic për shkak të reduktimit të alveolar indeve të ventilimit të mushkërive. Një tipar karakteristik i dështimit të frymëmarrjes në pneumosclerosis është një simptomë e gishtave Hipokratit (në formën e daulle shkopinj).

Fibroza difuz është e shoqëruar me simptoma të bronkit kronik. Pacientët kollë shqetësuar - të lëngshme i parë, pastaj obsesiv me lirimin e purulent pështymë. Duke komplikuar pneumosclerosis themel sëmundje, bronkoektazise, ​​pneumoni kronike.

Ka dhimbje dhemb gjoksi, dobësi, humbje peshe, lodhje.

Shpesh zhvillojnë shenja të kesh të mushkërive: gjë e shëmtuar bruto të gjoksit, muskujt ndër brinjëve atrofi, heqjen e zemrës, enët e mëdha dhe trake drejt shkatërrimit.

Në forma të shpërndara pneumosclerosis zhvillimin e hipertensionit, qarkullimin dhe simptoma të zemrës pulmonare pulmonare.

Pneumosclerosis ashpërsia përcaktohet nga volumit të indit të prekur të mushkërive.

Komplikimet pneumosclerosis

Ndryshimet morfologjike në alveole, bronke dhe anijet në plumb pneumosclerosis për shkelje të funksionit të ventilimit të mushkërive, hypoxemia arterial, reduktimin e shtratit të enëve të gjakut dhe të zhvillimit të komplikuar të sëmundjes pulmonare të zemrës, dështimi kronik të frymëmarrjes, sëmundjet inflamatore të mushkërive bashkuar. Shoqërues i vazhdueshëm Pneumosclerosis është emfizemë.

Diagnoza pneumosclerosis

Dhënat fizike në pneumosclerosis varet nga lokalizimin e ndryshimeve patologjike. Mbi zonën e përhapur lezione ose të dëgjoni frymëmarrje të dobësuar në mënyrë dramatike, rales lagësht dhe të thatë, trokitje të shëndoshë - të shurdhër.

Të besueshme të zbuluar fibrozë të mushkërive lejon radiografi. Duke përdorur X-ray tregoi ndryshime në indet e mushkërive në pneumosclerosis asimptomatike, prevalencës së tyre, natyrës dhe ashpërsi. Për detajet e të vendeve të kontaminuara pneumosclerosis bronhohrafyyu shpenzojnë, mushkërive CT dhe MRI.

Shenjat radiografike pneumosclerosis të ndryshme, duke reflektuar jo vetëm ndryshime si sklerotizues në mushkëri, por foton e sëmundjeve shoqërues: emfizema, bronkiti kronik, bronkiektazise. X-rrezet përcaktohet nga reduktim në madhësinë e pjesës së prekur të mushkërive, shtim, tyl dhe petlystoy shenjat mushkërive përgjatë razvetvlen bronke për shkak të deformimit të mureve të tyre, sklerozë të shumëfishtë dhe infiltrimit peribronhialnoy. Shpesh mushkërive fusha pjesët më të ulta të marrë formën e një sfungjer poroz ("dritë qelizore").

Në bronhohramma - konvergjencës ose refuzimin e shtrëngim bronkiale dhe deformimit të tyre, bronke e vogla nuk janë të përcaktuara.

Në kryerjen e bronchoscopy janë shpesh bronkiektazise, ​​simptomat e bronkit kronik. Analiza e përbërjes qelizor të lavazha bronkiale ndihmon për të qartësuar etiologjinë dhe shkallën e aktivitetit të proceseve patologjike në bronke.

Në studimin e funksionit të mushkërive (spirometry, rrjedhin pik metria) janë reduktuar kapacitetin e mushkërive dhe shkalla e të qenët i qartë bronkiale (indeks Tiffno).

Ndryshimet në gjak pneumosclerosis nonspecific.

Trajtimi pneumosclerosis

Trajtimi pneumosclerosis mban pulmonologist apo mjek. Inflamacion akut në mushkëri apo zhvillimin e komplikimeve mund të jetë një tregues për kujdesin spitalor në departamentin e Pneumologji. Në terapi pneumosclerosis fokus kryesor është në eliminimin faktor etiologjik.

Forma të kufizuara nuk pneumosclerosis manifestuar veten klinikisht nuk kërkojnë trajtim aktiv. Nëse fibrozë ndodh me inflamacion akut (pneumonia shpeshta dhe bronkit), përshkruajnë antimicrobial, expectorant, mucolytic, fonde bronholytycheskye, të kryer bronchoscopy terapeutik për të përmirësuar kullimit e pemës bronkiale (Lavage bronchoalveolar). Kur simptomat e mosfunksionimit të zemrës dhe glycosides kardiake përdorur drogë kalium në prani të një përbërësi alergjike dhe diffusely pneumosclerosis - glukokortikoideve.

Rezultatet e mira në pneumosclerosis është përdorimi i kompleksit mjekësore dhe sportive, masazh gjoks, terapi oksigjeni dhe fizioterapi.

Fibrozë Limited, cerozë dhe fibrozë, shkatërrimin e indeve të mushkërive dhe qelbëzim të kërkojnë kirurgji (heqje e mushkërive prekur).

Një metodë e re në trajtimin e pneumosclerosis është përdorimi i qelizave burimore, duke i lejuar për të rivendosur strukturën normale të mushkërive dhe funksionin e hazoobmennuyu.

Prognozë për fibrozë

Parashikimi më tej në pneumosclerosis varet progresion të ndryshimeve në mushkëri dhe shpejtësinë e dështimit të frymëmarrjes dhe të zemrës.

Opsionet më të këqija pneumosclerosis kur të jetë e mundur si rezultat i formimit të "mushkërive qelizë" dhe bashkimin infeksion sekondar.

Me formimin e "mushkërive qelizë" dramatike utyazhelyaetsya dështim të frymëmarrjes, u rrit presioni në arterie pulmonar dhe zemra pulmonar zhvillon. Zhvillimi i infeksionit sekondar, proceset mikotike apo tuberkulozi në pneumosclerosis sfond shpesh çon në vdekje.

Pneumosclerosis Parandalimi

Pneumosclerosis PREVENTIVE sigurojë për parandalimin e sëmundjeve të frymëmarrjes, trajtimin e hershëm të ftohjet, infeksionet, bronkit, pneumoni, tuberkulozi pulmonar. Ajo është gjithashtu e nevojshme që të paralajmërojnë ndërveprimin me substanca pnevmotoksichnymy pnevmotoksichnyh duke marrë drogë. Në industri të rrezikshme që lidhen me inhalimi i gazrave dhe pluhurit, ju duhet të përdorni respirators, të instaluar shter ventilim në miniera dhe vendet e punës xhami Rezchykova, grinders, etj Kur identifikimin e shenjave punonjës pneumosclerosis përkthimin e kërkuar në punë të tjera jo të lidhura kontaktet me substanca pnevmotoksichnymy.

Përmirësuar gjendjen e pacientëve me ndërprerjen e duhanit pneumosclerosis, forcim, stërvitje të lehta.