Përdhes


  • Klasifikimi i përdhes
  • Simptomet e përdhes
  • Komplikimet e përdhes
  • Diagnoza e përdhes
  • Përdhes Mjekimi
  • Moti përdhes
  • Parandalimi i përdhes

Patogjeneza e çrregullimeve metabolike përdhes janë shkaktuar nga një shkelje të rregullores së metabolizmin e purines në trup dhe të çojë në akumulimin e acidit urinës dhe derivateve të saj - kripëra të acidit urate. U rrit përqendrimi i acidit urinës (hyperuricemia) në plazmën dhe depozitimin e urate është rezultat i sintezës rritje dhe ulje sekretim urinar. Microcrystals Urate grumbulluar në dëmtimit të dhëmbëve të përbashkëta me zhvillimin e inflamacionit podager dhe veshkave, duke shkaktuar nefropati.

Përdhes zakonisht ndikon pacientët mbi 40 vjet, ndërsa tek burrat duket 20 herë më shpesh sesa femrat.

Klasifikimi i përdhes


Klinika përdhes ndryshojnë renale, metabolike dhe forma të përziera. Formulari i veshkave i përdhes është e karakterizuar nga rënie nxjerrje e metabolizmit të acidit urik - tepërt e formimit të saj; Formulari i përzier kombinon çrregullime të moderuar të sintezës dhe largimin nga trupi i urinës.

Varësisht nga arsyet që çojnë në zhvillimin e sëmundjes, përdhes mund të jetë primare ose sekondare. Përdhes primar shpesh shkaktohet nga defekte gjenetike dhe hypofunction e enzimeve të përfshira në metabolizmin e purines dhe nxjerrje e kripërave urinës. Faktorët e përdhes përfshijnë ushqimin e tepruar dhe monoton, rrit konsumimin e mishit dhe alkoolit, inaktive. Cerma sekondar është shkaktuar nga sëmundjet e tjera - patologjia e çrregullimit të funksionit të veshkave, çrregullimeve të gjakut (leukemia, limfoma, policitemia), psoriaza, terapi citotoksik drogës, saluretics dhe droga tjera.

Klasifikimi klinik identifikon shtatë format e levizjes së përdhes: një sulm tipik (konvencional) të artritit akut podager, artrit në tipit infektive-alergjik, subakut, revmatoyidopodobnyy, psevdoflehmonoznyy, periartriticheskiy dhe opsionet malosimptomno.

Simptomet e përdhes

Klinika përdhes të dalluar 3 faza: premorbid, yntermyttyruyuschuyu dhe kronike.

Premorbydnaya urykemiyi faza asimptomatik karakterizohet dhe nuk është një cerme. Në nivel laborator të hyperuricemia është gjetur në 8-14% e të rriturve. Faza e përhershme është e karakterizuar nga episode të sulmeve përdhes të artritit akut, interspersed me periudha asimptomatike. Para formën kronike e përdhes përfshijnë formimin e nodules podager (tophi), podager manifestimeve kronike arthritis pozasuhlobovi në formën e dëmtimit të veshkave (50-70% e rasteve klinike).

Sulm klasik akute të artritit podager zhvillon në 50-80% të pacientëve. Default fillimin e papritur, shpesh gjatë natës. Sulm primar përdhes është shkaktuar shpesh nga alkooli, ushqimet yndyrore, trauma, hipotermi. Sulmi i përdhes karakterizohet nga dhimbje në Rezchayshaya plyusnefalanhovoho gishtin e përbashkët 1, sindromi febrile, ënjtje e nyjeve, t'i shtyer të lëkurës dhe të komentoj mbi atë, mosfunksionim të përbashkët. Pas 3-10 ditësh sulm përdhes subsides me zhdukjen e të gjitha shenjave dhe funksioneve të normalizimit. Re sulm podager mund të zhvillohet pas disa muaj apo edhe vite, por çdo herë intervalet ndërmjet sulmeve të shkurtuar. Burrat sulm fillestar i përdhes shpesh ndodh nga lloji i nyjeve plagë monoartrit e këmbë, gratë - dhe oligo-artritit përfshin nyjeve të dorës.

Poliartriti në llojin infektive-alergjik të përdhes ndodh në 5% të pacientëve. Kjo formë e përdhes është e karakterizuar nga rrjedha e të emigrojnë dhimbje në nyje të shumta, regres të shpejtë të shenjave të inflamacionit, si në rastin e artritit infektive-alergjik klinikë.

Për subakut kurs klinik karakterizohet me tipike lokalizimin dhimbje përdhes në të përbashkët të parë plyusnefalanhovom dhe shenjat e moderuar e dëmit. Në përdhes subakut në pacientët e rinj mund të zhvillojë mono ose medium olihoartrita dhe nyjeve të mëdha.

Formë Revmatoidnopodobnaya e përdhes nyjeve të ndryshme të interesit primar e duarve si mono ose olihoartrita.

Kur lloj psevdoflehmonoznom i përdhes të ndodhë monoartrit lokalizimin ndryshme të inflamacionit të përbashkët dhe ethe parasustavnyh ind. Për këtë opsion ngjan një klinikë për phlegmon ose artrit të rëndë.

Variante Malosimptomno e përdhes është e karakterizuar nga shënuara keq, simptomat veshur - një dhimbje të vogël, t'i shtyer të dobët të lëkurës në zonën e prekur.

Për format periartriticheskoy e përdhes priren bursa humbjen dhe pjezë (thembra më shumë) në nyje paprekur. Më vonë u bashkua me artrit podager e lezioneve kronike të nyjeve këmbë, ata defiguratsiya dhe ngurtësi; deformim i indeve të kyçeve, rritje kockëmadh; contracture, kërcitje në gju dhe kyçin e këmbës nyje të, përmbysje jo të plotë gishtat. Në këtë sfond të sulmeve të vazhdueshme të të podager statusit përdhes të zhvillimit të mundshëm - jo rëndim qetësua e inflamacion kronik i indeve artrit parasustavnyh nga infiltrimi e kripës. Si rezultat, sulmet e rënda të pacientëve përdhes janë aktivitet i paaftë dhe motor.

Në historinë e gjatë të përdhes (më gjatë se 5-6 vjet) dhe një shkallë të lartë të hyperuricemia ka karakteristika të veçanta - tophi podager ose nodules, të cilat janë vile kristaleve urate në indet e buta. Ime e preferuar janë fusha lokalizimin e veshët tophi, parakrahë indeve nënlëkurore, bërryla, gishtat, këmbët, këmbët, kofshët. Gjatë sulmet e përdhes tophi mund të hapen me lirimin jashtë shkarkimit bardha.

Komplikimet e përdhes

Hyperuricemia dhe akumulimin e kripërave urate përdhes çon në depozitimin e tyre në veshkat me zhvillimin e nephropathy; nefrit podager karakterizohet nga proteinuria, microhematuria, cylindruria; hipertensioni me tranzicion të mëvonshëm në dështimin renale kronike.

Në 40% të pacientëve kanë zhvillimin e gurëve veshka me sulmi renale dhimbje barku në kulmin e komplikacioneve përdhes në formën e pielonefrit.

Diagnoza e përdhes

Pacientët me përdhes të dyshuar rekomanduar rheumatologist konsultuar dhe urolog.

Gjaku i përgjithshëm klinik nga sulmi podager nuk është ndryshuar; gjatë sulmit shënuar ndryshim neutrophilic të majtë dhe e rritur ESR. Gjaku biokimik gjatë rëndim të përdhes tregon një rritje prej urinës, fibrinë, seromucoid, acidet sialik, haptoglobin,? - Dhe? 2 - globulinat.

Për radiografi joints janë ndryshime karakteristike në artriti kronik podager. X-ray foto zbulon praninë e osteoporozës, kundër të cilit qelizat janë përcaktuar sqarim në epiphysis dhe nyje deri në 2,3 cm; Me proces të thellë braktisjen - shkatërrimi i kockave epiphyses me akumulimin e tyre të zëvendësimit të masave urate. Simptomat specifike të përdhes janë përcaktuar në radiographs pas 5 vitesh të manifestimit të sëmundjes.

Për të marrë lëngun e përbashkët kryerjen e birë të përbashkët. Analiza mikroskopike e lëngjeve synovial në përdhes tregon praninë e microcrystals urate aty sodium. Në tophi larmë studim janë kristalet e acidit urinës. Gjatë ultrazërit gur i veshkave urate përcaktuar.

Shënues diagnostike për përdhes përfshijnë:

  • urate mikrokristaline në lëngun synovial;
  • laborator konfirmuar tophi depozitimin e kristaleve urate;
  • prania e të paktën gjashtë më shumë prej këtyre shenjave: prani te nje histori prej më shumë se një sulmi i artriti akut; Shenjat maksimale inflamacion të përbashkët në fazën akute; skuqje mbi përbashkët përflakur; lloj monoartykulyarnoe i lezioni; dhimbje dhe ënjtje I metatarsus-phalangeal nyjet e një dorë; hark i njëanshëm humbjen e këmbë; nodules tofusopodobnye; ënjtje asimetrik i përbashkët; Hyperuricemia; përcaktohet radiographically cysts subkortikalnye pa erozionet; Mungesa e rritjes së mikroorganizmave në bakposeva lëngun e përbashkët.

Përdhes Mjekimi

Parimi themelor i trajtimit është për të kontrolluar acid përdhes urinës nga pengon prodhimin e saj dhe nxjerrje e nxitimit.

Designed dietë që përjashton konsumin e peshkut dhe broths mishit dhe kafshëve të mishit, veshkave, mëlçisë, mushkërive, alkoolit. Në dietë futur kufizime në Bean dhe kulturave bimore (fasule, bizele, fasule, spinaq, lëpjetë, radishes, patëllxhan, asparagus, lulelakër), kërpudha, vezë, disa peshq (sardelet, harengë dhe baltike etj). Në nevojë për përdhes kalorive takua me ushqime karbohidrate, kështu që pacientët duhet të kontrollojnë peshën e tyre. Në moderim lejuar për të ngrënë vezët, drithërat, peshku ligët, mish qengji, viçi. Në përdhes duhet të kufizojnë ngarkim të kripur dhe të merr lëng të mjaftueshme (deri në 3 litra në ditë).

Qasja terapi mjekim ka për qëllim të lehtësojë përdhes sulme akute podager, parandalimin e tyre në të ardhmen, të parandaluar depozitat urate në nyjeve dhe veshkat.

Për lehtësim të sulmeve përdhes përdorur NSAIDs (indometacin), alkaloide bimëve (kolkicine), ointments lokale dhe gels. Si antiretsidivnoy terapi për kolkicine përdhes emëruar në doza të vogla apo të drogës antihiperurikemicheskie. Qëllimi i trajtimit është për të reduktuar përqendrimin përdhes e acidit urinës në gjak standardeve 2 herë më të ulëta të nevojshme për shpërbërjen e kristaleve urate. Për të aktivizuar sekretim të urinës bëhet destinacion drogë urykozurychnyh - on-benetsida, sulfinpyrazone, azapropazonom, benzbroterona. Me anë të frenimit të prodhimit të acidit urik, janë milurit, alopurinol.

Kur forma atipike e përdhes që rrjedh nga akumulimin e intra-kyçeve rrjedhje, mbajti evakuimin e saj gjilpërë.

Kryerja seanca hemokorrektsii jashtëtrupor që synon reduktimin e përqendrimit të acidit dhe urate kripërave urinës shtypur inflamacion dhe për të zvogëluar dozim marrë drogë.

Fizioterapi dhe trajtim spa për përdhes kryer fazën remissionnoy. Kryerja e rajonit të përbashkët UV interesuar në fazën akute, në disa raste ndihmon për të ndaluar sulm përdhes filloi.

Moti përdhes

Njohje e hershme dhe trajtimi i hershëm i bën një racionale rezultate prognostically favorshme. Faktorët që rrisin moti përdhes është i ri moshë (30 vjet), kombinimi i gurëve në veshka dhe infeksionet e traktit urinar, me anamnezë të komprometuar somatike (diabet, hipertension), progresion të nephropathy.

Parandalimi i përdhes

Nevoja për parandalimin e përdhes duhet të konsiderohen gjatë kimioterapi dhe në pacientët me kërcënimin e rënies dhe nekroza e tumorit. Në ditën e parë të kurs kimioterapia emërimit barnave të nevojshme hipourikemicheskih (alopurinol).

Parandalimi i acarimin e përdhes të ri varet përputhje me regjimin e-ujë kripë, dietë, kontrollin e peshës së trupit. Në prani të të afërmve që vuajnë nga përdhes, anëtarët e tjerë të familjes të inkurajuar për të monitoruar nivelin e acidit urik.