Abscesi Subdiaphragmatic


  • Arsyet poddyafrahmalnoho absces
  • Simptomat poddyafrahmalnoho absces
  • Diagnoza poddyafrahmalnoho abscesi
  • Trajtimi poddyafrahmalnoho abscesi
  • Parashikim dhe parandalimi poddyafrahmalnoho abscesi

Abscesi Subdiaphragmatic është një ndërlikim i rrallë relativisht por shumë serioze të proceseve inflamatore bark. E vendosur intraperitoneal kryesisht subdiaphragmatic abscesi (mes diafragmë dhe peritoneum autoritetet prilehayuschimy), rrallë - në hapësirën retroperitoneale (mes diafragmë dhe peritoneum diafragmës). Në varësi të abscesit subdiaphragmatic abscesi i pjesës në të djathtë të dorës, e majtë të dorës dhe të mesme. Abscesi më e zakonshme drejta subdiaphragmatic me peredneverhney lokalizimin. 

Forma poddyafrahmalnoho abscesi mund të jenë të ndryshme: shumica e të gjithë - raund, me ngjeshje e diafragmë të organeve të saj përreth - të sheshtë. Përmbajtja paraqitur qelb poddyafrahmalnoho abscesi, nganjëherë përzihet me gaz, të paktën - të gurëve të tëmthit, rërë dhe feces.

Formimi Subdiaphragmatic abscesi është e shoqëruar shpesh nga rrjedhje pleural, në një normë shumë në një kohë apo një tjetër presion ushtron dhe ngre funksionin e diafragmë dhe organet e afërta. Abscesi Subdiaphragmatic zakonisht ndodh në pacientët 30-50 vjeç, ndërsa meshkujt - 3 herë më shpesh sesa femrat.


Arsyet poddyafrahmalnoho absces

Roli kryesor në shkaktimin poddyafrahmalnoho abscesi i takon aerobic (Staphylococcus, Streptococcus, E. coli) dhe microflora jo-clostridial anaerobe. Shkaku i të shumtën e rasteve të abscesit është peritonit poddyafrahmalnoho postoperativ (lokale ose difuze), e cila zhvillohet pas gastrectomy, heqje stomakut, suturing ulçerë stomakut shpuar, splenectomy, operim i pankreasit. Zhvillimi poddyafrahmalnoho kontribuojnë në shfaqjen e një lidhje të mëdha abscesi operativ plagosur shkelje indet anatomike e subdiaphragmatic dështimit anastomosis hapësirë, gjakderdhje, immunosuppression.

Abscese Subdiaphragmatic mund të lind si pasojë e traumave thoracoabdominal: hapur (armë zjarri, plagë thikë apo gdhendur) dhe të mbyllura (bruises, compression). Hematoma dhe vilet rrodhi gjak dhe biliare, e formuar pas lëndimet e tilla nahnayvayutsya, osumkovyvayutsya dhe të çojë në abscesit zhvillim poddyafrahmalnoho.

Ndër sëmundjet që shkaktojnë formimin e një poddyafrahmalnoho kryesor rolin abscesi luajtur nga inflamacion të zgavrën e barkut (abscesi i mëlçisë, shpretkë, cholecystitis akute dhe kolangiti, nekrozë pankreatik). Abscesi më pak subdiaphragmatic komplikuar apendiksit destruktiv, salpingoophoritis, purulent paranefritom, prostatitis, cysts nahnoyvsheysya ekinokokeve, lunge retroperitoneale. Zhvillimi abscesi i mundur me proceset qelbëzues në mushkëri dhe pleurë (empyema pleural, abscesi mushkërive), osteomielit e brinjëve të ulëta dhe rruaza poddyafrahmalnoho.

Përhapja e infeksionit purulent të lezioneve të barkut hapësirë ​​zgavër poddiafrahmalnoe kontribuojnë në presion negativ nën kupolë e diafragmë, i cili krijon një efekt thithje, peristaltikės zorrëve dhe rrjedhën e limfatike.

Simptomat poddyafrahmalnoho absces

Në fillestare abscesit poddyafrahmalnoho fazë mund të përjetojnë simptoma të dobësisë së përgjithshme, djersitje, të dridhura, apo ethe të përhershme remittiruyuschaya absces të lindur dhe të dytë të zgavrën e barkut (mezhkishechnogo, appendiceal, abscese hapësirë ​​Douglas, etj)

Për absces poddyafrahmalnoho karakterizuar nga pamja dhe ndjenja e shurdhim në dhimbje e sipërme sektor dhe gjoks më të ulët me palët e prekura. Dhimbja mund të ketë intensitet të ndryshme - që është e moderuar të rritjes akute me lëvizje aktive, të marrë frymë thellë dhe kollitjes, rrezatoj teh sup dhe klavikul. Gjithashtu ka një lemzë, gulçim, kollë e thatë e dhimbshme. Frymëmarrje të shpejtë dhe të cekët, absces anësor Gjoks prapa kur merr frymë. Një pacient me absces subdiaphragmatic detyruar të marrin pozicionin gjysmë-ulur.

Diagnoza poddyafrahmalnoho abscesi

Poddyafrahmalnoho Zbulimi abscesi më të lehtë pas pjekurinë e plotë. Në mënyrë që të përdorin të dhënat diagnostike dhe të rishikuar historinë mjekësore e pacientit, rezultatet e X-ray, ultrazërit, ekzaminimit laboratorik, CT.

Prekje e barkut sipërme tregon në dhimbje subdiaphragmatic abscesi dhe tensioni të muskujve të murit të barkut në zonën epigastrike ose kuadratin e sipërm. Ajo kthehet smoothness dhe zgjerim ndër brinjëve hapësira, zgjatje podrebernoyoblasti në drejta abscesi - zgjeruar mëlçisë.

Nëse abscesi subdiaphragmatic përmban gaz, trokitje gjoks blunting zbulon tingull sipër të mëlçisë, ulur ose lëvizshmëri mungon nga buzë e poshtme të mushkërive. Kur gazi grumbull në zgavrën e zonave poddyafrahmalnoho abscesi tone të ndryshme ("ylber perkutornaya"). Dëgjim të frymë vërejtur ndryshim (dobësim i vezikular për bronkiale) dhe zhdukjen e papritur e zhurmës të frymëmarrjes në kufirin e abscesit.

Analizat e gjakut laboratorike tregojnë ndryshime karakteristike të çdo proceset purulent: anemi, leukocytosis neutrophilic me një ndryshim në të majtë, rritja ESR, prezenca e C-reaktive proteina disproteinemitë.

Rëndësia primare në diagnozën e abscesi poddyafrahmalnoho dhënë X-ray radiografi dhe gjoks. Për ndryshim poddyafrahmalnoho abscesit karakteristike në këmbë aperture, këmbë kube shtatlartë e diafragmë në anën e prekur dhe të kufizuar lëvizshmërinë e saj (lëvizshmërinë minimale pasiv në pasuri të patundshme të plotë). Akumulim i qelb në bezhazovyh subdiaphragmatic abscesi shihet si hapje ZATEMNENYE mbi linjë, prania e gazit - një bandë e iluminizmit të nivelit më të ulët horizontal ndërmjet abscese dhe diafragmë. Shfrim i vendosur në zgavrën pleural (pleurit reaktive), reduktohet pjesë ajrit të ulëta të mushkërive.

MSCT dhe ultratinguj barkut ta konfirmoj që lejojnë fluide, qelb dhe gazit në zgavrën peritoneale ose pleural, ndryshimin e statusit dhe rrethon organet e brendshme (p.sh., deformimi i stomakut, kompensuar aksin gjatësor të zemrës, etj). Birë diagnostike abscesi i lejueshëm vetëm gjatë operacionit.

Abscesi Subdiaphragmatic diferencuar me ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, purulent apendiksit, mëlçisë dhe traktit biliar, nahnoyvsheysya mëlçisë ehinokokky.

Trajtimi poddyafrahmalnoho abscesi

Metoda kryesore e trajtimit poddyafrahmalnoho abscesit në-Gastroenterology është hapja kirurgjike dhe kullimit e abscesit.

Operacioni në poddyafrahmalnoho absces kryhet transthoracic ose transabdominal, duke ndihmuar për të ofruar kushte për kullimin. Seksioni kryesor nganjëherë counterpuncture komplementare. Kaloni ngadalshëm zbrazjes zgavër poddyafrahmalnoho abscesi dhe rishikim të saj. Për metodën e shpejtë abscesi pastrim poddyafrahmalnoho përdorur kullimit të një kullimit dvuhprosvetnymi detyruar-Aspyratsyonno silikonovymy.

Në të kombinuar abscesit trajtim poddyafrahmalnoho është antibacterial, detoxification, terapi simptomatike dhe tonik.

Parashikim dhe parandalimi poddyafrahmalnoho abscesi

Moti poddyafrahmalnoho abscesi shumë serioze, abscesi mund të thyejnë zgavrën e barkut dhe pleural, rreth zemrës, për të hapur jashtë, e komplikuar nga sepsë. Pa komplikime me kohë kirurgjike në 90% të rasteve të çojë në vdekjen e pacientit.

Parandaluar formimin e një poddyafrahmalnoho abscesi lejon zbulimin në kohë dhe trajtimin e patologji inflamatore të zgavrën e barkut, përjashtimin e lëndimeve intraoperative riorganizimit tërësor i zgavrën e barkut me proceset shkatërruese, peritonit, dhe hemoperytoneumu t. E.