I mitrës fibromë Podseroznaya


  • Shkaqet e fibroids mitrës podseroznoy
  • Simptomet e fibroids mitrës podseroznoy
  • Diagnoza e fibroids mitrës podseroznoy
  • Trajtimi i fibroids mitrës podseroznoy
  • Parashikimi dhe parandalimin e fibroids mitrës podseroznoy

Podseroznaya (subseroznaya, pidocherevynna) fibromë zhvillohet në sipërfaqen e jashtme të mitrës në peritoneum, herë rritet në faqet tjera fibroidnyh. Duke marrë në llogari të jashtme nyjeve rritje podseroznoho mitrës bëhet formë kodrinor me gunga. Podseroznaya fibromë i mitrës mund të ketë një bazë të gjerë ose këmbën zgjatur (pedunkulyarnaya fibromë). Kur version podseroznom nyje fibromë është hequr ndonjëherë nga mitër, në komunikimin e saj. Kur tilting pedunkulyarnoy fibromë zhvillon ënjtje nyje fibroidnyh dhe nekrozë e saj. 

Shkaqet e fibroids mitrës podseroznoy

Ndër arsyet e mundshme që çojnë në zhvillimin e fibroids mitrës podseroznoy, gjinekologji thekson, trashëguar, mekanike, faktorët fizike dishormonal.


Podseroznaya fibromë e mitrës zhvillohet në gratë që janë në periudhën menstruale, dhe është estrohenozavisimyh tumor. Njësitë Fibroidnyh shpesh diagnostikuar në pacientët me fillimin e hershme të menstruacioneve, mosfunksionim ovarian, mosfunksionim menstrual, duke marrë kontraceptivë estrohenvmisni. Rritja Fibroidnyh e tumoreve rritet gjatë shtatzënisë, kur nivelet e estrogjenit rritur në mënyrë të konsiderueshme; dhe, anasjelltas, ngadalësuar gjatë menopauzës attenuation të aktivitetit hormonal.

Kushtëzim gjenetik e fibroids mitrës mendohet të jenë të lidhur me devijimet nasledstvennymy në sistemin e enëve të gjakut.

Nga faktorë mekanike që rrit gjasat e tumoreve të mitrës fibroidnyh lloj përfshijnë curettage shpeshta diagnostike, abort kirurgjik, lindjes traumatike.

Podseroznaya kancer fibromë shpesh zhvillohet në shoqërojnë ektrahenitalnoy dhe gjenitale sëmundjeve: hipertension, trashje, sëmundje tiroide, diabet, venat me variçe, mastopathy fibrocystic, cervicitin kronik dhe endometritis.

Simptomet e fibroids mitrës podseroznoy

Njësitë Subserous fibroidnyh kohë të gjatë pa simptoma. Zakonisht ata nuk e shkelin funksionin menstrual dhe riprodhues. Simptomet kryesore të fibroids mitrës podseroznoy janë dhimbje periodik dhemb barku dhe kryqe, një ndjenjë e presionit dhe shurdhim në legen, dhimbje gjatë intimitetit.

Compression e fshikëzës nyjeve të mëdha opuholevymy rezultojë në përshpejtuar në urinim apo jo të plotë, vështirësi zbrazjes fshikëzës. Fibromë Podseroznye, të vendosura në sipërfaqen e pasme të mitrës shtyn në zorrën e trashë, duke shkaktuar kapsllëk dhe bloating, ose nerva kurrizore, të shoqëruar nga dhimbje prapa.

Me shtrembërim i mitrës këmbëve fibromë podseroznoy zhvilluara nekrozë e nyjen miomes, foto klinikisht e barkut akute.

Diagnoza e fibroids mitrës podseroznoy

Karrige gjinekologjike provim në kushtuar vëmendje të rritjes të pabarabartë në madhësinë e mitrës, sipërfaqe të saj kodrinor.

Për të konfirmuar diagnozën e fibroids mitrës podseroznoy kryer transabdomynalnoy apo me ultratinguj transvaginal, përmes të cilit vend i caktuar, rritja karakter, madhësinë dhe formën e faqes tumorit.

Kur vështirësitë në ndarjen e fibroids mitrës podseroznoy dhe cystoma ovarian mund të kenë nevojë tomografike (CT, MRI) kërkime apo laparoscopy diagnostike.

Trajtimi i fibroids mitrës podseroznoy

Natyra e strategjisë trajtimit në lidhje me fibroids mitrës podseroznoy përcaktohet nga madhësia dhe intensiteti i rritjes së tumorit, manifestimet e tij klinike.

Menaxhimi Konservatore e fibroids mitrës podseroznoy justifikohet në rastin e nyjë të vogël, asnjë dhimbje, contraindications për udhëzon kirurgjikale. Trajtim përdoret hormonal, pengon rritjen e tumorit: derivate androgen (hestrynon, Danazol), progestins (Utrozhestan, Duphaston, norkolutom), hormonal IUD "Mirena" COC (Jeanine, Regulon, Yasmin), analoge GnRH (Zoladex, Buserelyn) etj

Gratë në moshë riprodhuese që janë të interesuar në shtatzëni mund të kryhet konservatore myomectomy - heqjen podseroznoho nyje me ruajtjen e mitrës. Kur kombinohet me fibroids mitrës podseroznoy me llojet e tjera të tumoreve fibroidnyh, të treguara duke mbajtur një hysterectomy - heqjen e barkut mitrës, qasje vaginale ose laparaskopike.

Çështja e ruajtjes ovarian zgjidhen individualisht sipas moshës pacientit, prania ose mungesa e ndryshimeve në inde ovarian.

Mënyra minimalisht invazive për trajtimin e tumoreve të mitrës fibroidnyh përfshijnë Sighting faqen larguarit ultratingull dhe embolization endovaskulare e arterieve mitrës.

Parashikimi dhe parandalimin e fibroids mitrës podseroznoy

Kujdesi para lindjes në pacientët me fibroids mitrës podseroznoy duhet gjithmonë të marrë parasysh rreziqet e fetusit shpejtë nyjen e rritjes së parakohshme, hemorragji të mundshme pas lindjes.

Menaxhimi Konservatore e fibroids mitrës podseroznoy kryer nën mbikëqyrjen e një gjinekolog, endokrinolog. Rastet e keqdashje e fibroids mitrës podseroznoy jashtëzakonisht të rralla.

Parandalimi i fibroids mitrës podseroznoy është e detyrueshme gjinekolog parandalues ​​inspektim me kryerjen ultratinguj legenit, përzgjedhjen racionale të kontraceptivëve trajtimin në kohë të sëmundjeve oportune, parandalimin e abortit.