Shtatzënia ektopike


 • Informacione të përgjithshme rreth formën e shtatzënisë ektopike
 • Simptomet e shtatzënisë ektopike
 • Shkaqet e shtatzënisë ektopike
 • Diagnoza e shtatzënisë ektopike
 • Trajtimi i shtatzënisë ektopike
 • Warning shtatzëni ektopike

Zhvillimi i një shtatzëni normale është në mitër. Pas bashkimit të vezës në tubën fallopiane e spermës filloi shpërndarjen e lëviz fekonduar vezë në mitër, e cila ofron kushtet e nevojshme fiziologjike për zhvillimin e mëtejshëm të fetusit.

Mosha gestational përcaktohet nga vendndodhja dhe madhësia e mitrës. Normalisht, në mungesë të shtatzënisë mitra është e fiksuar në legen ndërmjet fshikëzës dhe rektumit, dhe është rreth 5 inç i gjerë dhe 8 inç i gjatë. Shtatzënia është një periudhë prej 6 javësh tashmë është e mundur të identifikohen disa rritje në mitër. Pas 8 javësh të shtatzënisë mitra rritet në madhësinë e grusht femra. Deri në 16 javë të shtatzënisë mitrës dhe vagina përcaktohet midis kërthizës. Në 24 javë afat mitra shtatzënë është përcaktuar në kërthizë, dhe 28 javë poshtme e mitrës është tashmë mbi kërthizë. Pas 36 javëve të shtatzënisë, mitra arrin harqe fund brinjë dhe procesin xiphoid. Deri në 40 javë të shtatzënisë mitra është e fiksuar në mes të procesit xiphoid dhe kërthizë. Periudha Shtatzënia e 32 javë ngjizje është caktuar si datë për muajin e fundit dhe data e lëvizjes së parë të fetusit, dhe më e madhe e mitrës dhe kulmin e saj në këmbë.

Nëse një vezë pllenohet për disa arsye nuk bie nga tubi fallopian në mitër zhvillon shtatzëni ektopike tubave (në 95% të rasteve). Në raste të rralla, vëzhguar zhvillimin e shtatzënisë ektopike në vezore ose në bark.


Në vitet e fundit ka pasur një rritje prej 5 herë rastet e shtatzënisë ektopike (të dhënave nga Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve SHBA).

Në 7-22% të grave të tregohet e shfaqjes përsëritura të shtatzënisë ektopike, e cila është më shumë se gjysma e rasteve të çojë në shterpësi sekondar. Në krahasim me femrat të shëndetshme pacientët të cilët kanë pasur një shtatzëni ektopike keni më shumë (7-13 herë) rrezikun e ri-zhvillimit. Shumica e grave 23-40 vjet kanë pare per here njëanshëm shtatzëni ektopike.

Në 99% të rasteve shtatzëni ektopike festohet në pjesë të ndryshme të tubën fallopiane.

Informacione të përgjithshme rreth formën e shtatzënisë ektopike

Shtatzëni ektopike - një patologji serioze dhe e rrezikshme kërcënuese komplikime dhe përsëritje (përsëritje), gjë që rezulton në humbjen e pjellorisë dhe madje edhe jetën e grave.

Lokalizuyuchys përveç zgavrën e mitrës, e cila është vetëm fiziologjik të përshtatshme për zhvillimin e plotë të fetusit, veza e fekonduar mund të thyej organin në të cilat ajo zhvillon.

Në praktikë, shtatzëni ektopike ndodh vende të ndryshme.

Shtatzënisë Tubal është karakterizuar nga një vezë e fertilizuar në tubin fallopian. Vuri në dukje në 97,7% të rasteve të shtatzënisë ektopike. Në 50% të vezës së fekonduar është departamenti ampullar, 40% - në mes të tub në 2-3% të rasteve - në pjesë të mitrës në 5-10% të rasteve - në tub pili.

Nga format e vëzhguara rrallë të shtatzënisë ektopike përfshijnë ovarian, sheechnuyu, barkut, intralihamentarno formën dhe shtatzënisë ektopike, të lokalizuara në bri rudimentare mitrës.

Shtatzënia Ovarian (tregohet në 0,2-1,3% të rasteve) është i ndarë në intrafollikulyarnuyu (vezën e pjelluar në brendësi të ovulate gjëndër) dhe ovarian (vezën është fiksuar në sipërfaqe të vezores).

Shtatzënia barkut (gjetur në 0,1-1,4% të rasteve) zhvilluar në dalje të vezën në zgavrën e barkut, ku ajo është e bashkangjitur në peritoneum, omentum, zorrë, organeve të dytë. Zhvillimi i shtatzënisë barkut është i mundur si rezultat i IVF në pacientët infertilitetit.

Sheechnaya shtatzënisë (0,1-0,4% e rasteve) ndodh në implantimin e vezes në rajonin e epitelit cilindrik të kanalit cervikal. Përfundon gjakderdhje të bollshëm si rezultat i shkatërrimit të indeve dhe enët e gjakut, të quajtur depërtimit të thellë në membranën e muskujve Villi i qafës së mitrës vezën.

Ektopike dobavochnomu shtatzënia i mitrës bri (0,2-0,9% e rasteve) Struktura anomali të zhvillohet në mitër. Përkundër shtojcën intrauterine harar gestational, simptoma shtatzënisë ngjashme me manifestime klinike të këputje mitrës.

Shtatzëni ektopike Intralihamentarnaya (0,1% e rasteve) karakterizohet nga zhvillimi i vezes lë lidhje të gjerë në mes të mitrës ku është implantuar në këputje fallopiane tub.

Heterotopik (shumëfish) shtatzënia rrallë vërejtur (1 rast për 100-620 shtatzënitë) dhe i mundshëm që rezulton nga përdorimi i IVF (metodë e riprodhimit të asistuar). Ajo është e karakterizuar nga prania e një vezës pllenohet në uterusit, dhe tjetri - jashtë.

Simptomet e shtatzënisë ektopike

Shenjat e shfaqjes dhe zhvillimit të shtatzënisë ektopike mund të shërbejë simptomat e mëposhtme:

 • Çrregullime menstruale (i vonuar menstruacioneve)
 • Bloody, "mazhuschie" natyra e shkarkimit nga organet gjenitale;
 • Dhimbje në bark (tërhequr dhimbje në shtojcën e vezes)
 • Bllokimi i qumështit, të përzier, të vjella, mungesa e oreksit.

Ndërprerë simptomat e tubave shtatzënisë shoqëruar nga hemorragji intraperitoneale shkaktuar nga rrjedhje të gjakut në zgavrën peritoneale:

 • dhimbje të mprehtë në bark, e cila jep anusit, këmbët dhe bel; pas fillimit të dhimbjes vërejtur gjakderdhje apo diktim kafe nga organet gjenitale;
 • presionin e ulët të gjakut;
 • dobësi;
 • impuls të shpejtë mbushje i dobët;
 • humbja e vetëdijes

Në fazat e hershme të diagnostikuar shtatzëni ektopike është jashtëzakonisht i vështirë; sepse fotografia klinike nuk është në mënyrë tipike duke kërkuar ndihmë mjekësore duhet të jetë vetëm në zhvillimin e komplikimeve të ndryshme.

Shtatzënia Klinike ndërprerë Tubali përkon me simptomat e apopleksi ovarian. Pacientët me simptomat e "barkut akute" transportohet urgjentisht në spital. Është e nevojshme që menjëherë të zbuluar praninë e shtatzënisë ektopike, të bëjë operacion dhe eleminuar gjakderdhje. Metodat moderne diagnostike të lejojë përdorimin e pajisjeve tejzanor dhe teste për të përcaktuar nivelin e progesteronit ("hormon shtatzënisë") për të vendosur praninë e shtatzënisë ektopike. Të gjitha Medicines përpjekjet e përdorur për të ruajtur tuba fallopiane. Për të shmangur pasojat e shtatzënisë ektopike është mbikëqyrja e nevojshme nga mjeku në rast të dyshimit të shtatzënisë së parë.

Shkaqet e shtatzënisë ektopike

Shkaqet e shtatzënisë ektopike janë faktorë që prishin procesin natyror të promovuar një vezën e pjelluar në mitër:

 • Endometrioza
 • Transferuar para abortit
 • lloje të kontracepsionit hormonal
 • prania e pajisjes intrauterine
 • Stimulimi i ovulacionit
 • Teknikat ndihmëse riprodhim
 • transferuar më parë në operacionin shtojca
 • shtatzëni ektopike në të kaluarën
 • Proceset neoplastike në mitër dhe shtojca
 • Inflamacion i transferuar i mitrës (infeksionit veçanërisht e rrezikshme Chlamydia)
 • Keqformimet e organeve gjenitale
 • zhvillim i vonuar seksual

Diagnoza e shtatzënisë ektopike

Në fazat e hershme të shtatzënisë ektopike është e vështirë për të diagnostikuar sepse manifestimet klinike të patologjisë atipike. Si dhe shtatzënia i mitrës vërejtur vonesë menstruacionet, ndryshimet në sistemin e tretjes (shtrembërim i shijes, të përzier, të vjella, etj), zbutjen e mitrës dhe vezoreve në formimin e korpus luteum të shtatzënisë.

Shtatzania ndërpritet Tubali është e vështirë për të dalluar nga apendiksit, apopleksi ovarian ose një tjetër patologji akute kirurgjik të barkut dhe legen.

Në rastin e shtatzënisë së ndërprerë Tubali është e rrezikshme për jetën, kërkon diagnozë të shpejtë dhe ndërhyrje të menjëhershme kirurgjikale.

Krejtësisht përjashtojnë ose të konfirmuar diagnozën e "shtatzënisë ektopike" duke përdorur ultratinguj (përcaktuar nga prania e një vezë pllenohet në mitër, prania e lëngjeve në shtojca barkut dhe arsimit).

Mënyrë Informative për të përcaktuar shtatzëni ektopike është? -HH Test. Me test përcakton nivelin e Gonadotropin njeriut chorionic (? -HH) Prodhuar nga trupi gjatë shtatzënisë. Standardet e përmbajtjes së saj në mitrës dhe shtatzënisë ektopike janë dukshëm të ndryshme, gjë që e bën kjo metodë e diagnostikimit janë shumë të besueshme.

Sepse sot gjinekologji laparoscopy kirurgjikale e përdorur gjerësisht si një metodë e diagnostikimit dhe trajtimit, bërë e mundur me saktësi 100% për diagnostikimin e shtatzënisë ektopike dhe për të eleminuar patologjinë.

Trajtimi i shtatzënisë ektopike

Për trajtimin e formës Tubali ektopike shtatzënisë, llojet e mëposhtme të kirurgjisë laparaskopike:

 1. Tubektomiya (heqja e tubit fallopian)
 2. Tubotomiya (të shpëtuar tuba fallopiane, kur ju hiqni vezë).

Zgjedhja e metodës varet nga situata dhe shkallën e kompleksitetit të shtatzënisë ektopike. Kur ju ruani tub fallopian neglizhohet përsëritjen e riskut të shtatzënisë njëjtë tub ektopike.

Kur zgjedh një metodë të trajtimit të shtatzënisë ektopike janë marrë parasysh faktorët e mëposhtëm:

 • Qëllimi i pacientit për të planifikuar shtatzënitë e ardhshme.
 • Mbajtja tuba fallopiane (në varësi se si e theksuar ndryshimet strukturore në murin e tubit).
 • Re shtatzënisë ektopike në tubën e mbetur kërkon heqjen e saj.
 • Zhvillimi i shtatzënisë ektopike në tubat intersticiale seksion.
 • Zhvillimi i mbështjelljes në zonën e legenit dhe prandaj rreziku i ri vozrastayusche shtatzëni ektopike.

Me një humbje të madhe të gjakut vetëm opsion për të shpëtuar jetën e pacientit është kirurgji abdominale (laparotomy) dhe heqja e tubën fallopiane.

Nëse lihet e pandryshuar pjellori tub fallopian nuk është prekur, dhe gruaja mund të ketë një shtatzëni të ardhmen.

Objektivi Për të krijuar një pamje të tubën fallopiane lënë pas rekomanduar laparotomy për të kryer laparoscopy. Kjo metodë gjithashtu lejon për të ndarë adhesions në legen, e cila është duke zvogëluar rrezikun e shtatzënisë ektopike korrente në tub majtë fallopiane.

Warning shtatzëni ektopike

Për të parandaluar shtatzëni ektopike, ju duhet të:

 • parandaluar zhvillimin e inflamacionit të sistemit urinar, dhe nëse ka inflamacion - në kohë të trajtuar
 • para një shtatzëni të planifikuar për të testuar për praninë e baktereve patogjene (klamidia, ureaplasma, mykoplazmat, etj). Në qoftë se ju keni ato identifikojnë trajtimin e duhur dhe burri (partnerë seksi i rregullt) e saj
 • të mbrojtur veten gjatë aktivitetit seksual kundër shtatzënisë së padëshiruar, duke përdorur kontraceptivë të besueshme për të shmangur abortin (faktorin kryesor që provokon një shtatzëni ektopike)
 • nëse është e nevojshme interrupt shtatzënive të padëshiruara yzbyra metodave të ulët të ndikimit (mynyabortov) kohë optimale (edhe 8 javë para të shtatzënisë), të ndërpresë me siguri mban një personi të kualifikuar institucioneve mjekësore në trajtimin e dhimbjes dhe kujdes të mëtejshëm mjekësor. Vakum aborti (mini-abort) redukton transaksion ka pak contraindications dhe në mënyrë të konsiderueshme më pak efekte të padëshiruara
 • si një alternativë për metodë, kirurgjikale abort mund yzbyra aborti mjekësor (e drogës Myfehyn ose mifepristone)
 • pas kryerjes së një shtatzëni ektopike nënshtruar rehabilitimit për të ruajtur mundësinë e të pasurit një shtatëzani të mëvonshëm. Për të ruajtur pjellorisë vërejtur në gjinekologu i rëndësishëm dhe gjinekolog, endokrinolog dhe të ndjekin rekomandimet e tyre. Një vit pas operacionit mund të planifikoni një shtatzëni të re, në rast të çdo nevojë në fillim të regjistruar për kryerjen e shtatzënisë. Prognoza për këtë - të favorshme.