Vezoret polycystic


 • Simptomat e sindromi policistik ovarian (PCOS)
 • Të shkaqe sindromi policistik ovarian (PCOS)
 • Komplikacionet e sindromi policistik ovarian (PCOS)
 • Diagnoza e sindromi policistik ovarian (PCOS)
 • Trajtimi i sindromi policistik ovarian (PCOS)
 • Parashikim dhe parandalimin e sindromi policistik ovarian (PCOS)

Vezoreve policistike - formimi dhe rritja në sipërfaqen e cysts ovarian shkak të çrregullimeve të shumëfishta vogla hormonale në femra. Ajo mund të jetë asimptomatike, nganjëherë manifestohet mosfunksionim menstrual (oligomenorrhea), trup rritjen e flokëve në model mashkullor, trashje, puçrra fytyre. Çon në dështim dhe shterpësinë.

Vezoret polycystic fillore mund të jenë të lindura apo u ngrit në adoleshencë zhvillim funksionit menstrual. Në moshën e rritur zhvillim PCOS mund të jetë për shkak të çrregullimeve endokrine kronike ose sëmundjeve inflamatore të sistemit riprodhues të femrës - vezoret polycystic mesme. Incidenca e vezoret polycystic është 5 deri në 10% e grave në fazën riprodhues. PCOS më i madh rreziku paraqet si shkak i infertilitetit femra në 25% të rasteve klinike.

Simptomat e sindromi policistik ovarian (PCOS)


Një numër i shkeljeve që ndodhin në trup gjatë ovarian polycystic lejojë grua vetë dyshoni zhvillimin e saj.

 • Parregullsia e ciklit menstrual

Shkelja e ovulacionit (tipi anovulation më shpesh - mungesa e saj i plotë) çon në ndryshime në ciklin menstrual, proyavlyayuschemusya në afatgjatë (mbi një muaj), vonesë apo mungesë të plotë të periudhave të menstruacioneve (amenorrhea). Shpesh këto manifestime të ndodhë në fillim të formimit të funksionit menstrual në vajzave gjatë adoleshencës. Në disa raste, çrregullim polycystic ovarian zgjatur Menstrual mund të alternativ me gjakderdhje mitrës, hyperplasia endometrial shkaktuar nga (përhapjes tepruar i endometrium).

 • Rritur ëmbëlsi e flokëve dhe lëkurës, puçrra fytyre, puçrra fytyre, seborrhea

Në vezoret polycystic zhvillohet si rezultat i hipersekrecioni e androgens, janë të përhershme, përtej terapisë simptomatike.

 • Adiposity

Manifestohet me një rritje të mprehtë në peshën e 10-15 kg. Depozitat yndyrë mund të shpërndahen me llojin universal (në mënyrë të barabartë të gjithë trupin) apo trashje model mashkullor (depozituar kryesisht në bel dhe abdomen). Lipidet dhe metabolizmit të karbohidrateve mund të çojë në zhvillimin e diabetit tip 2.

 • Rritur rritja e flokëve trupit - hirsutism

Në PCOS flokëve fillon në rritje model mashkullor në bark, perineum, kofshët e brendshme, Tom Jery. Në vështrimin zakonisht shfaqen "mustaqe" mbi buzën e tij të sipërme.

 • Dhimbje Drag në bark të ulët

Dhimbje kronike janë shqiptuar në mënyrë të moderuar, mund të japin një prapa apo zonë legenit.

 • Qëndrueshmëria basal (rektal) temperatura gjatë gjithë ciklit menstrual

Në fazën e dytë të ciklit menstrual zakonisht vërehet kërcejnë karakteristikë temperaturën e trupit basal, që përputhet në kohë me procesin e ovulacionit. Temperaturë mungesë maksimale tregon cikle anovulatory.

 • Varfëri

Në PCOS vërejtur shterpësinë primare, dmth mungesa e një histori të shtatzënisë në fakt të kryer jetë të rregullt seksuale pa kontraceptivë.

Të shkaqe sindromi policistik ovarian (PCOS)

Në zemër të vezoreve polycystic qëndrojnë shkeljet kryesisht poliendokrynnyy që ndodhin karakteristika çrregullim:

 • hipofizës dhe hipotalamusi (shkelje të rregullores së gjëndra veshkave dhe vezoret);
 • Shtresa e veshkave cortical (rrit tajitje e androgens);
 • vezoret (parregullsi ovulacionit ose mungesa e rritur, sekretimi i estrogjenit);
 • pankreasi (rritur insulinë pandjeshëm për atë në inde).

Rregullimi hormonal çon në pezullimin e zhvillimit dhe krijimit të follicles, rritjen e madhësisë së vezore dhe kapsula vulën në të cilat i follicles papjekur fillojnë të formojnë rritje të shumta cistike. Kjo krijon një çrregullim të ovulacionit, mosfunksionim menstrual, dhe shterpësinë. Në sfondin e trashje (siç ndodh në gratë me PCOS në 40% të rasteve), këto procese janë edhe më të theksuara.

Çrregullimet hormonale mund të provokojë infeksione, stresin dhe madje edhe ndryshimin e klimës.

Komplikacionet e sindromi policistik ovarian (PCOS)

Vezoret polycystic, të shoqëruara me çrregullime hormonale dhe mungesa e ovulacionit, është një nga shkaqet më të zakonshme të infertilitetit femëror.

Kursi i gjatë i vezoret polycystic pa trajtimin e duhur në mënyrë të konsiderueshme rrit shanset e tumoreve malinje të trupit dhe të mitrës, dhe, me anë të disa llogarive, kanceri i gjirit. Ky faktor rreziku është më i lartë kur kombinohet me trashje polycystic vezore dhe diabetit.

Përveç kësaj, metabolizmi lipid-lipidet kryesor në zhvillimin e arteriosklerozës, infarkt miokardi, goditje.

Zbulimi i zhvillimit të hershëm PCOS lehtëson trajtimit dhe zvogëlon rrezikun e pasojave të tmerrshme.

Diagnoza e sindromi policistik ovarian (PCOS)

Diagnoza e sindromi policistik ovarian, është e mundur në prani të paktën dy kriteresh nyzhchepodanyh:

 • mosfunksionim ovarian, manifestohet si menstruacioneve parregullt, mungesa e ovulacionit (anovulation) dhe infertilitetit;
 • hyperandrogenism - Prodhimi i tepërt i androgens në gratë (hormoneve seksuale mashkullore), manifestohet osvoloseniem rritje (hirsutism), puçrra fytyre puçrra fytyre (), ëmbëlsi të Fuqive të lëkurës dhe seborrhea;
 • foto ehoskopicheskie ose shtim laparoskopike dhe ndryshimet ovarian cistike.

Për të konfirmuar këto kritere në diagnozën e PCOS përdor një numër të objektivave, laboratorike dhe metodat instrumentale:

 1. Përmbledhje që përfshin një lloj trupi vlerësim, flokët e trupit natyrën, gjendja e lëkurës dhe mukozës, prekje e barkut dhe t. E.
 2. Ekzaminim gjinekologjik vaginal-barkut në një karrige që mund të zbulojë një rritje në ovarian dhe vula në të dyja anët.
 3. Ultratinguj legenit, në të cilën shënoi zgjerimin dypalësh ovarian në madhësi deri në 4 inç i gjerë dhe 5,6 inç i gjatë, kapsulë e tyre të dendur, prania e shumëfishtë (8 ose më shumë) cysts folikulare të vogla në periferi. Kur Doppler regjistroi një rritje të fluksit të gjakut në enët e vezoreve.
 4. Përcaktimi i niveleve të hormoneve hipofizë, ovarian, veshkave, Hormoni, hormoni stimulues i folikulit (FSH), luteinizing hormone (LH), progesterone, estradiol, 17-hidoroskiprohesterona, testosterone, androstenedione, kortizolit, DHEA-S (sulfate dehidroepiandrosteron).
 5. Studimi rezonancë magnetike tomography (MRI), e cila eliminon tumoret e vezoreve.
 6. Studimi i lipide dhe fraksionet e lipideve të përcaktuar metabolizmit lipidet.
 7. Përcaktimi i insulinës dhe glukozës në gjak (glukozës TSH provë toleranca) për të zbuluar çrregullimet e metabolizmit të karbohidrateve.
 8. Laparoscopy, duke konfirmuar ndryshimet dypalëshe ovarian cistike.

Trajtimi i sindromi policistik ovarian (PCOS)

Trajtimi i vezores polycystic të drejtuara për të rivendosur ose të normalizuar ovulacionit, funksionet menstruale dhe riprodhuese ushtrohen metodat konservative dhe operative.

Trajtimi konservativ i PCOS është bërë duke përdorur hormonet: antyestrohenov, kontraceptive oral të kombinuar të ketë efekt antiandrogenic (rivendosur ciklit menstrual, duke eliminuar hyperandrogenism), gonadotropins (stimuluese ovulacionit).

Gratë që vuajnë nga vezoret polycystic në sfond të trashje, aktivitet fizik duhet të jetë e kombinuar me dietë të caktuar dhe dietë:

 • kufizojnë futje kalori në 1200 - 1800 kcal në ditë me ngrënies 5-6;
 • përdorimi i ushqimeve të ulët kalori (fruta, perime);
 • të rritur përmbajtjen e proteinave në dietë (peshk, ushqim deti, mish, djathë);
 • duke kufizuar ushqime karbohidrate (pjekur, sheqeri, reçeli, mjalta, pije e ëmbël);
 • përjashtim i yndyrave shtazore dhe zëvendësimi i tyre me bimë. Futje e përditshme yndyrë prej 80 g;
 • Përjashtimi i erëza, salcat, tymosur dhe produktet e turshi;
 • Përjashtimi i plotë i alkoolit;
 • agjërimi ditë 2-3 herë në javë (mollë, kefir, djathë, perime).

Në mungesë të rezultateve nga trajtimin e vazhdueshëm konservatore e hyperplasia endometrial ose sjelljes kirurgji. Në mënyrë tipike, Perdorimi operacionale gjinekologjik modern në trajtimin e kirurgjisë polycystic vezore pak traumatike laparaskopike.

Në vezore polycystic pykë heqje është kryer, respektivisht heqja e pjesshme apo kauteryzatsiya (djegurit) i prekur indet ovarian. Kjo të çojë në një rënie në prodhimin e androgens dhe normalizojë ovulacionit. Si një rezultat i shtatzënisë kirurgji ndodh në 65% të pacientëve. Për fat të keq, efekti i operacionit zgjat nga 1 deri 3 vjet, dhe pastaj rikthim ndodh vezoret polycystic. Periudha më e favorshme për shtatzëni janë konsideruar gjashtë muajt e parë pas operacionit. Në kohë i emëruar hormonet që stimulojnë oocyte qelbëzim. Kryerja reoperation, por ata sjellin më pak efekt. Operuar mbi gratë PCOS duhet të jetë nën gjinekologu vazhdueshëm vëzhgimit mjekësor.

Parashikim dhe parandalimin e sindromi policistik ovarian (PCOS)

Plotësisht të kuruar PCOS i pamundur, dhe qëllimi i trajtimit është për të krijuar mundësi për shtatzëni. Kur planifikoni shtatzëninë, gratë me një diagnozë të "vezoret polycystic" duhet të trajtohet për shërim dhe stimuluar ovulacionit. Me moshën, vezoret polycystic përparime, kështu që vendosni të shtatzënisë duhet sa më shpejt të jetë e mundur.

Ashtu si me të tjera parandalimin e sëmundjeve gjinekologjike, për të parandaluar PCOS duhet të rregullt gjinekolog rutinë e konsultimit. Ovarian polycystic zbuluar në fazën e hershme të zhvillimit, lejon kohë për të filluar korrigjimin e shkeljeve dhe për të shmangur pasojat e tmerrshme, t. H. sterilitetin. Me rëndësi të madhe është parandalimi i abortit, sëmundjet inflamatore të mirë, që çon në dështim ovarian.

Mami vajza adoleshente duhet të jenë të interesuar në "femërore" shëndetin e bijave të tyre dhe shenjat e para të vezore polycystic menjëherë otvest ta për një profesionist kompetent.