Anhiyit polimorfe dermal


  • Simptomat anhiyit polymorphic dermal
  • Diagnoza dermal polymorphic anhiyit
  • Trajtimi i lëkurës polymorphic anhiyit

Aktualisht mban Dermatologji teorinë immunocomplex e anhiyit polimorfike i lëkurës ku lezione vaskulare të shkaktuar nga veprimi mbi murin e tyre të qarkullojnë komplekset imune (CIC). Në rolin e antigjeneve në këtë mënyrë mund të bëjë infeksion lokal ose të përgjithshëm (Staphylococcus, Streptococcus, dhimbje të fytit, gripit, SARS-it, rubeolës fruthi, etj). Lezionet polimorfike lëkurës në zonat Angio KQZ është trashje dhe fryrë e murit të enëve të gjakut, trashësia e saj mund të formohet nodules . Pas kësaj, ajo është e mbarsur me fibrinë, rritjet e saj lëshueshmërinë, të cilat çojnë në shfaqjen e hemorragji. Ka nekrozë e seksioneve të veçanta të murit anije dhe përhapjes kompensues të të tjerëve.

Simptomat anhiyit polymorphic dermal

Anhiyit polimorfe lëkurës zakonisht ndodh me lezione të lëkurës këmbët. Megjithatë, mund të jetë një tjetër lokalizimin e lezioneve. Në disa raste, paraqitja e elementeve të lëkurës të paraprihet nga simptoma të përgjithshme: lodhje, ethe, lodhje, arthralgia, dhimbje koke. Duke dalë në lëkurë, skuqje mbajtur deri në disa muaj. Pas zgjidhjes së tyre dhe duke shëruar përshtypjen e shërimit të plotë të pacientit, por nuk është gjithmonë një rrezik i rikthim.


Me dominimin e elementeve të caktuara të njerëzve të pamend identifikojnë disa lloje anhiyit polimorfe lëkurës.

Urtikaria variant polymorphic dermal anhiyit manifestuar në shfaqjen e çdo fushat lëkurës blisters sized ngjan pamjen klinike të urtikaria ndryshme. Megjithatë, ndryshe nga kjo e fundit, i nxituar i shoqëruar nga NUK kruhet, dhe lloj i shqetësimit dhe butësi.

Opsion hemorragjike - lloji më i zakonshëm i anhiyit polimorfike lëkurës. Ajo karakterizohet nga pamja e hemorragji fokale intradermal dhe mund të ngjajnë purpura tjera hemorragjike (p.sh., vaskulitis sistemike ose ethet hemorragjike). Ata gjithashtu kryejnë sëmundje Schonlein-së Enokut - variant hemorragjike e anhiyit polimorfike lëkurës me simptoma të përgjithshme, dhimbje barku dhe stools përgjakshme.

Variant Papulonodulyarnyy ndodh relativisht rrallë. Manifestim i saj është nodules rrafshuar dhe i madh (më shumë se një arre) nyjet që nuk përfshijnë ndonjë siklet, por i dhimbshëm në prekje.

Papulonekroticheskiy dermal polymorphic variant anhiyit nodules vogla inflamatore e paraqitura, të përqëndruara me kalimin e kohës ndryshime nekrotike të ndodhë. Një kore e zezë, nën të cilat janë gjakderdhje ulçerë. Shërimi bëhet me formimin e scars. Elemente tipike lokalizimit në sipërfaqen muskul zgjatues e nyjet e gjymtyrë. Kjo formë e sëmundjes duhet të dallohet nga papulonekroticheskim lëkurën opsion tuberkulozit.

Pustular dhe ulcerative dermal polimorfe anhiyit variant fillon me paraqitjen e lëkurës të ndonjë pjese të pustules trupit dhe fshikëza që i ngjajnë puçrra ose folliculitis manifestim. Ulcerat pastaj në lezione vend janë formuar thellë priren për të rritur në madhësi dhe shëruar me formimin e scars përafërt.

Dermal necrotic dhe ulcerative variant polimorfe anhiyit karakterizuar nga clots gjakut në enët e gjakut të sëmura, duke shkaktuar nekrozë të tërë lëkurës për të formuar një kore të zezë. Ka kurs të ashpër të një fillimi rrufe dhe përkeqësimin e shpejtë të pacientit, shpesh çon në vdekje. Nëse pacienti vdes, zona necrotic transformohet në një shërim të gjatë dhe të vështirë për të trajtuar ulcerat, duke lënë pas një plagët e mëdha.

Variant polimorfe ndryshon shfaqjen e kombinuar të shumëfishtë variante polimorfike lëkurës anhiyit.

Diagnoza dermal polymorphic anhiyit

Diagnostics mban një dermatolog. Metoda kryesore kërkimore në këtë rast është dermatoscopy, e cila shfaqet në ënjtje dhe inflamacion të mureve të enëve të gjakut në lëkurë janë, depërtim i fibrinë, ndryshimet necrotic, trombozë, qelizat e gjakut daljes jashtë e enëve të gjakut dhe zona endoteliale përhapjes.

Trajtimi i lëkurës polymorphic anhiyit

Trajtimit të përdorur drogë anti-inflamator (phenylbutazone, indometacin), antihistamines (desloratadine, loratadine, suprastin), kalcium, vitaminë B15, P dhe C. zbulimin e anhiyit polimorfike i lëkurës për shkak të infeksionit, trajtim antibiotik është kryer. Në raste të rënda, ju duhet të përdorni terapi glucocorticosteroid dhe metodat jashtëtrupor hemokorrektsii: hemosorption, plasmapheresis, krioafereza. Në korrente përshkruar rrjedhën e gjatë të bërë Lago.

Në trajtimin aktuale të lëkurës anhiyit përdorni banda polimorfe me kortikosteroidet, ointments "Fotokort" dhe "flyutsinar" ulcerat dhe lezione necrotic - Vishnevsky melhem, Solcoseryl, metilurotsilovuyu vaj, kremra himopsin.