Alergji nga bari


 • Faktorët e rrezikut
 • Shkaqet e ethe hay
 • Simptomet e ethe hay
 • Diagnoza e ethe hay
 • Trajtimi i ethe hay
 • Parandalimi i ethe hay

Ethet Hay ("ethe hay") - një grup i alergjive sezonale ndaj polenit. Sëmundja manifestohet rinitit, dermatit, konjuktivit, astmoidnyy alergjik bronkit. Ajo karakterizohet nga ënjtje e mukozës së hundës dhe syve, kongjestion nazal, kullojnë hundët, teshtimë, kollë, dyspnea, shkelje e të nuhaturit, kruajtje dhe çdo skuqje. Pa trajtim i duhur do të ketë një kurs progresiv, mund të shkoni në astmë.

Në mënyrë tipike, ethe hay zhvillon në fëmijëri apo të rinj. Sëmundja ndodh ciklike përkeqësuar gjatë shfaqjes së alergjen shkon në faljen gjatë zhdukjes së tij.

Faktorët e rrezikut


Ethet Hay shpesh ndodh në gratë (në disa rajone të sëmurë në çdo tre gra). Në banorëve rurale ethe hay ndodh rrallë. Në rastet që ndikojnë faktorët mjedisorë, klimatike dhe gjeografike.

Roli vendimtar në shkaktimin ethe hay takon predispozitë trashëguar. Nëse alergji vuajnë të dy prindërit, gjasat e alergjive foshnjore është 50% në qoftë se njëra - 25% në qoftë se sëmundjet alergjike në prindërit atje - rreth 10%.

Rreziku i ethe hay rritur në qoftë se fëmija në moshë të re është vazhdimisht në një kontaminuara alergeneve të mjedisit, ushqyer siç duhet dhe shpesh vuajnë nga sëmundjet virale.

Shkaqet e ethe hay

Sëmundjet alergjike në zhvillimin sensibilizim (ndjeshmëri në rritje) në efektin e faktorëve të caktuar të mjedisit. Në ethe hay si një faktor në favor të polenit e kullosa dhe pemëve. Polen i vogël matjen vetëm 10-50 mikron i ngjitet të lëkurës dhe mukozës membranat e pacientit, duke shkaktuar një reagim të veçantë.

Periudha e rëndim të ethe hay përkon me periudhën e lulëzimit të caktuara pemë dhe kullosa. Pacientët me alergji të polen kalter, lisi, verr dhe thupër përjetuar përkeqësimin e ethe hay në prill dhe maj. Në qershor dhe korrik, vuajnë pacientët të cilët kanë zhvilluar një alergji të barit polen (timothy, bisht dhelpre, fescue, Bluegrass dhe Bluegrass). Në gusht dhe shtator, simptomat shfaqen në njerëzit me alergji ndaj poleneve të ragweed, sagebrush dhe quinoa.

Ashpërsia e manifestimeve klinike varet nga moti. Në mot me erë të thatë, përqendrimi i polenit në ajër të rritet, dhe simptomat ethe hay janë përkeqësuar. Në mot me shi lagësht në ajër, ka një sasi të vogël të polenit, dhe manifestimet e sëmundjes janë më pak të theksuara.

Simptomet e ethe hay

Në mënyrë tipike, ethe hay zhvillon në dy faza. Në fazën e parë ka shenja klinike të sëmundjes. Pacientët ankohen për ndjesi kruarje në hundë, fyt, veshët dhe trake atë vend. Të qepallat janë të fryrë dhe hyperemic pacienti. Kanë periudhave të shkurtra të gjata të teshtimë vazhdimisht. Shfaqet shkarkimin mucous nga hunda. Ne zhvillimin conjunctivitis alergjik, të shoqëruar nga fotofobi, lacrimation dhe ndjenjën e rërës në sy.

Pas 6-8 orë pas ekspozimit alergjen vjen fazën e ardhshme të ethe hay. Rritet inflamatore reagim. Shkarkimi nga syri bëhet purulent. Shansi i hipertermia. Disa pacientë duken frymë skuqje ose vështirësi të shkaktuara nga astma. Në disa raste, mund të zhvillohet Angioedema, miqve ose dermatit atopic, cystitis ose inflamacion i vulvë.

Simptomat Ethet Hay mund të shoqërohet me të ashtuquajturën "dehje polen" - lodhje, nervozizëm në rritje, ul oreksin, depresionit dhe migrenë sulmeve. Nëse për ndonjë arsye pacienti gëlltit polen (p.sh. mjaltë), mund të shkaktojë të përzier dhe të vjella, të shoqëruar nga një dhimbje të mprehtë në barkun tim.

Diagnoza e ethe hay

Diagnoza "ethe hay" është caktuar në bazë të historisë karakteristike (acarimin sezonale, predispozitë gjenetike) të otolaringolog objektive shqyrtues dhe hulumtime të mëtejshme.

Gjatë shqyrtimit të zgavrën e hundës (rynoskopyya) është ënjtje e mukozës, ngushtimin e pasazhe të hundës. Në instalacioni i vasoconstrictor hundës mukozale ënjtje vazhdon. Zbulimi i eozinofileve në studimin e shenjave të gishtërinjve të mukozën e syve dhe alergjitë hundë konfirmuar sëmundjen.

Për të identifikuar alergjen specifike që ishte shkak për ethe hay, të zhvillojë një seri e analizave provokuese dhe të lëkurës.

Trajtimi i ethe hay

Është e nevojshme për të minimizuar kontakt me alergjen. Pollinosis pacienti rekomandohet për të reduktuar koha e kaluar jashtë - veçanërisht në mot të thatë dhe me erë. Nuk është e rekomanduar për të hapur dritaren. Përdorni pastrit e ajrit të veçanta të dizajnuara për të ulavlyvanyem polen, për të shmangur ato ushqime, të cilat mund të shkaktojnë zhvillimin e ndër-alergjive.

Në më pak të rënda pacient ethe hay është bërë obligim antihistamines (me gojë - astemizole, feksofonadine, loratadine, në nivel lokal - levokabastin sprays dhe azelastine).

Pacientët që vuajnë nga ethe hay për të moderuar ashpërsia, rekomandojnë përdorimin e steroid veprimit lokal (triamcinolone spray nazale, fluticasone, mometazon, beklometazonit, etj). Në astma bronkiale përdorur thithur drogë glucocorticosteroid. Nëse virale, bakteriale, infeksionet shoqëruese të rënda fungale dhe çrregullimet e imunitetit kortikosteroidet duhet të përdoren me kujdes.

Në ethe hay rëndë, kortikosteroidet lokale kombinuar me antihistamines performancën e përgjithshme. Nëse pacienti ka shprehur shqetësimet kongjestion i hundës, ju mund të caktojë një vasoconstrictor (nafazolyna, ksilometazolina, oksimetazolin) për jo më shumë se një javë. Mbani në mend se përdorimi afatgjatë i këtyre drogave mund të çojë në rinitit drogës.

Ethe hay RËNDË kombinuar me ngushtimin pasazhet e hundës është një tregues për trajtim kirurgjik. Operacioni është pjesërisht hequr turbinate hundës dhe mund të bëhet në mënyra të ndryshme, duke përfshirë përdorimin e lazer dhe cryodestruction.

Mënyra më efektive për të luftuar ethe hay është immunotherapy specifik. Skema i trajtimit perfshin administrimin tek nje pacient doza vozrastayusche e alergjen. Si rezultat i trajtimit të ndjeshmërisë së pacientit ndaj alergjen të reduktuar. Immunotherapy specifik mund të kryhet njëkohësisht me marrjen e drogës.

Parandalimi i ethe hay

Pacientët me ethe hay këshilluar që të marrin masa për të kufizuar ekspozimin ndaj alergeneve:

 • Nëse është e mundur, periudha kohore e lulëzuar duhet të shkoni në një zonë të ndryshme të klimës.
 • Pacientët fuqimisht rekomandoj që të mos largohen nga qyteti gjatë periudhës së lulëzuar.
 • Hedh dhomë më mirë në një mot të lagësht të qetë. Për të parandaluar depërtimin e alergjenit në apartament, dritare mund të varur rroba të trasha ngjyhet.
 • Pacientët me ethe hay duhet të marrë një dush pas vjen nga rruga.
 • Gjatë rëndim rekomanduar disa herë në ditë Flush dhe gargarë për të hequr alergjen.
 • Gjërat pas larjes nuk duhet të jenë tharë jashtë zgjidhjen pluhur gozhdë.