Polyps e mitrës


  • Klasifikimi i polyps mitrës
  • Shkaqet e polyps mitrës
  • Simptomet e polyps mitrës
  • Diagnoza e polyps mitrës
  • Trajtimi i polyps mitrës
  • Parashikimi dhe parandalimi i polyps mitrës

Polyps e mitrës, polyps endometrial ose janë outgrowths lokale dobrokachestvennymy e shtresës endometriale basal e qelizave që ngrejnë lart endometrium si kodra të veçanta. Madhësia e polyps mitrës ndryshon gjerësisht - nga disa milimetra (susam farë madhësisë) deri në disa centimetra (topin e golfit). Polipe endometrial mund të jenë edhe të vetme dhe shumëfishtë, lidhur me murin e këmbëve hollë mitrës dhe një bazë të gjerë. Në rastin e polyps shumta polyps endometrial flasim për kancerin.

Zakonisht polyps endometrioid nuk zbatohen për të mitrës, por në disa raste mund të merrni përmes kanalit cervikal në vagjinë. Polyps e mitrës janë gjetur në pacientët e grupmoshave të ndryshme - vajzat e reja dhe gratë e moshës së mesme dhe të menopauzës, frekuenca e patologjisë arrin nga 6 në 20%.

Polyps janë të kombinuara shpesh me polyps endometrial kanalit cervikal. Polyps në gjinekologji mitrës konsiderohet si kusht precancerous dhe subjekt i largimit të detyrueshëm.


Klasifikimi i polyps mitrës

Struktura mitrës polip përfaqësohet nga tri komponente kryesore: gjëndra endometrial, stroma endometrial dhe kanalit qendror vaskulare. Sipërfaqja është e mbuluar polip epiteli rrjedhin përfshin stroma fijor dhe enët e trasha-mur. Polyps e mitrës mund të bëhet e mbuluar me plagë, të infektuara, nekrotyzyrovatsya, nënshtruar metaplazi celular.

Për strukturën morfologjike polyps mitrës zakonisht dallohen hekur, hekur-fijor, fibro dhe lloji adenomatous.

Polyps mitrës gjëndrave lloj indi endometrial formuar përmban kancer; shpesh zhvillohet në një moshë të re. Arsimi i gjëndrave-fijor polypous paraqitur mikroskopik gjëndra endometrial dhe ind lidhës (stroma) në gratë e moshës së mesme. Polyps të tipit mitrës fijor ind i formuar kryesisht i dendur lidhës, i cili përmban kancer të rrallë; polyps janë diagnostikuar zakonisht në gratë mbi 40 vjet. Polyps adenomatous e mitrës përbërë nga përhapja gjëndrave epitelit të shenjave, gjëndra e ristrukturimit; Kanë parakushtet për tranzicion në kanceri endometrial, kështu që duhet të trajtohet më shumë vëmendje.

Ndër polyps mitrës veçmas dalluar polyps placentare formuara nga fragmente Undelete plotësisht placenta për shkak të komplikimeve të abortit, lindjes, abortit spontan, abort humbur. Polyps mitrës placentare duken të gjatë, gjakderdhje obilnymy, të cilat më pas mund të çojë në infeksion dhe shterpësinë.

Shkaqet e polyps mitrës

Në gjenezën e polyps mitrës rol madhor ndryshime neurohormonal dhe nxitëse të ndikuar në endometrium.

Polyps e mitrës, zakonisht zhvillohet në sfondin e hormonal dhe ovarian giperestrogenii mosfunksionim, i shoqëruar nga fokale hyperplasia rritje endometrial si polipovidnyh mukozës. Së bashku me polyps mitrës në këta pacientë mund të takohen dhe të sëmundjeve të tjera të shkaktuara nga estrogjenit -. Hyperplasia gjëndrave të endometrium, fibromë mitrës, adenomyosis, gjirit, vezore polycystic, etj D.

Dukuri e polyps mitrës kontribuojnë në infeksionet kronike gjenitale dhe sëmundjeve inflamatore të grave (endometritis, adnexitis, oophoritis), trauma abortit kirurgjik mitrës, curettage endometrial, gjatë veshur marinës. Në rrezik të polyps endometrial në zhvillim përfshijnë gratë me hipertension, trashje, sëmundje tiroide, diabeti, çrregullime të imunitetit, lëndimet neuropsikiatrike.

Simptomet e polyps mitrës

Pavarësisht strukturën e polyps e mitrës, ata të shkaktojnë simptoma të ngjashme. Pas një periudhe asimptomatike shfaqet gjakderdhje jofunksionale mitrës që mund është natyra ciklike ose aciklik. Kur polyps mitrës menorrhagia vërejtur - Periudhat e rënda, sanious diktim premenstrual diktim jashtë e menstruacioneve dhe pas raportit seksual, metrorrhagia, gjakderdhje në menopauzë. Gjakderdhje të vazhdueshme shpesh të çojë në anemi të rëndësishme, shoqëruar me lëkurë të zbehtë, marramendje, dobësi.

Për polyps mitrës pamjen i madh tipik i mukusit anormale të bardhë, cramping dhimbje barkut, siklet dhe dhimbje gjatë raportit seksual. Në gratë e moshës riprodhuese polyps endometrial shpesh shkaktojë shterpësi në gratë shtatzëna - të rrisë rrezikun e lindjes abortimi spontan dhe të parakohshme.

Simptomet e polyps mitrës ngjashme me manifestimet e Endometrioza, fibroids mitrës, kërcënuar abort, kështu kërkojnë provimin profesional në gjinekologu.

Diagnoza e polyps mitrës

Sondazh mbi mbledhjen polyps mitrës përfshin gjinekologji dhe historinë riprodhues, ekzaminimin e vaginale, ultratinguj legenit, hysteroscopy dhe metrohrafiya, curettage veçantë diagnostike me ekzaminim histologjik endometrial.

Ekzaminim gjinekologjik në pasqyrë mund të zbulojë polyps qafës së mitrës, ndërsa polyps endometrial vizualizimi zakonisht në dispozicion dhe prekje.

Ultratinguj shënimet e legenit prania e zgjeruara endometrium mitrës thickened me rritje të qarta mucous strukturë homogjene.

Shqyrtimit Standard në polyps mitrës është hysteroscopy - pajisje rishikim mitër fleksibël me një kamera të futur përmes kanalit cervikal. Kjo vizualisht në zgavrën e mitrës definuar vetme ose të shumëfishta, të rrumbullakëta ose arsimi i zgjatur, ngjyra e të cilit mund të jetë rozë të zbehtë, të verdhë apo të errët ngjyrë vjollcë. Me hysteroscopy për të përcaktuar numrin, madhësinë, vendndodhjen e polyps dhe mbajtën heqjen e tyre një-fazë nën kontroll vizual, e ndjekur nga verifikimi morfologjik të diagnozës. Për të marrë mostrat e indeve mbajtur edhe endometrium diagnostike curettage.

Gjatë metrohrafiya - X-ray e mitrës me material kontrast janë formë e pabarabartë e mitrës dhe prania e outgrowths polipovidnyh.

Para se të planifikimit transcervical heqjen polip i mitrës kërkon shqyrtimin e femrave për infeksionet (mycoplasmosis, klamidia, gonorrea, trichomoniasis, candidiasis), bakteriologjike, onkotsitolohicheskoe dhe ekzaminimin mikroskopik të egra nga trakti gjenital.

Trajtimi i polyps mitrës

Trajtimi më i mirë për polyps mitrës polypectomy endoskopike është - heqjen e strukturave gjatë hysteroscopy me curettage endometrial ndjekur. Polyps në të rrjedhin hequr nga "rënia" thaj electrocoagulation polip krevat apo metodë cryogenic për të përjashtuar përsëritjen. Pas polypectomy dhe scraping një monitorim 3-4 ditor kryhet ultratinguj gjinekologjik.

Pas largimit hysteroscopic e polyps e mitrës brenda 10 ditëve mund të përjetojnë diktim gjakderdhje nga trakti gjenital, dhimbje vrullshëm. Për të parandaluar infeksionin gjatë kësaj periudhe është i kufizuar në aktivitetin seksual.

Taktikat e mëtejshme të trajtimit përcaktohet mitrës histotipom polip, mosha e pacientit dhe parregullsi menstruale dispozicion.

Kur fijor polip strukturë i mitrës dhe mungesa e trajtimit menstrual mosfunksionim është polypectomy i kufizuar me curettage e mitrës.

Iron ose polyps hekur-fijor e mitrës, pas largimit të çdo moshe kanë nevojë për trajtim shtesë hormonal. Për të normalizuar proceset hormonale përzgjedhje e kryer e kontraceptivëve oral (COCs - Regulon, Jeanine, Yasmin), instalimit hormonal intrauterine do të thotë "Mirena" trajtim progestin (Utrozhestan, norkolutom, Duphaston).

Në rast të polyps adenomatous e mitrës kërkon trajtim më radikal. Gratë premenopausal dhe postmenopausal mosha është mbajtur hysterectomy - amputim supravaginal ose asgjësim. Kur onkonastorozhenist prania ose endokrine çrregullime treguar performancë panhisterektomiyu.

Parashikimi dhe parandalimi i polyps mitrës

Tipar i kursit është i mitrës polyps prirjet e tyre për rikthim. Polyps mitrës periodike në 1,5% të rasteve janë të prirur për të transformimit malinje; Rreziku më i madh nga kanceri endometrial lidhur me polyps adenomatous. Prandaj, pas trajtimit për polyps mitrës pacientë të mbetet nën mbikëqyrjen e një gjinekologu.

Nëse polyps mitrës patrajtuara zhvillojnë anemi, infertilitetit.

Prania e polyps endometrial rrit gjasat e dështimit të fëmijës dhe kërkon që në mendjen gjatë shtatzënisë së tyre.

Parandalimi i polyps endometrial është sëmundje me kohë dhe të plota prolechivaniy inflamatore të mitrës dhe shtojca, korrigjim mosfunksionim ovarian, butësisht mbajnë manipulimet intrauterine.