Polyps kanali i qafës së mitrës


  • Polyps Klasifikimi kanalit cervikal
  • Shkaqet e polyps qafës së mitrës kanalit
  • Simptomet e polyps kanalit të qafës së mitrës
  • Diagnoza e polyps qafës së mitrës kanalit
  • Trajtimi i polyps qafës së mitrës kanalit
  • Komplikimet e polyps qafës së mitrës kanalit
  • Parandalimi i polyps qafës së mitrës kanalit

Polyps kanali i qafës së mitrës rezultat nga përhapja fokale celular endocervical dhe indeve lidhës janë pemë-rriten në këmbën e hollë apo të gjerë. Polyps qafës së mitrës kanali mund të rritet në lumen të kanalit cervikal apo aktit më gjerë. Polyps rritet në çdo departament të qafës së mitrës, por ndryshime në fushat e epitelit ose os jashtëm më të lokalizuara. Në rastin e rritje të shumta flasin për polyposis kanalit cervikal. 

Struktura e patologjisë beninje të polyps qafës së mitrës është rreth 20-25%. Së bashku me leukoplakia të qafës së mitrës, eritroplakyey, lythat ostrokonechnymy, papillomamy epidermoidnymy, erozioni dhe pseudo polyps kanalit cervikal atribuohet proceseve sfond që rrisin rrezikun e kancerit të qafës së mitrës dhe kërkon gjinekolog vazhdueshme të monitorimit.

Polyps Klasifikimi kanalit cervikal


Gjinekologji Klinike përdor disa klasifikime polyps kanalin e qafës së mitrës.

Sipas llojit histologjik, në varësi të raportit të gjëndrave, enëve të gjakut dhe komponent stromal, të diferencuar gjëndrave, gjëndrave, fijor, fijor, adenomatous, anhiomatoznye polyps.

Për dallimet në strukturën e polyps epiteliale sekretojnë mbuluar veshura cilindrike, multilayer sheshtë dhe epitelin e lartë cilindrike të ndryshimeve të papjekur apo metaplastycheskyy.

Duke pasur parasysh dominimin e përhapjes dhe të dallojnë të thjeshtë epidermizatsii dhe shumimit polyps epidermiziruyuschiesya kanalit cervikal.

Së bashku me polyps vërtetë kanalit cervikal, polyps decidual izoluara apo psevdopolipy, dukuri e cila është e lidhur me shtatzëninë. Psevdopolipy i lirë të rrjedhin vaskulare dhe paraqiti decidua ind - endometrium transformuar. Nëse prania e polyps decidual kanalit cervikal është i lidhur me kërcënimin e ndërprerjes së shtatzënisë, është heqja e tyre gjatë shtatzënisë.

Macroscopically polyps vërtetë kanali i qafës së mitrës janë struktura me një diametër prej 2 deri në 40 mm, me një formë ovale ose të rrumbullakët, sipërfaqe e lëmuar. Intensiteti i vaskularizim dhe të shkëlqejë përmes enëve të epitelit sipërfaqe duke shkaktuar polyps ngjyrën nga zbehtë rozë në Burgundy. Për përputhshmërinë e polyps qafës së mitrës kanalit mund të jetë i butë apo zdrukthtari, në varësi të përmbajtjes së indit fijor.

Për strukturën mikroskopike polyps endocervical të ngjashme për të qafës së mitrës kanal mucous membranë. Në bazë të polyps reale apo qendrore kanalit cervikal jeni ushqyer enët e gjakut tumor.

Shkaqet e polyps qafës së mitrës kanalit

Pyetja e gjenezën e polyps qafës së mitrës kanalit jo të qarta. Shumica e polyps endocervical diagnostikuar në pacientët më të vjetër se 40 vjet.

Besohet se baza për zhvillimin e polyps qafës së mitrës mund të qëndrojnë çrregullime hormonale, ndryshime të lidhura me moshën në trupin e femrës, çrregullime të imunitetit, faktorët e stresit.

Sfond i favorshëm për shfaqjen e polyps kanalit cervikal është dëmtimi mekanik i qafës së mitrës gjatë abortit, lindjes, curettage diagnostike, hysteroscopy, dhe endotsertsivity kronik - inflamacion i kanalit cervikal.

Në 70-75% të rasteve të polyps qafës së mitrës kanalit të kombinuara me erozionit apo pseudo qafën e mitrës, fibroids mitrës, cysts ovarian, Endometrioza, mosfunksionim ovarian, polyps endometrial, vaginitis atrophic.

Vihet re gjithashtu frekuencën korrelacionit shfaqjes së polyps qafës së mitrës në shkelje microbiota vaginale dhe IST: candidiasis, gardnerellez, infeksionit HPV, herpes gjenital, ureaplasmosis, mycoplasmosis, klamidia, trichomoniasis, infeksionet smeshannymy.

Simptomet e polyps kanalit të qafës së mitrës

Polyps e vogla dhe të vetmuar kanalit cervikal shpesh nuk shkaktojnë simptome dhe janë gjetur rastësisht. Zakonisht manifestim i manifestimeve klinike të shoqëruara me ndryshime të mesme në polyps - traumat, infeksion, inflamacion, ulcerat.

Në këtë rast, vuri në dukje pamjen tyanuschey pakëndshme dhe dhimbje në bark, patologjike bardhë i lëngshëm apo Sero-purulent. Kur traumatik i qafës së mitrës përzgjedhje kanal polip natyra sanious e shfaqur apo kontakt gjakderdhje.

Çrregullimet menstruale dhe infertilitetit në polyps e kanalit të qafës së mitrës, të shoqëruara zakonisht me sëmundje shoqëruese apo shkaqeve që çuan në formimin e polyps. Në raste relativisht të rralla, ka keqdashje polyps qafës së mitrës.

Lloj polyps qafës së mitrës shtatzëna kanali i acarim refleks të qafës së mitrës mund të rrezikojnë abort spontan të shtatzënisë hershme. Ndër të tjera komplikime gestational mund të jetë placenta ulët, paaftësi qafës (CIN).

Diagnoza e polyps qafës së mitrës kanalit

Parimet bazë të diagnozës së polyps kanalit cervikal shërbejnë zbulimin vizual, hulumtim duke përdorur colposcopy (tservikoskopiya), me ultratinguj, thikë biopsi curettage tyre qafës së mitrës e kanalit cervikal.

Ekzaminim gjinekologjik në pasqyrë visualized trashje dhe hypertrophy i qafës së mitrës dhe i dalë nga kanalit cervikal ndritshme trëndafili formimin polypoid ose hrozdevidnyh rrumbullakuar formë. Polyps veshura epiteli multilayered me proceset keratinization kanë ngjyrë të bardha, qarkullimi i gjakut në polip ajo bëhet bardovyy errët ose ngjyrë vjollcë. Në lumenin e polyps mill prolabuye në varësi të numrit të elementeve të përcaktuara stromal qëndrueshmëri të butë apo e vështirë elastike.

Kolposkopi dhe tservikoskopiya mund të shihni polyps vogla kanalin e qafës së mitrës, një shqyrtim më të hollësishëm të strukturës, praninë e inflamacionit, nekroza, ulceration të sipërfaqes, si dhe ndryshime të tjera ekzistuese në qafën e mitrës. Për të përjashtuar polyps endometrial në mitër është kryer ultratinguj gjinekologjik.

Pas inspektimit vizual kryhet nga biopsi pjesshëm curettage e mureve qafën e mitrës dhe analiza histologjike.

Para heqjes kirurgjikale të polyps kanali i qafës së mitrës është kryer në metodat bakposeva infeksionit Smears dhe PCR. Në rast të sëmundjeve ngjitëse seksuale treguar kursin e tyre të mëparshme të kontrollit terapi kurë.

Trajtimi i polyps qafës së mitrës kanalit

Çdo polyps kanali i qafës së mitrës është një tregues për heqjen.

Aseptically pas ekspozimeve polyps qafës së mitrës kanalit cervikal pasqyrë të përfundojë kapjes clip dhe për të hequr, prodhojnë lëvizjes heq kapakun. Pastaj bëni një curette scraping kanali i qafës së mitrës, duke siguruar heqjen plotë të kërcell polip. Krevat polip më tej të përpunuara sipas frekuencës cryogenic ose radio. Në shenjat sonographic të ndryshimeve endometrial hysteroscopy kryhet me curettage diagnostike e mitrës.

Polyps janë të vendosura në afërsi të zevu jashtme, pykë vysikayutsya shqiptimin e Kordat qepje. Polyps janë të lokalizuara në kanalin e sipërme të qafës së mitrës kërkojnë këqyrjes heqjen Hysteroscopic nën kontroll. Material Remote dërguar për studim histologjik të shqyrtuar pastërti polip kanalin e qafës së mitrës. Më pas, bazuar në të dhënat laboratorike mund të administrohet anti-inflamator ose terapi hormonale.

Rekurrente polipoza qafës së mitrës kanali është një tregues për amputim konusovydnoe qafën e mitrës.

Heqja polyps kanalit cervikal gjatë shtatzënësisë bëhet nëse dimensionet e arsimit kalon 10 mm, shënoi rritjen e saj të shpejtë, gjakderdhje, shenja të nekroza ose keqdashje fillor (diskarioza) polip.

Komplikimet e polyps qafës së mitrës kanalit

Rifillimi polyps qafës së mitrës kanali të zhvilluar në këmbë heqjen jo të plotë të tumoreve. Në raste të rralla, ka Burns termike krevat djegurit shkak polip, ngushtim dhe stenozë i qafës së mitrës.

Polyps Undelete kanali i qafës së mitrës mund të provokojë gjakderdhje, të mbajtur infeksion gjenital traktit, qafës së mitrës gjendjen faktor infertilitetit, malihnizuvatysya.

Kujdesi para lindjes në pacientët me polyps qafës së mitrës kanalit kërkojnë abort spontan parandalues, cin, ofrimit parakohe, dystocia i qafës së mitrës.

Parandalimi i polyps qafës së mitrës kanalit

Kushtet parandalimi i polyps qafës së mitrës kanalit janë: miratimin e inspektimit të rregullt kontroll mjekësor, parandalimin dhe trajtimin në kohë të sëmundjes gjinekologjike dhe endokrin, efektet traumatike të përjashtimit në qafën e mitrës.

Me shfaqjen e simptomave të dyshimta duhet të shqyrtohet menjëherë nga gjinekologu.