Imët guri False


  • Shkaqet dhe Patogjeneza imët guri false
  • Imët guri Klasifikimi i rremë
  • Simptomat imët guri false
  • Komplikimet imët guri false
  • Diagnoza imët guri false
  • Diagnoza diferenciale e imët guri rreme
  • Trajtimi i imët guri rreme
  • Prognoza për imët guri rreme

Laringjit Constrictive zhvilluar në difterisë, imët guri quhet i vërtetë. Rastet Constrictive pezmatim i fytit etiologies të tjera infektive të përfshira në konceptin e imët guri rreme. Në Otolaryngology imët guri i rremë ka disa sinonim me emrin: stenosing fytit, fytit akute obstruktive, pezmatim i fytit podskladochnyy, Pidzv'yazkova fytit. Imët guri i rremë ndodh kryesisht në fëmijët e vegjël. Kjo është formë gyp dhe madhësia e vogël e laring, një zonë të lirshme fije podskladochnoy. Këto karakteristika anatomike të laring të kontribuojë në zhvillimin e inflamacionit dhe edemë. Në të rriturit vërehet kryesisht difterisë drithëra (e vërtetë). Rreth gjysma rastet e llogarive të rreme imët guri për fëmijët 1-3 vjeç. Fëmijët më të vjetër se 6 vjet e imët guri rreme rrallë të merrni të sëmurë, ata përbëjnë vetëm 9% të totalit të pacientëve. Incidenca e shënuar sezonal i imët guri rreme, kulmin e saj të ndodh në fund të vjeshtës dhe dimrit të hershme.

Shkaqet dhe Patogjeneza imët guri false

Shkaku më i zakonshëm i imët guri rreme është një infeksion viral. Kjo është kryesisht viruset paragripal, gripi dhe adenovirus, rrallë virus leh, herpes simplex, dhenve, kollës së mirë. Imët guri False etiologji bakteriale (Haemophilus influenzae, streptokoket, staphylococci, Pneumokoku) vërejtur rrallë dhe është e karakterizuar nga më të rënda. Në mënyrë tipike, imët guri i rremë ndodh si një komplikacion i rinitit akut, faringjit, adenoiditis, gripit, SARS, kore, li e dhenve, infeksionet ethe flakë të kuqe të mirë. Imët guri i rremë mund të jetë për shkak të acarimit të grykët kronike. Ajo promovon pamjen e gjendjes së sëmundjes dobësuar e fëmijës si rezultat i traumës së lindjes, lindjes transferuar në hypoxia fetusit, rakit, diatez, ushqim artificial, vitaminë mangësi, snyzhenno imunitetit.


Kjo është pezmatim i fytit normal imët guri i rremë ku ndryshimet inflamatore në laring shoqëruar nga stenozyrovanyem saj. Stenoza i laring, i cili është i shoqëruar nga imët guri rreme, shkaktohet nga mekanizma shumëfishta patogjene. E para, inflamacion të laring me imët guri rreme karakterizohet nga hapësira të rënda ënjtje për litarët vokale, e cila shkurton lumen e laring në këtë fushë. Së dyti, ka një vrull refleks i muskujve laring muskul tkurrës, e cila e rrit stenozë e saj. Së treti, inflamacion është një rritje në aktivitetin sekretore e gjëndrave të mukozën e laring me një shumë të mukusit trasha. Pështymë dhe mbulesë necrotic permbylles ngushtuar lumen e laring.

Mekanizmat e mësipërme përcaktojnë zhvillimin e sindromës obstruktive - një shkelje të kalimit të ajrit në rrugët e frymëmarrjes. Në fillim të mungesës rreme imët guri e oksigjenit në trup kompensohet nga Fuqia e muskujve të frymëmarrjes dhe të marrë frymë më intensive. Me një rritje në shkallën e stenozë dhe pengimi mund të vijë një fazë të dekompensimi. Si rezultat i stenozë të theksuar me imët guri i rremë zhvillimin hypoxia - uria oksigjenit, që çon në mosfunksionim veçanërisht sistemin qendror nervor dhe sistemin kardiovaskular, dhe të gjitha organet dhe indet.

Imët guri Klasifikimi i rremë

Në varësi të etiologjisë së izoluar imët guri rreme virale dhe bakteriale. Nëse nuk ka komplikime apo imët guri i rremë i ndarë në komplikuar dhe pakomplikuar.

Por më shpesh në praktikë klinike imët guri të rreme janë të klasifikuara sipas shkallës së stenozë të laring. Kur stenozë kompensuar (faza I) shënoi dyspnea inspiratory (gulçim), ndërsa ankthit apo ushtrim. Imët guri False me stenozë subcompensated (II shkallë) është i shoqëruar me gulçim inspiratornoy jo vetëm nën peshë, por vetëm. Stenozë Decompensated (shkalla III) është e karakterizuar nga dyspnea rënda inspiratory ose të përziera, mund të ketë frymëmarrje paradoksale. Kur imët guri false me shkallë të terminalit të stenozë (shkalla e IV) është një hipoksi i rëndë, duke rezultuar në vdekjen e pacientit.

Simptomat imët guri false

Në shumicën e rasteve, imët guri i rremë zhvillon në 2-3 ditë sëmundje akute infektive të traktit të sipërm respirator. Nuk është tipike për drithëra simptomat treshe: kollë karakter kumbues leh, ngjirurit e zërit zë dhe stridor - frymëmarrje të zhurmshme të shkaktuar nga ngushtimi i laring. Nuk është një lloj i dyspnea inspiratory. Fëmijë i ngacmuar dhe i shqetësuar. Ethet shkalla varet nga lloji i agjentit dhe gjendja e reaktivitet. Kjo mund të jetë subfebrile (shpesh me infeksion parahrippoznoy) dhe rritjen e temperaturës në 40 ° C (mundësisht gripit). Fëmija Browse me imët guri shpesh të rremë zbulon një rritje në nyjet limfatike të qafës së mitrës (lymphadenitis). Nëse ju mund të dëgjoni një frymë fishkëllimë rales thatë.

Manifestimet klinike të imët guri rreme është drejtpërdrejt e varur nga shkalla e stenozë të laring.

I shkalla e stenozë karakterizuar nga dyspnea vetëm në ushtrimin dhe eksitim e një fëmije. Dëgjim zbulon frymë të zgjatur dhe praninë e wheezing mushkëritë fishkëllimë të vetme, duke u paraqitur kryesisht në frymëzim.

Shkalla II i stenozë është prania e dyspnea në pushim. Për frymëzim vërejtur që përfshin fossa dhe ndër brinjëve hapësira qafës. Dëgjim auscultated wheezing thatë. Ka cyanotic ngjyrë trekëndësh nasolabial, duke treguar një hypoxia të lehtë. Ka takikardi, agjitacion, pagjumësi.

Klasa III stenozë. Ka një përfshirje të fortë e dyspnea inspiratory gjatë frymëmarrjes fossa i qafës, ndër brinjëve dhe rajon epigastrike. Pacienti vuri në dukje një imët guri i theksuar i rremë "leh" kollë, dysphonia dhe duket paradoksale të marrë frymë. Shansi i dyspnea karakterit të përzier, që është një shenjë e pafavorshme në kushtet e prognozë. Cianoza është përhapur në natyrë. Pulse nitividnyy i humbjes për frymëmarrje, takikardi. Shqetësimet fëmija ndryshon inhibimin, të qenët i përgjumur, konfuzion lind. Në mushkëri thith dhe nxjerr frymë dëgjoni wheezing larmishme thatë dhe i lagësht, shënoi tonet mbytur zemrës.

Shkalla IV i stenozë e karakterizuar nga mungesa e tipike rreme imët guri "leh" kollë dhe frymëmarrje. Ka arytmychnoe frymëmarrje të cekët, presion gjaku i ulët, bradycardia. Konfiskimet e mundshme. Vetëdija e pacientit me një imët guri rreme hutuar dhe bëhet koma hypoxic. Imët guri False me shkallën IV të stenozë mund të rezultojë në viktima si pasojë e asfiksisë.

Një tipar dallues është se imët guri i rremë ndodh me ndryshimet në peshën e sindromës obstruktive dhe dyspnea inspiratory brenda ditëve të ashpër të shprehura në pothuajse i padukshëm. Megjithatë, ashpërsia e më festohet gjithmonë natën. Atë natë ka sulme të rremë imët guri shkaktuar stenozë të rëndë të laring. Ata shfaqen prohressyruyusche ndjenjë e mbytje, frikës dhe ankthit të shkurtësinë e fortë e fëmijëve motor të frymëmarrje, karakteristikë kollë, cianozë Perioral dhe zbehje e pjesës tjetër të lëkurës.

Komplikimet imët guri false

Përçarje e frymëmarrjes normale imët guri të rremë me stenozë II-III shkallë të çojë në florën bakteriale shtesë dhe formimin në muret e filmave purulent-i fibrinës fyt. Përhapja e infeksionit më poshtë rrugëve të frymëmarrjes shkakton zhvillimin e bronkit, bronkit obstruktive dhe pneumoni. Komplikimet e imët guri mund të jetë gjithashtu sinusit, otitis, grykët, konjuktivit, purulent meningjit.

Diagnoza imët guri false

Imët guri False diagnostikuar otolaringolog pediatrik ose në bazë të foto tipike klinike, historia e të dhënave (i sëmundjes në sfondin e infeksioneve të rrugëve të frymëmarrjes), Një përmbledhje e fëmijës dhe dëgjim të mushkërive. Avancuar kryer mikrolarynhoskopiya dhe bakposev i strishoja e grykës për të zbuluar dhe identifikuar agjent shkaktar i origjinës bakteriale. Vendosja klamidia dhe Mycoplasma florës, të cilat në disa raste është drithëra gabuara mbajtura nga PCR dhe ELISA. Për të zbuluar infeksionet fungale prodhojnë shpifje dhe mori mbi Saboros mesme. Vlerësimi i ashpërsisë së hypoxia, i cili është shoqëruar nga një imët guri rreme, kryer analizën e CBS (statusit acid-bazë) dhe përbërjen e gazit të gjakut. Diagnoza imët guri false shkaktuar komplikime të përfshijnë radiografi pulmonare, farinhoskopii, rynoskopyyu, otoskop dhe X-ray sinuseve paranasal.

Diagnoza diferenciale e imët guri rreme

Imët guri False duhet së pari të dallojnë nga të vërteta. Difteria dhe imët guri karakterizuar nga një rritje graduale stenozë prohressyruyusche e laring, i shoqëruar nga dysphonia deri në një mungesë totale të zërit. Imët guri i rremë mund të vazhdojë me çrregullime zë, por ajo kurrë nuk është humbje e zërit. Karakterizuar nga mungesa e imët guri vërtetë të ngritur zërin në të qarë ose duke thirrur. Në pacientët me një imët guri rreme të forcuar zë mbetet. Për të diagnostikuar Difteria Difteria imët guri ndihmon në identifikimin Nalotova gjatë inspektimit të laring dhe identifikojnë agjent shkaktar i difterisë në shqyrtimin bakteriologjike të egra. 

Imët guri i rremë, pasi ky është sëmundjet dytë diferencuar që mund të shoqëruara me stenozë të laring. Ajo edemë alergjik laryngeal, laring trup i huaj, epihlotit akut, abscesi retropharyngeal, tumor i laring, lezionet laryngeal në fëmijët me sifilis kongjenital, sulm astmë, stridor kongjenitale, etj

Trajtimi i imët guri rreme

Qëllimi kryesor i trajtimit të një fëmije me imët guri është paralajmërime të rreme dhe hedhje kupash stenozë e laring, duke hequr inflamacion dhe ënjtje zonë podskladochnoy. Ajo duhet të eliminojë ndikimin e faktorëve që mund të provokojnë një sulm. Ju duhet të sigurojnë ajër të pastër dhe të pijshëm alkaline bollshme të anulojë marrjen e ushqimit bezdisshëm fyt të jetë e mundur për t'i dhënë pacientit një ilaç të rremë imët guri në formë të shurupe, të aplikojnë tableta fyt zbutja për gjiri, sprays dhe mbytje. Imët guri i rremë, kollë të shoqëruar joproduktiv, është tregues për drogë antitussive (kodelak, codeine, koldrin, noskapin, tusupreks, libeksin). Aplikoni antihistamines (diazolin, diphenhydramine, fenkarol) me antitussive dhe efekt anti-edema. Imët guri False me stenozë të rëndë të laring trajtuar me përdorimin e drogave glucocorticoid, qetësuesve dhe mjeteve protivospasticheskoe. Duke marrë antibiotikë është e rekomanduar në ditën e parë të sëmundjeve bakteriale imët guri rreme apo zhvillimin e komplikacioneve infektive. Terapia imët guri false viral kryer barnave antivirale.

Sulmet shoqëruese imët guri rreme e shkaktuar nga një vrull refleks të laring dhe mund të ndalet duke u përpjekur SHKAKTON refleks Alternative. Për ta bërë këtë, klikoni në rrënjët e gjuhës shkakton refleksin gag, ose gudulis në hundë, duke shkaktuar teshtimë refleks. Gjithashtu, përdorni banjot e nxehtë këmbë, kompresa të ngrohta në fushën e laring dhe gjoks, bankat në anën e pasme.

Prognoza për imët guri rreme

Diagnostikua në kohë imët guri i rremë ka një prognozë të favorshme dhe kundër rrjedhës adekuate të terapisë përfundon shërim të plotë. Trajtimi i rremë imët guri që ishte nisur në decompensated mund të shoqërohet me komplikacione të rënda dhe të shkojnë në fazën terminale, shpesh përfundoi në vdekje.