Hipertensioni Portal


  • Shkaqet e hipertensionit portal
  • Klasifikimi i hipertensionit portal
  • Simptomet e hipertensionit portal
  • Diagnoza e hipertensionit portal
  • Mjekimi i hipertensionit portal
  • Moti në hipertension portal

Në hipertension portal (portal hipertension) është një simptomë patologjike për shkak të rritjes së presionit hidrostatik në venë portal dhe të venë në lidhje me shkeljen e rrjedhjes venoz të gjakut të etiologji të ndryshme dhe lokalizimin (në nivelin e capillaries ose venave portal i madh pishinë, venë hepatike, Cava inferior vena). Hipertensionit portal mund oslozhne rrjedhën e shumë sëmundjeve në Gastroenterologjise, kirurgji vaskulare, kardiologjisë, hematologjisë.

Shkaqet e hipertensionit portal

Faktorët etiologjikë që çojnë në zhvillimin e hipertensionit portal varionte. Shkaku kryesor dëme masive në favor parenchyma hepatik për shkak të sëmundjes së mëlçisë: hepatitit akut dhe kronik, cirozë të mëlçisë, tumoret, infeksionet parazitare (skistosomiasis). Hipertensionit portal mund të zhvillohet në patologji të shkaktuar nga jashtë-ose intrahepatic cholestasis, cirozë të mesëm tëmth, cerozë primar tëmth, si dhe tumoreve të mëlçisë kanal choledochal biliare, të gurëve të tëmthit, kanceri i kokës së pankreasit, dëmtimi intraoperative ose bile tub ligation. Luajnë një rol në toksike toksinave dëmtim të mëlçisë helmimeve hepatotropic (droga, kërpudha, etj).


Deri zhvillimi i hipertensionit portal mund të çojë trombozë, atresia kongjenitale, ngjeshja e tumorit ose stenozë të venë portal; trombozë të venave hepatike me sindrom Budd-Chiari; rritur presionin në zemër të drejtë me cardiomyopathy restriktive, perikardit konstruktive. Në disa raste, zhvillimi i hipertensionit portal mund të jetë për shkak të gjendje kritike gjatë operacionit, traumat, djegiet gjera, shpërndahet koagulimit intravaskular, sepsë.

Direct vendosur faktor, duke i dhënë shtysë për zhvillimin e foto klinike e hipertensionit portal, infeksion shpesh vepron, gjakderdhje gastrointestinal, tranquilizers masive terapi, diuretics, alkoolit, proteina e tepërt të kafshëve në operacionin e ushqimit.

Klasifikimi i hipertensionit portal

Në varësi të zonës së përhapjes së presionit të lartë të gjakut në venë portal dalluar gjithsej (që mbulon të gjithë sistemin portal rrjetit vaskulare) dhe portalin segmental hipertensionit (shkelje të kufizuar të rrjedhjes së gjakut në ruajtjen shpretke venë e rrjedhjes normale të gjakut dhe presionit në të portalit dhe venat mezenterike).

Për lokalizimin e deje predpechenochnuyu blloqe, intrahepatic, dhe të përzier hipertensionit portal postpechenochnuyu. Format e ndryshme të portalit hipertensionit kanë shkaqet e tyre. Kështu, hipertension portal zhvillim predpechenochnoy (3,4%), për shkak të fluksit të dëmtuar të gjakut në portal dhe venat shpretke për shkak të trombozës së tyre, stenozë, ngjeshja, dhe kështu me radhë. D.

Struktura e hipertensionit portal intrahepatic (85-90%) të dalluar presinusoidalnyy, njësi sinusoidale dhe postsinusoidalnyy. Në rastin e parë pengesë rrjedhjen intrahepatic gjakut ndodh para-kapilar sinusoids (e përbashkëta në sarkoidosis, skistosomiasis, alveokokkoze, cerozë, tumoret polycystic, të transformimit me gunga e mëlçisë) në të dytë - në sinusoid më hepatike (shkaqet - tumoreve, hepatiti, kesh); në të tretë - e jashtme të sinusoid hepatike (zhvilluar në sëmundje alkoolike të mëlçisë, fibrozë, cerozë, sëmundje të mëlçisë venookklyuzionnoy).

Postpechenochnaya hipertension portal (10-12%) është për shkak të sindromi Budd-Chiari, perikardit konstruktive, trombozë dhe ngjeshja e Cava inferior vena dhe arsye të tjera.

Kur formë e përzier e hipertensionit portal ndodh dëmtohet rrjedhjen e gjakut, si në venat extrahepatic, dhe në mëlçi më të madhe, të tilla si cirozë dhe portalit venë trombozë.

Mekanizmat kryesore pathogenetic e hipertensionit portal janë prania e pengesave për rrjedhjes së gjakut portal, rrit rrjedhjen e gjakut portal, rrit degët e rezistencës të portalit dhe venat hepatike, rrjedhjen e gjakut përmes portalit kolateralet (anastomosis potrtokavalnyh) në venat qendrore.

Në rrjedhën klinik të hipertensionit portal mund të identifikohet në 4 faza:

  • primar (funksionale)
  • moderuar (offset) - splenomegaly moderuar, zgjerim të lehtë të ezofagut, jo ascites
  • i rëndë (decompensated) - hemorragjike e theksuar, sindromi edematous-ascitic, splenomegaly
  • hipertensionit portal komplikuar nga gjakderdhje nga varices të ezofagut, stomakut, zorrës së trashë, peritonit spontan, dështimi i mëlçisë.

Simptomet e hipertensionit portal

Manifestimet më të hershme klinike të hipertensionit portal janë simptomat pesimist: bloating, stol paqëndrueshme, ndjenjë e plotësi, vjellje, humbje oreksi, dhimbje epigastrike, kitara e djathtë e sipërme, rajoneve çapokor. Nuk është pamja e dobësi dhe lodhje, humbje peshe, zhvillimin verdhëz.

Ndonjëherë shenja e parë e hipertensionit portal është splenomegaly, ashpërsia e të cilave varet nga niveli i pengesave dhe presionit në sistemin e portalit. Dimensionet janë shpretkë më të vogla pas gjakderdhje gastrointestinale dhe për të reduktuar presionin në pishinë portal venë. Splenomegaly mund të kombinohet me hypersplenism - një sindrom që karakterizohet nga anemi, trombocitopenia, leukopenia dhe zhvilluar si rezultat i rritjes shkatërrimit dhe pjesërisht depozitimit në shpretkë e qelizave të gjakut.

Ascites në hipertension portal karakterizuar nga rrjedhjen e vazhdueshme dhe rezistencës ndaj trajtimit. Kjo shënoi rritje në vëllimin e barkut, ënjtje e këmbëve, abdomen i dukshëm kur shihet nga një rrjet i venave me variçe të murit të përparmë të barkut si kreu i kandil deti. "

Manifestime karakteristike dhe të rrezikshme të hipertensionit portal është gjakderdhje nga venat me variçe modifikuara ezofag, stomak, rektum. Gjakderdhje gastrointestinale zhvillohet papritmas, janë të bollshme në natyrë, janë të prirur për rikthim të shpejtë të çojë në zhvillimin e anemisë hemorragjike. Kur gjakderdhje nga ezofag dhe stomak duket të vjella të përgjakshme, melena, me gjakderdhje të hemorrhoidal - përzgjedhje e gjakut të kuq nga rektum. Gjakderdhje në hipertension portal mund të provokojë Mukoza e aksidentuar, rritja e presionit intra-abdominale, reduktuar koagulimit të gjakut dhe t. E.

Diagnoza e hipertensionit portal

Identifikimi i hipertensionit portal lejon studim të kujdesshëm të historisë dhe studimeve klinike dhe instrumentale të agregatit.

Në ekzaminim, vëmendje pacienti paguajnë për shenjat e qarkullimit kolateral, venat me variçe të murit të barkut, prania e enëve të tërthortë pranë kërthizë, ascites, hemorroide, hernie kërthizës etj

Vëllimi i diagnozës laboratorike në kërkimin portalit hipertensionit përfshin gjakut klinik dhe urinës teste, koagulimin, parametrave biokimike, antitrupat ndaj viruseve të hepatitit, imunoglobulinat serum (IgA, IgM, IgG).

Në X-ray diagnozën duke përdorur kavohrafiya, portohrafiya, angiography mezenteriale enëve të gjakut, splenoportohrafiyi, tseliakohrafiya. Këto studime zbulojnë nivelin e bllokuar rrjedhjen portal gjakut, për të vlerësuar mundësinë e vendosjes anastomoses vaskulare. Gjendja e rrjedhjes së gjakut hepatike mund të matet gjatë scintigraphy statike të mëlçisë.

Ultratinguj barkut është e nevojshme për të identifikuar splenomegaly, hepatomegaly, ascites. Duke përdorur enët e gjakut Doppler e mëlçisë vlerëson madhësive portal, shpretke dhe superiore venat mezenterike zgjerimin e cila i jep një tregues të pranisë së hipertensionit portal. Në mënyrë që të regjistrohem presion në sistemin portal në vendpushimin e splenomanometriy perkutan. Kur presioni në portalin hipertensionit venë shpretke mund të arrijnë 500 mm ujë. cent., ndërsa normalisht ajo nuk është më shumë se 120 mm ujë. c.

Një studim i pacientëve me portalit mandateve hipertensionit të Esophagoscopy, endoskopisė sipërme, sigmoidoscopy, e cila mund të zbulojë venat me variçe traktit gastrointestinal. Ndonjëherë, në vend të endoskopisë është kryer X-ray të ezofag dhe stomak.

Duke biopsi mëlçisë dhe turistik diagnostike laparoscopy në rast se keni nevojë rezultatet morfologjike konfirmuar sëmundjen, duke çuar në portali hipertensionit.

Mjekimi i hipertensionit portal

Trajtim terapeutik të hipertensionit portal mund të aplikohen vetëm në fazën e ndryshimeve funksionale në hemodinamikën intrahepatic. Ne trajtimin e hipertensionit portal përdorur nitrateve (nitroglycerin, nitrosorbid) -? Blockers (atenolol, Inderal), frenuesit e ACE (EDNYT, monopril), glicosaminoglikaneve (sulodexid), etj

Në gjakderdhje zhvilluar akut nga varices e ezofagut apo mjetin në stomak për ligation tyre endoscopic ose sclerotherapy. Kur dështimi i ndërhyrjeve konservatore treguar proshyvanye venat me variçe ndryshohen përmes mukozën.

Indikacionet kryesore për trajtimin kirurgjik të hipertensionit portal janë gjakderdhje gastrointestinal, ascites, hypersplenism. Operacioni është imponuar portokavalnogo vaskulare anastomosis, duke lejuar një lidhje obhodnoe mes venë portal dhe degëve të tij (mezenterike superior, venat i shpretkës) dhe Cava inferior vena apo venë renale. Në varësi të formës së kirurgjisë portalit hipertensionit mund të kryhet drejtpërdrejt portokavalnogo devijim mezenterikokavalnoho devijim splenorenalnyy devijim selektiv intrahepatic trans'yuhulyarnoho portosystemic devijim, reduktimi i arterial shpretke rrjedhës së gjakut, splenectomy.

Kryetarët paliativ me decompensated ose komplikimet e hipertensionit portal mund të jetë kullimi i zgavrën e barkut, celiocentesis.

Moti në hipertension portal

Moti në hipertension portal shkaktuar nga natyra dhe rrjedhën e sëmundjes themelore. Në formën e intrahepatic rezultat portal hipertensionit, në shumicën e rasteve, i varfër: vdekja e pacientëve vjen nga gjakderdhje masive gastrointestinale dhe dështim të mëlçisë. Vnepechenochnaya hipertensionit portal ka një kurs beninje.

Imponimi i anastomoses vaskulare portokavalnogo ndonjëherë mund të zgjasin jetën për 10-15 vjet.