Shkelja e qarkullimit kurrizore


 • Qarkullimi shkelje Klasifikimi kurrizore
 • Simptomet e qarkullimit kurrizore
 • Komplikimet shkelje qarkullim kurrizore
 • Shkelje Diagnoza qarkullim kurrizore
 • Trajtimi i abuzimit kurrizore të qarkullimit të gjakut
 • Moti në shkelje të qarkullimit kurrizore
 • Parandalimi i abuzimit qarkullim kurrizore

Patologji të ndryshme vaskulare e compression të shtyllës kurrizore apo të çojë jashtë në përçarje e rrjedhës së gjakut në to dhe humbjen e tyre furnizon zonën e palcës kurrizore. Në shumicën e rasteve, shkelje të qarkullimit kurrizore ndodhin në formën e lezioneve iskemike (mieloishemiya). Më pak vërejtur gjakderdhje në të palcës kurrizore (hematomiyeliya).

Ndër shkaqet e ishemike shkeljes kurrizore qarkullimit të dalluar 3 grupe faktorësh:

1. Ndryshimet patologjike në enët e gjakut që ushqejnë palcën kurrizore, shkaktojnë 20% mieloishemiy.


 • kongjenitale, hipoplazise vaskulare, aneurysms, coarctation i aortës;
 • blerë, atherosclerosis, trombozë, emboli, venat me variçe, arterit, phlebitis, dështimi i qarkullimit të gjakut në infarkt në zemër

2. Compression e enëve të gjakut që ushqejnë palcën kurrizore, jashtë shkaku më i zakonshëm i qarkullimit ishemike kurrizore, ajo është gjetur në 75% të rasteve mieloishemiy. Po tumorit ose limfatike zgjeruar nyjet e gjoks dhe bark mund të përmblidhni aortës dhe degët e saj; Hernie intervertebral, tumor, depërtoj inflamator, fragmente të fraktura vertebrale në të mund të çojë në ngjeshje e arteriet dhe venat radicular palcës kurrizore.

3. Efekti i faktorëve iatrogjenike janë faktor etiologjik i 5% mieloishemiy. Kjo kirurgji ndërlikim në shpinë ose aortës, operacioneve diagnostike (mesit birë), anestezi kurrizore, administrimit lokal të drogës në shpinë, chiropractic, etj

Shkelja e qarkullimit kurrizore si hemorragji kurrizore shkaktohet zakonisht nga këputje e një aneurysm enët kurrizore apo dëme vaskulare në dëmtimet e shtyllës kurrizore. Para zhvillimit mund të çojë sëmundje hematomiyeliyi tilla si vaskulitis infektive, diatez hemorragjike, dhe të tjerët.

Qarkullimi shkelje Klasifikimi kurrizore

Shkelja e qarkullimit kurrizore ndahet në:

 • i mprehtë - papritmas shfaqet: ishemike dhe hemorragjike goditje, kurrizore;
 • i rastit (i rastit) - shkelje e papritur e qarkullimit kurrizore në të cilin të gjitha simptomat zhduken gjatë ditës së parë që nga ato duket të mos përfshijë sindromi "rënie Padayuschey" sindromi Unterharnsheydta, mielohennye claudication përhershme, kaudogennaya claudication përhershme;
 • kronik - ndodhin, mieloishemiya të gjatë dhe ngadalë progresive kronike.

Simptomet e qarkullimit kurrizore

Goditje ishemike kurrizore. Akute ishemike abuse kurrizore qarkullimit të gjakut shpesh zhvillojnë brenda minuta ose 1-2 orë, por në disa raste simptomat mund të rritet gradualisht gjatë disa ditëve. Ataket ishemi mund të jetë harbingers e pash ishemike kurrizore. Nëse pash po zhvillohet me shpejtësi, pacienti mund të përjetojnë ethe dhe të dridhura. Në një tjetër goditje klinike varet nga vendndodhja dhe shkallën e përhapjes së ishemi në diametër të palcës kurrizore.

Në goditje ishemike në C1-C4 segmente të shtyllës kurrizore (verhnoshyynyy seksion) ka një mungesë të lëvizjes në të gjitha gjymtyrëve (quadriplegia), rrit tonin e muskujve, abuzim të të gjitha llojeve të ndjeshmërisë (dhimbje, i prekshëm, temperatura) nën nivelin e lëndimit, mbajtjen urinar. Mund të zhvillojë paraliza e muskujve të frymëmarrjes, dhe zhvillimin e shpejtë të ishemi - shoku kurrizore.

Lezionet ishemike trashje të qafës së mitrës (C5-C6) karakterizohet nga dobësi të muskujve të gjymtyrëve (tetraparesis ose quadriplegia) me rënie duart ton muskujve dhe rritjen e këmbët e tyre, në shkelje të të gjitha llojeve të ndjeshmërisë nën nivelin e lëndimit, mbajtjen urinar. Sindromi karakteristikë Horner - enoftalm, shtrëngim i nxënësve dhe optike çarjes.

Për shkelje akut iskemik kurrizore e qarkullimit në rajonin e kraharorit është e karakterizuar nga dobësi në këmbë me rritjen e tonin e muskujve (paraplegji të ulët spastik), shkeljen e të ndjeshmërisë, mbajtjen urinar. Kjo reflekset e barkut nuk janë zbuluar.

Kur ishemi në nivelin e mesit në zhvillim periferike (i dobët) paralizë të këmbëve e sipërme, karakterizuar nga rënë tonin e muskujve. Kjo forcë muskujve në këmbët e ruajtura, reflekset e Akilit rritur, dhe gju - nuk definuar. Shkelur të gjitha llojet e ndjeshmërisë së folds inguinale dhe më poshtë. Ka mbajtje urinar.

Në kundërshtim me rrjedhën ishemike kurrizore cerebrale të gjakut në fushën e kon (mesit të ulët dhe segmente coccygeal) çrregullimeve të ndjesi në perineum, mosmbajtjeje e urinës dhe feces.

Në qoftë se ju shkelin qarkullimin kurrizore në çdo nivel të palcës kurrizore ndodhin ndryshimet trofike innervated indet dhe plagë formë presion.

Goditje hemorragjike zhvillon trauma akute kurrizore apo shpinë pas tendosje të konsiderueshme fizike (të tilla si heqjen). Simptomat klinike varet nga vendndodhjen e hematoma formuar si rezultat i hemorragji. Nuk është dobësi e muskujve, çrregullime të ndjeshmërisë dhe ndryshimet në tonin e muskujve, si në goditje ishemike, nivelin e duhur të disfatës. Kjo mund të ndodhë shkelje të urinimit dhe defekimit. Kur hemorragji në segmente të shtyllës kurrizore verhnoshyynyy paralizë të mundshme të muskujve diafragmë, që çon në dështim të frymëmarrjes.

Sindromi "rënie Padayuschey" - një shkelje e fluksit të rastit kurrizore e gjakut që ndodh kur duke hedhur kokën mbrapa apo kthesë e fortë. Ky pacient papritmas bie në dobësinë e papritur në gjymtyrëve, humbja e vetëdijes ndodh. Shpesh shënuar dhimbje në qafë dhe shpinë. Pak minuta kalojnë dhe forcë sulm në muskujt e gjymtyrëve restauruar. Por në kthesën e ardhshëm të mprehtë të kokës mund të sulmuar përsëri. Këto kushte janë për shkak të ishemi segmente të qafës së mitrës të palcës kurrizore dhe vëzhguar në ndryshime degjenerative të rënda në shpinë qafës së mitrës, lezione të rënda aterosklerotike të arterieve kurrizor.

Sindromi Unterharnsheydta është një foto klinike e ngjashme me sindromën e "Padayuschey rënie", por ajo pati një humbje të vetëdijes. Sulmi dobësi e papritur në gjymtyrët ndodh gjatë mprehtë kthen kokën e tij dhe i shoqëruar nga ndërprerje për 2-3 minuta. Pas sulmit rimëkëmbet ndërgjegje më herët se forca e muskujve, dhe pacienti erdhi në vete nuk mund të lëvizë dorën ose këmbën. Pas 3 - 5 minuta e levizjes restauruar, është një ndjenjë e dobësisë në të gjithë trupin. Sindromi Unterharnsheydta ndodh kur shkeljet e qarkullimit kurrizore ishemike ndikon jo vetëm segmentet e qafës së mitrës të palcës kurrizore, por rrjedhin ngjitur trurit të lartë.

Mielohennye claudication - një konvulsiv dobësi dalin në gjymtyrë të ulët, i shoqëruar nga mpirje të tyre, dhe në disa raste - një thirrje e papritur dhe e fortë për të urinuar ose pastroj. Sulmet ndodhin gjatë ushtrimit ose duke ecur në distanca të gjata. Pas një pushimi 10-minutëshe janë të gjitha simptomat dhe pacienti vazhdon. Pacientët e tillë shpesh theksohet këmbët podvorachivanie kur ecin. Ky qarkullim shkelje opsion kurrizore shpesh zhvillon në sfondin e sëmundjeve të lidhura në mesit (lumbodynia) ose dhimbje përgjatë nervore sciatic (ishias). Në këtë rast ajo është shkaktuar nga ngjeshja e osteokondroza dhe një nga rrënjët e arterieve kurrizore, herniation mesit disk. Claudication më pak të përhershme shfaqen në momentin kur degët aterosklerotike e barkut të aortës ose vaskulitis kurrizore.

Kaudogennaya claudication përhershme shfaqet qartë kur ecin periudhave të shkurtra paresthesias si mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash, zvarritje. Paresthesia fillojë në këmbë skajor të ngritura lart kapjen ijë dhe organet gjenitale. Nëse pacienti është duke u përpjekur për të vazhduar në këmbë, ai vuri në dukje dobësi të rënda në këmbë. Pas një pushimi të shkurtër të gjitha këto simptome kalojnë. Ky lloj i abuzimit të qarkullimit kurrizore karakteristikë e ngushtimin e kanalit kurrizore në nivelin e mesit.

Në disa raste ndodh mielohennye kombinuar dhe klaudikimit kaudogennaya, e cila karakterizohet si një dobësi në këmbë, dhe paresthesia shprehur.

Pamjaftueshmëri kronike kurrizore qarkullimit të gjakut zakonisht fillon me paraqitjen e shkeljeve të përkohshme të qarkullimit kurrizore. Gradualisht zhvillimin e shkeljeve të vazhdueshme dhe shpesh progresive zonat motorike dhe ndjeshmëri. Në varësi të nivelit të shkatërrimit që ata mund të shfaqen dobësi të muskujve në (tetraparesis) krahët dhe këmbët ose vetëm në këmbë (paraparesis më i ulët), ulur ose humbje të ndjeshmërisë, ndryshimet në tonin e muskujve, urinimit dhe çrregullime të jashtëqitjes.

Komplikimet shkelje qarkullim kurrizore

Komplikime neurologjike të çrregullimeve kurrizore e qarkullimit të gjakut i referohet ënjtje e palcës kurrizore në fizik - bedsores, infeksionet sekondare të sepsës traktit urinar.

Shkelje Diagnoza qarkullim kurrizore

Për më diagnozë të saktë, çrregullime Diferencimi i kurrizore tumorit rrjedhjen e gjakut dhe inflamacion, përcaktues ishemike apo hemorragjike goditje, karakteri kurrizore përdorur Imazhe rezonancë magnetike (MRI e shpinë), dhe paaftësia për të kryer - tomography llogaritur (CT shpinë).

Për diagnozën e ndryshimeve patologjike në enët e gjakut dhe në marrjen e vendimeve për kirurgji shpenzojnë angiography kurrizore.

Metodat Electrophysiological (elektroneyrohrafiya, electromyography, shkaktuar potencialet, stimulim Transcranial magnetike) janë në dispozicion për të përcaktuar shkallën dhe nivelin e shkatërrimit të fibrave nervore dhe shtet kryesor i transmetimit neuromuskular.

Trajtimi i abuzimit kurrizore të qarkullimit të gjakut

Pacienti me akute shkelje kurrizore të qarkullimit duhet të jetë shtruar në spital sa më shpejt që të jetë e mundur në Departamentin e Neurologjisë. Kur transportimin pacienti shtrihet në shpinë të tij në bord të veçantë.

Terapi Medikament goditje ishemike, kurrizore ngjashme me trajtimin e goditjes iskemik të trurit. Aplikoni drogë që rrisin enët e trurit (cavinton, Sermyone, instenon, stuheron) vasodilating drogë që përmirësojnë kolateral krovobraschenyya (dibazol, aminophylline, papaverine, acid nikotine, jo-silos) droga që stimulojnë sistemin kardiovaskular (kordiamin, koplamin ) dhe droga që zvogëlojnë koagulimin e gjakut (trental, ora astronomike, dekstran). Nën kontrollin e koagulimit të përshkruajnë anticoagulants (heparin, fraksyparyn, sinkumar, fenilina etj).

Terapia e barnave e pash hemorragjike, masat kurrizore përgjegjës terapeutike në tru goditje hemorragjike. Këto barna janë duke kontribuar në formimin e një mpiksje të gjakut dhe të ndaluar gjakderdhje, për të forcuar muret e enëve të gjakut dhe uljen pėrshkueshmėrisė e saj.

Pavarësisht nga lloji i pacientëve pash nevojë pjesën tjetër krevat, zbrazjen e rregullt e fshikëzës, parandalimin e bedsores. Për të parandaluar cerebrale edemë kryer dehidrimit terapi (manitol, Lasix). Terapia e barnave hartuar për të rivendosur funksionet humbur zakonisht fillojnë në ditën e dytë ose të tretë. Ai përfshin Neostigmine, nivalin, Galant. Një javë më vonë i emëruar neuroprotective (Cerebrolysin), nootropics (piracetam, aktovegin, Ginko Biloba) antihypoxants (Pantogam, Fenibut, mildronat), antioksidantë (carnitine, vitaminë E), vitaminë B, etj Së bashku me medikamente përdoren terapi stërvitje, fizioterapi, Masazh gjymtyrë e prekur.

Trajtimi kirurgjik është një neurokirurgu. Operacioni revascularization palca kurrizore demonstruar mungesën e efektshmërisë së terapisë konservatore. Kirurgji kurrizore e nevojshme në rastet kur shkelja është e shkaktuar nga ngjeshja e kurrizore qarkullimit arterie tumor, hernia intervertebral, inflamacion, dhe kështu me radhë. N. ndërhyrje është e nevojshme për zbulimin e aneurysms të anijes, si ajo mund të parandaluar thyerje dhe gjakderdhje në të palcës kurrizore.

Moti në shkelje të qarkullimit kurrizore

Qarkullimi shkelje Moti kurrizore varet nga tipi i saj, vendndodhjen dhe prevalenca e lezione rëndësi të palcës kurrizore. Ndërprerja para kohe e efekteve të dëmshme të faktorëve etiologjikë dhe trajtimin e hershëm përmirëson prognozë. Megjithatë, edhe në qoftë se një rezultat pozitiv është ruajtur shpesh shkelje të vazhdueshme të motorit dhe të zonave të ndjeshme.

Sores presion dhe komplikime infektive mund të çojë në sepsë dhe vdekjes.

Parandalimi i abuzimit qarkullim kurrizore

Parandalimi i qarkullimit kurrizore siguron identifikimin e hershëm të faktorëve që çojnë në zhvillimin e tyre (p.sh., aneurysm).