Flokët Split


  • Shkaqet kryesore të flokëve të copëtuar
  • Manifestime dhe flokët Diagnoza whipped
  • Trajtim të ndarë flokët

Flokët Split nuk është patologji, por shpesh përfundojnë sichutsya flokët tregojnë sëmundjet e organeve të brendshme. Veprim agresiv nga jashtë gjithashtu çon në flokët përfundon kalim në një pjesë të anomalitë kongjenitale përbëjnë 3-4% të gjëndër.

Shkaqet kryesore të flokëve të copëtuar

Flokët e hollë dhe të thatë janë më të prirur për të ndarjes në këshilla. Flokët më të gjatë se 20-30 cm të ndjeshëm ndaj kryqëzimin në fillim për shkak të natyrës së ciklit të tyre të jetës. Si rezultat i ashpërsisë së peshës së tyre, ekspozimi i zgjatur ndaj faktorëve negative gjëndër, ajo ndan në themel dhe strukturë është prishur keratinovyh peshore. Që jetës së flokëve në mesatare rreth 7 vjet, rezultat marra dikur stresit, të tilla si pikturë agresive, flokët ndarje mund të jetë konfuze për një kohë të gjatë.


Sipas hulumtimit modern në trichology në kryqëzimin shkaqet e shpeshta për t'u ngjyrosur flokët, perming, temperatura, kushteve të vështira ambientale. Ujë chlorinated ose të vështirë, dritë ultravjollcë, disa përdorimi i drogave, dietë të paekuilibruar të ndikojë negativisht në flokët. Kur kombinuar disa arsye probabilitetin se flokët do të fillojë të bie në mbaron rritet. Gjatë tharje tharëse flokësh jo të ekspozuar vetëm në ajër të nxehtë, por të plagosur dhëmbë të nxehta krehër. Pra, tharje e gabuar çon në bosht traumatike flokëve dhe flokët fillon të ndahet.

Anemia, sëmundjet parazitare, infeksion kronik seksion kryesisht manifestuar e flokëve. Mungesa e vitaminave A, C, E dhe B të shkaktojë përkeqësimin e lëkurës, thonjtë dhe flokët. Prandaj, ndarë flokët - kjo nuk është vetëm një e metë estetike, por një shenjë e sëmundjeve të ndryshme.

Manifestime dhe flokët Diagnoza whipped

Maja e flokut është e prerë nga një stratifikuar në një panicle. Që nga gjatësia e flokëve nuk është uniforme, atëherë ndarë qime të dukshme në sfondin e përgjithshëm të flokëve - prerje flokësh duket e çrregullt, ndarje përfundon flokët ndarë nga turma. Krehje flokët hutuar dhe të thyer lehtë. Ndonjëherë kur një pjesë e konsiderueshme e krehje e flokëve është e dhimbshme, duke çuar në trauma mekanike dhe shkulja e flokëve.

Në mbledhjen e një fije floku të vogël të flokëve në një gërshet, flokë të ndarë më të dukshme, ndërsa shëndetshëm formë kapëse për ndaljen e gjakut e flokëve pa braktisjes tip.

Të gjithë pacientët me flokë whipped shkoni nëpër shumë teste të rekomanduara për shkak prerje flokësh dhe të trajtimit të flokëve procedurat kanë vetëm një efekt të përkohshëm, nëse nuk korrigjohen arsyen kryesore. Në shumicën e rasteve, pas kalimit të provimit janë sëmundje kronike ngadaltë.

Follicles mikroskopike e flokëve dhe lejon për të vlerësuar gjendjen e tyre dhe për të përjashtuar kongjenitale patologjinë - trihoptiloz, e cila bazohet në gjëndër gjenetik hypofunction dhe gjëndra dhjamor. Holding analizë fantazme e flokëve jep një tregues të çrregullimeve të metabolizmit mineral.

Trajtim të ndarë flokët

Nëse jeni të ndarë flokët duhet të jetë e kombinuar terapi për qëllim korrigjimin shkaqet dhe për të eliminuar defektet e jashtme. Prandaj, për të zgjidhur problemin e flokëve të ndarë duhet të kaloj nëpër këshillim trichologist.

Flokët Split duhet të shfaroset, duke përdorur teknika të ndryshme të trajtimit lejon prerja e flokëve tip lidhës, duke parandaluar shpërbërjen e saj. Por, megjithatë, kjo nuk e zgjidh problemin, që nga tufa të tjera flokët janë të mundshme. Është e rëndësishme për normalizimin e dietë, të marrë vitaminë komplekse projektuar për të përmirësuar strukturën e flokëve.

Petëzim e flokëve whipped ndihmon për të përmirësuar strukturën e tyre, biolaminirovaniya efekt mbajtur deri në 8 javë, por pas larjes substancën aktive mbuluar mbetet në fuqi. Ngjyrë laminiirovaniya Aftësia që është i përshtatshëm për flokë të ndarë, eliminon ngjyrat ashpër flokëve që përmbajnë amoniak.

Programe terapeutike për të përmirësuar strukturën e flokëve nga aplikimi pajisje mbrojtëse për të zvogëluar seksion këshilla e tyre të flokëve. Si gjëndër e flokëve rrihej shkelje, rimëkëmbjen e follicles dhe të stimulojë rritje të re mund të përmirësojë në masë të përgjithshëm të flokëve. Mbani në mend se për të arritur rezultate të qëndrueshme dhe duhet të përjashtojnë përsëritjen për disa vjet, trajtim të rregullt dhe plotësisht braktisin procedurat traumatike. Vetëm atëherë u ngrit përsëri flokët nuk janë subjekt seksion.

Cryomassage, ndikimi i rrymave të larta impuls në Darsonvales Mezoterapia kokës dhe përmirëson strukturën e flokëve, ata bëhen më pak magnetized, më pak i hutuar dhe i traumatizuar. Pas heqjes mbaron ndarë duhet të shkojë në një më beninje procedurave parukeri përdorim profilaktik shampo me filtër UV dhe për të shmangur faktorët negative në flokët e kokës.