Postacne


  • Manifestimet postacne
  • Metodat e trajtimit postacne
  • Moti në trajtim postacne

Postacne - Efektet pakualifikuar (zakonisht mekanik) efekt në puçrra fytyre. Shumica e njerëzve me probleme të njohur i origjinës së akneve. Edhe njerëzit me lëkurë të lakmueshme edhe gjatë pubertetit shfaqet puçrra fytyre edhe më shumë rinore. Kur lëkura është e prirur provë serioze e akneve (fytyre), duke pritur për trajtim serioz profesional. Nëse do të lënë pas dore mënyra të ditur sa për të luftuar puçrra fytyre, nuk është një kërcënim i një problemi të ri. Çdo përpjekje e pimples vetë-heqjen, fytyre, blackheads kërcënon formimin e blemishes të dukshme, deri kur do të tregojnë veprim jo korrekt të veçantë për të trajtuar problemin e akneve. Trajtim specialist me kohë do të përballen me sukses me puçrra fytyre, për më tepër, parandalon postacne. 

Manifestimet postacne

Postacne është një blemishes komplekse kozmetike rezultojnë me vaj dhe puçrra fytyre, dhe vepron mbi to përpjekje të pakualifikuar në vetë-ilaçe. 


By postacne përfshijnë:

  • extension cf.
  • raft eritemë dhe kapilar tuba
  • scars
  • Cilësi e pabarabartë të lëkurës
  • spote ndënjur
  • hiper postvospalitelnaya dhe depigmentation

Postacne ashpërsia nuk varet vetëm nga sa lezione të rënda të lëkurës kanë qenë puçrra fytyre. Nëse puçrra fytyre ndodh në një moshë të re kur lëkura ka një kapacitet të madh për të rilindur, për më tepër, në qoftë se i kryer trajtimin në kohë profesional të puçrra fytyre, nuk postacne një problem të madh. Në të kundërt, natyrisht gjatë të puçrra fytyre, pa kujdesin e duhur mjekësor dhe kozmetike shkakton ndryshime të vazhdueshme në cilësi të lëkurës dhe problem serioz kozmetike. Le të marrim parasysh manifestimet kryesore të postacne.

Zgjerimi larg. Gjëndra dhjamor Hyperfunction çojë në mbiprodhimin e sekretimit dhe të akumulimit të saj në kanalet. Ata gjithashtu të përziera me ndotje të ndryshme të jashtme mbetet e kozmetikës, qelizat e lëkurës vdekur. Ka vjen një muret vulë kanal për shkak të zgjerimit të saj afat-gjatë, e ndjekur nga zhvillimi i tepërt i shtresës brirë të lëkurës, pamjen e mbresë. Kjo është e dukshme cilësi pabarabartë të lëkurës.

Qëndroni eritemës. Si rezultat i efekteve të pasakta (zakonisht mekanike) në inflamacion qelizë papules pakualifikuar Hiq traumatike, pustules, cysts ose nyjet çojë në spotet formimit cyanotic. Ata lindin në përgjigje të shkeljeve të qarkullimit të gjakut. Të njëjtat plagët cyanotic dhe spote të shfaqet pas hapjes ndezjen e zjarrit dhe shpërthimit infiltrimin. Përkeqësimit të lëkurës estetike, veçanërisht plagët dukshme dhe spote në sezonin e ftohtë. Ndreq situata është e mundur vetëm përmes një trajtim të veçantë.

Scars në postacne. Dhëmbëza në puçrra sugjerojnë disa metoda efekte kozmetike për lëkurën e përflakur. Kur inflamacion elektro, gjilpërë mbyllur seksionin kamedonov ka fenomene postacne - lëkurë të pabarazisë, njolla të arsimit rumen cyanotic. Reduktimi i proceseve riparues dhe rigjeneruese nxit pastrimin shpeshta mekanike të fytyrës, në të cilën compression i lëkurës, e lëndimit të tij, shkelje të qarkullimit kapilar. 

Metodat e trajtimit postacne

Metodat e korrigjimit postacne ndërsa zgjeruar tani

Së pari, zgjerimi i poret korrigjohet përmes përdorimit të barnave që ulin aktivitetin e gjëndra dhjamor, për shembull, Retinol dhe acid retinoik. Efekti i Retinol të lëkurës është një mënyrë më të butë e korrigjimit në krahasim me acid retinoik nuk shkakton eritemës si lëkurë dhe thatësi e lëkurës. Retinol redukton prodhimin e sekrecioneve të gjëndra dhjamor, duke reduktuar ndjeshëm trashësinë e corneum shtrese të lëkurës. Postacne trajtim duke përdorur këto barna të kërkojë një efekt terapeutik afatgjatë shfaqet vetëm në një muaj apo disa madje edhe një vit.

Së dyti, defektet e sakta të lëkurës lidhen me zgjerimin e gjata ndihmon në eliminimin e dukurive hyperkeratosis (zhvillimi i tepërt i shtresës brirë të lëkurës). Për ta bërë këtë, përgatitjet janë të përshtatshme me përmbajtjen e acideve frutore (laktik, tartarova, glycol, etj), oksid salicili dhe acid adelainovoy. Nën ndikimin e këtyre barnave shtresë corneum holluar, reduktuar akumulimin e qelizave në gojë ra follicles, gojët normale shtetërore, bllokimi i tyre është hequr. Acidet e frutave (acidet hydroxy) gjithashtu reduktuar gjëndra të naftës, në mënyrë efektive të shpërndarë sekret yndyrë kanal pastruar. Aplikoni ilaçe me fruta dhe oksid salicili mund të jetë në shtëpi. Lëkurës Daily fërkim 2-3 muaj një efekt pozitiv dhe një ngushtim të shënuar e poret e lëkurës. Ajo është e mirë për të përdorur acide frutash me origjinë natyrore, ata janë më me kujdes pastron pa shkaktuar acarim të saj, ndryshe nga acidet që rrjedhin në mënyrë sintetike. Përdorimi i padëshirueshëm hidroksi konstante më shumë se 4-5 muaj. Për manikyr, ashtuquajturës habituation, të ndaluar procedurat për 1-2 muaj dhe pastaj të vazhdojë trajtimin.

Peels kimike sipërfaqësore, e përdorur 1 herë në 7-14 ditëve nga 15-30% përmbajtje të acidit në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon poret, evens jashtë në sipërfaqe. Efekti Cosmetic vërejtur pas 6-8 javësh. Pas një pushim për 2-3 javë procedurën pilling mund të përsëritet.

Metodat e korrigjimit eritemës qëndrueshme në postacne

Metodat e bazuara në vasodilator lokale dhe droga irrituese të përdorura. Përgatitjet ihtiola i bazuar, kamfor, me mente, acid nikotine, alkool izopropil përmirëson rrjedhjen e gjakut në shtresat e sipërme të lëkurës dhe trofike indeve. Si rezultat, kapilarët e lëkurës ngushtoj, të bëhen më fleksibël, ata zhduken inflamacion dhe parezë. Vaskulyatornyh normalizimi dhe proceset microcirculatory çon në një reduktim në zonat postvospalitelnoy eritemë.

Procedurat Anti-inflamator dhe vasodilatory kombinuara në mënyrë efektive me peels kimike sipërfaqësore dhe aplikimi i ditës së drogës acidit Alpha-Askorbik me një të lartë (10-17%) në vitaminë C. Kimike Peel aktivizon microcirculation e lëkurës, dhe vitaminë C siguron sosudoukreplyayuschee, thithjen dhe veprim depihmentiruyuschee. Si rezultat, përmirëson gjendjen e lëkurës dhe pamjen e saj, shërues dhe vetitë mbrojtëse.

Lehtësim i pabarabartë lëkurës nga postacne, dhe spote ndenjur dhe të lëkurës depigmentation mirë për korrigjim me anë të trajtimeve fizioterapi hardware. Ajo është treguar mbajtjen elektroforezë mjekësore, darsonvalization, ultratinguj dhe Cryotherapy, masazh vakum, phototherapy. Trajtimet e nxehtësisë - fasha, termomasky, rrezatimi infra të kuqe - ka për qëllim stimulimin dhe metabolizmi oksidativ në inde. 

Microinjections intradermal - biorevitalisation, Mezoterapia, ozon - microcirculation luchshayut, kullimit limfatik dhe elasticitetit të lëkurës. Rezultate të mira janë fituar nga zbatimi i kozmetikës profesionale mjekësore. 

Korrigjimi i plagët në postacne

Dhëmbëza të lëkurës për shkak të puçrra fytyre është e vështirë për të trajtuar. Pamja e tyre mund të shmanget nëse është terapi start në kohë të përshtatshme shenjat e para të inflamacion të gjëndra dhjamor. Liria e plotë nga Rubtsov nuk garanton asnjë trajtim. Output është për të minimizuar manifestimin e plagët, duke i bërë ata praktikisht nezametnymy kundër sfondit të indet përreth. Trajtimi postacne kryer përshkruar dhe e mbikqyrur nga një mjek, dermatolog, specialistë në kirurgji estetike dhe cosmetology. Kundërindikimet për shumë procedura janë faza aktive e puçrra fytyre, inflamacion akut, sëmundjet e lëkurës. Metodë e trajtimit është zgjedhur individualisht, varësisht nga lloji dhe ashpërsia e dhëmbëza.

Mesatare (TCA) dhe peels thellë

Spote dhe plagët ndenjur cekët nga aknet mund të jenë subjekt i korrigjimit nga ana e mesme ose lëkurë të thellë - të hequr shtresa e keratinizuara përdorur kimikate. Kjo metodë konsiston në shpërbërjen corneum shtrese e sipërme e lëkurës dhe nekrozë faqen formacion Rumen. Lëkura në këtë vend të errët, shërimi është pas crusts tradhti. Kolagjenit shtesë arsim në lëkurë në rigjenerimin e saj të çon në reduktimin e plagët dhe shikimit të tyre në sfondin e lëkurës përreth. Lëkurës në vend postacne bëhet ngjyrë më natyrale dhe të shëndetshme. Fixing rezultatin e trajtimit është arritur përsëritje të disa procedurave Mid-lëkurë në 1-3 muaj.

Për mesatare lëkurë zgjidhje të përdorura në postacne 15-35% acid trichloroacetic (TCA-quajtur lëkurë) është aplikuar për 10-15 minuta. Në dhimbje emëruar rënda mjekim dhimbje procedurë dhe akull aplikuar në vendin e aplikimit. Menjëherë pas peels mesatare mund të zhvillojë skuqje dhe ënjtje të lëkurës, e cila reduktuar gradualisht gjatë 5-7 ditëve. Termat shërimi i plotë varet nga përqendrimi i drogës dhe varg nga një deri në disa javë. Peels fenol referohet lëkurë thellë në efektivitetin krahasueshme me kirurgji plastike. Ajo është prodhuar vetëm në një spital nën anestezi të përgjithshme. 

Lëkurës lazer po rishfaqet

Kur format mbresë postacne tregon përdorimin e korrigjimit lazer. Rreze lazer në varësi të gjatësi vale dhe fuqinë e ndikimit, ose hiqni shtresë mbresë e vjetër si erbievye mbresë lazer ose të ndryshojë strukturën si karbondioksidnoho. Efektet Laser në lëkurë lëkurë dhe ka efektin e lazer të ndryshme të quajtur lëkurë ose lazer po rishfaqet (rishfaqet). Lëkurë më tej është të gjitha fazat e shërimit. Përparësia e kësaj metode është i saktë dhe dozovanist rreze lazer në zonën e prekur. Megjithatë, përdorimi i tij nuk është aq i përhapur. Peels lazer, megjithatë, si i kimike është aplikuar vetëm në një cekët lezione të lëkurës mbresë.

Pas procedurës, lëkurë lazer ndodh acarim, skuqje dhe ënjtje të lëkurës, e cila zhduket brenda një muaji. Kur një zonë e madhe e lezione të lëkurës procedurë postacne mund të jetë kohë të gjatë (një orë apo më shumë). Një lazer po rishfaqet nën anestezi lokale ose të përgjithshme. Për shërimin më të mirë të lëkurës në dy javët e ardhshme zakonisht caktuar dressings pomadë ose aplikacionet. Gjatë muajve të ngrohtë, ju duhet të përdorni sunscreen.

Injections e kolagjenit dhe indeve yndyrë transplantimit

Soft dhe sipërfaqe defekte mund shladte Rumen duke përdorur injeksione kolagjenit. Kolagjenit është një fibër proteina dhe janë blloqe ndërtimi i indeve lidhës. Injeksion nënlëkurës e kolagjenit të mbushur voids në lëkurë dhe një plagët qetë. Ata janë përdorur për plagët keloid dhe çahet. Shumica droga injectable përdorura kafshën e kolagjenit (lopë apo njerëzor) është përdorur si perime dhe kolagjenit detare. Efektiviteti i procedurës është mbajtur deri në gjashtë muaj, atëherë injeksione kolagjenit mund të përsëritet.

Me lëkurë të thellë puçrra fytyre dhëmbëza për shkak të metodës së transplantimit autolog në indin e prekur zonë dhjamor të marra nga pacienti. Ind dhjamor administrohet me injeksion dhe shkrin gradualisht nga 6 muaj deri në 1,5 vjet.

Dermabrasion

Dermabrasion - Metoda hardware e rëndë mekanike, të konsumuarit e lëkurës. Pajisje të veçantë prestar është larguar apo brushat shtresa sipërfaqësore e lëkurës, duke përfshirë ind mbresë në zonën përditësuar defektit. Epithelialization i ndryshimeve topografike sipërfaqe plagë të çojë në lëkurë dhe plagët zbutjen. Dermabrasion është treguar për të gjitha llojet e plagët: Kur prerja me një bazë të gjerë ajo mund të bëjë defekt më të theksuar. Pacientët me dermabrasion të errët të lëkurës shpesh çon në hyperpigmentation. Gjithashtu rrezik i mundshëm i komplikimeve të tilla si infeksion të lëkurës dhe plagët keloid. 

Procedura dermabrasion është kryer nën anestezi lokale infiltrimit dhe merr rreth 30 minuta. Menjëherë pas manipulimit të abrasions lëkurës dukshme, ënjtje. Shërimi sipërfaqen plagë është për shkak të tradhtisë së javës kore. Për të shpejtuar procesin e epithelialization e lëkurës imponimit të mundshëm të zakonshëm. Manifestimet lëkurore në formën e skuqje dhe acarim të zhduken në disa javë. Rekomanduar më tej mjetet e faktor mbrojtjen e diell.

Shumë më pak efektive me postacne plagët microdermabrasion, t. E mikroshlifovka lëkurës duke përdorur Kristal oksid alumini. Ajo kërkon përsëritjen e shpeshtë të procedurës dhe jep rezultate të garantuara. I paefektshëm në postacne do të thotë përdorim në shtëpi, ata ofrojnë vetëm lulëzim sipërfaqësore të qelizave të lëkurës.

Metodat kirurgjike

Scars çahet ose tërhoqi trajtohen nga "komposternoyi" (eliptike) prerje (heqje shënoj). Këto scars vysikayutsya në yndyrë nënlëkurës në mënyra të ndryshme. Në sipërfaqe të ndarë thur vendosë apo të kryejë indet vet pacientit plastike lëkurës. Gjithashtu grafts lëkurës tregoi për heqjen e scars formuar në fistulat vend të mbylljes. Shërimi i plotë plagë ndodh në disa javë.

Depresion "shesh" ose "rrumbullakuar" prerja plagët e ekspozuar (subcision). Pidrizayuchy tashmë në dispozicion nën mbresë të lëkurës, duke e bërë atë për shkak të formimit të mbresë rritet reja të vjetër dhe të bëhet më pak e dukshme në sfondin e indet përreth. Në mënyrë tipike, efekti i dëshiruar është arritur në 1-3 trajtime.

Moti në trajtim postacne

Për fat të keq, plagët nuk mund të trajtohen ndonjë metodat konservative: asnjë krem, nuk ka kozmetike mjekësore, nuk ka pilula, nuk ka injeksione nuk kanë veprim protivorubtsovym.

Edhe trajtime radikale për dhëmbëza puçrra fytyre pasi nuk japin efekt të menjëhershëm. Nganjëherë nevoja e procedurave të përsëritura, dhe kombinime të tyre, për të marrë rezultate të kënaqshme.

Kundërindikimet për të kryer të gjitha procedurat postacne korrigjim është inflamacion akut i lëkurës, lezionet herpes, rrit ndjeshmërinë e lëkurës, duke marrë medikamente të caktuara.

Rezultati më i mirë është arritur në trajtimin e një kombinimi të disa metodave të ndryshme, të tilla si mbresë heqje e ndjekur nga mekanik ose lazer po rishfaqet lëkurës. Shpesh lëkura prodhuar disa lloje të scars, secila prej të cilave kërkon përdorimin e teknikave të përshtatshme. Zgjedhja e trajtimit mund të jenë njerëz të ndryshëm me të njëjtin lloj të plagët, në varësi të thellë e lezionit dhe kufizimet.

Të gjitha metodat e korrigjimit të plagët postacne mjaft traumatik dhe i dhimbshëm. Ata janë bazuar në një shkelje të qëllimshme të integritetit të lëkurës, epithelialization dhe formimit të lë mbresë të re. Çdo teknikë ka indikacione saj dhe contraindications për të, për të gjitha llojet e procedurave është një rrezik i komplikimeve, dhe më i ri do të kërkojë studime shtesë klinike. Holding manipulimin kërkon përgatitje paraprake e pacientit, dhe - të plotë sipërfaqe kujdes plagë. Më i shtrenjtë procedurë - një peels lazer dhe dermabrasion. Trajtimet më traumatike për plagët fytyre pas çojë në paaftësi të përkohshme dhe të kërkojnë trajtim ambulator.